Mishandeling van een missionaris. Stads- en ttewesteliji; Nieuws. Gevonden Voorwerpen. Arbeiders-kiesvereeniging. van buitenlandsche zaken weten niet, of dergelijke brieven, die men als echt be schouwde, maar die vernietigd zouden zijn, bestaan hebben. Uit Cayenne wordt aan de N.-Y. Herald. geseind, dat de eerste dokter van de straf kolonie op verzoek van den heer Deniel, commandant van de atdeeling op het Dui velseiland, zich naar het Duivelseiland heeft begeven, ten einde Dreyfus een bezoek te brengen, die in de laatste dagen ernstig lijdt aan buikloop. Aan het Ministerie van Marine ontkende men bij navraag, dat Dreyfus ziek zou zijn. De toestand van den Spaanschen minister president Sagasta is zooveel verbeterd, dat hij weder den ministerraad heeft kunnen presideeren en aan de Koningin-R?gentes de kwestie van vertrouwen heeft gesteld. Het wordt bevestigd, dat er overeen stemming tusschen Siloela en maarschalk Polavieja is tot stand gebracht. Dit nieuws veroorzaakt levendige beweging. De moordenaar van Keizerin Elizabeth van Oostenrijk heeft, naar uit Genève ge meld wordt, den directeur der gevangenis id'Evêche" een onderhoud verzocht om dezen nieuwe bekentenissen te doen. Hij verklaarde, medeplichtigen gehad te hebben, van wie een aan het station stond met een revolver gewapend, terwijl een tweede met een dynamietbom wachtte te Lausanne. De Keizerin zou dus. welken weg zij ook genomen had, nooit den dood zijn ontkomen De Tsaar blijkt met zijn voorstel tot algemeene ontwapening althans een aan vankelijk succes te hebben. Het antwoord van de Duitsche regeering op het voorstel van den Tsaar betreffende de ontwapenings conferentie is in den vorm van een telegram van lord Salisbury aan den ambassadeur Scott van 29 September jl. openbaar ge maakt. Daarin wordt de hartelijke symphatie der regeering uitgesproken, melding gemaakt van de treffende betoogingen van ingeno menheid over geheel Engeland en de ver zekering gegeven, dat de regeering met vreugde wil medewerken. Indien het voor stel slaagt, zal de Tsaar de dankbaarheid van de geheele wereld geoogst hebben. De regeering hoopt, dat de uitnoodiging tot de conferentie vergezeld zal gaan van de aan duiding der punten, waarbij de aandacht der conferentie zal worden bepaald. De Daily hews verneemt uit Odessa, dat de Tsaar met Moerawjof en een com missie uit den Raad van State bezig is, een reeks van Besluiten te ontwerpen om die aan de conferentie tegen de uitbreiding der krijgstoerustingen voor te leggen. De Tsaar moet van de uitkomst van de Con ferentie zeer goede verwachtingen koesteren nu hij gesteund wordt door een volksbewe ging. Keizer Nicolaas is voornemens de Europeesche hoofdsteden, te beginnen met Rome in het voorjaar te bezoeken om pro paganda te maken voor zijn plan bij de hoofden der Staten. Een draadbericht uit Cairo meldt, dat iord Cromer eergisteren den eersten steen heeft gelegd voor het Gordon Memorial College te4Chartoum. Te,voren werd hij door de sjeichs en andere voorname Soedaneezen ontvangen. Lord Cromer zeide hun, dat zij voortaan geregeerd zouden worden door de Koningin van Engeland en den Khedive, maar dat er geen poging zou worden ge daan, hun van Cairo of Londen uit te regeereu. De sirdar zou de eemge vertegen woordiger van de Engelsch-Egyptische re geering wezen. De Mahomedaansche Gods dienst en gebruiken zouden strikt geëerbidigd worden. De sjeichs waren met deze belofte zeer ingenomen. Naar aanleiding van deze rede van lord Cromer, zegt de Globe, dat deze rede beduidt een Engelsch protectoraat over Suudan de St. James Gazette meent, dat vastgesteld mag worden dat Soudan voor taan tot Engelsch-Egyptisch domein kan gerekend wordende Pall Mall Gazette zegt, dat Engeland zich het protectoraat over Soudan heeft verschaft, terwijl de West minster Gazette uit de rede besluit, dat Engeland de souvereiniteit over