om te interpelleeren over de Dreyfus-zaak. Het ministerie zeide hij --is dan in de gelegenheid om voldoening aan de Kamer te geven door het revisie-proces aan de strafkamer van het Hof van Cassatie te onttrekken. Hij eindigde echter met zich neer te leggen bij de verdaging van zijn interpellatie tot over een maand, wat door Dupuy gevraagd werd. Tegen de conclusiën van advocaat Labori (om de behandeling van het proces Heniy- Reinach uit te stellen tot na de beslissing van het Hof van Cassatie over de revisie) voerde de advocaat-generaal aan dat Reinach de nagedachtenis van Henry heeft beleedigd. Het Assisenhof, zegt hij, moet de zaak in behandeling nemen, Labori antwoordde, dat de verdaging der zaak het land nieuwe opgewondenheid zal besparen en voegt er bijAls de verdaging geweigerd wordt, zullen wij zorgen, dat het proces toch niet doorgaat. Teekenen van ontevredenheid). Na een korte beraadslaging verwierp het Assisenhof de conclusiën tot verdaging en gelastte de onmiddellijke behandeling der zaak. Na de mededeeling van Labori dat de beklaagden zich tegen deze beschikking in hooger beroep wenschen te voorzien, be sliste het Assisenhof, dat de behandeling der zaak wordt uitgesteld tot na de beslissing van het Hof van Cassatie op dat beroep van beklaagden, Er is overigens niets bijzonders voorgevallen. Na de laatste beschikking van het Assisen hof klonk éen kreetLeve het leger. De rest van het publiek bleef kalm. In de gangen van het paleis hadden echter eenige opstootjes plaats en werd met wandelstok ken geslagen een politiecommissaris kreeg het daar benauwd en vier betoogers werdeu gearresteerd. Op de Place du Chatelet werd «Weg met de joden!" geroepen. Ook hier trad de politie op, maar het gebeurde schijnt van weinig belang geweest te zijn. De strafkamer van het Hof van Cassatie heeft eergisteren het geheim dossier opnieuw onderzocht, dat kapitein Cuignet tegen den middag naar het paleis van justitie had overgebracht. De procureur-generaal Manau en mr. Mornard woonden de zitting bij. Een Parijsch blad, la Politique Coloniale heeft van zijn correspondent te Cayenne vernomen uit een brief gedateerd 3 Januari dat in die Fransche kolonie niemand er meer aan twijfelt of Dreyfus is reeds op den terugweg naar Frankrijk. De bestellingen van levensmiddelen, die de ver oordeelde gewoon is te doen aan zijn leve rancier, hebben plotseling opgehouden. Wij deelen dit bericht, zegt de Politique Colo niale, onder alle reserve mede, ofschoon onze correspondent een alleszins betrouw baar persoon is. De Duitsche keizer heeft gisteren zijn geboortefeest op de gewone wijze gevierd. In de kapel van 't slot te Berlijn werd 's morgens een plechtige dienst gehouden Daarna had in de witte zaal van 't zelfde gebouw een gratulationscour plaats en hier hadden deelnemers aan de godsdienstoefen- ning, waaronder de verschillende groot- waardigheidsbekleeders, vorstelijke personen, hooggeplaatste militairen, ministers, presiden ten van Rijkdag en Landdag, gelegenheid den Keizer hun gelukwenschen aan te bieden. 's Avonds hadden er in Berlijn tal van feestvoorstellingen plaats. De Keizer heeft aan den Russischen ambassadeur von den Osten Sacken de orde van den Zwarten Adelaar verleend. Staatssecretaris von Bülow heeft den gezant de insignes van de orde overhandigd. Terwijl het Huis van afgevaardigden te Weenen gisteren-ochtend bezig was met de beraadslaging over de afschaffing van art. 14 der grondwet, begonnen journalisten te applaudiseeren. De Duitsche afgevaardigden vroegen daarop ontruiming en storm 'en de tribune op, waar zij met Tsjechische afgevaar digden handgemeen raakten. Onder hevig rumoer werd de vergadering gesloten. De Spaansche ministerraad heeft besloten, dat de tijdelijke oorlogsbelasting nog ge heven zou worden, en ook dat de kleine staat van beleg nog voortduurt. Uit Philadelphia wordt aan de Times geseind De regeering tracht een buitengewone zitting van het Congres in Maart te voor komen en den Senaat tot het goedkeuren van het vredesverdrag te krijgen, door den Senaat te laten stemmen over eene reso lutie, waarin de Vereenigde Staten ver klaren, een flinke en duurzame regeering op de Filippijnen te wenschen, en bereid te zijn het bewind aan de inwoners over te geven, zoodra zij bekwaam zijn om zelf te regeeren. Deze resolutie zal geen deel van het vredesverdrag zijn, maar een