"ad? vergadering, doch geen recht van discussie of stemming. De afgevaardigden moeten voorzien zijn ven een geloofsbrief, overeenkomstig art. 12 van het reglement van den Centralen Raad. Te Leiden heeft prof. S. S. Rosenstein voor een talrijk publiek, waaronder vele hoogleeraren, een rede gehouden, om de noodzakelijkheid en wenschelijkheid te be- tougen van het oprichten van volks-sanatoria voor minvermogende borstlijders. Hij wekte de aanwezigen krachtig op om daaraan steun te verleenen waar de Konigin Moeder daarin zoo grootmoedig was voor gegaan en dat minstens 60 pereent herstelling zullen vinden. De spreker eindigde met het gebod uit Leviticus: xHebt uwe naasten lief" en met het woord van Jezus »Zoo wat gij den minste dezer broeders hebt gedaan, dat hebt gij Mij gedaan." R. K. Bijzonder Onderwijs. De 56ste algemeene vergadering va» R.-K. bijzondere hoofdonderwijzers iri het bisdom van Haarlem zal plaats hebben op Dinsdag 27 Dec. a. s. in een der bovenzalen van de sociëteit »Vereeniging," Beggijnenstraat, te Haarlem. In de kerk van St. Jozef zal te 10 uren een H. Mis worden opgedragen. Agenda1. Opening der vergadering te 11 uren. 2. Lezing der notulen. 3. Mededeeling van het bestuur. 4. Onder werpen ter bespreking, a. Schoolvergade ringen. Inleiderde heer A. F. L. Kanne- gieter. b. Wat kunnen de redenen zijn, dat zooveel Katholieke kinderen, ook in plaatsen waar Katholieke scholen gevestigd zijn, de openbare school bezoeken en wat is te doen om hierin verbetering te brengen Inleider de heer J. P. Doedens. 5. Gelegenheid voor mededeelingen en opmerkingen. 6 Rondvraag. 7. Sluiting. Hoog water. Het eiland Marken is eergister-avond ondergeloopen. De tweede post kon niet vertrekken daar er te veel wind was. Door den aanhoudenden Westen- en N. W. wind is het water zoo gewassen dat eergister-middag de keersluizen aan de Willemsvaart bij een waterstand van 1.1.8 M. f N. A. P. gesloten zijn. De uiterwaarden langs het Zwartewater en Almeloosche Kanaal staan reeds onder water. De nacht boot van Zwolle naar Amsterdam kon gister avond niet over den IJsel vertrekken. De moordaanslag te Doorn. In het stille, lieve dorpje Doorn, met zijn prachtige boschrijke lanen en villa,s heeft een verschrikkelijke gebeurtenis plaats ge grepen, waarvan wij reeds kort melding maakten. De Utr. Gt. bevat van het gebeurde het volgende verhaal: Aan het begin der Sandenburgerstraat, bij de remise, bevindt zich een eenvoudig bierhuisje, sedert November bewoond door het echtpaar P. In der. nacht van Zaterdag op Zondag werd hier door de 24-jarige W. B. op haren 28-jarigen echtgenoot een ernstige moord aanslag gepleegd. Man en vrouw waren van flinke boeren familie, en ook op beiden persoonlijk viel weinig aan te merken. Wel had de vrouw van jongs af aan een opvliegend, eigenzin nig karakter, en heerschte er tusschen man en vrouw oneenigheid, doch niemand had daarvan overlast. De man werkte bij zijns vrouws vader, en tot November jl. had het echtpaar ook bij de schoonouders ingewoond. In den nacht van Zaterdag op Zondag was de vrouw tegen 4 uur opgestaan, om zich een wijle met een der kinderen bezig te houden. Toen ze terug kwam had, naar ze in het verhoor beweert, haar man, die slapende was, een te groot deel van de dekens