Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 21ste J aars. Zaterdag 31 Bga <J)er No. 6284. bureau ^ofersltraaf 50. e Bloem des Geluks. 0 PRIJS V AN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf0-*® Elke gewone regel meer *U,1U Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. EUWJAARSWENSCHEN 1—6 regels worden in het nummer courant van 1 Januari 1899 ge- it ét SO Ct. EICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. chtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. rgemeester en wethouders van :dam, tien het verzoek van C. H. Windhorst, ergunning tot uitbreiding zijner bran- aan den Noordvestsingel no. 135, ster sectie H, no. 114, door plaatsing n van een stoomwerktuig van 4 paar- racht en ketel met een verwarmings- 'vlak van 6 M3, ter vervanging van het ■ande stoomwerktuig met ketel. 'iet op de bepalingen der Hinderwet ten te weten •t voormeld verzoek met de bijlagen e secretarie der gemeente is ter visie ;d; t op Donderdag den 12den Januari a.s., middags ten 12 ure, ten raadhuize ge- ïheid zal worden gegeven om bezwaren n het toestaan van dat verzoek in te gen en die mondeliDg ot schriftelijk te lichten en it gedurende drie dagen, vóór het tijd- hierboven genoemd, op de secretarie gemeente, van de schrifturen, die ter mochten zijn ingekomen, kennis kan den genomen. n is hiervan afkondiging geschied, waar behoort, den 29sten December 1898. burgemeester en Wethouders voornoemd, VISSER, L. B. De Secretaris, VERNÈDE. ALGEMEEN OVERZICHT. 30 December '98. >e president der Fransche republiek Felix re bezocht gisteren de krijgsschool en d een toespraak tot de officieren. Hij eindigde met deze woorden «Gij zijt bezield met edele gevoelens en gij verspreidt die in alle regimenten. Zoo bewerkt gij, dat het leger aan al onze verwachtingen beant woordt." De toestand van den Spaanschen minister president geeft nog steeds aanleiding tot ernstige bezorgdheid. Uit Spanje zelf en het buitenland ontving de familie Sagasta meer dan 7000 bewijzen van sympathie, waaronder ook een telegram van keizer Wilhelm. De regeering heeft zich nog niet bezig gehouden met de ministerieele crisis, en zal dit naar uit Madrid wordt gemeld, ook niet doen, dan r.adat zij zekerheid heeft omtrent de wending die in de ziekte van den minister-president kan verwacht worden. I Het staat thans nagenoeg vast, dat Don Carlos er te Londen niet in geslaagd is een leening te sluiten, maar zich voor zijn nog steeds geheimzinnige plannen enkel finan cieelen steun heeft weten te verzekeren van eenige voorname kapitalisten. Hoewel die hulp niet van zooveel beteekenis schijnt te zijn, dat zij den troonpretendent veroor looft operatiën te beginnen op eenigszins uitgebreide schaal de Madridsche Libe ral verzekert tenminste dat bekende Car- listenleiders voortdurend hun best doen om ook in Spanje zelf geldelijke hulpbronnen te ontdekken is daarmee geenszins be wezen, dat de Britsche geldkoningen de koorden hunner beurzen stevig zullen dicht geknoopt houden, indien de kansen voor een eventueel succes van Don Carlos wat vaste- ren vorm mochten aannemen. Dat de En- gelschen grooten lust gevoelen om zich in de «cosas de Espana" te mengen, behoeft zeker niet betwijfeld te worden. In den doorgaans goed onderrichten Figaro wordt daaromtrent een en ander vermeld. De Spaansche regeering, die zich niet zonder reden ongerust maakt over het dreigend agressief karakter der operatie- linie"5 bij Gibraltar, had onlangs het plan opgevat aan de landzijde eenige verdedigings werken te bouwen, ten einde zich te vrij waren tegen plotselinge overrompeling. Niet zoodra begon men te Londen te bespeu ren wat de Spanjaarden in den zin had den, of er werd naar Madrid een nota ge zonden met de verklaring dat het aanleggen van dergelijke verdedigingswerken zou be schouwd worden als een '.