sf *8 stand werkt niet meer en van loopen kan ook geen sprake meer zijn, Zelfs de pijp, die hem ettelijke jaren getrouw gezelschap hield, blijft onaangeroerd. De oude heer wordt in zijn gasthuiskamer uitstekend ver zorgd. Een oppasser en eene oppasseres Zijn steeds te zijner beschikking, {U. D.) De instructie, ingesteld naar het spoor wegongeluk dat de vorige week op het station Almelo voorviel, heeft tot het resultaat geleid, dat niet aan te geven is op welke wijze de wissel, die blijkens de verklaringen van den zeer nauwgezetten stationschef en van den oppassenden wisselwBchter, kort voor het binnenloopen van den sneltrein uit Deventer op veilig stond, op onveilig is komen te staan. Dit spoorwegongeluk, dat gelukkig geen menschenlevens gekost heeft, wijst naar een leemte in het spoorwegwezen. De groote vaart, waarmede sneltreinen de sta tions binnenloopen, belet de verhoeding van eventueel gevaar door den machinist. Het is dus een vereischte dat elke verandering, moedwillig of door confusie aan de wissels aangebracht, automatisch worde medege deeld aan het station, opdat van daar uit onmiddellijk maatregelen kunnen worden genomen. Te Venlo is de sedert jaren bestaande Maasbrug-quaestie thans eindelijk geregeld Het Kon. besluit, waarbij de door den raad van Venloo vastgestelde verordering op de heffing van bruggeld werd goedgekeurd, is ingekomen. Te beginnen met aanstaanden Maandag wordt met de inning van bruggeld begonnen. Voetgangers en wielrijders zijn vijgesteld van betaling van bruggeld. Met de herstellingswerken wordt ook dien dag begonnenhet verkeer voor voertuigen is gedurende die werkzaamheden slechts op bepaalde uren toegestaan. Inhuldigingsfeesten. Ter gelegenheid van den 18en verjaardag en de aanvaarding der regeering door H. M. de Koningin, zal 31 Augustus in de kathedraal van Sint Jan te 's-Hertogenbosch een plechtig «Te Deum" gezongen worden, begeleid door de muziek der d.d. schutterij aldaar, omdat het orgel in de kerk tijdelijk onbruikbaar is. Maatregelen zijn genomen dat de civiele en militaire autoriteiten van alle gezindten in de gelegenheid zullen gesteld worden om deze plechtigheid op passende wijze te kunnen bijwonen. Behalve het «Te Deum Laudamus" van Joh. J. M. Verhulst, zullen de koristen ten gehoore brengen dEccs Sacerdos Magnus" van Leon. C. Bouman, «Haec Diës" van Frater Vater en «Psalm 116 Laudate Domi- num omnes gentes" var. J. Marinus een en ander voorafgegaan door «Kerkelijke Prelude" van M. J. Ogier voor orkest. Het getal passagiers voor Engeland via Vlissingen was gisteren-morgen zoo groot, dat te Kozendaal extra rijtuigen noodig waren, om hen te vervoeren. Hierdoor ontstond 20 minuten vertraging. Men meldt aan de N. R. Ct. uitLekkerkerk De heer J. T. C. uit Rotterdam, die in gezelschap van zijn schoonzoon en nog iemand in deze gemeente kwam hengelen, vond op jammerlijke wijze den dood. De hoed waaide den schoonzoon van het hoofd in den Boezem, een breed water. »Dat is niets", sprak de heer B. luchtig, »ik zal hem even halen", waarop hij, goed zwem mer, zich ontkleedde en te water ging. Na den hoed gegrepen te hebben, geraakte hij zóó verward in het aalkruid, dat hij zich niet meer verroeren kon en spoedig, oin hulp roepende, zonk. Schoonzoon en vriend moes ten het aanzien, dat de 54-jarige man ver dronk, daar zij met de aaneengebonden hengellatten, hun eenige middelen, hem niet vermochten te redden. Toen de heer v. BI. eenige oogenblikken later met eene schouw te hulp kwam, was de ongelukkige reeds verdronken. GEMENGD NIEUWS. Donderdag-avond had een staljongen van den commissaris van H. M. de Koningin te Haarlem het ongeluk van den hooizolder achter de paarden te vallen. Een der paar den schrikte, sloeg en verbrijzelde den jongen het hoofd. Hij was natuurlijk dade lijk dood. Een 16 jarige kantoorbediende te Am sterdam meende gisteren-middag dat hem een bundel effecten was afhandig gemaakt ter waarde van f 11.000. Slechts een half uur echter behoefde hij in spanning te