in gebruik. En om die nietige reden greep ze, naar ze voordoet, het mes, dat haar man ge woonlijk op zak droeg en bracht hem glapende daarmede eene groote snede toe over de lengte aan de plooi van den hals, Iets, eenige millimeters verder, en slagader of luchtpijp waren getroffen, en de dood het onvermijdelijk gevolg geweest. De man zal, wanneer hij mag genezen, zijn behoud te danken hebben aan eene boeren modehij sloeg zich steeds bij het naar bed gaan, een wollen bouffante drie vier maal om den hals, en deze bouffante heeft het botte mes veel arbeid gegeven. Het bloed met een zakdoek zooveel mogelijk stelpende, heeft de verwonde toen midden in den nacht een vreeselijke rit afgelegd, hoe, dat is bijna onbegrijpelijk. De dokter woonde een kwartier van het huis verwijderd, doch de zwaar verwonde heeft, in zijn doodsangst, dien weg ver moedelijk in niet meer dan zeven minuten afgelegd. De vrouw werd Zondagmorgeu gearre steerd en is reeds naar de gevangenis te Utrecht overgebracht. Ze blijft een onverschillige, gesloten houding aannemen en geeft niet de minste uitwendige teekenen van berouw. Ze doet het in hare verhooren voorkomen alsof ze haar man slechts wat pijn had willen doen, omdat hij haar ook wel eens pijn deed. Als hij wakker was, kon ze niet tegen hem op. verklaart ze, en daarom pleegde ze hare daad, terwijl hij sliep. Of men hier te doen heeft met poging tot moord met voorbedachten rade, zal een justitieel onderzoek moeten aantoonen; zeker is het, dat anders dit mes zich nooit in de slaapkamer bevond. Het ondezoek werd geleid door den burgemeester dezer ge meente, jhr. De Geer, en de stukken zijn reeds opgezonden aan de rechtbank te Utrecht. Mag de verwonde gespaard blijven van wondkoorts en van andere bijkomende verschijnselen, dan acht de geneesheer het niet onmogelijk, dat zijn leven gespaard blijve. Iemand uit Enschedé, die, niettegen staande hij hier te lande zijn militieplichten had vervuld, in Duitschen krijgsdienst werd ingelijfd, is daaruit weder ontslagen. Voor de arbeieers in .de Duitsche kolen mijnen is eene nieuwe regeeringsverordening verschenen, welke voorschrijft, dat ais ge woon arbeider niet meer in dienst mag worden gehouden hij die de Duitsche taal niet kan spreken, terwijl hij zooveel Duitsch moet kunnen lezen, dat hij de aangeplakte dienstvoorschriften goed begrijpt. Hooger geplaatste arbeiders, voor-arbeiders, opzich ters enz. moeten de Duitsche taal volkomen machtig zijn in woord en geschrift. Binnen kort zullen, als gevolg van dezen maatregel, voor alle kolenmijnen werklieden-examens worden gehouden. Naar aanleiding van het uit betrouwbare bron gemeld bericht, als zou de heer v. Rijn, het veelbesproken ex-hoofd der school van Loo, gem. Duiven, vóór zijn vertrek naar Transvaal zijn rok hebben omgekeerd en tot de Ned. Herv. kerk zijn overgegaan, schrijft de Kath. School Is dat bericht juist, dan schijnt ook waar te zijn, dat hij, toen hij nog te Duiven aan bijna uitsluitend kath. kinderen onderwijs verstrekte, bij twee dominés met name bij Ds. Beets, zich reeds heeft aangeboden om protestant te worden, doch beide heeren voor de metamorphose van zoo'n bekeerling beslist hebben bedankt. Te Hellevoetsluis is plotseling overleden de luitenant t. z. Ie