Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Woensdag 18 Januari 1899. No. 6298. "Sbxxveau looiers 50. Ida's Candidaten. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2.— Afzonderlijke Nummers - 0.05 I PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regelsI f 0.60 Elke gewone regel meer 1-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AXGEMEEA OVERZICHT. 17 Januari '99, He Fransche Kamer verdaagde gisteren d0 interpellatie van De Mun over de alge mene politiek tobden lOn Februari. Firinin Faure verzocht de regeering te mogen inter- Pelleeren over de regeling van het rechts gebied ten aanzien van Picquart. De minister- President Dupaty wenschte deze interpellatie maand uitgesteld te zien, waartoe de Kamer met 422 tegen 74 stemmen besloot, jaarna zij aan het beraadslagen over de "egrooting ging. Esterhazy's advocaat, mr. Cabanes, door ^en procureur-generaal in kennis gesteld 'het Bertulus verklaring dat Esterhazy niet 'astig gevallen zou worden als hij naar r arijs kwam om voor het Hof van cassatie §etuigenis at te leggen, heeft gezegd, dat hÜ dat zou mededeelen aan zijn cliënt. De patriottenbond te Marseille heelt een •hotie aan de regeering aangenomen, waarin deze verzocht wordt, de revisiezaak naar de Vereenigde Kamers van het Hof van Cassatie over te brengen. Het verzoek- Schrift is den president overhandigd en ook °P straat aangeplakt. Eeinach, verzekert in de Sièele, dat Dsterhazy afgezien heelt van zijn proces l'-gen de Observerdaar Schwartzkoppen bereid er. gemachtigd was als getuige te verschijnen. Op de Quai d' Orsai is men bovendien verwittigd, dat Schwartzkoppen bij olficieele aanvrage getuigenis zal kunnen afleggen. Generaal Mercier zegt in de Soir, dat Dsierhazy ten onrechte beweert, dat hij "aet hem in eenige connexie heeft gestaan, 'dij heeft zich nooit van Esterhazy bediend. dn de troonrede door keizer Wilhelm, koning Van Pruisen, bij de opening van den Prui- Slschen Landdag voorgelezen, verklaart hij, bat de financieele toestand van het konink- rijk bij voorduring gunstig ishij merkt °P, dat de grondslagen van het staats- F euIIlet o n. i) Zij was nu juist veertien jaren oud. Kort Seleden had oom August tegen papa gezegd, bat Ida zeker een mooi meisje zou worden. Dapa scheen dat echter niet gehoord te beSben, want hij gat geen antwoord, maar 'ba had die woorden opgevangen en.... in Plaats van zich daarover te verheugen of er zich wat op te laten verstaan, zooals men Van zulk een jonge dame zou verwacht hebben.... werd Ida toornig en gevoelde zich beleedigd, dat oom op dien toon van haar sprak alsof zij nog een kind was en dat vvas zij toch al sedert lang niet meer. Wan neer men de vijf klassen der Hoogere Meis jesschool achter den rug heeft, Fransch, b"ngelsch en Duitsch spreekt en reeds door be jonge officieren zeer beleefd gegroet en volksleven hecht zijn samengevoegd, dat de welstand des lands zichtbaar aan het toenemen is, en hij ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet. Over de aangekondigde wetsontwerpen zijn er die strekken tot uitbreiding van het net van de Staatsspoorwegen en tot het graven van kanalen voor de scheepvaart van het Dortmund Eems-kanaal naar den Rijn en naar den Weser en de Elbe. De Keizerin-weduwe Friedrich van Pruisen is te Bordighera in Italië aange komen. Bij het betreden van den Italiaan- schen bodem werd zij namens koning Humbert verwelkomd. Naar de Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. verneemt, zouden onderhande lingen van de Russische regeering met mogendheden, welke geneigd zijn aan de zoogenaamde ontwapeningsconferentie deel te nemen, geleid hebben tot de voorloopige afspraak, om de conferentie in de volgende maand en wel waarschijnlijk te St. Peters burg te doen beginnen. De