BIOESÏAm Dr. G. Engels en Dr. C. R, Vermaas. 7. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van een door hen ontvangen schrijven van Gedeputeerde Staten dezer Provincie, tot wijziging van het tijdstip van ingang der door den Raad, in zijne zitting van den 13n December jl., vastgestelde verordening op de heffing van gelden voor het gebruik van openbaren gemeentegrond enz. 8. Voorstel van Burg. en Weth. mede naar aanleiding van een bij hen ingekomen schrijven van Gedep. Staten dezer Provincie, tot wijziging der door den Raad, in zijne zitting van den 29n November jl. vastge stelde verordening op de heffing van een plaatsel. dir. belasting n/h inkomen. 9. Adres van het bestuur van het Nuts departement alhier om gebruik, gedurende 6 avonden, van een der schoollokalen van de openb. meisjesschool (hoofd mej. Kimmijzer), ten behoeve van een cursus in de geschie denis der staathuishoudkunde, en praeadvies daarop van Burg. en Wethouders. 10. Praeadvies van Burg. en Weth. op het adres van het bestuur der Christelijke Jongelingsvereeniging «de Heere zal 't voor zien", om voortaan op Zondag geen kermis meer te houden. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de Verordening ter handha ving van de openbare orde en veiligheid en de straatpolitie (Gem. blad no. 17 van 1892), door daaraan een verbodsbepaling toe te voegen op het schrobben enz. der openbare straat. 12. Missive der Commissie voor de straf verordeningen waarin ze, ter wegneming van door de praktijk aangetoonde bezwaren, in overweging geeft de artt. 3, 4 en 9 van de Verordening op de keuring van vleesch (Gem. blad. no, 10 van 1897J te wijzigen, in den zin als door haar in de missive wordt aangegeven. 13. Adres van J. Tak c. s. om intrekking of zoo daartoe niet mocht kunnen be sloten worden wijziging der door den Raad in zijne zitting van den 13n December jl vastgestelde verordening op de heffing eener belasting op het gebruik van openbaren gemeentegrond enz. 14. Verzoek van de Commissie voor het B. Armbestuur tot goedkeuring van haar besluit tot verhooging der begrooting van het Stads Ziekenhuis voor 1898 met f2600. en om voor datzelfde jaar aan die instelling een buitengewoon snbsidie tot een gelijk bedrag toe te kennen en preadvies daarop van Burg. en Weth. In de op Zaterdag jl. gehouden jaarver gadering der afd. Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers werd o. a. het referendum gehouden over enkele voor stellen op de alg. verg. behandeld. Punt IV dier voorstellen, de motie-Ossendorp, luidde als volgt «De Alg. Vergadering, gehoord de inleiding en de daarop gevolgde debatten over de vraag of het in het belang van de school is, den hoofden van scholen het onderwijs eener klasse op te dragen, beantwoordt deze vraag in bevestigenden zin en draagt het Hoofdbestuur op de atdeelingen, waar de hoofden van scholen nog ambulant zijn, op te wekken, bij de gemeentebesturen aan te dringen op ophelfing van het am- bulantisme en deze pogingen zoo noodig te steunen". Na eenige discusie werd besloten, den heer F. L. Ossendorp te Amsterdam, voorsteller dier motie, te verzoeken, in een buitengewone vergadering der afd. die motie te behande len, en voor die vergadering uitnoodigingen te richten tot verschillende autoriteiten, zooals Burg. en Weth., leden van den Ge meenteraad, Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, enz. (S. Cf.) Aan den heer J. de Bats, directeur der gemeentegasfabriek te Harlingen en benoemd directeur alhier, is door den gemeenteraad aldaar iri zijne vergadering op 11. Zaterdag een bedoening van f 500 toegestaan wegens diensten aan de gemeente bij de verbouwing der gasfabriek bewezen. Tot adviseerend lid van de commissie der historisch-geneeskundige tentoonstelling, welke men ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Mij. van Geneeskunde in Juni te Arnhem hoopt te houden, is o. a. benoemd de heer dr. C. J. Vaillant alhier. De metaalbewerkers vereeniging «Onder- linge Hulp" hield Zondag-middag eene ver gadering, waarin tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. Rijkse (pres.J met 160, J. van Eijk (secretaris) met 146, A. Hodes met 158, H, Bezemer met 152, H. Scheul- derman met 145, A. A. van Leeuwen met 139 en H. Verdoes met 65 stemmen. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 4269.48, de uitgaven permitteerden om 613,20 te stortSn in de spaarbank, terwijl nog f614 in kas bleef. (R. IV.) Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren H. J. v. d. H., wonende te Rotterdam, die fleschjes gevuld met eene waardelooze vloeistof als genees middel tegen alle kwalen, aan den man trachtte te brengen. De bestuurders van twee gemeente-asch- karren wilden heden-morgen de brug aan de Koemarkt met hunne wagens tegelijkertijd passeeren. De voertuigen reden tegen elkan der aan, en een der paarden viel, zoodat het verkeer een tijdlang gestremd was. Toen het dier weer was opgeholpen, waarbij bleek dat het geen letsel had bekomen, reed een der wagens terug, waardoor de brug weer vrij kwam. Ook te dezer stede verkrijgt men op initiatief van »het Nut" de z. g. «University Extension." Prof. Treub zal een cursus in sociale economie leiden. Het vee van den heer G. J. Witkampf te dezer stede is hersteld verklaard van mond- en klauwzeer. Hiermede heeft het eenige geval van die ziekte alhier opgehouden. Een tweetal als heeren gekleede Engel- schen kozen Zaterdag-avond hun intrek in het Victoria-hotel aan het Willemsplein te Rotterdam en maakten daar goede sier. Toen Zondag-ochtend hun evenwel door den «Ober" de hotelnota gepresenteerd werd, werd deze niet gehonoreerd daar zij geen rooden cent rijk waren. De politie werd te hulp geroepen doch deze kon al evenmin eenig geld in hunne zakken vinden. Als vreemdelingen zonder middel van bestaan zijn de Engelschen uit het Rijk verwijderd daar Holland zulke kostgangers zelf genoeg heeft. In een druk bezochte vergadering der werklieden-vereeniging te Kethel hield de heer A. A. Beekman, van hier, Zaterdag avond eene lezing over de drooglegging der Zuiderzee door kaarten en teekeningen toegelicht. Burgem. en Weth, van Vlaardingen stellen den gemeenteraad voor gedeeltelijk te bestraten het voor algemeen gebruik bestemde terrein tusschen de Koningin Wilhelminahaven en den spoorweg en wel ter breedte van 6 M. aan de zijde der Doggermaatschappij (hier tevens trottoir van 1 M.) en van 10 M. aan de zijde van de spoorbaan. De kosten zullen f2150 bedragen. Een 3 tal knapen van 11 en 12 jaar begaven zich Zaterdag op een in de haven te Vlaardingen liggend schip en maakten zich meester van een hoeveelheid aan boord zijnde jenever. Hieraan deden zij zich zoodanig te goed, dat zij weldra geheel abnormaal waren en door de politie inge rekend werden. Door de politie te Delft is op verzoek van die te 's Gravenhage bij een der koop lieden een gouden dameshorloge in beslag genomen, behoorende bij de tien die Vrijdag 1.1. ten nadeele van den horlogemaker Entharen te 's-Gravenhage zijn opgelicht. Bedoelde horlogemaker had aan een opgegeven adres tien horloges ter gezamen lijke waarde van f468 bezorgd. Toen hij ze daarna terug kwam halen, bleek dat zij reeds afgehaald waren door een persoon die voorgaf, dat ze verkeerd bezorgd waren. Als verdacht van deze oplichting zijn reeds te Rotterdam twee personen aange- h uden. De moord te Berkel. Zaterdag had te Berkel de plechtige begrafenis plaats der slachtoffers van den afschuwelijken moord. Eene groote volksmenigte, waaronder de meeste notabelen, waren tegenwoordig ook de burgemeester der gemeente en de oud burgemeester, thans burgemeester van Hilligersberg. De predikant ds. Stigter, na^i, nadat beide lijken in de groeve waren nedergedaald, het woord. De eenige broeder van Ripping was niet in staat de droevige plechtigheid bij te wonen. Omtrent Uittenboogaard, die in zijne jonge jaren werd grootgebracht bij zijn grootvader te Bleiswijk, een goed gezeten burger, valt nog te vermelden, dat hij reeds op zijn twaalfde jaar een arbeider van zijn grootvader, bij het peensnijden, met een mes in den schouder stak om een nietigheid. Wegens snijden en vechten kwam hij later herhaaldelijk met de politie in contact. Toen hij trouwde, was hij ir, goeden doen en bezat hij een kapitaaltje van f 25,000. Zijne vrouw woont met hunne beide kinderen, een jongen van 12 en een meisje van 13 jaar, nog te Rotterdam en voorziet in haar onderhoud met uit werken te gaan. Vrijdag vóór den moord keerde Uittenboo gaard uit Duisburg, waarheen hij de wijk had genomen na zijn laatsten diefstal met de boot te Rotterdam terug, bracht een bezoek aan een goeden kennis in de Oranjeboom- straat en nam daarna zijn intrek bij Kraayenbrink in de Haarlemmerstraat. Hoe zijne kleeding, die te Antwerpen door den inspecteur P. J. Boogaards in beslag ge nomen werd, met bloed bevlekt geraakte, weet hij niet op te helderen. Hij zegt die kleeding aan Kraayenbrink gegeven te hebben om ze te verkoopen toen was er volgens hem geen bloed op, en wat er daarna mede gebeurd is, hetzij bij den uitdrager, hetzij toen Kraayenbrink er