Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Weergevonden. 22ste Jaar®:. Vrijdag 13 Januari 1899. No. 6294. bureau ^Sofersfraaf 50. ALGEMEEN OVERZICHT. F ent 1 let o n. NIEUWE SCHIEUAMSCHE COURANT PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam Der 3 maandenf 1.50 Franco per oost door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 16 regelsƒ0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 12 Januari '99. Sedert eenigen tijd valt in Frankrijk een Z®W streven op te merken om met Duitsch- 'ar>d op beteren voet te geraken. Vijand schap tegen Engeland is hierbij de prikkel fiij de ontvangst van het bureau van den ^Üksdag gaf de Duitsche keizer dezer dagen a's zijn overtuiging te kennen, dat met de r®geling der Fasjoda-kwestie de geschillen 'hsschen Frankrijk en Engeland nog in 'anK niet uit den weg zijn geruimd en dat van Britsche zijde zelfs aanstalten "^kt, om een grooten slag tegen Frank- l'jk te slaan, nu men weet hoe slecht het 0361 den zedelijken en maritiemen verdedi- 8'ngstoestand van dit land is gesteld. Gelukt het de Engelschen aan de Fran- sche zeemacht een beslissenden stoot toe te brengen, dan zou de Londensche regee- ring zich minder bezorgd behoeven te hiaken over de uitbreidingspolitiek van ftusland in Oost- en West-Azië. Get heeft zeer de aandacht getrokken, d&t. toan keizer Wilhelm met Nieuwjaar (l°or de influenza was aangetast, president ^aure den Franschen gezant te Berlijn, Markies de Noailles, opdroeg zich naar Potsdam te begeven om naar den toestand v*n Z. M. te informeeren en den vorst een spoedig herstel toe te wenschen. De Keizer taeft deze beleefdheid Zondag beantwoord "Net een tegenbezoek aan den gezant, dat ®en vol uur duurde en nogal commentaren taeft uitgelokt. Ware de kwestie ElzasLotharingen er "iet, dan zou men het totstandkomen van ®en Russisch, FranschDuitsch verbond *egen Engeland als verzekerd kunnen be schouwen. De beweging door de ontslagname van den Magistraat Quesnaie de Beaurepaire ver bekt, duurt nog steeds voort. Bij wijze van ®en beroep op de deputé's maakt de Beaure paire in de Echo de Paris een artikel openbaar, i) i. Séverin is een bekwaam en oppassend berkman. Bekwaam, want terwijl zijn ge- beller. aarzelen of blindelings te werk gaan, steekt hij flink de handen uit de mouw en verricht het opgedragen werk. Oppassend, Vvant hij loopt niet de eene kroeg in en de andere uit. en laat zich met geen op loopjes in. Hij bezit tevens een gouden hart Menige kameraad, die in geldverlegenheid geraakte, heeft dit ondervonden. is eene knappe man, van ongeveer dertig jaar en met een vrouw gehuwd, evenals hij uit den werkmansstand, en uit dit huwelijk is een jongen, de kleine Paul, geboren. Dit kind is zijn leven, zijn trots Mren lang kan hij zijn lieveling aankijken die gelukkige stonden maken geheel zijn waarin hij de noodzakelijkheid van een nieuw onderzoek en van de onttrekking van de zaak aan de strafkamer vaststelt, ten einde, zoo er schuldige magistraatper sonen zijn, deze verwijderd kunnen worden eu aan de magistratuur haar aanzien kan hergeven worden. Hij vraagt, even als eergisteren verplaatsing van de bevoegdheid met terugwerkende kracht, door al de vereenigde kamers van het hof kennis te laten nemen van het geheele geding. Hij eindigt met de compromitteerende handelingen van zekere magistraatpersonen, die het leger vijandig gezind zijn, te be jammeren en met de officieren in de hoogte te steken die bereid zijn voor het vaderland te sterven". Indien ik er toe heb kunnen bijdragen om het door hen geleden onrecht te wreken, zal ik er niet droef om zijn, mijn onafhan kelijkheid z»ó duur betaald te hebben. In het proces van Mme Henry tegen De Reinach, dat 27 