Soudan heeft aanvaard. Naar uit Cairo wordt geseind veroverde kolonel Lewis den 26n December stormen derhand de positie van emir Fedil, Vijf-honderd Dewisjen sneuvelden en vijftien honderd werden krijgsgevangen. Volgens ambtelijk bericht bedioegen de verliezen van kolonel Lewis majoor Fer- gusson zwaar gewond 27 man gesneuveld en 118 gekwetst. Naar de Times uit Shangai verneemt loopt daar het gerucht, dat de onderkoning te Shangai bij het Hof te Peking aangeklaagd is door verscheiden censonen. De Amerikanen blijken vast besloten te zijn, de eenmaal verworven Filippijnen niet weder prijs te geven. Mac. Kinley's bevelen aan generaal Otis zijn gisteren bekend ge maakt. Daarin gelast de President Otis een voorloopig militair bestuur op de geheele Fdippijnen in te voeren, een kennisgeving uit te vaardigen, dat de rechten en eigen dommen, van de bevolking zullen worden geëerbiedigd, zijn best te doen om de Filippinos te overtuigen, dat de Vereenigde Staten zich goedwillige assimilatie ten doel stellen, en eindelijk zonder aarzelen alle hinderpalen uit den weg te ruimen tegen het stichten van een goede stevige regeering onder de vlag der Vereenigde Staten. Volgens een telegram uit Washington aan de World heeft generaal Miller bevel ont vangen te Illo Ulo troepen aan wal te zetten en de plaats te nemen. De Deutsch-Aziatische Warte, officieel orgaan van het Kiaotschou-gebied, publi ceert in haar eerste nummer een uit Tsintau dd. 21 Nov. II. verzonden bericht over de mishandeling van pater Stenz. Deze begaf zich 1 Nov. per schip van Tsintau naar 't district Gitschau, 8 Nov. kwam hij te Tietou aan, een klein dorp. Toen hij den volgenden morgen weder naar Tuscheng wilde vertrekken, werd bij door 30 Chi- neezen aangevallen. Men rukte hem zijn baard uit, trok hem de kleederen van 't lijf en sloeg hem met stokken en lansen, bracht hem messteken toe, bond hem de armen op den rug en wilde hem aan de armen ophangen, 't welk echter door de komst van een bode op 't laatste oogenblik voor komen werd. De Chineezen zetten hem twee uur in de brandende zou bij een zuil en daarna sloot men hem in een tempel op. Den volgenden dag begonnen de martelingen opnieuw en eerst tegen 3 uur 's middags werd hij door den mandarijn in vrijheid gesteld, nadat hij te voren een stuk getee- kend had, waarin hij beloofde nooit weer in het district te komen. Pater Stenz zette achter zijn naam het woord ïgedwongen" toen men hem er opmerkzaam op maakte dat hij slechts zijn naam en niets anders had te schrijven, antwoordde de pater »Mijn naam is lang." Later werd pater Stenz naar de havenplaats Schedjiuschuo geleid en vandaar door de firma Schwarz kopf en Cn. per stoomboot naar Psintau gebracht. Schiedam, 7 Januari 1899. Keurloon van vleesch. Het volgende adres is aan den Raad dezer gemeente verzonden Aan den Gemeenteraad van Sehiedam. Geeft eerbiedig te kennen De Schiedamsche Slagersvereeniging, dat zij met onaangenaam leedgevoel de heffing van het keurloon dragen, omdat daarin voor Requestranien ingrijpende onbillijkheid gelegen is. Eerstens, omdat bet keuren niet is een nuttig belang voor hun privé, maar wel een dienst voor het algemeen belang, zoodat het onrecht duidelijk uitkomt, dat Art. 238 der Gemeentewet op adressanten wordt verhaald, en bovendien deze bewering wordt versterkt door het feit, dat de post van f 400.voor verdelgingsmiddelen, (welke bijna alleen kunnen dienen bij vee- nouders, en nimmer bij slagers), moet be streden worden door de heffing van het Keurloon. Voorts, dat het keurloon tot groot nadeel van het bedrijf der Slagers-inge zetenen zal leiden, en dat bovendien het gevaar bestaat, dat voor de gezondheid schadelijk vleesch en spek in bereiden toestand, behept met Trichine of Tuberkel., »welke slechts met deugdelijke keurings middelen gekeurd kunnen worden", van buiten de gemeente worden ingevoerd. Dat