Stads- en (xewestelijk Nieuws. in één geval zelfs op het randje van een oorlog, voor welke ramp wij echter gespaard werden door de onwrikbare houding vau de natie en de regeering. Over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland sprekende, maakte Chamber lain een toespeling op het intrekken van Frankrijk's eisch tot uitbreiding zijner concessie te Sjanghai, en legde nadruk op de omstandigheid dat het verzet daartegen niet alleen van Engeleche zijde kwam, maar ook van Duitsche, Japansche en Ameri- kaansche. Hij wees verder op de kwestiën betreffende Madagascar en Newfoundland als nog onopgeloste zaken die de vriendschappe lijke verhouding tusschen Engeland en Frankrijk zouden kunnen verstoren, tenzij ze op bevredigende wijze uit den weg wer den geruimd. De Spaansche regeering schijnt erg aan geldgebrek te lijden, wat na de uitputting door den jongsten oorlog zeker niet te ver wonderen is. Uit Madrid wordt aan de N.-Y. Herald geseind, dat de groep van Catalomsche bankiers, die den minister van financiën 20 millioen peseta's leende, weigerde verder geld te leenen. De minister heeft zich toen tot de bank van Spanje gewend, die een nieuwe leening van 20 millioen peseta's verschafte. De regeering kan nauwelijks genoeg geld zenden voor de dagelijksche benoodigdheden en de repatriate van Cuba eischt 100 millioen peseta's. De El Correo verklaart dat de oorlogen op Cuba en Portorico sinds 1868 Spanje 980 millioen duros (4900 millioen pesetas) en 264 duizend man hebben gekost. Uit Rome verneemt de Univers dat de Russische gezant bij den H. Stoel, Tchary- kow verleden Dinsdag aan kardinaal Rampolla een copie heeft overhandigd van graaf Moerarjoofs tweede circu laire betreffende het vredescongres Van dit stuk waren de te St. Petersburg geaccre diteerde gezanten der Mogendheden in kennis gesteld op den 11 Januari. Tevens wordt aan het blad gemeld dat de H. Vader het volgende jaar een alge meen jubilee zal uitschrijven. Naar Reuter uit Wellington seint, loopt daar het gerucht dat drie Engelsche oorlogs schepen van het Australische eskader last hebben gekregen naar Samoa te gaan, zoo ook een Amerikaansch oorlogsschip van Honoloeloe. De Londensche Times verneemt uit Phila delphia. Het heet weder, dat de minister van oorlog Alger, zijn ontslag neemt, daar hij het oneens is met Mac Kinley's beslis sing om Egan voor een krijgsraad te brengen. Het Senaatslid Hoan voorspelt, dat de Senaat het vredesverdrag niet zal bekrachtigen een buitengewone zitting in Maart zou daartoe noodig wezen. Naar de Times-correspondent te Phila delphia mede seint, heeft de Amerikaansche Senaat een amendement op het wetsont werp betreffende het Nicaragua-kanaal verworpen, waarin bepaald was, dat de Vereenigde Staten in oorlogstijd het uit sluitend beheer over het Kanaal zouden hebben. Schiedam, 20 Januari 1899. Door Burgemeester en Wethouders is in overleg met den arrondissements school opziener en na ingewonnen bericht van het hoofd der school, opgemaakt de voordracht voor eene onderwijzeres aan de openbare scnool met uitgebreid leerplan voor meisjes. Hierop zijn geplaatst1 Mej. J. G. Meijeringt, onderwijzeres te Twelloo 2. Mej. M. Rademaker, onderwijzeres alhier, en 3. Mej. M.J.Lorentz, onderwijzeres te Nijmegen. Door Burgemeester en Wethouders zijn ne laagste inschrijvers gegund de per- we:ke Donderdag zijn aanbesteed. perceel 1. aan. H. J. Bosman, te Rotterdam, voor f 4638 perceel 2. aan J. v. d. Most, alhier, voor f 846,88 perceel 3. aan W. de Haas, te Dodewaart, voor f 15,70 perceel 4. aan W. de Haas, te Dodewaart, voor f 15.70; perceel 5. aan L. Peters, te Lobitt, voor f 14.45 perceel 6. aan R. M.Jongeburgen,te Gouda, voor f 8.50 perceel 7. aan F. W. v/d Eist Co, alhier, voor 1968 perceel 8. aan J. van Baal, te Beek, voor f 641.40 perceel 9. aan J. Bastiaanse, te Ginneken, voor f 393.40 perceel 10. aan K. van der Torren, te Wad dingsveen, voor f808.50; perceel 11. aan G. J. Nijweide, te Win terswijk