Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste .J aar sr. Dinsdasr 10 Januari 1899. No. 6291. bureau "jSofersfraaf 50. De Bloem des Geluks. PRIJS TIN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per Dost door geheel Nederiand Afzonderiiike Nummers - PRIJS DRR ADTERTKNTIÈN: Van 1—6 regeisf0,6c Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. A.LGEMEES OVERZICHT. 9 Januari '99. De Duitsche Bondsraad heett zich-zelven de bevoegheid toegekend tot regeling van de kwestie Lippe maar tegelijkertijd ver klaard, dat op dit oogenblik geen voldoende inleiding bestaat, om de zaak uit te maken. Nagenoeg de geheele Duitsche pers be preekt natuurlijk deze zonderlinge verkla ring, waardoor de moeilijkheid niet wordt den weg geruimd, maar veeleer nog aangroeit. Verschillende bladen geven hun spijt er over te kennen, dat men het wen selijk heeft geacht het getal der voor- etl tegenstemmers niet te publiceeren. Maar "■^n zal daarvoor wel, zijn gegronde reden hebben gehad! Het ware bijv. wat ge daagd aan de geheele wereld te gaan ver- lellen hoe bijv. de afgevaardigden derZuid- Duitsche Staten, de lijders aan »Reichs- verdrossenheit" hebben gestemd Andere bladen protesteeren tegen de uit spraak wat betreft de erkenning der be- ^«gdheid zelve, en zien daarin een aanslag °P de rechten en privilegiën, die voort boeien uit de autonomie van eiken souve feinen staat afzonderlijk. Men zou, aldus fedeneeren zij, in den Bondsraad later wel een beslissing kunnen nemen betreffende de troonsopvolging in Saksen, Wurtemberg of Beieren. Waarschijnlijk zal dit muisje nog wel eens een staartje hebben in den vorm van een levendig Rijksdagdebat. De Volkspartij beeft nl. reeds voor de Kerstvacantie een Voorstel ingediend, waarin de onschendbaar heid wordt gewaarborgd van het beginsel Van autonomie voor de Bondsstaten. Dit voorstel nu is lijnrecht in strijd met deze door den Bondsraad genomen beslissing. Een conflict tusschen dit lichaam en het parlement is dus alleszins mogelijk. Men ziet het, de kwestie kan zeer interessant worden. De socialistische arbeiderspartij te Brussel heeft eergisteren aan vijf harer leden op gedragen met de liberale fractiën (de Ligue en de Association) in details te onderhan- handelen betreffende de toetreding als so cialisten tot een aanti-clericaal" verbond. Een der woordvoerders pleitte daarbij voor een aansluiting ook bij de christen-demo craten. De regeering van den Congo-Vrijstaat, te Brussel gevestigd, heeft bericht ontvan gen, dat een sterke afdeeling troepen, om streeks twee honderd soldaten, den 4n November bij Sungula door oproerige Batelias is aangevallen en verslagen. Door hun overwinning overmoedig geworden, richtten de Batellas zich naar Kabambare, vielen de plaats, waarvan het garnizoen zoo verminderd was, aan en vermeesterden ze den 14n. De Congo-staat heeft twee offi cieren en een onderofficier verloren. Een Zweedsche officier en twee Belgische ser geants zijn gewond, twee honderd inlandsche soldaten gesneuveld. Naar de onder gouverneur-generaal uit Stanleyville schrijft, meldt baron Dhanis hem, dat de kalmte onder de inboorlingen en de troepen terugkeert, en dat hij zelf met vertrouwen weer tot den aanval zal overgaan. Waarschijnlijk geboortig uit met de Temps bevriende kringen is te Parijs een nieuwe Bond opgericht, de Union Rationale, welke zich voorstelt te bevorderen de aanvaarding zonder voorbehoud van het arrest van het Hof van Cassatie en te bestrijden de denk beelden die de gelijkheid van alle burgers voor de wet ontkennen of den grondslag willen ondermijnen van het nationale leger Zonder den Bond te noemen, heeft de 2 emps op hare eerste bladzijde een pleidooi in den zelfden zin. In den nevelachtig politieken toestand van Spanje begint eenige teekening te komen. De Parijsche