deze invoer tot nadeel uwer inwonende siagers-stadgenooten zal worden bevorderd is duidelijk, daar slagers in naburige ge meenten geen keurloon, en minder lasten hebben te dragen, en aizoo tot lager prijs kunnen concurreeren. Requestranien geven eerbiedig uwen Raad in overweging, kracht dadig mede te willen werken tot het ver krijgen van een Algem. Rijkskeur, waarop reeds het Nederl, Landbouw Comité en de Nederl. Slagershond herhaaldelijk hebben aangedrongen, vooral nu bij de hooge Re- geermg deze zaak in studie is genomen. Zoolang echter deze wet nog niet bestaat, verdient eene beslist goede Gemeente keuring vcorzeker aanbeveling; mits zoo danige verordening een keuring voorschrijft, van alle vleesch en vleeschwaren, welke ook in bereiden toestand binnen deze ge meente worden ingevoerd, en dat de kosten van deze keuring met door den slager, maar door het algemeen worden gedragen, even als voor andere instellingen ten dienste van het algemeen belang. Dat requestranten, pleitende op de huma niteit en billijkheid van Uwen Raad, eer biedig verzoeken, om evenals verkoopers van andere voedingsmiddelen, welke óok gekeurd worden, hun eveneens vrijdom van keurloon te verleenen, en dat alzoo deze wet niet enkele burgers treft en bezwaart waarom de Schiedamsche Slagersvereeni ging met het oog op het klimmen der nooden in den zwaren strijd om het bestaan zich eerbiedig tot Uwen Raad wendt met dit dringend verzoek. 't Welk doende met verschuldigden eerbied. De Schiedamsche Slagersvereeniging C. v. Zijl, President. L. Suttorp, Secretaris. Th. Groenendaal, Penningm. Schiedam, 7 Januari 1899. a. Aanwezig aan het commissariaat van politieeen kinderschoentje, een blanw kinderjurkje, een kleerbak, een portemonnaie met f 0.04, een pakriem, een kinderzak met knikkers, een wagenmoer, een mes in scheede, een zwart garen handschoen en een rozenkrans. b. Terug te bekomen aan de volgende adresseneen parapluie, bij Landheer, Hoogstraat 50, 2 zakdoeken, gemerkt S., bij Van Es, Broersveld 153, een grijze sok, gemerkt C. v. S., bij van Deventer, Polder straat 244, een muilkorf, bij van Wijk, Maashotje 38, eene portemonnaie met f 15.01, bij Warnawa, Hendrinastraat 7, een meisjes- oas, bij Knoops, Hagastraat 2, een rozen krans, bij de Ridder, Rotterd. dyk 140, een bril in huisje, bij v. d. Graat, Broers veld 58, een blauwe pet, bij Scnolte, St. Jansteeg 8, eene portemonnaie met 1 dubbeltje, bij v. d. Eijk, Zwaansteeg 5°, een lorgnet met kettinkje, bij Vrouwueunt, Broersvest 137, en een duimstok, bij Timmermans, Rotterd. dijk 9*. Jubilee-Visser. Ook officieren der dd. Schutterij hebben het zilveren feest van den majoor-comman dant met onopgemerkt laten voorbijgaan In uniform waren zij gisteren avond 8| ure in den Doele bijeen. Toen de majoor ten 9 ure binnentrad, werd hij toegesproken door kapt. G. M. Meijer, die hem in hartelijke bewoordingen gelukwenschte en hem namens de officieren als huldeblijk vereerde een fraai portret van H. M. de Koningin gevat in eikenhouten lijst met vergulden bies en dito kroon. De geachte jubilaris, blijkbaar verrast, dankte in korte bewoor dingen, het portret 't schoonst noemend dat hij ooit had gezien. In een gezellig samenzijn werd daarna nog eenigen tijd doorgebrachtmenig hartelijk woord werd gewijd aan het zilveren jubilee van hem, die het voorrecht heeft Vaderland en Vorst reeds zoovele jaren te dienen. Jaarfeest Ned. R. K. Volksbond. De eerste van het drietal feestavonden waarmede het jaarfeest derafdeeling Schie dam van den Ned. R.