Foulard-Zijde eo cent 88 5 Ams<A'rf'pl Ingezonden Mededeelingen, a 20 ct. per regel. Eenige bijzonderheden. GEMENGD NIEUWS. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever-)^ Laatste Berichten. Burgerlijke Stand bo«' Handelsberichten- 10 Sep'* v 23. 36'/»' 0<3' 0<3 Beursbericht van 7#' l3'/>' 63 33 Een ^piek is hun wapen. De officieren en commandant hebben hetzelfde kleed, maar met zilver ot goud afgezet. In bun midden staat de vaandrig. Het eerevendel is ge vormd uit jongelingen uit de voornaamste kringen. De stoet is gevormd zooals in het onlangs door ons medegedeeld program is omschre ven. Alleen zij opgemerkt, dat een deta chement mariniers uit Rotterdam met de koloniale reserve uit Nijmegen een plaats in den stoet hadden gekregen. Op de militairen van alle wapenen volgden de herauten met hun trompetters. Daarna eerst de heeren en vervolgens de dames der hofhouding en eindelijk het eerste peleton der Haagsche eerewacht ter sterkte van 170 personen, waaronder de pelotonscom mandant en de standaarddrager. De eerewacht, uit de hoogste kringen der residentie samengesteld, is gekleed in rok van blauw laken met hoog opstaanden kraag. De rok evenals de kraag met zilver afgezet is van voren met zilveren knoopen gesloten. Mouwen en kraag zijn bestikt met een gouden kroon, waarin zilveren paarlen blinken. Een witte rijbroek en steek met oranje-cocarde voltooiden het costuum. De degen met verzilverd gevest hangt aan een witten draagband. Op de eerewacht volgen de Koninginnen van wapenen daarna de ordonnance-offi- cieren en het militaire Huis der Koningin en dan het koninklijken rijtuig met 8 paarden bespannen. Naast het rijtuig rijden de gene raals de commandant en ondercommandant der eerewacht dan volgen de adjudanten, de Indische vorsten, opper- en hoofdofficieren van het Haagsche garnizoen en het 2e pe leton der eerewacht ter sterkte van 16 ruiters. De trein wordt besloten door de schutterij en een bataljon van het 4e regiment infan terie, beiden met muziek en een piket cavalerie. Door het Lange Voorhout, de Park en Oranjestraten bereikte eindelijk de stoet het koninklijk paleis in het Noordeinde, waarop zoodra het vorstelijk rijtuig het voorplein oprijdt, de koninklijke standaard vlag wordt geheschen. Voor het paleis stonden de grenadiers als eerewacht ge schaard, wier muziekkorps het Wilhelmus (oude toonzetting) speelt. De Kerkdienst. Tegén drie ure was in het Noordeinde en verder gelegen straten weer een groote menigte geschaard. De Koninginnen be gaven zich met klein gevolg naar de St. Jacobs of Groote Kerk, waar de hofpre diker ds. Van der Flier een kerkdienst leidde. Een koor van dilettanten had zich gevormd om deze godsdienstige plechtigheid op te luisteren. Eigenaardig was het dat tekst en muziek der godsdienstige liederen van huis uit door Katholieken geleverd waren. Beets heeft den tekst der liederen wat gewijzigd, maar hij ontleende die aan een devoot ende profij- telyk hoexken gedrukt te Antwerpen in 1539. Nadat de Koninginnen onder een sierlijk baldaquin aan den ingang door den kerke- raad waren ontvangen, zong het koor onder leiding van Arnold SpoelNu allen God ge dankt, woorden van Ten Kate. De plechtigheid bestond overigens uit een rede van ds. Flier in twee gedeelten uitge sproken met gebruikelijk psalmgezang en de godsdienstige liederen hierboven bedoeld. Om vijf uren waren de Koninginnen op het paleis terug. De Illuminatie. Den Haag geïllumineerd. Overal, vooral in 