Op 4 Januari heeft de bekende philan- troop de heer Jansen te Amsterdam in ge zelschap van R. van Zinderen Bakker, wet houder in de gemeente Opsterland Appel scha, een groot veendorp in Ooststellingwerf bezocht, om de ondergronden in oogenschouw ts nemen, met het doel deze te kunnen aankoopen voor werkverschaffing op ruime schaal. Tot lid van den Raad der gemeente Hen gelo (O.) is gekozen de heer H. Schiedam (soc.-dem.) met 558 stemmen tegen 429 op den heer G. ter Weer (lib. en chr.-hist.) en 89 op den heer J. Th, Overbeek (anti-rev. Voor Zuid-Beierland moeten 5 lotelingen in dienst. Nu hadden zich bij den militie raad 5 vrijwilligers aangemeld, van wie één werd afgekeurd. Hun stukken kwamen ech ter te laat in. De militieraad heeft de vrijwilligers aangenomen, doch de militiecommissaris heelt zich tegen dat besluit bij Gedeput. Staten verzet. oogen van het verbaasde paar kwam uit de houtwol (krullen, zooals zij die noemden) de pot met smeersel te voorschijn, die hunne koe had moeten genezen. GEMENGD NIEUWS. Dezer dagen ontdekte men te Heem stede bij het doorzagen van een eik, dat zich daarin een koolmees had genesteld, die op vier eitjes zat te broeden. Het beestje zal zich waarschijnlijk in den tijd vergist hebben. Te Stiens is de putgraver Dijkstra bij de uitoefening van zijn beroep om het leven gekomen. Bezig zijnde met het graven van een put bemerkte hij scheuren, die hij als niet gevaarlijk beschouwde de zoogenaamde »kuip", die veiligheidshalve bij dergelijke werkzaamheden wordt gebezigd gebruikte hij echter niet, ten einde gemakkelijker en sneller te werken. Toen echter het oogen- blik gekomen was om de skuip" te plaatsen en men hem naar boven zou halen, viel eensklaps een aardmassa op hem, die be lette D. naar boven te weiken. Een der arbeiders, Gj v. d. Woude, werkte veel aarde rondom hem weg, maar een tweede instorting dreigde en noodzaakte v. d. W. den kuil te verlaten. Hartverscheurend moet het geweest zijn Dijkstra te nooren zeggen: »nu ben je aan mijn hoofd toe." Nadat v. d. W. den put verlaten had, volgde een instorting. Met alle kracht werd er toen rondom den put onder doodsche stilte gegraven. 't Werd duister en bij schemerende lampjes werd in halfdonker gegraven en gezocht, met het gevolg dat het Ijjk van Dijkstra werd opgehaald. Een weduwe met een groot gezin blijft onverzorgd achter. Te Hoogeveen, waar bij gebrek aan een toren geen torenklok is, bestaat de eigen aardige oude gewoonte, dat o.a. de kerk gangers bij trommelslag ter kerke worden opgeroepen. Thans heeft echter de functio naris de trommelstokken neergelegd en wordt door kerkvoogden der Herv. gemeente een tamboer gevaagd. Of de sollicitanten ook vooraf een proefstuk moeten afleggen Kort geleden ontving, naar het Dagbl. v. Gouda meldt, een landbouwer in zekere gemeente van de Krimpenerwaard van den veearts een geneesmiddel, netjes ingepakt, voor een zieke koe. Toen de man met zijn vrouw het pakje openmaakten en zij bemerkten, dat het hout krullen bevatte, werd er ernstig gedelibe reerd hoe men nu de koe die krullen zou toedienen: zoo als ze daar waren, óf ge kookt, óf op een andere wijze toebereid. Daar men het toch al te gek vond, om een ziek dier krullen in te geven, werd het pakje opgeborgen en besloot men de komst van den veearts af te wachten. Toen deze kwam en van die vreemde geneesmiddelen hoorde, was zijne eerste vraag, of hij die krullen eens zien mocht. En zie, voor de Een veldartillerist, een Maastrichtsche jongen en voor zijn nummer te 's Her togenbosch in militairen dienst, die op Nieuwjaar j.l. in eene vechtpartij aldaar met burgers zoo deerlijk was verwond is Woensdag aan de gevolgen van dien over leden. In eene lading Engelsche kolen, in een schip liggende in de Mark bij Ond-Gastel, vonden eenige werklieden een patroon van ongewonen vorm. Onbewust van het gevaar wilde een der lossers het binnenste leeren kennen en wreef het voorwerp af. Met een verschrikkelijken slag