juiste datum zal Rusland nog aan de deelnemende mogend heden mededeelen. Van andere zijde verneemt men, dat de Russische regeering aanvankelijk zou heb ben voorgesteld, geen hoofdstad van een der groote mogendheden voor de bijeen komst te kiezen, maar een met den Tsaar persoonlijk bevriend hoofd van een Staat zou er juist waarde aan hebben gehecht door de keus van St. Petersburg den Tsaar als aanstichter van de geheele zaak hulde te brengen. Een redacteur van de te Athene ver schijnende Akropolis heeft van den ver tegenwoordiger van Griekenland op 't anti- anarchistisch congres te Rome, Dr. Georg- streit, eenige mededeelingen ontvangen betreffende de resultaten dezer internatio nale conferentie. Daaruit blijkt, dat het aanvankelijk verspreide bericht, als zou het Congres eigenlijk tot niets geleid hebben, wordt, dan is men toch waarlijk geen kind meer. Dat de japon nog kort is wat doet dat er toe, menig meisje heeft zich reeds in het eerste lange kleed verloofd. Deze waren hare gedachten, als zij lang zaam met de schaatsen aan den linkerarm, de hoofdstraat uitliep. Zij keek rechts noch linksdaar bij den hoek stond Alfred, haar trouwe schoolkameraad, hij zag haar reeds van verre aankomen en scheen zelfs op haar gewacht te hebben. Zij echter ge waardigde hem met geen blik, en ging trotsch voorbij. Sedert zijne zuster haar had verteld, dat hij den vorigen Zondag op de ijsbaan zich door zijne mama voor jonger had laten doorgaan dan hij werkelijk was om op een kinderbillet toegang te verkrijgen, had zij niets als minachting voor hem. »En dat wil een vereerder van mij zijn I Dwaze knaap 1" Waarom was Ida zoo tegenover hem veranderd? Zij waren van gelijken leeftijd en hadden tot voor twee jaren steeds zoo goed geharmonieerd. Hij scheen bij haar achtergebleven te zijn, terwijl zij hem in dien korten tijd wel vijf jaar vooruit geijld was. Lieve hemel, hij draagt nog een school- tasch, en zij gaat reeds af en toe met als geheel onjuist moet worden beschouwd. Een feit is, dat men het niet omtrent alle punten eens kon worden, maar ook dat de overgroote meerderheid der aan de orde gestelde vragen een bevredigende beant woording en oplossing heeft gevonden. De genomen besluiten betreffen eenerzijds administratieve bepalingen tot welker uit voering de op het Congres vertegenwoor digde mogendheden zich onvoorwaardelijk hebben verplicht. De overige besluiten hebben betrekking op bepaalde maatregelen van wetgeving, in overeenstemming waar mede aan de verschillende parlementen wetsvoorstellen zullen worden aangeboden. Wat echter den zakelijken inhoud der besluiten aangaat, daaromtrent weigerde Dr. Streit iets los te laten. »De congresleden", zeide hij, »hebben allen schriftelijk verklaard omtreht het verhandelde geen enkele medeaeeling, onder welken vorm ook, te doen. Alles wat tot dusver in de pers over de besluiten dezer conferentie werd ge schreven, is geheel uit de lucht gegrepen, daar men moet aannemen, dat noch door eenigen congressist, noch door eenige regeering het gegeven woord gebroken is." De Times maakt een brief openbaar door kapitein v. Tidemann, den Duitschen mili tairen attaché, die den veldtocht in Soedan heeft medegemaakt, geschreven. Tidemann weerlegt breedvoerig de bekende beschul digingen tegen den Sirdar en zijn troepen ingebracht. De toestand in Transvaal moet volgens een draadbericht uit Kaapstad nog slechts weinig verbeterd zijn. Te Johannesburg worden de telegrammen aan censuur onder worpen. Naar luid van de laatste berichten zijn er pogingen aangewend om den aan stichter te ontdekken van de ongereldheden die Zaterdag hebben plaats gehad. Twee Engelschen zijn gearresteerd. De stoornis in de openbare orde heeft vrijwel opgehouden. Zoover men weet, is er niemand