voor f211.49; perceel 12. aan K. van der Torren, te Waddinxveen, voor f827; perceel 13. aan K. van der Torren, te Waddinxveen, voor f339; perceel 14. aan J. Timmers Zn., te Amsterdam, voor f 604. Kwartet—Beunderman. Is het op zich zelf reeds een genot, na een tocht door wind en regen en over slik natte straten, te komen in een goed ver warmde, goed verlichte zaal, gezellig vol menschen, hoeveel te meer dan waar gister-avond daarenboven nog artisten op het podium hadden plaats genomen, die u vergastten op werken van vier sterren aan den muzikalen hemelBeethoven, Mozart, Haydn Schubert. En zij deden dit goed. Samenspel en voordracht lieten niets te wenschen over, en heerlijk hebben wij genoten van de schoone uitvoering der verschillende stukken vooral no. 2 Andante Con moto van Schubert, een brillant nummer, en no. 4 Quartet. Op. 18 van Beethoven. Ook no. 1 Quartet no. 15 van Mozart, en no. 3 Variationen uit het C. dur Quartet tvan Haydn werden goed gespeeld In het allegro van het Quartet van Mozart klonk de violoncel wat schraal, maar dat werd goed gemaakt in Menuetto, waar de cellist een molliger toon aan zijn instrument wist te ontlokken. Dan kon ook de klank der instrumenten ons niet altijd bevallener klonk at en toe iets door wat naar het geluid, dat een gebarsten klok maakt, zweemde. Dit daargelaten, was het een heerlijk avondje, en wij hopen, dat het kwartet- Beunderman er ons nog meer zoo zal be zorgen. Het publiek was niet karig met applaus, en riep na elk nummer de execu tanten terug. Soc.-Dem. Arbeiderspartij. Terwijl in de oude zaal van «Musis" gisteren-avond de heerlijke tonen der muziek weerklonken, werden in de nieuwe zaal klanken voortgebracht, die gelukkig voor velen nog als toekomstmuziek klinken, als de tonen van een concert, dat althans bij het weldenkend deel der hedendaagsche maatschappij niet in den smaak wil vallen. In eene openbare vergadering door de sociaal-democratische arbeiderspartij belegd, trad mevr. Henr. Roland Holst—van der Schalk als spreekster op. De zaal wasgoed bezet. Zoowel «de bourgeoisie" als «het proletariaat" was vertegenwoordigdbe trekkelijk vele dames waren onder het gehoor, ook enkele uit de volksklasse de eerzame schouërmantel werd naast het meer moderne rugbekleedsel opgemerkt. Voor velen gold blijkbaar de nieuwsgie righeid naar het ongewoon optreden van de socialistische spreekster, die door haar be kenden partijgenoot Vliegen bij het publiek werd ingeleid als de voorvechtster in eene campagne die de sociaal democratische arbeiderspartij voor deze maand over het geheele land georganiseerd had zij zou de beginselen der partij uiteen zetten in een rede over het doel der sociaal-democratische arbeiders partij te houden. De spreekster, daarna het woord erlan gend, ving aan met het betoog dat hare Partij juist andersom handelt dan andere hervormingsgezinde partijen; zij gaat niet uit van het betere, maar slaat het oog op den slechten toestand in de wereld om daarna te zien hoe dien te verbeteren. De natuur heelt aan dien toestand geen schuld ook niet die God die zij, die meenen dat het zoo moet zijn, in de plaats der natuur noemen de bewering dat er te veel menschen in de wereld zijn, worde weersproken door de uitbreiding der behoeften en marktplaatsen voor de productie-middelen neen de schuld is alleen te wijten, aan het feit, dat de ar beidsmiddelen slechts het deel van enkelen zijn, dat de gronden, de machineriën, de vervoermiddelen, kortom alles wat tot den arbeid noodig is, in het bezit is van éene klasse. Wordt nu met het terugwinnen dei arbeidsmiddelen, die vroeger althans ten deele in het bezit der arbeiders waren, de toestand verbeterd Neen dwaas, onmoge lijk zou 't zijn die arbeidsmiddelen weer individueel te verkrijgen, want die middelen zeiven zijn geheel veranderd en kunnen niet meer door enkelen gebruikt worden. Eerst als de arbeidsmiddelen gemeenschap pelijk bezit zouden zijn geworden, zou de groote afhankelijkheid van den