ontplofte het projectiel, hetwelk een dynamietpatroon bleek te zijn. Den onvoorzichtigen werkman werden vier vingers afgerukt, alleen de pink bleef be houden misschien zal hij ook het linkeroog moeten missen. Een wondermensch. Te Rozendaal leeft sedert drie jaar een jonkman, die in al dien tijd geen nat of droog door de keel heeft gekregen. Het is de 18 jarige Henri van Reuzel. In 1895, als metselaarsjongen in een in aanbouw zijnd huis werkzaam, dronk hij bij vergissing uit een kruik met karbol. De keel verbrandde en de slokdarm groeide dicht. Daar de jongen van honger had moeten sterven, werd door den dokter ter hoogte der maagstreek een opening van een vinger dikte in het lichaam gesneden, waardoor voedsel in de maag werd gespoten Als de andere huisgenooten het middagmaal gebruiken bedient deze wonderbare huisge noot zich van een spuit, waarmee hij vloeibaar voedsel in de maag brengt. Alles bekomt hem goed en Henri is even gezond als de anderen. Twaalf van de personen die door den dollen hond te Borgerhout gebeten waren zijn Woensdagochtend op kosten van de gemeente naar het Instituut Pasteur te Rijsel vertrokken. De overige staan onder geneeskundig toezicht. Het blijkt dat ette hjke slachtoffers geen aangifte hadden gedaan bij de politie, enkel uit (verkeerd toegepast) medelijden met de weduwe, die pas haar man verloren had. Het gemeentebestuur heeft tot nader order het rondloopen van honden op straat verboden. Dezer dagen werd in de middelklasse eener lagere school een lesje gelezen over »Sint Nicolaas". Het slot is, dat de kinderen uit het lesje ten toppunt van geluk zijn, terwijl vader er met een vergenoegd gezicht naar zit te kijken en moeder een traan wegpinkt. De onderwijzer vraagt waarom moeder dit deed. Eerst geen antwoord; dan steekt een ventje achter in de klasse zijn vinger op en zegt »Omdat het haar zooveel geld gekost had meester I In het Noorden van Amerika heerscht strenge koude. In Manitoba en Dacota daalde de thermometer tot 30 graden be neden het vriespunt. In New-York heeft het op Nieuwjaarsdag zwaar gesneeuwd. Amerikaansch. Een curieus aan bod is door een ondernemend uitgever in de Vereenigde Staten aan keizer Wilhelm gedaan. De uitgever zond den monarch een chéque van vijf duizend dollar, met verzoek een artikel te willen zenden over den Spaansch-Am erikaan schen oorlog. De Duitsche gezant te Washington (zond de chèque terugde keizer heeft op het oogenblik noch tijd noch lust, om zich aan journalistieken ar beid te wijden. stoofappelen f 2.60 a 12.95 per kin, spruit- kool f 0.50 a f 0.70, kroten f 0.724 a f0.75, peen f 0.274 a f 0.324 per zak tafelp-ren 3 a 10 ct., appelen 2 a 5 ct. per stuk. Een der Amerikaansche van der Bilts, een jonge man van 22 jaar, treedt eerstdaags in het huwelijk met de 16 jarige miss Fair. Geheel de wereld maakt zich druk over dit huwelijk, dat een echte mesalliance wordt genoemd, wijl de bruid de dochter is van eer. arm heerschap en slechts 124 millioen gulden meebrengt. De bruigom ziet echter geen bezwaar in het huwelijk met zulk een arm meisje en hoopt zich met behulp van een paar centen van zijn vader door het leven te slaan. Laatste Berichten. Tot regent en regentes van het Diako- niehuis der Hervormden zijn uit de aan geboden dubbeltallen verkozen de heer mr. D. Lodder en mevrouw Boogaard- Penning- (S. Cf.) Heden werden op het diner ten Hove als gasten genoodigdbaron van Verschuer, kamerheer van H. M. de Koningin, en barones van Verschuer, dame du palais honoraire baron Bentinck, eerste stalmeester van H. M. de Koningin, en barones Bentinckbarones Sirtema van Grovestins, jonkheer van de Poll, adjudant van H. M. de Koningin, en mevrouw van de Polljonkheer van Tets, adjudant van H. M. de Koningin, jonkheer van Suchtelen van de Haare, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. Volgens uit de naaste bron ontvan gen inlichtingen -— zoo meldt de N. R, Ct. is de toestand van den directeur van het