Dagblad voor Schiedam en Omstreken, bureau looterztvaat 50. 22ste J aars. Dinsdag 3 Januari J899. No. 6286. De Bloem des Geluks. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco Der dosx door geheei Nederland - 2. Afïonderiiike Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OYEKZICHT. 1 Januari '99. De tijd is voorbij dat een woord door het hoofd yan den Franschen Staat gesproken, de wereld in beroering brengt, zooals eens «en enkel woord door Napoleon III den Oostenrijkschen gezant ter gelegenheid van een nieuwjaarsreceptie toegevoegd, haar deed ontstellen. Toch wekken de woorden Van den burger-president der republiek nog "el eenige, zij 'took matige belangstelling. President Felix Faure ontving gisteren het corps diplomatique en zeide in antwoord °p de rede van Mgr. Clari, apostolisch internuntius en deken van het korps, dat frankrijk zich altijd zal plaatsen in de Voorste rijen, waar het betreft den vrede Ie handhaven, dat kostbaar goed voor het geluk der volken. In den loop van het verleden jaar heeft men geen twijfel kunnen koesteren aan den ernst van de pogingen en den wil van Frankrijk, den vrede te bewaren. Frankrijk gaat met kalmte en vertrouwen voort de laak te vervullen waartoe het zich geroepen Sevoelt. Het weet, dat zijn belangen en "enschen nauw samenhangen met de zege praal. Generaal Zurlinden betuigde de trouw van het leger aan de wet en dien toe wijding aan de verdediging var. den vader- landschen bodem en eer. Mag men Clemenceau gelooven, dan zijn Het het ultra-geheime dossier niet de ver meende brieven van keizer Wilhelm mee gegaan, welk een afzonderlijk diplomatiek dossier vormen en dan ook aan het mini sterie van buitenlandsche zaken berusten en nog bij den minister Delcassé zijn. De schrijver bepleit de noozakelijkheid der afgifte ook van dit dossier. De Voltaire zegt te weten, dat Henry voor een belangrijk bedrag geldschieter geweest is in de thans verkocht wordende rijwielfabriek Médinger. F en i 11 e t o n. Eene Kerstvertelling. Naar het Duitsch van Helene Busch. Vrij vertaald door J. W. Heinink. 7) sMijn oom stierf zoo onverwachts, dat hij geen tijd had om een uiterste wilsbe schikking te maken. De barones deelde mij echter mede, dat het zijn wil geweest was ?m in zijn huis nuttig bezig te blijven, tot ik oud genoeg zou zijn geworden om op eigen beenen te staan en zelf mijn brood Ie kunnen verdienen. De tijd om in mijn eigen onderhoud te voorzien nadert nu snel ik heb slechts een wensch, nl. niet naar de nicht van de barones te gaan, maar elders eene betrekking als onderwijzeres, als gou vernante te bekleeden. Ik heb op het pen sionaat reeds meermalen gelegenheid gehad ntn onderwijs te gevenik deed het met Een onhandige officieuse nota deelt als waarschijnlijk mede, dat de aan den raads heer Bard toegeschreven woorden niet door hem zijn gezegd. In den voormiddag van den Nieuwjaardag had op het slot te Potsdam de gebruike lijke nieuwjaarsgelukwensching-plechtigheid plaats. De Keizer was echter wegens een lichte verkoudheid te Potsdam gebleven. Bij het uitgeven van het wachtwoord in het Zeughaus, het militair museum Ünter den Linden, verscheen de kroonprins met den keizerlijken staf. De Oostenrijksche Staats-courant plubli- ceert een autografischen brief van keizer Frans Jozef aan den president van den ministerraad, betreffende de verlenging van het aandeel in het budget van Oostenrijk en Hongarije voor één jaar. Vervolgens is een keizerlijk bevel afgedrukt, waarin het Oostenrijksch-Hongaarsch verdrag tot 31 December '1899 wordt verlengd en waarin voorgeschreven wordt, dat Hongarije voor- loopig 3/12 van het algemeen budget moet