arbeider verdwijnen, mèt de klassen de klassen strijd ophouden en de nieuwe uitvindingen, die de arbeider nu met angst tegemoet ziet, in zijn voordeel benut worden. Hoe de gemeenschappelijk bezeten ar beidsmiddelen, die de winst aan de arbeiders- zelven zouden verzekeren, gemeenschappelijk moeten bediend worden, verklaarde spr. niet, wel hoe men tot haar ideale wereld moet geraken, allereerst door vereeniging vooral in de vakken, waarbij ons land echter ver bij Engeland achter is, omdat onze industrie te veel van het buitenland afhangt, maar een vrij wel onafhankelijk bedrijf als de Schiedamsche industrie, moest de vakvereeniging te zien geven verder door den Staat, die thans het middenpunt is der kapitalistische maatschappij, in handen der bourgeoisie, die hem tot zijn voordeel benut; «daar moet de leeuw in zijn hol aan gevallen worden"; het reeds verkregen recht van vereeniging en vergadering en de vrij heid van drukpers moet verdedigd, het al gemeen stemrecht veroverd worden in af wachting moet het beperkte stemrecht (door belasting of loondienst) gekocht worden. Want de parlementaire socialistische partij versmaadt voorloopig de kleine verbeteringen nietzij begrijpt dat niet alles in eens kan verkregen worden, met een geslacht van «loonslaven" «afgejakkerde stumperds" is niets te beginneneerst als een nieuw ge slacht lichamelijk maar ook intellectueel zal gevormd zijn, zal een betere toekomst rijzen daartoe veriangen de parlementair-socialisten schoolonderwijs tot het 14e, herhalings onderwijs tot het 18e jaar, natuurlijk alles kosteloos en gratis. Ook de universiteiten moeten voor het proletariaat openstaan. Deze hervormingen waren met behulp van een groot deel der Hollandsche bourgeoisie, die uit vrees voor erger daartoe nog wel bereid was, wel te verkrijgen maar voor was ook voor den strijd geld noodig. Als een groot middel om dat te bekomen, werd aangeprezen de coöperatie, die niet den arbeider individueel moest verrijken, maar den arbeidersstand weerbaar maken. Het meer menschwaardig bestaan moest echter slechts de basis zijn het doel de stijgende macht der arbeidersklassede geluksschaal van den arbeid moet dalen, die van het kapitaal rijzen; het kiassebe- wustzijn der arbeiders moet versterkt wor den, die slechts ketenen hebben te verliezen, maar een wereld te winnen. Met deze (laatste) woorden van Marx en een oproep tot vereeniging besloot spr. hare rede. Natuurlijk was ds. Hugenholtz het geheel met spreekster eens. Toch maakte hij ge bruik van de gelegenheid tot debat voor «een woord van lot en protest" onomwon den brengt hij lof' aan haar die de kwaal zoo duidelijk heeft aangetoond en de middelen om er aan te ontkomen maar ook een woord van protest moet hij doen hooren tegen het beweren van spreekster, dat de bezittende klasse geen verbetering wilhij meent dat er onder de bezittende klasse nog genoeg zijn die ideaal, geloof in den vooruitgang hebben is spreekster zelf niet uit de bezittende klasse voortgesproten, en zijn met haar niet velen ber.eid den voor uitgang te bevorderen Spreekster, den debatter beantwoordend, zegt, dat zij niet van personen maar van klassen gesproken heefthet is een wet dei geschiedenis dat bij groote overgangen personen uit de eene klasse een rol ver vullen in de andere ook nu is dit voor een betrekkelijk groot getal het feit, die «overloopers" treft men meest onder het intellect, dat het minste reden heeft den arbeiders vijandig te zijn, hoewel het ook ten koste van den arbeider leeft (betaalde rijksprofessoren enz. bedoelde hier zeker spr.) Spr. merkt op datzij die aldus hun idealisme door daden, klassen daden toorien, zich bij de S. D. A. aansluiten, en verzekert dat zij enkel van klassen-stand punt gesproken heeft. Ds. Hugenholtz verklaart, dankend, dat hij dit antwoord, om alle verdachtmaking te voorkomen, heeft uitgelokt, en stelt zich er mede tevreden, dat spr. niet van personen maar van klassen gesproken heeft. De inleider Vliegen