Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Woensdag 1 Februari 1899. No. 6310. bureau !$oter&tvaat 50. Ida's Candidate!!. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam Der 3 maandenf 1.50 Franco oer Dost door geheel Nederiand -2.— Afzonderiiike Nummers - 0.05 Hij PRIJS DER ADTERTENTÏËN: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. -1LGET1EEM OVERZICHT. 31 Januari '99. De jeeuwige" Dreyfus-zaak was gisteren Voder het onderwerp van een belangwek kend debat in de Fransche Kamer. Te midden van een hevige beroering diende de minister Lebret in de Kamer het Wetsontwerp in tot wijziging van art. 445 Van het Wetboek van Strafvorderinghij verzocht verwijzing van het wetsontwerp naai de commissie die zich reeds met ver scheiden voorstellen over datzelfde onder- werp bezighoudt. Men riepVoorlezen Lebret las nu de memorie van toelichting, waarin de regee- ring zegt, dat men hier niet te doen heeft niet een gelegenheidswet, maar met een Wetsontwerp, voortgekomen uit de noodzake lijkheid om het land tot rust te brengen. De minister drong cr op aan, het wets ontwerp aan de bestaande commissie te verzenden. Ter rechterzijde werd de minister toegejuicht, de linkerzijde morde. De afgevaardigde Berry voerde aan, dat de regeering alweder van meening is veranderd. Ongetwijfeld, zeide hij, weet de regeering, waaraan zij zich te houden heelt, maar de Kamer weet dat niet. Spreker verzocht opneming van het enquête-rapport van Mazeau in het Journal Officiel. Wij weten met, verklaarde Berry, of er reden zal zijn °bi maatregelen te nemen tegen de rechters van wie men beweert dat zij onwaar- digen zijn. De minister-president Dupuy antwoordde Wij willen niet dat de Kamer bij hare stemming in het duister tast; wij willen licht, en het beste bewijs hiervan is, dat wij het volledige dossier in handen van de oommissie stellen. Dupuy verzocht nu de Kamer, over te Willen gaan tot de behandeling der staats begroting. Massabeau, te midden van tumult het woord voerend, verklaarde er zich ver- F ent I Ie t o n. 10) Ida stond op en begaf zich naar de keuken. »Mama, laat mij u helpen." Mevrouw zag haar ernstig aan, kuste naar op het voorhoofd en zeide »Ga hier zitten kind en maak de groenten schoon. »Zoo bind dezen schort voor en pas op Je jurk." Mama hielp haar hoe zij doen moest, toen goot zij water in een kom en Ida schilde sneed, waschte, en dacht alleen nog maar an haar werk. Zoo kwam ze in de keuken, ngevraagd, op eigen aandrang. Boeken n schriften werden vergeten, ook op het ransje kwam zij maar zelden, zij was ge- hee! veranderd. was geen kind meer. wonderd over, dat de strafkamer haar onderzoek voortzet. Millerand zeidede regeering zal wel bereid zijn alle gevolgen van hare handel wijze te aanvaarden. Het zal voortaan onmogelijk zijn, iets te onttrekken aan de openbaarheid, en het is niet enkel de enquête van Mazeau welke men zal moeten openbaar maken. Men moet wel begrijpen, dat, al wordt het onderzoek aan de straf kamer ontnomen, de enquête zelve daarmee niet zal verdwijnen. Alles zal openbaar worden gemaaktdes te erger voor degenen die er van te lijden zullen hebben. Dupuy voegde daarop aan zijne mede- deelingen toe dat de commissie uit de Kamer volledige macht zal hebben om de openbaarmaking te verlangen van alle op de enquête betrekking hebbende stukken. De regeering zal er zich niet tegen ver zetten. Als de Kamer het wetsontwerp aanneemt, zal het noodzakelijk worden aan al de leden van het jHof van cassatie de stukken over te leggen van de enquête in de Dreyfus-zaak, welke voortgezet wordt. Ik ben overtuigd, zeide de minister, dat de Kamer het ontwerp zal goed keuren. Toe juichingen