lemps,§die wat mede- deelingen omtrent de »cosas de Espana" betreft, als een vrij betrouwbare bron mag gelden, bevestigt het reeds door de telegraaf medegedeelde bericht, dat een overeenkomst is tot stand gekomen tusschen de tot dusver elkaar miilder vriendelijk gezinde conser vatieve leiders Silvela en generaal Polavieja. Deze toenadering, die alom groot opzien baart, wordt met veel sympathie begroet door maarschalk Martinez Campos en zijn politieke vrienden, maar met ergernis gade geslagen door de aanhangers van Weyler en Romero Robledo, terwijl de volgelingen van Sagasta den moed nog niet opgeven, maar vast vertrouwen, dat koningin Chris tina ondanks deze conservatieve concen tratie haar vertrouwen aan den tegenwoor- digen minister president zal blijven schen ken. In die zoete hoop worden zij versterkt door zekere vertrouwelijke mededeelingen van eenige timmermansbazen en mechanici, die sinds een paar dagen in het paleis ijverig werkzaam zijn aan de constructie van een lift, welke den bezoeker de moeite bespaart langs de prachtige ijzeren trap op te stijgen naar de bel-étage, maar hem binnen een paar seconden brengt vlak voor de particuliere vertrekken van H. M. de Koningin-Regentes.- Voor wie anders zoo vragen zij zou die lift nu bestemd zijn dan voor Sagasta, die nog pas herstel lende, moeilijk trappen kan klimmen Indien de Koningin niet van zin was hem als eerste minister te blijven handhaven, dan zou zij zoo verluidt de conclusie geen lift hebben laten maken. Alle niet-Sagatisten weigeren echter in deze lift een onmiskenbaar symbool van 's ministers politiek behoud te zien en be spreken reeds druk het program der ver zoende partij Silvela-Polavieja. waarop o. a. behalve belastinghervorming, ook een minis terie van Landbouw, Handel en Nijverheid voorkomt met de leiding waarvan een in hoog aanzien staande commercieele per soonlijkheid zal worden belast. Het ministerie van koloniën dat bij koninklijk besluit als zoodanig is opgeheven, wordt een afdeeling bij het departement van den minister president, die tevens de portefeuille van Buitenlandsche zaken, zal ontvangen, terwijl Oorlog en Marine ver- eenigd worden tot een departement. Zoo zou dus het getal ministeries op zes worden teruggebracht. Verder verluidt, dat van de conservatieven ook een inkomsten- en rente-belasting te wachten zal zijn, terwijl »men" ten slotte de portefeuilles reeds als volgt heeft verdeeld Silvela president en buitenlandsche zaken, Polavieja (Oorlog en Marine), Dato (Binnenlandsche zaken), Villaverde (Financien), Pidol (Openbare Werken), en Dinan (Eeredienst). Voorloo- pig hangt deze combinatie echter nog in de lucht. Of zij al of niet zal gegrond blij ken, zal afhangen van het gebruik dat Sagasta in de eerstvolgende dagen van trap of lift zal maken. Naar uit Johannesburg aan de Times wordt gemeld, is de behandeling van de zaak van de mannen van de South African Leage en Webbs Dodds, die beschuldigd werden de wet van 1894 op openbare ver gaderingen te hebben geschonden door zonder vergunning een vergadering over de Edgarzaak te hebben gehouden, weer ver daagd met vermindering van den borgtocht tot 500 pond sterling voor ieder en een maximum van straf van een boete tot het zelfde bedrag of twee jaar gevangenis. De Kamer van Koophandel te New-York Feuilleton. Eene Kerstvertelling. Naar het Duitsch van Helene Busch. Vrij vertaald door J. W. Heinink. 