bijdragen en waarbij een crediet van 1.600.000 florijnen wordt toegestaan, tot tegemoetkoming in den nood van Oosten rijksche provinciën, welke door rampen zijn getroffen. Spanje krijgt, wordt het vredes verdrag met in begrip van den afstand der Filip pijnen, bekrachtigd, van Amerika zóóveel millioenen dat het onverantwoordelijk zou zijn, wanneer in deze weelde van het oogenblik niet een paar kanonnen zouden mogen worden aangeschaft. Zij weten im mers bij ondervinding wat een goed kanon waard is. De ondervinding is, dat wisten de kinderen en de kleinkinderen reeds, de beste leermeesteres en de Spanjaarden leeren graag Dientengevolge heeft de minister van oorlog order gegeven tot het aankoopen van Kruppsche snelvuurkannonen van een kaliber van centimeeter, waarmede bin- lust en liefde, en de directie gat er my dikwijls gelegenheid toe, omdat de kleine kinderen zich zoo gemakkelijk door mij leiten leiden." Met het hoofd in de hand luisterde Walther deelnemend naar hare woorden. Innig medelijden greep hem aan, terwijl zij zoo moedig en offervaardig van hare toekomst sprak, die zoo zeer verschilde van de heer lijke droomen, waarin zich jonge harten plegen te wiegen, terwijl de gedachten in eenzame uren den tegenwoordigen ™ijd vooruitsnellen. »Ik zal de komende moeilijkheden gemak kelijker dragen," vervolgde zij kalm, somdat ik vroeg heb leeren ontberen." Maar hare woorden hadden toch een droeven klank gekregen, en de heldere glans in hare oogen was verduisterd geworden Om gedachten en gesprek van een zoo sombere baan af te leiden, wendde Greta zich tot de kinderen, die al lang hadden getracht, haar den nieuw verworven schat het prentenboek, te laten zien. Zij bewon derde met de kleinen de veelkleurige schoon heid der illustraties, terwijl zij zoowel de voorliefde van Frits voor gekleurdte bloemen als Klaartjes aandachtige verbazing over de nen enkele dagen drie regimenten berg- artillerie zullen worden voorzien. Deze verandering in de bewapening der berg-artillerie valt des te meer op omdat zij juist nu geschiedtwant als ooit de Carlisten een opstand wagen, zou deze in de bergstreken begonnen worden, waar dus behoefte zou kunnen ontstaan aan wapenen van allerlei soort. Dat het Carlistische gevaar dreigend is, wordt van verschillende kanten toegeven dat de Carlisten hun best doen om hun krachten te verzamelen en te versterken, kan ook niet ontkend worden. De pogingen, welke door hen zijn gedaan om een leening ge plaatst te krijgen, bewijzen zulks. De Liberal heeft een der obligaties dier leening onder de oogen gehad, welke in Madrid in omloop werden gebracht en deel uitmaken van de uitgifte van 1873, geschied onder den naam van sprovinciale fondsen." Koning Umberto heeft ter gelegenheid van het Nieuwjaar een decreet onder teekend, waarbij aan alle naar aanleiding der jongste Mei-oproeren veroordeelde per sonen 't zij door militaire, 't zij door civiele rechtbanken een kwijtschelding wordt geschonken van twee jaren. Voor minderjarigen en vrouwen, alsmede voor mannen boven de 70 jaren wordt de straf verminderd met drie jaren. Zij die veroor deeld waren tot twee jaren of minder, herkrijgen dus de vrijheid. Onder dezen behoort ook de wakkere redacteur van den Osservatore Cattolico van Milaan, Don Albertario. In het geheel komen 2690 per sonen op vrije voeten. De Sultan heeft besloten, met kracht te protesteeren tegen het van Engelsche zijde uitgedrukte verlangen om Alexandrië te versterken. Hij zal desnoods maatregelen nemen om aan de mogendheden de defini- nitieve regeling der Egyptische kwaestie voor te leggen. Een telegram uit Pretoria dat geheel in sprookjesachtige