zelfstan dige uitspraak van den Senaat blijven. Men gelooft, dat daardoor de noodige meerder heid van twee derden voor het vredesver drag verkrijgbaar is, ofschoon het nog onzeker is of de afzonderlijke resolutie een meerderheid zal vinden. Uit Manila wordt gemeld, dat het Fili- pijnsche kabinet van Mabini gisteren het besluit heeft genomen, de burgerlijke Spaan sche krijgsgevangenen in vrijheid te stellen en een som gelds ter beschikking van de inlandsche geestelijkheid te stellen, ter gelegenheid der proclamatie van de repu bliek. De Spaansche geestelijken zouden echter in gevangenschap blijven. De onderhandelingen tusschen Ameri- kaansche en Filippijnsche gedelegeerden hebben niets opgeleverd. Het gerucht liep dat de Filipinos dezer dagen de Amerikanen acht dagen tijd zouden geven om hun onafhankelijkheid te erkennen. De Amerikaansche minister van marine heeft een vriendelijke dankbetuiging ge zonden aan den mayor van Torquai, (Enge land) die het Euiopeesche smaldeel van de Vereenigde Staten had uitgenoodigd, die haven te komen bezoeken. Long voegt er bij, dat nog geen Amerikaansch eskader naar Europa gezonden kan worden, maar dat er later een gaan zal, en dat hij aan de uitnoodiging van Torquai zal denken. Bankdiefstal In »Parr's Bank, Bartholomeuslane" vlak bij de Bank van Engeland te Londen, is een brutale diefstal van een zeer groot be drag aan banknooten gepleegd. Er is voor ruim 60.000 (meer dan f700.000) aan bankbiljetten gestolen. De politie neemt buitengewone maatrege len om de dieven op te sporen. Tot die maatregelen behoort, dat de bij zonderheden van den diefstal strikt geheim worden gehouden, Naar men verzekert, is er in jaren niet zulk een groote som aan bankpapieren in de «City" gestolen. Detectives zijn naar de Riviera vertrokken omdat men veronderstelt, dat de dieven naar Monte Carlo zijn. Er is eene som van 1000 p. st. uitgeloofd voor de aanwijzing van de daders. Een eigenaardige bijzonderheid is nog, dat tot de gestolen biljetten behooren 36 van 1000 p. st. (f 12.000) elk. Gewoonlijk laten dieven die links liggen, omdat ze te weinig voorkomen dan dat men ze ongemerkt kan inwisselen. Ook deze dievenbende schijnt met die groote biljetten verlegen te hebben gezeten. Donderdag-middag te 1 uur ontving een der onderdirecteuren met de post een ge woon pakket in bruin papier gewikkeld. Toen hij het opende, vond hij 36 bank noten van 1000 en 3 van 500 pond en de nummers vergelijkende, bemerkte hij dade lijk, dat ze gelijk waren aan de ont vreemde. In een brief, welks inhoud groo- tendeels ter wille van de nasporingen geheim wordt gehouden, werd de Bank verzocht in de Daily Telegraph bericht van ontvangst te geven, waarop zij er toe overging de volgende advertentie te zetten 40.000 pond in groote banknoten in dank (I) onfvangen, Parr's Bank. Een van de vermiste banknoten van ge ringer waarde is te Brixton in handen van de detectives gekomen, die nu een scherp onderzoek naar den oorsprong instellen. Nog ruim drie ton wordt nu vermist. ^tads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 28 Januari 1899. Bevolkingsstaat. Aan het bureau van den burgerlijken stand en de bevolking alhier zijn gedurende het jaar 1898 aangegeven. Geboren Mannelijk geslacht 508 q-„ Vrouwelijk 465 i waarvan 10 tweeling geboorten (wettig) hiervan waren bij de aangifte in leven Mannelijk geslacht 7 Totaa, 16 Vrouwelijk 9 en levenloos Mannelijk geslacht 2 Totaal 4 Vrouwelijk 2 1 Onecht. Mannelijk geslacht 4 Totaa, ft Vrouwelijk 2 1 Overleden Mannelijk 258 Totaa) Vrouwelijk 214 1 Ongehuwden Manneüjk 157 j Totaa]281 I Vrouwelijk 124 I Gehuwden Mannelijk 75 m j Vrouwelijk 46 I In weduwenstaat 1 Mannelijk 2o I ■j>otaaj 09. Vrouwelijk 441 Gescheiden van echt. Mannelijk 1. Levenloos aangegeven (Wettig) Mannelijk 22 Totaa, ,<3 Vrouwelijk 11 r Onecht Mannelijk 1. Huwelijken tusschen Jonkmans en jongedochters 170 en weduwen 11 Weduwnaars en jongedochters 191 en weduwen 4\Tot 197. Weduwnaars en gescheiden vrou-l wen l| Gescheiden mannen en weduwen 2/ Echtscheidingen 2. Woonplaatsveranderingen Inschrijving ir. het bevolkingsregister Mannelijk 567 1 m \r r™ t Totaal 1135. Vrouwelijk 568 I Afschrijving uit het bevolkingsregister f Totaal 1573. Vrouwelijk 802 Landverhuizingen naar Noord-Amerika of andere overzeesche gewesten Mannelijk 1 naar Pretoria. Vrouwelijk 1 naar Pretoria. Canada 