sloot de vergadering met het vertrouwen uit te spreken, dat de be ginselen zijner partij in hoofd en hart ingang, zouden hebben gevonden (het doel was niet direct eene afdeeling der S. D. A. te stichten, dit zou in eene nadere vergadering beproefd worden en met de lezing van zijn partijbladen aan te bevelen. De stoomtram die heden-middag 1.40 van hier moest vertrekken, had 25 minuten vertraging doordat de rem vast zat. De tram die aan den wissel stond te wachten reed door tot de Koemarkt en volbracht toen weder de reis terug. Singeldemping te Rotterdam. Te Rotterdam is reeds lang geklaagd over de onvoldoende ruimte die de zgn. Binne- wegsche brug over den Coolsingel voor het verkeer tusschen Binnenweg en Hogen- dorpsplein aanbiedt Eerst heeft men er aan gedacht ze te verbroeden door het aanbrengen van houten voetpaden, zooals bij de (vaste) brug tusschen Slagveld en Hofpleinmaar dit bleek bij deze (beweeg bare) brug ondoenlijk. Nu is de brug wel te vervangen door een breede draaibrug, maar behalve dat zulks f30.000 zou koster^ zou ze op den duur toch niet voldoende wezen, daar de plannen met den Coolpolder nog meer verkeer in die richting zullen leiden. De Msb., waaraan wij bovenstaand ont- leenen, deelt verder omtreut de wijze waarop B. en W. van Rotterdam in het ongerief wenschen te voorzien, hel vol gende mede; B. en W. stellen daarom aan den Raad voor, eenvoudig door te tasten de brug in den loop van het volgend jaar af te breken en te vervangen door een breeder, dam Deze dam zou 100 meter breed worden en dus ook een rechtstreekschen toekan0* 1 'veren tot de Passage. Daarna kan een aanvang worden gemaakt met het dempen van den Coolsingel en van den Schiedamschen Singel tot aan de Witte de Withstraat (de schilderachtige kronke ling van de Sch. Singel tot tusschen deze straat en het Vasteland zou dus, althans vooreerst, behouden blijven). B. en W. erkennen en betreuren, dat door de demping van den Coolsingel een mooi stadsgezicht zal verdwijnen, maar, zeggen ze, het belang en de ontwikkeling onzer stad gaat daarboven. Tot het dempen van de Coolvest zal echter niet worden overgegaan, zoolang er geene andere plaats is aangewezen voor de bootjes van het Amsterdamsche en Leidsche- veer en voor de bloem, groente en melk- schuiten. (De melkmarkt zal denkelijk naar de Rotte, de groentenmarkt van het Hof plein naar het Noordplein worden verlegd). Inmiddels wordt door het leggen van den dam de geheele Schiedamsche Singel af gesloten voor vaartuigen, tot groote schade van de zes distilleerderijen aan de Baan, die verleden jaar een goede 92.000 Hectoliter gedistilleerd per Schuit langs den Schied. Singel en zoo door Coolsingel enz. vervoerden. De directeur der gemeentewerken heeft uitgerekend, dat, als de firma's voortaan alles per wagen zullen moeten doen ver voeren, hun zulks hoogstens f1000 per firma en per jaar meer zal kosten. Of anders, geeft de heer d. J. te verstaan kunnen zij zich vestigen aan de Schie of - desnoods in Schiedam Als de gemeente de Singel moet open houden, kost haar dat f 7000 per jaar «het particulier belang" zegt de heer De Jongh -— «moet voor het algemeen belang wijken." De directeur, wel wat optimistisch, rekent, dat Rotterdam over. twintig jaar 6,000,000 inwoners zal tellen. Bij toename'van' be volking ziet men in elke plaats den hartader van het verkeer zich verleggen. Was vroeger de Hoogstraat het centrum van verkeer, later de Noordblaak, in de toekomst zal de Coolsingel, gelegen tusschen de oude en nieuwe stad, zulks worden. In plaats van met zijr, water een scheiding te maken moet hij een verbinding vormennu al is er geen ruimte genoeg voor het voet- verkeer, Reeds is er in de laatste jaren een winkelstand verrezen, met koffiehuizen schouwburg enz. De heer De Jongh adviseert om voor den te dempen Coolsingel niet het type van de gedempte Goudsche- en Oostsingel te nemen (die inderdaad doodvervelend zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2