Jan. a. s. voorkomt, zijn door mad. Honry 50 en door De Reinach 150 getuigen gedagvaard. Men rekent op 15 zittingen. De advocaat van mad. Henry is rrr. E. de Saint-Auban, van De Reinach, mr. Labori. Keizer Wilhelm zal dit voorjaar naar Weenen gaan waar hij waarschijnlijk den Tsaar zal ontmoeten en vandaar naar Rome. De Keizer zal zijn intrek nemen in de Duitsche ambassade en ook aan den Paus een bezoek brengen: Volgens de Frankf. Ztg. zou de monarch meteen een uitstapje maken naar Egypte. In de eerste vergadering gisteren door de begrootingscom missie uit den Rijksdag gehouden heeft de staatssecretaris van marine Tirpits uitdrukkelijk verklaard, dat tot dusver nergens het voornemen was ge bleken om een nieuw vlootplan in te dienen, maar dat integendeel in alle betrokken kringen het plan bestond, om de vlootwet uit te voeren binnen de daarbij gestelde perken. geluk uit, want hij is niet aan geld gehecht, en zijn armoede beschouwt hij niet als een noodlot. Voor dit kind zou hij zijn laatsten druppel bloed geven. Maar wat hoeft hij daaraan te denken Hij is gelukkig in het tegenwoordige en heeft vertrouwen in de toekomst. Vervult niet het speelgoed van de arme kinderen het hart met eene teedere liefde en de oogen met zoete tranen Het is van daag Zondag. Ziet ge daar den lieven, klei nen Paul, die zijn scheepje laat drijven in het bekken der fontein. Drie stukken hout. handig in elkaar geslagen, een weinig zwarte verf voor den romp, en wat gele voor het dek, een stevige mast in het midden, wat wit garen voor touwwerk, en een stuk katoen als zeil. Ziet daar gaat het 1 Dit geeft u in het klein een denkbeeld van de scheepvaart. Het scheepje drijft met de strooming van het water mee, helt een weinig naar een kant over, om later weer rechtop te drijven; het kind giert het uit van pret en klapt van vreugde in de handen. »Heb je pret, lieveling V' vraagt Séverin. »Ja, zeker, pa Het wordt tijd om naar huis te gaande Men verwacht in de familie van den Tsaar in Mei een heugelijke gebeurtenis Om de delicate gezondheid van de Tsarina te sparen, blijft het Russische Hof den ganschen winter te Tsarskoe Selo. Er zullen in St. Peterburg, ook in verband met het overlijden van de Koningin van Denemarken, geen groote feesten plaats hebben. Particuliere berichten uit Manila te Ma drid ontvangen, verzekeren, dat de Taga- liers alleen daarom weigeren aan de 13000 Spaansche gevangenen de vrijheid te schen ken wijl zij vreezen daardoor den schijn op zich te laden van onderwerping aan de heerschappij der Vereenigde Staten. De Spaansche beambten en kooplieden willen zij vrijlaten, zoodra ook de Filippijnsche ge hangenen door de Amerikanen op vrije voeten zijn gesteld, terwijl zij wat de offi cieren en soldaten betreft, den eisch stellen, dat, Spanje zich rechtstreeks zal wenden tot de uregeering der Filippijnsche republiek." Het is bekend, dat koningin Christina innig medelijden gevoelt met het treurig lot dezer ongelukkigen, van daar dat in den eergisteren gehouden Spaanschen mi nisterraad inderdaad besloten werd, generaal Rios te machtigen, zoo noodig rechtstreeks met de Tagaliërs over de invrijheidstelling der gevangenen te onderhandelen. Ofschoon dit eigenlijk in strijd is met de bepalingen van het tractaat van Parijs, past de Spaan sche regeering hier eenvoudig het beginsel toe, dat snood wet breekt", daar de Ameri kanen niet in staat blijken iets voor de be vrijding der Spaansche gevangenen te doen. Ook de laatste berichten uit de noorde lijke provinciën van het eiland Luzon Cagayan en La Isabella brengen weer bedroevende bijzonderheden omtrent de gruwelijke wreedheden in den laatsten tijd door een bende van 3000 Tagaliërs gepleegd op iederen Spanjaard