ver- keeren over het verlorene, daar de post beambte Swales in het postkantoor bij het loket der postzegels een bundel vond, welke de effecten bleken te bevatten. Swales deponeerde zijne vondst terstond bij zijn chef, die den kantoorbediende daarna spoedig had laten opsporen. De omgeving van Lilienfeld (Beneden Oosterijk) is door een hevigen cycloon ge teisterd. In den tijd van drie minuten waren tal van boomen ontworteld, een menige huizen verwoest. Mej. G. de Koe te Edam heeft het feit herdacht, dat zij 55 jaar in dienst is ge weest bij de familie Schuitemaker aldaar nog is zij eene trouwe en zorgzame hulp. De Ligue patriotique contre l'alcoolisme in België, onder leiding van den oud-minister van justitie mr. Ie Jeune, heeft zich tot de Belgische regeering gewend met verzoek om maatregelen te nemen tegen het absin- thisme, dat uit Frankrijk steeds meer en meer in België doordringt. De Ligue grondt haar verzoek o. a. op de overweging, dat in Frankrijk een derde der gevallen van krankzinnigheid aan het absinthisme worden toegeschreven. Dit woedt vooral hevig in het departement van de Seine. Men maakt zich ernstig ongerust over de Belgische Zuidpoolexpeditie onder luitenant De Gerlache. Daar sinds langen tijd van deze expeditie geen enkele tijding is ont vangen, vreest men dat zij in het ijs is op gesloten en misschien gebrek lijdt. Er wor den pogingen aangewend om de Engel- sche Pool expeditie onder Borchgrevin, die op het punt staat te vertrekken, te be wegen naar de expeditie De Gerlache en haar schip de Belgica te zoeken. Koningin Louise, geboren prinses van Hessen Kassei, is ernstig ongesteld. Gister ochtend werd er in allerijl naar hare oudste dochter, de prinses van Wales, geseind, die nog ten 8 uur met het jacht Osborne op reis ging naar Kopenhagen. De ziekte is plotseling opgekomen. Dins dagnamiddag, dus den dag te voren, had de koningin nog een rijtoertje gemaakt met de keizerin-moeder van Rusland, hare tweede dochter. De koningin is bijna 82 jaren oud en sedert 56 jaar met haren 80-jarigen gemaal gehuwd. Terwijl we in West-Europa veel guur en regenachtig weer hebben gehad, heerscht er in Rusland een onverdragelijke warmte. Op eenigen afstand van Moscou en in het Wolgagebied wijst de thermometer meer dan 50° R. aan, Het koren en de haver zijn verdord, menschen en dieren lijden zeer onder deze hitte, en de nacht brengt geen afkoeling, daar de warmte zich zóó aan alle3 heeft medegedeeld, dat het water zelfs 22° R. is. In Duitschland is de fabrikant van mar- garineboter verplicht, aan dit product een zekere hoeveelheid Sesam-olie toe te voegen, waardoor het een bizondere kleur krijgt. Nu zal er volgens de 1 él. eene verordening worden uitgevaardigd, waarin wordt bevolen dat alle van Holland komende «boter" aan de grenskantoren scheikundig moet worden onderzocht. De importeurs staan dus in 't vervolg bloot aan een proces-verbaal en den nasleep daarvan, zoodra de uitkomsten vari het onderzoek niet overeenkomen met de aan het tolkantoor gedane declaratie. Te Bordeaux zijn aan boord van het stoomschip Chili dat op het punt stond naar Buenos-Ayres te vertrekken, twee Italianen gevangen genomen die geruimen tijd door de politie werden gezocht wegens een diefstal van juweelen tot een bedrag van 300.000 lire. Men vond bij hen een koffer met gouden sieraden, ter waarde van 20,000 frs. Laatste Berichten. Heden-middag omstreeks vijf uur viel een jongentje in de Nieuwe Haven ter hoogte van het Ludwina's Gesticht. De heer A. Dirkzwager, die daar juist passeerde, be proefde door middel van zijn wandelstok het kind te iedden. Daar deze poging faalde, sprong hij het knaapje gekleed na, en had het geluk, het met behulp van eenige inmiddels toegeschoten personen op het droge te brengen. Onze stadgenoot, de heer J. Montfoort, is te Rotterdam geslaagd voor het examen in het Boekhouden, vanwege de Vereeniging van Handelsbedienden «Mercurius" aldaar gehouden. De 10-jarige Jacobus Kreuger die Woensdag onder de tram