Kabinet der Koningin, jhr. Gevers Deynoot, steeds verbeterend. De patient, die nog te Zeist vertoeft, kon reeds buiten wandelingen maken. En wanneer, zooals met grond verwacht mag worden, de spraak- belemmering, die van de hem plotseling overvallen ongesteldheid nagebleven is, ook weldra verdwijnen zal, dan bestaat er alleszins hoop, dat de heer Gevers eer lang zijn ambtsbezigheden weer zal kun nen hervatten. Reuter seint uit Madrid Kolonel San Martin, die Portorico overge geven heeft, is tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Hij zal te Ceuta opgesloten worden. Kerknieuws. Door samenwerking tusschen den eerw- heer Hendrik Janzen, priester der Fran- sche R. K. Missie te Rangoon (Achter- Indië) die zijn studies als civiel-ingenieur te Delft deed en daarna nog eenige jaren in de bouwkundige practijk doorbracht, met den heer Joseph Cuyper zal, naar Archi- tectura meedeelt, ie Rangoon in 1899 een katholieke kathedrale kerk worden gebouwd. Door Engelsche en Fransche bouwkundigen werden voor eenige jaren ontwerpen daar toe gemaakt, welke niet voldeden aan de wenschen der lastgevers. Thans meent men met Hollandsche krachten beter resul taat te zullen bereiken. De aanleiding daartoe is voor een groot deel de overeen komst van weersgesteldheid en denslappen derrie-achtigen bodem van beide streken, Holland en de mondingen der Irawaddi, benevens den aard van 't eenig aanwezige bouwmateriaal buiten de schoone houtsoor ten, n.l. baksteen. Sport. In een match heden-middag te Vlaardin- gen gehouden, tusschen de footballclubs »Union" en »Olympia" tegen »Rapiditas" overwon tRapiditas" met 2—0 goals. Land- en Tuinbouw. Op de veilingen Woensdag-avond in het Westland gehouden, werden de volgende prijzen besteed: stoofperen f2 50 a f3.10, Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 5 Jan. J. J. Exler, oud 35 jaar, en C. M. T. Tonino, oud 30 jaar. E. P. Meeder, oud 27 jaar, en A. C. Bakker, oud 21 jaar. Geboren: 4 Jan. Hendrik, zoon van K. L. Vrijenhoek en D. van der Vlies, Rotterdamsche dijk. 5. Andrie3 Antonius, zoon van J. Govaart en H. M. Collignon, Hoogstraat. Johan, zoon van J. van Leeu wen en A. Hittinger, Nieuwsticht midden. Arieëtta, Maria, dochter van J. Munnik en A. Kool, Oostsingel. Wilhelmus Anto nius Marie, zoon van A. H. Gallé en M. A. L. Timmer, Broersvest. - 6. Jannetje, dochter van F. W. Ossentorth en S. C. van der Mark, Singel. Arie, zoon van R. Jansen en C. Bakker, Villastraat. Cornelia, doch ter van W. Eeuwijk en J. Kok, Broersveld. 7. Adrianus, zoon van N.van den Marei en M. vanden Hoek, Louronstraat. Gerrit, zoon van A. C. de Wildt en C. W. van der Velden, Boterstraat. Overleden: 6 Jan. Leendert van Vliet, oud 70 jaar, Hofje van Belois. Handelsbericmeu, BEURS TE SCHIEDAM. 6 Januari. 7 Januari. Spiritus: f 1818'/,. Spoeling: h.20 f 1.20. Moutwijn: Mak. Not. fll.~ fli._ Brand. - 103/s3/a- flO'/j- Stemming Vast. Berlijn. Spiritus in loco I Meel 12 Merle. 1. md. f 12 d Jan. Kogge, loop. mtt. Feo. Spirit, p. Jan. i Feb./Maart Haiib. 40.60 45.40 45.60 14.50 14.50 20.124 19.50 40.30 45.25 45.50 14.40 14.40 19.874 19.25 MO I 43. New-York. Maïs Amsterdam. 6 Jan. Rogge op lev. onveranderd per Maart f 149per Mei f 142, 7 Jan. Rogge op lev. fllauw; per Maart f149. 148; per Mei 1141. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur 6 Jan. M. 7 Jan. 3.63 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.094 Disc. 4pCt. Parijs -47.974 3 Antwerp. 47.30 4 Beursbericht van Amsterdam, Per Telefoon. 2V. pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkije Venezuela Aanu. Nederl. Haridelmij W arschauWeenen Atchison Alg. Hyp. Adjustment Shares Chicago Erie Obiig, Denver Rio Shares Missouri le Hyp. 2e Shares Oostenr. loton I860 Madridschc loten Tnrksche Prolongatie 7 Jan. 86"/u 847* 237» 103 36U/|6 987» 77V* 177» 1107» 187» 937, 677* 147, 267i„ 2 Pakijs. 6 Jan. 8 Jan. 5 Jan. 438/8. 6 Jan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6