«onvriendschap- -lijke daad" een term dien de Jingo's danken hebben aan den onder-staats- icretaris voor Buitenlandsche zaken, Edward rey, en die in den laatsten tijd meer en leer dienst doet om aan eiken door hen verzonnen casus belli" een glimp van rechtmatigheid te geven. Natuurlijk bleef «r voor de Spaansche regeering die zich geenszins in staat gevoelt eenigen stoffe- lijken of moreelen tegenweer te bieden, niets anders over dan een bevel te geven tot schorsing van den arbeid der aange-, vangen verdedigingswerken. Een der meest geziene leden van het Duitsche Centrum, de afgevaardigde Dieden, is overleden in den ouderdom van 88 jaar. Hij was gezien niet alleen bij zijn nartij- genooten, maar evenzeer bij de leden der andere fracties. Sedert 1873 was hij onaf gebroken lid van den Rijksdag. In de laatste jaren was steeds op 17 December, zijn verjaardag, zijn lessenaar met bloemen versierd. De vergadering van het Hongaarsche Huis van vertegenwoordigers was gisteren zeer woelig. De minister-president Banffy trachtte onder het rumoer van de linkerzijde de beweringen van graaf Aponyi, die he m beschuldigde, dat hij de nationale partij om den tuin had geleid te weerleggen. De vergadering werd ten slotte geschorst en na de schorsing hervatte het Huis de be raadslaging over het bepalen van een dag voor het benoemen van een voorzitter. De beraadslaging werd naderhand tot heden verdaagd. Koning Humbert heeft 900 menschen, F entilet o n. Eene Kerstvertelling. Naar het Duitsch van Helene Busch. Vrij vertaald door J. W. Heinink. die in het begin van dit jaar tot gevan genisstraf veroordeeld werden, in verband met de onlusten te Milaan en elders, kwijt schelding of vermindering van straf ver leend. Op zekere klassen van veroordeelden is het besluit niet van toepassing, en kwijtscheiding valt slechts ten deel aan hen die tot hoogstens twee jaar veroor deeld zijn; de straftijd van de overigen wordt met twee jaar verminderd. Naar aanleiding van het bericht betref fende de oprichting eener katholieke nun tiatuur te St. Petersburg wordt aan de Germania uit Rome opgemerkt, dat onder handelingen op dit stuk steeds vergeefs zijn gebleken, wijl men van Russische zijde niet voldoende kon waarborgen, dat aan een nuntius te St. Petersburg dezelfde bevoegd heden en in gelijke mate - zouden worden toegekend als die welke aan de nuntiaturen in de katholieke hoofdsteden verleend worden. De vertegenwoordiger des Pausen zou ir. zijn verkeer met de Rus sische katholieke geestelijkheid natuurlijk door geen administratieve beperkingen mogen gehinderd worden, niet onder con trole moge staan van regeeringsorganen. Dat Rusland zich van de rechtvaardigheid dezer conditio sine qua non overtuigd houdt, is tot dusverre uit niets gebleken. De Univers verneemt uit Rome, dat het bericht betreffende de vestiging eener nun tiatuur te Petersburg het eerst vernomen door de Berlijnsche Germania geheel uit de lucht is gegrepen. De verhouding tusschen Engelschen er Hollanders ir. Transvaal is tengevolge var de jongste gebeurtenissen zeer gespannen, Uit telegrammen uit Transvaal blijkt, dat opgewondenheid aldaar toeneemt. De tar tende artikelen in de Kaapsche pers en de zoogenaamde loyale betoogingen te Johan nesburg hebben begrijpelijkerwijs tegen- betoogingen uitgelokt van de zijde der I Boeren. De Volksstem stelt voor, den 2en Januari als Jamesondag te vieren, waarbij let hooggewassen mos kijkt hier en daar de lichte witte deken, die verwarmend r den bodem des wouds is uitgespreid, sneeuwpoeder ligt in zijn krullend en haar. Weduldige blikken naar den uitgang van dennenwoud richtrnd, waar het poortje -i