't centrum der stad, schittering van gas en kaarslicht (lampions), electriciteit en vetpotjes en dat alles in honderderlei vorm. Slingers trekken vurige lijnen in de straten, W's en sterren zijn lichtbakens op de pleinen, ballons weerkaatsen in het water. Schoon was het kon. paleis met zijn verlichting aan den gevel en de electrisch verlichte eereboog op het voorplein schoon ook het gebouw van de Ned. Bank, waar gloeilampjes atdalen uit horens van overvloed. Interessant was de aanblik van de langs alle lijnen verlichte Rijksgebouwen op den Vijverberg, zoowel als van de boomen op den Vijverberg, waarin Oranjekleurige bal lons hingen. Dergelijke ballons prijkten ook in de groote boomen in de Paleisstraat, wat een tooverachtig effect maakte. Een druk bezoek had de Scheveningsche weg, waar de electrische verlichting wel wat tegenviel, 't Was stijfwel had het een aardigen indruk als men den geheelen weg langs keek. De Koninginnen reden uit ter bezichtiging van de feestverlichtingoveral groote men- schenmassa's op de been, om de Vorstinnen toe te juichen. Op haar rijtoer door de stad werden de Koninginnen op verschillende plaatsen bou- quetten aangeboden in de Hoogstraat deed maison Rimmel een heerlijke parfum ge nieten. Op de Gedempte gracht, het kwartier der Israëlieten hield het koninklijk rijtuig even voorbij de eerepoort stil en nam de Koningin ruikers aan uit de handen van de jongejuffrouwen Huisman en Poons. On middellijk daarna zong de liedertafel «Onder- linge Oefening" de vorstinnen met een koor van 50 stemmen het nieuwe Volkslied toe en het «Wilhelmus. De geheele feest commissie en de presidenten van «Onderlinge Oefening" werden aan de vorstinnen voorge steld. Ten elf ure waren Hare Majesteiten op het paleis terug. Heden meldde het programma: in den ochtend aubade der Haagsche schoolkinderen, die een «Oranje-Nassau-caniate" van Catha- rina van Rennes zongen, door de Koningin staande op de achtertrap van het paleis aangehoordin den middag bloemencorso van den Wielrijdersbond, weder door de Koninginnen bijgewoond. Prachtige zege wagens wisselden met de versierde rijwie len af. Zondag rijtoer naar Rijswijk en Voorburg. De Schied. Ct. zegt de volgende bijzonder heden uit «particuliere Haagsche bron" vernomen te hebben De proclamatie van 31 Augustus, waar mede de Koningin de regeering aanvaardde, is ontworpen door den minister Pierson, In het ontwerp zijn echter op verlangen der Koningin twee kleine, maar karakteristieke wijzigingen gebracht. Er stond dat H. M. aan hare Moeder veel verschuldigd is. Dit vond de Koningin te zwak uitgedruktzij liet er van maken «onuitsprekelijk veel". Een tweede opmerking van de Koningin was, dat met geen woord gedoeld werd op bestrijding van het pauperisme, waarin toch naar Hare opvatting een deel van Hare taak moet bestaan. Daaraan is te gemoet gekomen door de woorden «Ik wensch naar Mijn vermogen bij te dragen tot verhooging van Uw geestelijk en stoffelijk welzijn." Beide opmerkingen zijn, gelijk men ziet, zeer kenschetsend. Dezelfde geest die er uit spreekt, innige ouderliefde enjdiep besef van de verplichtingen van den Vorst jegens zijne onderdanen, wordt teruggevonden in de redevoering "door de Koningin bij de inhul diging uitgesproken. Die rede is geheel door Haar zelve ge steld alleen heeft Zij haar vooraf aan het oordeel van Hare Moeder onderworpen. Treffend is daarin de hartelijke toon jegens het Nederlandsche volk ende Staten-Gene raal. De Koningin «acht het een groot voorrecht dat het Hare levenstaak en plicht is al Hare krachten te wijden aan het wel zijn en den bloei van Haar dierbaar Vader land". En Zij laat er op volgen eene herin nering aan het gelukkigste woord, dat ooit door Koning Willem III gesproken is «Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen" Het «zoo wijze en zegenrijke Regentschap" van Hare «innig geliefde Moeder" had reeds in den aanvang der rede eene welverdiende hulde ontvangen. Een Vorstin, die op achttienjarigen leeftijd den troon beklimt, pleegt ver boven hare jaren ontwikkeld te zijn. Met onze Koningin is dat zeker het geval. Haar uiterlijk voor komen heeft al de lieftalligheid, aan Haren leeftijd eigen. Maar zoodra men Haar ziet handelen en hoort spreken, vergeet men Hare jeugd en bekomt men den indruk, dat eene hoog ontwikkelde en begaafde Vrouw optreedt, een ware Vorstin. Aan de wijze waarop de rede in de Nieuwe Kerk werd uitgesproken, zóó dat geen der aan wezigen een woord kan gemist hebben, is reeds van alle zijden rechtmatige lof gebracht. Even algemeen verstaanbaar was de toast, door de Koningin dienzelfden dag aan het diner ten paleize ingesteld. En dat niettegenstaande accoustiek en stilte in de groote eetzaal na tuurlijk meer te wenschen overlieten dan in het kerkgebouw. Van den even daarna door den voorzitter der Eerste Kamer uit- gebrachten toast was, althans op eenigen afstand, geen woord te verstaan. De Koningin heeft blijkbaar leeren spreken en haar stem leeren gebruiken. Te Zes Gehuchten is de kapitale boer derij van P. Leijte geheel in asch gelegd. In een oogenblik stond alles in vollen gloed zoodat aan blusschen niet te denken viel. Een best paard en twee koeien kwa men in de vlammen om. Ofschoon alles was verzekerd, is de schade zeer aanzienlijk) daar niets uit de overvolle schuren kon jileu' ire"' tot f3.35 per Meter. Jauansche, Chineesche enz. in de nieuwste dessins rjlet alsmede zwarte, witte en gekleurde Henaeber«-Kijde van 35 ct. tot f 14L®'k'eUuhe! effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en2000veis pu[j dessins enz.) Franco en vrij van invoerrechten in hui*. Stalen oniBifig33 briefporto naar Zwitserland. ,ordighe> gered worden, waar dit jaar een overvloedige oogst is opgeborgen. De brand ontstond in een naast de boerderij gelegen arbeiders- woning, die mede geheel afbrandde. De zegewagen, te Enschedé bij den hist, alleg. optocht gebruikt, is uit de weide van den heer H. H. Zeggelt, waar hij na ge maakt gebruik ter beschikking van den eigenaar was gesteld, ontvreemd. Wie schetst echter de verbazing van den eigenaar, toen hij dezer dagen den wagen terugzag in den optocht, te Oldenzaal gehodden De man stelde de justitie met de zaak in kennis. Donderdag wandelde lord Rosebery, de vroegere premier der liberale partij in Engeland, door de straten van Amsterdam, de vroolijke opwinding van het volk glim lachend gadeslaande. Lord Rosebery logeert op het jacht van lord Rothschild, dat in het Westerdok ligt. Uit Brussel schrijft men, dat de daar vertoevende Nederlanders de inhuldiging van onze Koningin in de versierde zaal van het hotel Metropole recht feestelijk gevierd heb ben. De Nederlandsche gezant, jhr. Van Pesfel, opende de rij der toosten, waarbij hij den oorsprong van het feest herdacht en eveneens hulde bracht aan koning Leopold. De legatie-secretaris, ridder van Rappard, bracht hulde aan de Regentes. Een keurig muziekprogramma luisterde den feestmaal tijd