1 mannelijk. Bevolking op 31 December 1898 26943. (Op 31 December 1897 bedroeg de be volking 26884. Belastingkiesrecht. Zooals men weet, vordert de nieuwe kies wet voor hen die op grond van belasting het kiesrecht erlangen, niet alleen dat men 0. a. in de personeele belasting is aange slagen, maar ook dat men zijn belasting heeft betaald. Ten einde alle belangheb- ben daaraan nog eens te herinneren, is het volgende in de Staatscourant geplaatst De minister van binnenlandsche zaken herinnert belanghebbenden, dat aan den belastingplichtige, die zijn aanslag in de personeele belasting over 1898 op 1 Februari a.s. niet heeft afbetaald, geene kiesbevoegd heid wordt toegekend, tenzij de belasting plichtige vóór 3 Maart aan den burgemees ter het bewijs levere dat de betaling alsnog vóór ot op den eersten dier maand is ge schied. Zooals op de aanslagbiljetten vermeld is, ontslaat het indienen van bezwaarschriften, aangiften ot verzoeken tot het verkrijgen van ontheffing niet van de verplichting om den aanslag op tijd te betalen. Onthelfingen blijven buiten aanmerking, zoolang zij niet vaststaan, hetzij omdat in hooger beroep is gekomen, hetzij omdat de termijn voor het instellen van beroep nog niet verstreken is. Op grond te meer van deze publicatie raden wij allen die hun belasting nog nis' hebben aangezuiverd, die nog in de eerste dagen der komende week (vóór 1 Februari) geheel af te betalen. Anders loopt men gevaar niet op de kiezerslijsten te worden gebracht en blijft men verstoken van het kiesrecht, dat ook in den loop van dit jaar weder een onontbeerlijk recht zal blijken- De kiesvereeniging «Schiedam" zal op Zaterdag 4 Februari, des avonds te 8 uren eene vergadering houden, waarin o.a. de gisteren door ons medegedeelde wijziging van statuten en gemeenteprogram aan de orde zal komen. Voorts staat op de agenda de verkiezing van bestuursleden in plaats van de heeren van Meurs en Snel, die af treden en niet herkiesbaar zijn, en van den heer Bezemer, die bedankt heeft. Ook zal rekening en verantwoording worden gedaan over 1898. Bij het Dinsdag 11. gehouden examen voor scheepsmeter van zeeschepen is geslaagd de heer M. P. Feltzer, kommies-verificateur, alhier. (S. Qt.) Gister-avond omstreeks 6 uur, ontstond een begin van biand in het manufaeturen- magazijn «De Zon" aan de Hoogstraat, welke echter spoedig met behulp van eenigs buren werd gebluscht. Een paar dekens en schortengoed werden beschadigd. Heden-morgen 8 uur viel op de Westvest het paard gespannen voor een wagen van den stoommolen «Nederland" waardoor de zwengel brak, en op de Nieuwe Haven het paard van een melkwagen van P. van den Ende te Hof van Delft, waarvan het lemoen brak. Beide paarden bekwamen geen letsel. Volgens te Rotterdam ontvangen tele- graphisch bericht van Java is de fermen- teerschuur van de tabaksonderneming «Lod- jadjar", residentie Bezoekie, eigenaars de firma A. Knottenbelt Co te Rotterdam, door brand vernield met ruim 300 pakken tabak. De schade, die op 160,000 gld. begroot wordt, is door assurantie op de Rotter- damsche beurs gedekt. Heden (Zaterdag,) is het 40 jaar geleden, dat de heer M. J. A. Masthof tot lid der plaatselijke schoolcommissie te Delft werd benoemd. Men heeft getracht het beeldhouwwerk boven de poort voor het Bagijnhof te Delft te restaureeren. Daar echter de steen te veel vergaan was, heeft men daarin niet kunnen slagen Het beeldhouwwerk stelde in zijn oorspronkelijken vorm voor Johannes op het eiland Pathmos. De apostel is gezeten op een zodenbank met een boek in de hand en wordt omringd door wilde dieren. Evenals de voorstelling boven de poort is ook in den noorder zijwand eene nis ver dwenen, waarin een beeldhouwwerkde Maagd Maria met het kind Jezus. Het is zeker te bejammeren, dat ook dit voortbrengsel van oude kunst niet meer in orde is te brengen. {R. N.) BINNENLAND. Niettegenstaande de voorstelling ver anderd was (aanvankelijk zou «Zonsopgang" gegeven worden) hebben eergisteren avond H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder drie bedrijven van het blijspel «Op Manoeuvre", opgevoerd door de Kon. Ver- eeniging «Het Nederlandsch Tooneel", in den schouwburg bijgewoond, 't Was de eerste maal in dit seizoen, dat HH. MM- den schouwburg bezochten. Het publiek ontving de Koninginnen met de gebruikelijks

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2