^K. Volksbond wordt gevierd, werd gisteren-avond in de zaal der Offieieren-Vereeniging gegeven, die met een drietal vaandels (van de Bondsafdeeling en de onderafdeelingen brandersknechts en houtbewerkers) was gesierd. De leden die dezen avond hun feestbeurt hadden, met hunne dames of huisgenooten, en heeren donateurs bezetten de groote zaal geheel. Ook de eerw. adviseur vereerde de feest- vergadering met zijne tegenwoordigheid. De president, de heer C. Willeman, dit 7e jaarteest openend, riep ook namens het Bestuur een hartelijk welkom toe aan de donateurs, die de Bondsafdeeling in zoo ruime mate financieel en moreel gesteund hebben, in 't bijzonder den donateurs van het Ondersteuningsfonds, dat voortdurend aan zijne verplichtingen heeft kunnen voldoen en sprak den wensch uit dat hun steun bij voortduring der Bondsafdeeling zou verzekerd zijn. Ook den leden met hunne dames heette de president hartelijk welkom, hopend dat deze feestviering er toe zou bijdragen den band die de leden onderling verbindt, nau wer en sterker aan een te snoeren, en den wensch uitsprekend dat allen met hart en ziel zouden blijven streven om het doel, de belangen van den Bond te bevorderen. Nu 't de eerste maal was, dat de leden en donateurs in dit jaar bijeen waren, wenschte spr. hun allen een zalig Nieuwjaar in den ruimsten zin des woords, een jaar van vrede en geluk voor allen, waarin zij zouden werk zaam zijn, niet alleen ter bevordering hunner bijzondere, maar ook der algemeene maat schappelijke belangen. Ten slotte deelde de president mede, dat evenals het vorig jaar ook ditmaal bij het begin van het feest een collecte voor de kapel van den Volksbond in de nieuwe kathedraal te Haarlem zou worden gehouden, en vroeg hij toestemming, hetgeen die collecte meer dan noodig mocht opbrengen, voor de be langen var. den Bond te bestemmen,welke toe stemming bij applaus werd verleend.Eindigend wenschte de president dat allen veel ge noegen zouden vinden in hetgeen door de verschillende vereenigingen dezen avond zou worden uitgevoerd. De uitvoering van het vrij uitgebreid en zeer gevarieerd program nam daarop een aanvang. De harmonie-atdeeling »St. Am- brosius" deed allereerst de opwekkende tonen van den rnarsch Washington Post hooren, en deed verder nog de ouverture Reveil du Printemps, van Hilgers, fantaisie Freischütz van Von Weber en r:a de pauze de marsch tlonymoon van Rozijn genieten, welke nummers een dankbaar applaus verwierven. De zangvereeniging »St. Cecilia" vergastte ons nog eens op Volstiidts Die Lustige Brüder en bracht verder De Wereld een Orkest en de Merliton-marsch, beiden van Dubois, ten gehoore. Vooral laatstbedoeld nummer had om het eigenaardig bespelen der merli- tons een uitbundig succes. De Dilletanten- club was zeer gelukkig in de keuze enjuitvoe- ring harer nummers De comische scène Naar de Paardenmarkt had even als Schilders- leven en Een zenuwachtig mensch van onzen oud-stadgenoot, den heer Jan P. Heijligers, een welverdiend succes. Vooral laatstbe doeld stukje wekte uitbundige vroolijkheid. Over 't geheel was 't een genotvollen avond, die allen naar hartelust deed genieten blijkbaar ook aan de opgewekte stemming die tot het eind bleef heerschen. In het lokaal van den heer Van Waart, Lange Haven, had gisteravond de aange kondigde openbare vergadering plaats tot oprichting eener arbeiderskiesvereeniging, en waar de heer Kuykhof van Rotterdam als spreker optrad. Een vijftigtal personen hadden aan de oproeping gevolg gegeven. De heer G. van der Most, onderwijzer, opende de bijeenkomst met een inleidend woord, waarin hij het nut van vereenigen aantoonde. Daarna begon de heer Kuykhof zijne lezing met eene beschouwing over de arbeiderstoestanden vóór en na de kiesrecht- uitbreiding in 1897, en toonde daarna aan het belang eener arbeiderskiesvereeniging, om door middel van politieken strijd, allen die vallen buiten de bezittende klasse op te wekken zich te organiseeren, en die maatregelen te steunen en door te voeren, welke in het lot der arbeidersklasse ver betering kunnen brenger.. Als punten welke op het programma zouden moeten voor komen noemde spr.Grondwetsherziening

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2