geraakte, verkeert, naar ons wordt medegedeeld in zeer zor- gelijken toestand. (S. C.) Atjeh. De correspondent van het Handelsblad te Batavia seint van heden In den nacht van den 5den dezer is een sterke macht van Oemar die westwaarts van Lang uit marcheerde, bij Barah aan gevallen door eene colonne uit Segli. De vijand verloor vijf man. Onder Oemars persoonlijke leiding zijn zijne manschappen weer bij Grong-Grong verzameld. Heden-avond vertrekt een batal jon daarheen. Spanje en Amerika. Een Reuter-dépêche uit Madrid meldt, dat men verwacht dat in de nota door de Spaansche regeering in antwoord aan de regeering te Washington te zenden, de vredesvoorwaarden worden aangenomen. Kerknieuws. Maandag-ochtend overleed in het klooster der Dominicanen te Venlo kalm en zacht, geheel overgegeven aan Gods heiligen Wil, de weleerw. pater Thomas, in de wereld de heer L. Terstappen, uit Breyeil. Pater Thomas, die slechts 29 jaren telde, was doctor in de godgeleerdheid. Uit het missieklooster St. Jozef te Helden zijn Woensdag II. wederom vier eerw. zusters naar de vreemde missiën vertrokken. Hare bestemming was de nieuwe missie van West-Afrika in den Congo. Een der zusters is eene Nederlandsche. Rechtszaken. Bij den officier van justitie te Dordrecht is een aanklacht ingediend tegen een con troleur van de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij, omdat hij een passagier, die voorzien was van een retourkaart 2e klasse Oud-Beierland-Rotterdam en wier. door een conducteur wegens het groot aantal reizigers een plaats le klasse was aange wezen, gedurende de reis heeft genoodzaakt die plaats te verlaten en te gaan staan op een open balcon 2e klasse, waardoor hij aan weer en wind was blootgesteld, ofschoon die controleur wist, dat hem die plaats was aangewezen en tevens dat in het rijtuig geen plaats was. Land- en Tuinbouw. Op het eiland IJselmonde komen thans handen te kort bij den veldarbeid. Aller- wege is men druk bezig met het dorschen van koolzaad, waarbij wordt 8eZ°njiebben gedronken. Sommige landb°uwer® ^foei1 die oude gewoonte, om bij het zaa ^jt. jenever en bier te geven, eenvoudig a o Ook het korensnijden is in vollen waar de boer geschikte arbeiders rj. komt voor dit werk, worden de Brabantsche «pikkers en maaiers 0 te De aardappeloogst belooft nie' j( oordeelen naar de vele »wegblijverS Burgerlijke Stand- Geboren iM 5 Aug. Johannes chrj|j[eV zoon van L. Jonas en W. Verdug' sticht. Maria Wilhelmina, doe ^e. G. Scholtes en A. van der Drilt s Dt landsche polder. 6. Arendje Maria, dochter van J. H. Suisse en A- Heerenstraat. Maria Elisabeth» ejjeO van J. L. Liphuijsen en A. J- Hie Oosterstraat. Visscherij-Berichten- SCHIEDAM, 6 Augustus. Binneng«^ ji van de haringvisscherij de bom Johannes, schipper J. A, Roeleveld> last haring van de eerste reis. Scheepvaart. Schiedam, 6 Augustus. Vertrokke® mopoliet, kapt. R. Struijs, naar Heg Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 6 Aug Spiritus: f 1717!/2 Spoeling f 0.70. Moutwijn: Makelaars Not. f91/* Brandersbond Stemming Willig. Berlijn. 1 Rogge Parijs. Hamr. j Meel 12 Merk. 1. md. 12 Aug. (Rogge, loop. md. 1 Aug. j Spirit, p. Aug. I Sept./Oct. 9—Va- 54.60 48.10 11.90 12.1° 4b-5- fH7; New-York. Maïs Amsterdam. 5 Aug. Rogge op lev. vast; Oct- Maart f116. QCt, 6 Aug. Rogge op lev. vast; Pef f 118 Maart f 117 Rijnhoogte Keulen ('s morg. 5 Aug. 3.24 M. 6 Aug. 3.08 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per Telegraaf. Londen kort f 12.24 Disc. 24 P Parijs -47.75 2 Antwerp. - 47.624 Beursbericht van Amstef Per Telefoon. 27s pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkye Venezuela Aand. Nederl. Handelmij Warschau—Weenen Atchison Alg. Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Obligijt Denver Rio Shaies Missouri le Hypgg 2e 0» It Shares Oostenr. loton 1860gj1/4 Madridsche loten Turksche Prolongatie gen Mêt (SLOTK.>))SP;ritUSinlOCO 5 A af 6 10 f.) A Aug. 38»/,. 5 Aug' I 39'/a-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6