kl. N. C. Beijen. Door zijne deelneming aan de Atjeh-expeditie verwierf hij het eereteeken en door zijn gedrag bij de expeditie naar de Aroe- eilanden in 1892/93 viel hem de benoeming tot ridder der Militaire Willemsorde ten deel. Zijn stoffelijk overschot wordt heden in Den Haag ter aarde besteld. GEMENGD NIEUWS. Bij een kleinen brand gisteren-nacht in een perceel op de Prinsengracht te Amster dam is de 63-jarige J. Glouderman dood in de woning gevonden. Vermoedelijk is de man door den schrik gestorven, althans brandwonden waren op het lijk niet te bespeuren. De toestand der visschers van Terschelling is tegenwoordig allererbarmelijkst. 't Is circa en maand geleden, dat men naar buiten is geweest. Er wordt letterlijk niets verdiend en dat in een tijd, dat de visscherij op zijn drukst is, ja, gewoonlijk ten einde spoedt. Met zorg wordt hier de winter te gemoet gezien, daar er veel armoede' zal geleden worden. Ware de haring- visscherij er niet geweest, waar velen aan hebben deelgenomen, dan zag het er aller- donkerst uit 1900 of 1901 Er schijnt nog altijd eenig misverstand te bestaan over het tijdstip, waarop de negentiende eeuw eindigt en de twintigste eeuw begint het feit, dat wij over iets meer dan een jaar het tweede cijfer van het jaartal, dat dan een eeuw lang een 8 geweest zal zijn, in een 9 moeten veranderen, kan oppervlakkig den indruk geven, dat op 1 Januari 1900 onze eeuw uit is en de volgende begint. Toch is dat niet het geval de XXe eeuw begint met 1 Januari 1901, en de zaak is zelfs zeer eenvoudig. Op het oogenblik, dat het jaar 2 inging was er 1 jaar verioopen na Christus' geboorte. Als het jaar 100 ingaat, zijn 99 jaren verioopen. Als het jaar 101 ingaat, zijn 100 jaren of een eeuw verioopen. De le eeuw begon op 1 Jan. 1, de 2e eeuw 1 Jan, 101. De derde eeuw begint op 1 Januari 201. De twintigste eeuw begint op 1 Jar.. 1901. Wij hebben het eerste jaar het jaar 1 genoemd en niet het jaar 0. Het jaar nul bestaat niet. In den volksmond staat dan ook »iets van het jaar nul" gelijk met iets, dat onbestaanbaar is. Voor wie nog niet overtuigd is, de vol gende, zeer juiste vergelijking der N. R. Gt. Een eeuw is honderd jaren evenals een gulden honderd centen is. Als men u eenige guldens moest betalen in stapeltjes centen, zoudt gij dan, nadat cent nummer 1, cent nummer 2, enz. achtereenvolgens opgesta peld waren, bij het stapeltje, dat den eersten gulden vertegenwoordigt, ook cent nummer honderd verlangen of niet Zoudt gij niet eischen, dat de man die u de som voor telde, zijn 2e stapeltje pas liet beginnen bij cent no. 101, zijn 20e stapeltje bij cent no. 1901 Als de 20ste gulden pas met cent 1901 begint, begint ook de 20ste eeuw pas met jaar 1901. (Msb.) De bekende Parijsche advocaat Clémen- ceau, van wien men mededeelde, dat hij met eene Haagsche jonge dame verloofd was, blijkt te gaan trouwen met eene dame uit Groningen, gescheiden echtgenoote van een doctor. Laatste Berichten. Tegen Dinsdag-middag 2 uur zijn, naar de Sch. Gt. verneemt, een aantal patroons in verschillende bedrijven uitgenoodigd B. en W. hun meening te komen mededeelen omtrent de wenschelijkheid van oprichting van Kamers van Arbeid hier ter stede. Tot regentes van het Diaconiehuis der Ned. Herv. gemeente alhier is