12) (Slot.) Zij toonde hem lachend haar sierlijke hand, waaraan ingespannen arbeid zijne sporeo had achtergelaten. »Ik kan werken," zeide zij, ®en noe gaarne zal ik het doen voor u Weldra zaten beiden in het beneden wachtende rijtuig In de vestibule van het slot verdrongen zich de vrouwelijke dienstboden om Fanny, de aardige kamenier, die haar zulk een vreemd geval mededeelde, dat zij telkens door uitroepen van de hoogste verbazing onderbroken werd. ^Terstond na Kerstmis aldus besloot Fanny het verhaal, svertrekt de barones naar Parijs. Ik heb haar den dienst opgezegd, ik werd bepaald bang van haar. »Ge hadt eens moeten zien, hoe heftig zij van middag werd, toen zij meende, datik haar de lokken te diep had ingestoken 1" »Nu, we kennen immers de reden wel van hare ongehumeurdheidmeende eene andere. Dan begaven zij zich ijlings allen naar de keuken, om bij den warmen haard het interressante gesprek voort te zetten... De vlugge paarden vlogen met het rijtuig in snellen draf daarheen. Na een halt uur schemerden de lichten van Wellheim door de duisternis, maar het rijtuig ging het stadje voorbij. Verwonderd wilde Greta naar de reden vragen.... daar rolde het rijtuig reeds door eene met wapenen versierde poort en hield stil voor het portaal van een schitterend verlicht kasteel. Walther hielp zijne sidderende bruid uit de zachte kussens en geleidde haar naar binnen. »De heer Graaf en de Freule worden in het blauwe salon opgewacht", kondigde een bediende in schitterend livrei aan. Verschrikt, in bange verrassing, wilde Greta hare hand uit Walther's arm trekken maar hij hield haar vast met zacht geweid en voerde haar de versierde marmeren trap pen op. Over groene dennetwijgen schreed haar voet, tusschen welke oranjeboomen hare lieflijke bloesems hadden gestroooid.... Boven stond eene dame met innemend gelaat en teederen blik, en toen Walther uitriep: »Daar breng ik u mijn sneeuw- i roosje!" toen omklemden twee zachte armen de bevende bruid en zij rustte aan het moederhart... Lichte stappen, vroolijke kinderstemmen, en Frits, Arthur en Klaartje snelden in de armen hunner dierbare Rita.... Als deze in sprakelooze vreugde tot haren bruidegom opzag, streek hij lachend de bruine lokken van haar voorhoofd ter zijde en sprak »Ik vreesde, hier eene schaduw te zullen zien, als ge aan uwe drie lieve lingen dacht, die verre van u Kerstavond zouden vierendaarom vroeg ik aan de barones verlof, om ze van avond hier te mogen ontvangen. De barones gaat dadelijk na de feesten tijdelijk te Parijs wonen. De kinderen blijven onder hoede der nieuwe gouvernante vooreerst op Tanneck, en daar staat het de toekomstige gravin Von Felsen, mijne lieve, zoete Greta, vrij, ze dikwijls te bezoeken of hier te laten komen,..." HoorVroolijk gebelDe breede vleugeldeur gaat open, en in den schoon- sten glans straalt de feestelijk versierde zaal. Jubelend vliegen de kinderen naar binnen, aan den arm des bruidegoms volgt Greta. Haar liefelijk gelaat schittert in de omstraiing van het reinste geluk, en tranen parelen in hare oogen tranen van vreugde, tranen van dankbaarheid voor al de liefde, die haar omgeeft,—tolken van geluk. In de zaal prijkte in bonte heerlijkheid alles, wat een kinderhart kon verheugen, en daarover breidde de Kerstboom zijne in licht badende takken uit. Walther voerde zijne bruid naar een vensternis, waaruit haar een volledige Lente tegenbloeide. Violengeur omzweefde haar en uitgespreid op bloeiende myrten en rozebl&ren lag in een krans van dennetwij gen eene sneeuwroos... »Zie hier", sprak hij, »de bloem des geluks uw beeldEn nu zeg mij, Rita mia, gij, wier liefde mij het Kerstkindje heeft beschoren als hemelsche Kerstgave, - zeg mij, is het woord, door u geschreven, ook voor u profetisch geworden, viert ook gij een Zalig Kerstfeest Wat zij ook moge gezegd hebben, het moet wel het rechie woord geweest zijn want een schitterende straal van geluk schoot uit zijn oogen, toen hij het beminde bruidje aan zijn hart trok.... Buiten weergalmden van alle torens de klokken, om de hemelboodschap te verkon digen, het eeuwige lied der engelen »Eere zij God in den Hooge en vrede, vrede op aarde J" NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1