Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaar£. Woensdag 4 Januari 1899. No. 6287. bureau "^Sofersfraaf 50. De Bloem des Geluks. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco ner Dost door geheel Nederland - 2. Afzonderiiike Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVKRTENTÏËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEES OVERZICHT. 3 Januari '99. De toestand van den Spaanschen minister president Sagasta schijnt langzamerhand te verbeteren. Sagasta is eergisteren eenige Uren op geweest. Hij heeft den minister van oorlog en den prefect van Madrid ont vangen. In de troonrede waarmede gisteren te Lissabon de Kamers geopend werden, ver klaarde de Koning dat het niet voldoende is het koloniaal gebied van Portugal onge rept te laten ah een heilig patrimonium der natie, maar dat men er niet van trekken en bet ontwikkelen moet tot den stevigen grond slag van een economische wedergeboorte. Volgens een telegram aan de Daily Tele graph uit Cayenne, is Dreyfus 23 Dec. in 't bezit van de stukken van 't Hof van Cas satie gekomen. Heden, 2 Januari, vertrekt de mail stoomboot van Cayenne met de antwoorden van Dreyfus. De gouverneur van Fransch-Cayenne gaf den correspondent persoonlijk deze mede delingen. De correspondent van de Aeto- York Herald te Cayenne beweert, van den gouverneur aldaar vernomen te hebben, dat het strenge régime waaraan Dreyfus onderworpen is, geenszins gewijzigd is, sedert het Hof van cassatie in beginsel de noodzakelijkheid der herziening van het vonnis van '94 heeft erkend. De gouverneur spreekt ook beslist alle geruchten tegen ten aanzien van het overbrengen van Dreyfus naar Europa. De ex-kapitein is den 23en December in het bezit gekomen van de stukken die hem uit Parijs toegezonden warenzijn antwoord zal eerst morgen uit Cayenne verzonden worden. Men had beweerd, dat overste Henry voor een belangrijk bedrag ingeschreven F euilleto n. Eene Kerstvertelling. Naar het Duitsch van Helene Busch. Vrij vertaald door J. W. Heinink. 8) »Maar zeer enkele," antwoordde hij, vreemd lachendik ben er nog te onbe kend. De [strenge winter teert ook licht alle spaarpenningen op, ik heb geen ver rassing; mijn goede poedertje moet het Uaij vergeven." Maar Greta was niet tevreden gesteld. »Laten wij dan met elkaar overleggen, hoe dat in orde te krijgen; we zullen wel een uitweg vinden. Het zou immers al te treurig zijn, als u niemand wist blij te maken." Zij dacht eenige oogenbhkken na, sprong dan levendig op en riep: vlk heb het, ik heb een middel gevonden Vlug snelde zij heen en keerde even vlug terug, een zeer fijne en warme doek van gryze wol in de hand houdend. stond onder de commanditairs van de firma Medinger, in liquidatie. De liquidateuren spreken dat bericht tegen, zeggende dat Henry misschien aandeelhouder was, maar dat zij geen spoor van zijn naam in de boeken aangetroffen hebben. Heden zou het lasterproces, door Judet en Marinoni tegen Zola ingesteld, door de kamer van appel in strafzaken behandeld worden. Het is echter verdaagd tot 27 Februari. De bedoeling schijnt te wezen, te wachten tot de Dreyfus zaak afgehandeld is. Picquart moet met Nieuwjaar een massa geschenken, ook veel bloemen, ontvangen hebben. De brieven en naamkaartjes die gisteren om twaalf uur voor hem afgeleverd waren, vormden, zegt de lndépendance beige, een hoop die wel een kubiekmeter in houd had. Heden wordt in de Hongaarsche Kamer het debat voortgezet over de verkiezing van een president. De afgevaardigden hebben in hun laatste zitting verleden Vrijdag het oude jaar nog eens waardig uitgezet door een briljante voorstelling" Hevig p rotes- teerden de woordvoerders der oppositie door