benoemd mevr. Van Buijsen en tot regent de heer C. Schieveen. Op 82-jariger. leeftijd overleed alhier de heer N. Ballast, oud-cipier in het Huis van Bewaring. De 15-jarige G. Barg, werkzaam in de distilleerderij van den heer T. C. Melchers aan den Noordvestsingel, viel bij het over varen van de Noordvest uit het bootje. Een brandersknecht hielp hem spoedig weer op het droge. De Tweede Kamer heeft hoofdstuk VI der Staatsbegrooting (marine) met 57 stem men tegen 8 stemmen aangenomen, evenzoo hoofdstuk VIIA (Nationale schuld). Daarna ving de behandeling aan van hoofdstuk VIIB (Financiën). De raad der gemeente Vlaardingen is omtrent de overbrugging der Oude Haven nog niet tot een besluit gekomen. De kosten van een voetbrug bedragen ƒ1111, die van een brug ook voor rijtuigen 2360, een en ander met bedieningde kosten van een stoompont zouden waarschijnlijk op 650 komen. Een nauwkeuriger opgaaf van de kosten van een stoompont zal worden over gelegd, alvorens een besluit te nemen. Sport i«' De financieële uitkomst van het J 1898 is voor de rijwielfabricage in Enge j^() zeer ongunstig geweest. Alle geven lager dividend, sommigen rn"1 dan de heltt van het jaar te vore"- Coventry Cross, die in 1897 nog gaf, deelt nu niemendal uit. De EU,I) gaf 10, nu li/* pCt., de Progres kom4 15 op 5. Namens het consortium, waaraan recht van uitgave van het dagbl^^ Kunst en Letteren. m, waaraan het dagblad Centrum is overgegaan, wordt medege dat Z. D. Hw. de Aartsbisschop van Utr® den zeereerw zeergel. heer dr. G. aan de hoofdredactie verbonden heeit^^. Rechtszaken. die In de zaak van de twee personen door de rechtbank te Rotterdam iedef vier jaar gevangenis waren veroordfi®.{ wegens diefstal van gouden horlogeS een winkel aan de Hoogstraat te Schi®"8 heeft het Hof te 's-Gravenhage een n.ieU getuigenverhoor bevolen. Burzeriijke Stand- Geboren: 16 Dec. Anna Cor dochter van J. Zijdemans en M. Groen®^ f' Hendrik Gabelstraat. 17. Johannes Ue0ll^j_ dus, zoon van H. A. van der Meer en A-* van Dijk, Boterstraat. Overleden: 15 Dec. Nicolaas oud 82 jaar, Warande. 17. Theod°r Vrijland, oud 64 jaar, Prinsensteeg. s.s- Scheepvaart. Pernau, 16 December. Vertrokken Europa, kapt. G. Voigt, naar Schiet Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 17 Dec. I89®' Spiritus f 173/-*18. Spoeling f 1.30 Moutwijn Makelaars Not. f 11. Brandersb. - W/s Stemming Zeer vast. Berlijn. Spiritus in loco i Meel 12 Merk. 1. md. f 12 Dec. (Rogge, loop. md. Jan. i Spirit, p. Dec. Jan./Feb. Parijs. Hamb. 41%. i 41%- ilï° 18.37* 18-^ uttf New-York. Maïs Amsterdam. 16 Dec. Rogge op lev. vastper f145; per Mei 1139, 138. e( 17 Dec. Rogge op lev onveranderd P Maart f 145per Mei f 139, 138. Rijnhoogte Keulen ('s morg. U 16 Dec. 1.58 M. 17 Dec. 1.58 M. Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf. Londen kort 112.1l| Disc. 4pCt- Parijs 3» -47.90 3 Antwerp. - 47.67f 3 Beursbericht van Amsterdam Per Telefoon. 2Vs pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp. Adjustment Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie 17 D«c< 86% 83j1/i« 22% 103% 27% 9711/1» 77% 18% 110 16% 91 65'/» 13% 33% 26 2% het 15Dec. 16 Dec. 38.80 44.90 44.40 14.50 14.40 18.25 17.75 (i. f.) 16 Dec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 6