die hun in handen viel. De gemeenteraad van Algiers heeft be sloten Max Regis als burgemeester te vader knielt in het zand, aan den rand der fontein, trekt het scheepje naar zich toe, baalt het uit het water, droogt het zorgvul dig met zijn zakdoek af, en neemt het mee naar huis; terwijl de kleine guit, die op zijn arm rust, met een ernstig gezicht zegt: Voorzichtig, pas op den mast, pa!" Die dagen snellen echter te spoedig heen. Séverin verlaat eiken avond om zes uur de werkplaats, hij is dan een weinig vóór zevenen thuis. Deze thuiskomst is telkens een klein feestje. Zijn kind, op de eerste treden van den trap gezeten, bespiedt hem reeds uit de verte. »Daar is pa goeden avond pa 1" «Goeden-avond, mijn lieve jongen En met zijn herculische armen neemt hij hem als een veer op, en overlaadt hem met liefkozingenvervolgens zet hij hem op zijn schouders en gaat langzaam met hem naar boven, terwijl hij hem allerlei wonder lijke sprookjes vertelt. De kleine deugniet, die niet de minste vrees schijnt te hebben, troont daarboven als een koning, schatert van het lachen en roept »Nog meer, pa 1" blijven beschouwen, nu hij door de regee ring afgezet is. Max heëft in zijn blad 1' Anti-juif een soort van proclamatie uitge vaardigd naar aanleiding van zijn ontslag. De regeering stelt mij buiten de wet, omdat het volk mij toejuicht. Zoo tart men de volksconcientie en het algemeen stemrecht, schrijft hij. En dan Wat is er geworden van de onsterfelijke beginselen van 1789. Volgens een draadbericht uit Washington heeft de commissie uit den Senaat voor de buitenlandsche aangelegenheden haren voor zitter gemachtigd den senaat te rapporteeren, dat zij de bekrachtiging van het vredes- tractaat aanbeveelt zonder wijziging. De Daily Chronicle verneemt uit Was hington Niet alle Senaatsleden blijken aan Duitschlands belangeloosheid in de Filippijnsche vraag te gelooven. Een voor naam Senaatslid deelde den correspondent van de Chronicle mede, dat de komende beraadslaging in den Ser aat sensatiewek- kende onthullingen zouden brengen nopens Duitschlands kuiperijen eerst met Spanje en naderhand met cle Fihppijners. Enge land beantwoordde het onbeschofte telegram van den Duitsihen Keizer aan president Kruger met de uitrusting van een vliegend eskader. Amerika vergenoegde zich met Dewey's vloot te versterken, hopend dat die wenk voldoende is. Maar de Ameri- kaansche regeering weet alles af van Duitschlands dubbelzinnig spel metde Filip pijnen, en zal in den Senaat verklarèn, dat Duitschland de geheele Filippijnsche eilanden groep zelf zal benaderen, tenzij de Senaat het vredesverdrag terstond bekrachtigt. Aan den Koning der Koningen. Senaat en Kamer der republiek Columbia hebben een wet uitgevaardigd, waarvan zij op Kerstmis officieel aan den Paus hebben kennis gegeven door middel van hun ge zant bij den H, Stoel, generaal V e 1 e z. De wet luidt als volgt Art. 1. De republiek van Columbia erkent dat zij aan het einde der eeuw, waarin zij Dit duurt zoolang totdat de moeder, een nette huishoudster, naar hen toekomt, haar man en kind een kus geeft, en zegt: jNu aan tafel, het is zeven uur Daar zitten de drie gelukkigen aan de dampende soep, in de keuken, waar alles van netheid en goed onderhoud getuigt. Op een avond dat Séverin thuiskwam ais naar gewoonte zag hij zijn kind, dat nooit mankeerde, niet onder aan de trap zitten. Hij verbleekte. sPaul, Paul," riep hij oogenblikkelijk, waar ben je Geen antwoord. Zijn hart klopte geweldig. »Paul 1" Nog geen antwoord. »Ach! mijn God!" zei hij. Maar weldra bedwong hij zjjn eersten schrik. »Dwaas die ik ben het kind heeft wellicht het uur vergeten. Dat is alles." Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1