mede naar dien man op weg was, weet hij natuurlijk niet, want Kraayenbrink ver kocht ze. De confrontatie van laatstgenoemde met de Belgische gendarmen te Esschen heeft geen resultaat gehad- Kraayenbrink werd niet herkend. Gedurende hun verblijf bij de politie te Rotterdam hebben beiden tot het laatste toe hunne kalmte bewaard. Zij waren heel gewoon, sliepen des nachts uitstekend en zóó vast zelfs, dat zij soms 's morgens gewekt moesten worden. Zonder iets te bekennen, zijn^zij naar Den Haag gegaan. Nog is men te weten gekomen, dat Uittenboogaard tot de vrouw uit de Heintjes- hoeksteeg te Amsterdam, van wie in een vorig bericht sprake was, gezegd heeft, later terug te zullen komen. Dan zou hij goed van geld voorzien zijn en zouden beiden naar Duisburg gaan. Men weet nog mede te deelen, dat Uit tenboogaard, een der gearresteerden in zake den dubbelen moord te Berkel, te Amsterdam heeft kennis gemaakt met een bakkersgezel en aan het Tehuis voor Bakkersgezellen, N. Z. Voorburgwal, om nachtlogies heeft gevraagd. Toen hij daar geen plaats kon vinden bood de bakkers-gezel, die werkeloos was en op eenige belooning rekende, hem zijn geleide aan. Beiden gingen toen op weg, bezochten eenige cafe's, zoodat Uittenboo gaard eenigszins beschonken werd en toen naar een logement in de Pieter Jacob- dwarsstraat werd gebracht Den volgenden morgen had U. geen geld om zijn logies te betalen. Hij gaf zijn pelerine-jas in pand, die er later door de politie in beslag werd genomen. In den loop van dezen dag gingen U. en de bakkersgezel weer op weg Uitten boogaard toonde zich zeer royaal, tracteerde zijn nieuwen vriend, van het geld dat hij op zijn jas had toegekregen in een tapperij op den Haarlemmerweg en ook te Halfweg op eenige borrels. De bakkersgezel, die later van den moord te Berkel hoorde en wien het gedrag van U. toch al vreemd was voorkomen, gaf van zijn wedervaren kennis aan de politie en zal te Rotterdam met den gearresteerde geconfronteerd worden- Uit Brielle meldt men nog aan de IV. R. Ct. Naar aanleiding der arrestatie van Uitten- bogaart en Kraaijenbrink kan nog worden vermeld, dat die namen hier berucht zijn als van bekende kippendieven. Beiden hebben hier gewoond. Accijnsverhooging Onder dagteekening van 23 Januari heeft de Minister van Financiën bij brief aan den Voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat ingevolge machtiging der Koningin, wordt ingetrokken het aanhangige wetsontwerp, houdende verhooging van de accijnzen op gedistilleerd en wijn Dit besluit komt niet onverwacht, na de bezuinigingen, die de Tweede Kamer op de Staatsbegrooting heeft aangebracht, waardoor het tekort op de zoogenaamde gewone uitgaven, waarin het thans inge trokken wetsontwerp wilde voorzien, be langrijk is verminderd. H. M. de Koningin-Moeder ontving Zaterdag-middag te vier uur den president en den secretaris van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk tot het aanbieden van een adres van hulde namens de Algemeene Synode, als vertegen woordigende de Neder). Herv. Kerk, bij de nederlegging van het Regentschap. Gisteren was er een diner ten Hove, waarop genoodigd warende voorz. van beide Kamers der, Staten-Generaalde ministers en de vice-president van denRaad van State de president van en de procureur- generaal bij den Hoogen Raad de president der Rekenkamerde Commissaris der Koningin in Zuid-Holland de burgemeester van 's Gravenhage en de secretaris van het Kabinet der Koningin. Gedurende het diner voerde de koninklijke militaire kapel muziekstukken uit. In de eerste week der volgende maand zal ten Hove een the dansant gegeven worden. De minister van Koloniën verleent deze week geen audiëntie. Atjeh. Heden, 24 Januari, is het 25 jaar geleden dat generaal Van Swieten met 12000 man den kraton het paleis van den sultan van Atjeh veroverde. Een jaar tevoren was generaal Kohier, die met 4000 man bij Kota Radja geland was en den missigit (Moskee) veroverd had, bij een vergeefsche poging om den Kraton meester te worden, gesneuveld. Volgens een van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigneden ontvangen telegram, heeft de te Marit gelegerde compagnie van de ter Westkust ageerende colonne den 20en dezer den vijand te Aloer Tampa aangevallen en hem verdreven met achterlating van acht dooden, vier goede achterlaadgeweren en verscheiden» blanke wapensonzerzijds werden niet levensgevaarlijk gewond de Europeesche korporaal Bos (alg. st. no. 41224) en een Amboineesch fuselier.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2