van de rechterzijde en het cen trum tegenspraak van de uiterste linker zijde). De voorzitter Deschanel bracht daarop in stemming de verzending van het wetsont werp naar de reeds benoemde commissie. Firmin Faure vroeg verzending naar eene speciale commissie. Het is, zeide hij, onmogelijk, met het voorstel der regeering mede te gaande magistraatspersonen die onder verdenking zijn gebracht, moeten buitengesloten worden. De minister van justitie Lebret antwoordde, dat de conclusiën van de enquête den ernst en de rechtschapenheid van de rechters (leden der strafkamer) boven verdenking stellen. Ileftig verzet op verschillende banken). Het voorstel tot verzending naar eene Zoo ging de winter om, en in het voor jaar werd Ida zeventien jaar. Zij droeg thans lange kleeren, en was de lieveling aller dames en dat wil heel wat zeggen. Zelfs degenen, die graag op alles wat jong, mooi en vroohjk is, aanmerkingen maken, hielden van haar. Zij was lang, blank en flink ontwikkeld, zoodat men haar alge meen voor een achtienjarige hield. Het blonde haar viel nu niet meer los over de schouders, maar in een zware vlecht tot over het middel. Alle jonge mannen waren op haar verliefd en de gymnasiasten maak ten op haar hunne eerste poëtische proe ven. Maar zij scheen van dat alles niet te weten, alle coquetterie was haar vreemd. Advocaat Keil had zij in lang niet gezien en het scheen dat zij hare dwaashe:d had ingezien en vergeten. Papa en mama had den er nooit samen een woord over ge sproken de vrouw des kantonrechters vreesde dat haar man de zaak misschien verkeerd zou beoordeelenhet was beter zoo. In den dagelijkschen sleur van het stadje verliepen de dagen, de weken, de maanden en op het laatst van den zomer kwam de tijd dat de advocaat Keil z(jn afscheidsbezoek bracht. Ida was niet thuis, speciale commissie werd daarop verworpen met 346 tegen 189 stemmen, zoodat het wetsontwerp verzonden is aan de reeds gevormde commissie. (Van de rechterzijde riep iemand Nu ligt het op den grond Vervolgens ging men verder met het behandelen van de begrooting van binnen- landsche zaken. Volgens de Petit lemps is het zeker dat, tenzij er zich nog onvoorziene omstandig heden voordeden, de enquête van de strafkamer van het Hof van Cassatie uiter lijk in het begin der volgende week geëindigd zal zijn. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren, na langdurig debat, de begrooting van marine aangenomen. Men weet dat juist marine in den laatsten tijd een der belangrijkste hoofd stukken van de Rijksbegrooting is, wijl, naar 's Keizers verklaring, de toekomst van het Duitsche [rijk vooral op en over zee moet gezocht worden. Volgens te Berlijn uit Essen ontvangen particuliere berichten zijn daar in het mijn- district 230 Poolsche werklieden door de politie uitgezet. Tot dusver ontbreekt nog iedere opheldering over de reden van dezen maatregel en over de eigenlijke nationaliteit der werklieden. Eenigen tijd geleden is in- tusschen reeds in de Westfaalsche mijn- districten ambtelijk bekend gemaakt dat om dringende redenen, wegens het toene mende levengevaar voor alle mijnwerkers, voortvloeiend uit het sterk toenemen van het getal der vreemdelingen, in de mijnen voortaan slechts die vreemde arbeiders zouden mogen werken, die de Duitsche taal genoegzaam machtig zijn om dadelijk de bevelen, waarschuwingen en bekendmakingen te kunnen begrijpen, welke gegeven worden in het belang der veiligheid bij den arbeid in de mijnen. De latidrath Von Kotzen, te Wansleben, die onlangs bij den Keizer op audiëntie is geweest, heeft medegedeeld dat zoowel Köller'suitzettingspolitiekin Noord-Sleeswijk, zij zag hem niet weder en den volgenden