het slotpark in het witte wintergewaad »kt, gaat Walther Stein onder de waaiende men daarheen. )e torenklok had reeds menigmaal met talen mond het verdwijnen en verscny- 1 van een kwartier verkondigd, sedert hij r wachtend vertoefde. Ruischte daar niet i achter hem? Een roodborstje flad derde tusschen de dennen... anders was alles stil, bleet alles stil. Reeds wilde hij zich met een zucht van bittere ontgoocheling verwijderen, toen daar op eens lichte schreden hoorbaar werden, er. vroolijke kinderstemmen er boven uit, en van het kasteel kwam Greta nader met hare drie lieve beschermelingen. Met gevleugelde voeten snelde Walther het aardige gezelschap tegemoet«Eindelijk, juffrouw Greta! Wat heb ik gewacht!" «Gewacht klonk het verbaasd terug. «Zeker!" lachte hij. «Dacht u, dat ik ver geten had, wat Arthur zei, dat gij den kin deren dit uitstapje had beloofd? Kom hier, kleine schelm, daarvoor krijg je nu de mooiste zweep van me, die er maar ts bedenken is 1" 1 Door dit vooruitzicht aangetrokken, ging de jongen aan de hand van zijn nieuw ver worven vriend hangen. Het meisje had zich dicht aan Greta gevlijd, en Frits stapte ernstig naast zijn zusje voort, van tijd tot tijd vorschende blikken op den vreemdeling werpend. Deze echter wandelt onbekommerd verder het winterachtige woud in zijn blik glijdt telkens heimelijk langs de schoone meisjesgestalte aan zijn zijde. Zij draagt weer het eenvoudige donkere kleed en een donkerblauw lint slingert om haren hals. Het bleeke gelaat is licht gekleurd door de trissche winterlucht: onder het nederige zwarte hoedje stelen zich een paar bruine lokken heen en waaien om het blanke voorhoofd. «Wat bleef u lang uit!" herhaalde Wal ther. «Hoe dikwijls ben ik den weg op en neer gegaan hoe dikwijls heb ik naar het poortje getuurd «Wij moesten eerst vlijtig zijn, ant woordde zij. «Morgen begint pas onze Kerst- vacantie, daarom heden nog braaf geleerd. Frits heeft een moeilijk vraagstuk opgelost..." Fier knikte haar de jongen toe «Nu om dat jij het graag wilde hebben Rita," sprak hij «ik leer alleen maar, omdat je anders zegt. dat ik je niet lief heb. Als werkelijk de nieuwe gouvernante komt van wie mama altijd praat, dan scheur ik mijn boeken aan stukkBn I" «Dat doet mijn beste Frits zeker niet, sprak Greta op strengen toon maar zij kontoch niet verhinderen, dat haar oog vochtig werd, toen zij het trouwhartige jongske in de oogen zac dat met zoo warme liefde haar aanhing. «Vertel mij eens, juffrouw Greta, waarom noemt de jongen u Rita Dat is een vreemd- klinkende naam." «Mijn oom placht mij altijd «Rita te noemenhij beweerde, dit ik juist geleek op een Italiaansch kind, dat hij te Florence had gezien: «O, hqe teeder klonk dat y>Rita mia!" van zijne lippen! Van zijn pa heeft Frits het geleerd, evenals hij van hem de hartelijke liefde heeft overgeërfd, waarmee hij mijne zorg en hulp altijd beantwoordt." Een vlug eekhorentje, dat over den weg sprong, maakte op eenmaal aan het gesprek een einde. Juichend hepen de kinderen het aar dige diertje na, zoodat Greta moeite had om ze intehalen en tot terugkeeren te bewegen. De middagklok luidde toen de wandelaars bij het parkpoortje aankwamen, van waar, zooals Greta aan haren begeleider verklaarde, een smal paadje door het meest afgelegen ge deelte van het park naar den torenweg en van daar naar de kinderkamer voerde. Walther had nog te veel met de kinderen te fluisteren, want Arthur had hem in 't geheim aan het mooie boek herinnerd en aan het sprookje, dat hy hun beloofd had te vertellen. Daarop nam hij afscheid nadat hij een oogen- blik Greta's fijne hand in de zijne had gehouden. (Wordt vervolgd C_7 «7 v_7» IIEUWESCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1898 | | pagina 1