feeënkinderen met gelijke belangstelling volgde. De levendige Arthur, die niet lang bij dezelfde bezigheden kon blijven, was intus- schen op Walther's knie geklauterd en herinnerde »oom" aan de belofte van den vorigen avond om eene mooie vertelling te doen. Walther troostte den kleinen plaaggeest met de verzekering, dat het morgen-avond vast en stellig zou gebeuren en dan zoo mooi als hem mogelijk zou zijn. »Voor van avond moet ge met het pren tenboek tevreden zijn, mijn beste jongen", meende hij»raaar vraag nu ook aan Greta, of zij morgen weer met u naar het dennenbosch gaat, en of oom Walther mee mag gaan, om voor u een eekhorentje te vangen Het jonge meisje schudde ontkennend het hoofd. »Dat gaat niet," sprak zij. sArthur weet, dat ik nog veel op bestelling van het Kerst kindje heb gereed te maken." Zij bracht het vlugge jongske naar de beide andere kinderen terug en sprak fluisterend tot Walthersik kan geen gelukkig Kerstfeest vieren zonder mijne drie lievelingen eone kleine verrassing te berei- strijd is met de tot dusver ontvangen be richten uit de Zuid-Afrikaansche republiek, zegt De agitatie neemt toe. Men is te Pretoria bang voor ongeregeldheden op 2 Januari. Volgens bericht uit Johannesburg aan de Daily Mail hebben de Afrikaanders, vooral staats-ambtenaren, een nieuwen bond gesticht. De voorzitter van de eerste bij eenkomst verklaarde, dat Johannesburgg een behoefte heeft aan groote volksvergade ringen en betoogingen, want dat de eerste zorg van de burgers is het handhaven van de onafhankelijkheid van de Republiek. De Amerikanen blijken met de inboor lingen op de Filippijnen geen gemakkelijk werk te zullen hebben. Volgens telegrammen uit Manilla is Ho Ho vol van gewapende inboorlingen. Zij zijn gereed, generaal Milles te weerstaan, als hij zou trachten de stad met geweld in te nemen. Generaal Milles heelt te Manilla nieuwe nstructies aangevaagd en bereidt zich onderwijl op ontscheping voor. Tot president van het Filippijnsch con gres en minister van buitenlandsche zaken is benoemd de reeds meer besproken Mabini. De heer Mabini is van beroep no taris en was langen tijd raadsman van generaal Aguinaldo. Hij is een oud man, van Indiaansche afkomst, met geen druppel Spaansch bloed in zijn aderen gedeeltelijk is hjj lam. Senor Antonio Luna, de nieuwe minister van oorlog, was in het laatste kabinet werkzaam aan het ministerie van oorlog. Hij werd in Europa opgevoed en keerde eerst laat van Parijs naar de Filippijnen terug. Hij is uitgever van het blad Indepen dancia, dat voortdurend de zaak der op standelingen heeft verdedigd. De heer Araneta, minister van binnen- landsche zaken, heeft voordurend een werk zaam deel genomen aan den opstand en was een sterk aanhanger van Aguinaldo. denmaar ik moet vlijtig de handen roeren, daar ik zoo weinig vrijen tijd heb. Morgen ochtend rijden Frits en Arthur met hun mama naar Wellheim in dien tijd kan ik hier arbeiden." Haar gelaat schitterde bij deze woorden van vreugde, als zag zjj reeds de gelukkige kindergezichtjes voor zich, zoodat Walther lachend zeide »Ik benijd u om het gevoel van geluk, dat ge bij het uitdeelen van uwe gaven ondervindt." ïU bezorgt immers ook wel iemand eene Kerstverrassing", meende Greta verwonderd, een zult zeker iets moois voor uwe moeder bedacht hebben Hij schudde het hoofd. »Dat kan ik niet, juffrouw Greta. »U weet, ik ben maar een arme muziekmees ter, wien het zuur verdiende loon karig toegemeten wordt." »Hebt ge niet veel uren te Wellheim les te geven vroeg zij deelnemend. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCH HE COURANT vj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1