dag was hjj reeds weg naar de residentie. Er was groot bal in de Harmonie. In het huis van bankier Spiegel waren reeds eenige dagen twee naaisters aan het werk en van avond om zes uur was de laatste hand aan Agr.es' baltoilet gelegd. De jonge dame kleedde zich met groote zorg zij had in geen twee jaren meer een bal bezocht, maar heden zou zij ter wille van den advocaat Keil er heen gaan. Hij was sedert acht dagen tehuis en had haar voor van avond voor de polonaise geënga geerd. Zij droeg een costuum vari zware, lichtblauwe, rijk met goud doorstikte zijde, waarvan de lange sleep ruischei.d achter haar neer vielrose bloemen in het haar en schitterende diamanten aan hals en armen. Maar zij zag oud uit ondanks het kostbare toilet, het scheen zelfs dat dit Haar nog leelijker maakte. En zij scheen het te voelen, want toen hare moeder bij haar kwam om haar af te halen, vond zij hare dochter stil en peinzend op de sofa zitten. »Wat is er Agnes als de straffere politiek van de regeering tegen de Polen en het niet bevestigen van de burgemeesterbenoeming te Berlijn, be paald zijn voortgesproten uit het eigen initiatief van den Keizer. Volgens de Berliner Börsen-Zeitung wordt aan de afwezigheid van den Bondsraad ge durende het debat over het voorstel Hom- pesch inzake de opheffing der Jezuietenwet, een onjuiste verklaring gegeven. Daaruit te willen besluiten tot een vermoedelijke ver werping r.iet alleen van het Centrumsvoor- stel, maar ook van die welke alleen op de verbanning en interneeringsparagraaf be trekking hebben acht het blad verkeerd. Er bestaat voor den Bondsraad geen aanleiding om met het oog op het sta dium waarin de zaak nog altijd verkeert, positie te nemen. Het blad meent daaren boven gegronde redenen te hebben, zijn reeds vroeger uitgesproken meening te hand haven, dat nl. bij den Bondsraad de geneigd heid bestaat om bovenbedoelde paragraaf II der wet op te heffen. Volgens de Köln. Zeit. zal het Congres tot beperking der krijgstoerustingen waar schijnlijk iu Den Haag gehouden worden. De Indépendance zegt, dat men of te Brussel of in Den Haag zal bijeenkomen. Omtrent het uitbreken van de mmi- sterieele crisis in Bulgarije wordt het vol gende medegedeeld Tusschen de Bulgaarsche regeering en de Ottomaansche spoorwegmaatschappij is een overeenkomst getroffen betreffende het over nemen van de lijnen in Oost Roemelië en Bulgarijedeze overeenkomst moet vóór 1 Februari door de Turkscbe regeering wor den goedgekeurd, doch totnogtoe heeft deze op het daarop betrekking hebbend verzoek der Bulgaarsche regeering niet geantwoord en het valt zeer te betwijfelen of de goed keuring op den bepaalden datum zal worden ontvangen. Enkele leden van het kabinet Stoiloff dringen er nu op aan, om de lijnen toch »Och, mijn japon deugt niet, ze maakt me oud." »Ik vind dat ge er zeer goed mee uitziet." »Het is toch te opvallend." »Maar gij moet ook door uw toilet schitteren." »Dat is het juist mama, omdat ik niet mooi ben. Maar juist daarom vind ik het nog meer in 't oog vallend." »Ge hebt te weinig vertrouwen op je zelf, Agnes. Ik weet zeker dat gij van avond opgang zult maken." Agnes stond op en trad voor den spiegel. Zij had geen blanketsel willen gebruiken, zij wilde niet door kunstmiddelen verkrij gen, wat de natuur haar onthouden had, en dan bespot en uitgelachen worden. Om dezelfde reden had zij slechts aarzelend toegestemd, toen hare moeder haar bal japon uitzocht. Zij was bang voor de kritiek en zeker bedroog zij zich niet in baar voorgevoel. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDANISGHE COURANT |l lil 'l'l'' lilt' "'n HMi.-.i ,t.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1