schreeuwen, trappelen en klapperen met hun lessenaars tegen den ongrond wet tigen toestand die met 1 Januari zou in treden en krachtens een keizerlijk besluit in het Staatsblad thans reeds begonnen is. Nu er zoo min met het Hongaarsche parle ment als met den Oostenrijkschen Rijksraad te redeneeren viel, bleef er voor Frans Jozef trouwens niets anders over dan de toepassing van het bekende vwij zullen wel onderhandelen over u zonder u". De vernieu wing van de bestaande verkonding in de bij dragen der beide deelen van de monarchie in de gemeenschappelijke uitgaven voor den tijd van een jaar, de verlenging van de over eenkomst tusschen Oostenrijk en Hongarije tot 31 December 1899 en nog andere be- ïZie eens, dat zal passenIk heb ze zelf gemaakt, dat zal uwe moeder aaDgenaam zijn, en hoe lekker warm 1" Getroffen blikte hij haar aan. »En gelooft ge, dat ik dit schoone voor werp, hetwelk u zooveel tijd en moeite heeft gekost, van u zal aannemen Zij lachte. sZeker zal u dat, als ik er u vriendelijk om verzoek. Het was voor mij zelve bestemd, maar ik kan het er best om redden. Het zal uwe moeder tegen de win terkoude beschutten en u kan er haar immers geen maken!" Zij zag hem zoo smeekend aan, dat hij den moed niet vond er iets tegen te zeggen Daar sloeg de torenklok zeven maal 1 Verschrikt sprong Walther op >Hoe zullen ze beneden op mij ge wacht hebben 1 Het is bij u als in een tooverrijk, juflrow Gretamen vergeet tijd en plicht Goeden nacht en een goede engel moge u in den droom vertellen van de innige dankbaarheid mijns harten In snellen draf rolde het rijtuig, waarin barones Von Tanneck met hare beide zoontjes uitreed, over den slotweg. palingen, o. a. de vaststelling van een crediet van 10.000.000 florijnen tot leniging van den nood in de provinciën des rijks, welke in den loop van '98 door rampen getroffen werden, dit alles is tot stand gekomen buiten degoedkeuring der wetgevende lichamen om. 'i Is te voorzien, dat vooral de afgevaar digden te Boedapest, die in de laatste dagen geen drie woorden meer konden spreken zonder die te doorspekken met beleedigingen en hatelijkheden aan het adres van Banffy en de regeeringspartij, thans nog meer verbittering zullen aan den dag leggen. Vrijdag hebben zij het besluit genomen de obstructie voort te zetten, met alle mogelijke middelen en het kabinet- Banffy in staat van beschuldiging te stellen. Door de uittreding van een groot aantal liberalen uit het partijverband hoopt de oppositie den minister-president eindelijk gedwongen te zien tot ontslagname. Ofschoon het capo d' anno in Italië geen bijzondere feestdag is, was de Nieuwjaars dag ditmaal toch voor velen een blijde dag. 2700 gevangenen hebben een vroolijk nieuw jaar gevierd. Koning Humbert heeft, ge trouw aan zijn belofte in de troonrede, den 29n December 11. een algemeene ammestie uitgevaardigd voor de politieke gevangenen, die tengevolge van het broodoproer en dat te Milaan veroordeeld waren. Uitgesloten van de ammestie zijn de leiders, de afge vaardigden en de journalisten die slechts een vermindering van straf van twee jaren hebben gekregen en geenerlei gratie ver kregen de personen die zich tijdens de oproeren aan vergrijpen tegen het leger of den eigendom schuldig maakten. Onmiddellijk na het publiceeren van het amnestie-decreet werden 2700 veroordeelden in vrijheid gesteld, waaronder de schrijfster Anna Kulisehow, de vriendin van den socialist Turati. De schoone vrouw droeg een kostbaar gewaad van mat glanzend blauw fluweel, met de zachte, warme pels van den steen marter gevoerd. De veeren hoed zat licht op de gouden haren, waarover een fijne witte sluier naar beneden viel. Maar over het schoone gelaat lagen diepe