ernstig mama naar een vkunstavondje hij stoeit nog op straat zij leest reeds romans hij krijgt een kleur wanneer hij haar ont moet zij onderhoudt zich ongedwongen met officierenhij krijgt van papa nog oorvegen voor haar was reeds het roode licht der bakvischjaren opgegaan. Voorbij 1 De ijsbaan was spiegelgladO, hij was er ook reeds de advocaat Keil. Zij had hem aanstonds ontdektmaar wie was die dame met wie hij reed Dat moest zij aanstonds weten. Vlug als een katje was zij achter hen, nu moesten zij keeren. »Oh die 1" half spottend kwam het over hare lippen en toch voelde zij zich er over verheugd, dat het geene andere wasmet deze kon zij con- curreeren. Met eene snelle beweging zij waarts week zij uit. Hij en zij, de knappe, jonge, vroolijke rechtsgeleerde en de leelijke, 28 jarige bankiersdochter, hoe kwamen die twee bij elkaarEn hij was toch zeer vriendelijk voor haar, lachte en schertste en zij lachte ook wat maakte haar dat leelijk, dit lachenEerst had Ida gespot, maar nu ergerde zij zich dat hij zoolang met zijne dame reed, opvallend lang 1 Toen zij het paar even voorbij gleed, groette hij gekwetst. Een later draadbdricht uit Kaapstad zegt dat dr geen berichten meer zijn uit Johannesburg. Het telegrafisch ver keer is gesloten. De correspondent van de Times te Pretoria discht opnieuw het verhaal op dat de Trans- vaalsche regeering sedert 1894 800.000 naar Amsterdam heeft overgemaakt, waar van slechts 60.000 over zou zijn de rest zou gebruikt zijn, om ambtenaren couranten enz. in Europa om te koopen, teneinde te verhinderen, dat Engeland de Delago a-baai in pacht kreeg I De toestand op de Filippijnen blijft dezelfde. Aguinaldo heeft gezegd, dat hij slechts defensief zal optreden, tot de Senaat der V. S. een beslissing genomen heeft. President Mac Kinley heeft een commissie benoemd, die onderwijld naar de Filippijnen zal vertrekken om den toestand te onder zoeken. Deze commissie bestaat uit admiraal Dewey, generaal Otis (reeds ter plaatse) president Schurman, van de Cornell Uni versiteit, kolonel Denby, ex-gezant der V. S. voor China, president Worcester, van de universiteit van Michigan. Gebeden voor Frankrijk. Zondag is in alle kerken en kapellen van het aartsdiocees Parijs een herdelijk schrij ven voorgelezen door Mgr. Richard, kardinaal aartsbisschop van Parijs, gericht tot de geestelijkeheid en de geloovigen van zijn diocees en waarin openbare gebeden en een plechtige H. Mis. worden voorgeschreven ter gelegenheid van de heropening der Kamers. Niemand onzer, zegt de hoog waardige kerkvoogd, die niet smartelijk getroffen is geweest door hetgeen er in den laatsten tijd is voorgevallen, die met vreest dat de vaderlandsliefde der burgers en de eer Frankrijk door onze verdeeldheid ernstig gevaar loopen. Wij, gaat Mgr. voort, zullen, terwijl deze openbare ge beden worden gehouden, te Rome zijn en daar bidden en op het graf der Apostelen het slechts vluchtig, een weinig uit de hoogte, dat ontstemde haar. j>Zoo geheel alleen, juflrouw sprak haar plotseling luitenant Runk aan, met eene diepe buiging voor haar staan blijvend. »Mag ik met u rijden Zij raakte in verwarring en reikte hem zwijgend de hand. »Het rijdt heerlijk vandaag, niet waar? Is u al lang hier. »Een half uur ongeveer." >Maar voor den dr.... wat een net paartje Zie eens, daar naar dien kant.... mijnheer Keil en juffrouw Spiegel." Ida werd rood tot onder de blonde krul len het was goed dat haar cavalier het niet bemerkte. »Kom mede, wij willen hun een beetje ergeren." Dat was het rechte woord. Ida herademde. Hoe dom, dat zij daar zooveel aan hechtte zij moest er nu hartelijk om lachen. Wat rijdt u prachtig, u is mij verre de baas I" »Kom, u spot." Wordt vervolgd.) IEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1