op. De langste slaap, waarvan ooit melding is gemaakt, werd in 1892 bij een Duitscher geconstateerd. Deze slaap duurde vier en e9n halve maand. Berlijn heeft zegt de H. C. dezer dagen ondervonden, welke onwelkome ver rassingen het electrische tramverkeer met bovengrondsche geleiding kan brengen. Tegen 5 uur in den namiddag geraakte de hoofdkabel in brand door een gebrek aan de verbinding. De stroom kon niet meer in de wagens worden geleid, en in weinige oogenblikken stonden 136 trams roerloos op de straten. Die, welke accumulatoren hadden, kon den nog dienst doen, zoolang de lading het toeliet. Maar zoodra zij een plek bereikten, waar trolleywagens bewegingloos stonden, konden ook zij niet verder. Daar de oorzaak eerst moest worden op gespoord, wat een zeer tijdroovend werk was, bleef de dienst tot 10 uur 's avonds gestaakt. In eenige straten stonden zes wagens achter elkander. De trammaatschappij beschikt nog over een groot aantal paarden en oude rijtuigen en kon dus den dienst althans ten deele met dit materieel in gang houden. Als echter in nagenoeg geheel Berlijn het trol ley-stelsel zal zijn toegepast, kan een der gelijke stremming het tramverkeer langen tijd ongeveer onmogelijk maken. Dat het rijden met accumulatoren dit bezwaar niet oplevert, is weder duidelijk gebleken. In den gemeenteraad van Berlijn hebben dan ook vele leden tegen de con cessie gestemd, omdat zij voor de binnen stad enkel accumulatoren geschikt achtten. Aan de machine van den tram die te 11^ uur op de Koemarkt wisselt, ontstond heden-morgen een defect, doordien de ver pakking om den stoomgeleider aan de ver bindingsplaats boven den ketel openbarstte. Met verschrikkelijk geweld ontsnapte de stoom door het ontstane lek, zoodat allen, die zich nabij de machine bevonden, haastig de vlucht namen. De machinist behield echter zijne tegenwoo geest en niettegenstaande stoomontsnapping wist hij sluiten, waardoor onheilen de de "werden men. De machine kon natuurlijk n' 0d waarom de volgende tram c'0°werd inmiddels hulp van de remis® boden. Te 128/« uur kon de dienst weder hervatten M Atjeli ït)jp De regeering heeft gisteren b®' telegram ontvangen over de ge"e van Pedir «eO «Kolonel Van Heutsz maakte naar Teupin Raja en kreeg doof n e(ap^° omsingeling Toekoe Bintara h' Pajong en Pnt.inet Rarnboeng. V8 verzet gaande hielden, S^^fLdjo8'"! hoofden kwamon zich melden. an Blang Kelmale zal dit J°e hjj van zijne ziekte genezen zullen alle Pedireesche hoofden z' worpen hebben. ie In de Edistreek is van de opg® e° 126 duizend dollars betaald." Geboren: 8 Sept. WilleIïl H. Mulder en J. Gabel, NieuW® pjfe Overleden: 9 Sept. Ari® 1 11 8 maanden, Rotterdamschen dijk it» ZO"11 of" BEURS TE SCHIEDAM, Spoeling Moutwijn Stemming f 0.80. Makelaars Not. Brandersbond Onveranderd. l9»/«* -9-- Berlijn. (Slotk.) Parijs. Hamb. Rogge I Spiritus in loco j Meel 12 Merk. 1. md. I 12 Sept. (Rogge, loop. md. Oct. Spirit, p. Sept. Oct./Nov. I Sep'' 47^5 8 Sept. 351/4- prijsb- New-York. Maïs Amsterdam. f 9 Sept. Rogge op lev. 124; Maart f119, 118. 10 Sept. Rogge op lev. hoog®r 126; Maart; f 120. Rijnhoogte Keulen ('s mor#:, 9 Sept. 1.62 M. 10 Sept. 1.37 Wisselkoersen te Rotterd® Per Telegraaf. ai p6 Antwerp, kort f,12.051 Disc- f Londen -47.75 Parijs - 47.62| Per Telefoon. 2i/g pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aanu. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp. Adjustment Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6