schaduwen. Mismoedig, vol verveling leunde zij het hoofd in het zijden kussen en znchtte zwaar en diep. »Mama, weet u al, dat ons gisteren avond begon Arthur levendig, en hij wilde van zijn nieuwen vriend en diens eerste geschenk verhalen. Een toornige blik van mama onderbrak hem, »Zwijg, Arthursprak zij wrevelig vmama heeft hoofdpijn en kan uw gebabbel niet verdragen 1" Verschrikt ging het kind in een hoek van het- rijtuig schuil. Frits blikte in aandachtig zwijgen naar buiten in het winterlandschap, en geen van beiden waagde het weer, om ook maar met een blik de uit het humeur zijnde moeder te storen. Zij had zich geheel aan hare gedachten overgegeven, en deze joegen de eene don kere wolk na de andere over haar marmer bleek voorhoofd. Somber blikten hare oogen naar beneden, en hare vingers verkneukel den het prachtig gewaad, die vingers, waarmede zij juist in snelle beweging van De vooruitstrevende pers is maar gedeel telijk tevredenzij vraagt de invrijheid stelling van alle veroordeelden wegens poli tieke misdrijven en een groot deel van het publiek is 't hiermede eens. De senator Pierantoni zal voor een vol komen amnestie ijveren en de in de ge vangenis gebleven republikeinscbe journalist Chiesi is door den journalistenkring te Rome tot vice-president benoemd, om de noodzakelijkheid van zijn invrijheidstelling te betoogen. Men meent, dat de regeering den wensch des volks niet lang zal weerstaan en de amnestie zal uitbreiden over velen, die tbans zijn voorbijgegaan. De Osservatore Catttolico van Milaan meldt dat de hoop op de invrijheidstelling van zijn beminden directeur Don Davide Albertario niet in vervulling is gegaan, daar het koninklijk amnestie-besluit niet van toepassing schijnt op ook maar een enkele veroordeelde journalist. De Osservatore hoopt nu op de invrijheidstelling van Don Albertario ter gelegenheid van het Paasch- feest. De Russische regeering koestert blijkbaar zelf geen groote verwachting van het aan staande vredescongres, waaromtrent nog niemand weet, wanneer het zal gehouden worden. Naar de Agenda Fabria, een filiaal van het officieuze Havas-agentschap mededeelt, word nl. de groote door Rusland te sluiten leening hoofdzakelijk vereischt door de algeheele hervorming van het wapen der artillerie, waaraan men binnen een tijdsverloop van twee-en-een halt jaar ongeveer 300 millioen roebels denkt te zullen besteden. Uit Athene wordt bericht, dat de Cre- tenzer Nationale Vergadering vermoedelijk 20 Jan. zal bijeenkomen. Zij zal 185 leden tellen, waaronder 32 Mohamedanen, terwijl de oogleden een traan des toorns weg wischte 1 Wat mocht er toch gebeurd zijn, dat haar anders zoo opgeruimd en tevreden gemoed in dezen vreemden toestand had gebracht? Intsschen zat Greta vlijtig arbeidend aa n het raam in de kinderkamer. De winterzon scheen vriendelijk naar binnen en verhelderde het liefelijk gelaat van het verlaten meisje. Diepe stilte heerschte slechts bij wijlen afgebroken door Klaartje's zilverhelder stemmetje. Het kind zat in een hoek der kamer op een voetbankje en was ijverig bezig aan de lieve pop de Kerstver halen over te vertellen, welke zij van Greta's lippen had opgevangen. Zij vermoedde niet, dat daar aan het raam vlugge vingers bezig waren, uit duizenderlei bonte lapjes heerlijke costumes voor de wassen lievelingen te ver vaardigen, dat zelfs onder Greta's voor schoot eene nieuwe ïAlma" verborgen lag, de oude had bij eenen val uit het raam een jammerlijken dood gevonden en was door het kind met tranen betreurd geworden, tot Greta haar troostte met de belofte, dat zij by het Kerstkindje een goed woordje zou doen voor een nieuwe. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1