Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaars. Donderdag 2 Februari 1899. No. 6311. bureau lOoterstraat 50. Ida s Candidaten. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door geheel Nederland -2.— Afzonderlijke Nummers - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN: Van 16 regels f 0.60 Elke gewone regel meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. A-LfcrEMEEJN OVERZICHT. 1 Februari '99. Waar zal de aanstaande vredesconferentie Worden gehouden. Die vraag werd in de laatstverloopen dagen herhaaldelijk gesteld. Terwijl de Pol. Corr. van Weenen, Brussel blijft aanwijzen als de uitverkoren residentie ®n de Frankf. Zeit. Kopenhagen deze steden zijn van den beginne af aan ge doemd werd eergisteren aan de Köln. Zeit. uit St. Petersburg geseind, dat, zooals de onderhandelingen thans staan, 's-Gra- venhage »de meeste kans heeft" op deze hooge onderscheiding. De directeur voor staatkundige aangelegenheden aan het depar tement van buitenlandsche zaken te Brussel, de heer Arendt, wien de Indep. beige naar aanleiding van deze tegenstrijdige geruchten om inlichtingen vermocht, verzekerde, dat men er daar officieel nog niets van wist. De Independance verneemt echter van andere zijde, datjde keuze der mogendheden zich bepaalt tot de hoofdstad van België of de residentie van Nederland, aan welke laatste sommige hoven de voorkeur zouden geven als een bewijs van hoffelijkheid tegen over onze jeugdige souvereine. »Wij ge- looven niet, voegt de Independance er aan toe, dat het verlangen om deze galanterie te betoonen even zwaar mag wegen^als het belang dat er gelegen is in de keuze van een neutralen staat. Op een vreedzamen bodem moet het monument van den vrede gebouwd worden. Maar, wat wil het Brusselsche blad met deze laatste woorden toch zeggen Dat elgië, waar in den laatsten tijd de regee- ring de handen vol heeft om eenigszins de orde te handhaven onder de politieke par tijen die tegen elkaar vuur en vlam spuwen, oneer gelijkenis vertoont met een svreed- zamen bodem" dan ons land, zal het blad toch wel niet durven beweren. De opmer- lng is wel wat zonderling, en tenzij door eigenbelang, moeilijk te verklaren. Feuilleton. ïi) De dameswereld, jaloersch op haar pracht, s arfn eenparig van oordeel, dat er niets akeloozer kon bestaan. Evenwel drongen en om haar heen, zelfs de heeren, om zi f te bewonderen en Agnes gevoelde *1 st®®ds meer zeker. Ieder zei haar een eiend wo°rd en toch kon zij het gevoel niot ?nderdrukken, dat al die complimenten bat ar' maar haar geld en hare modiste miru i n' Maar hoe het ook zij, zij was het krm Punt der belangstelling en scheen de *°ningin van den avond. en b.eer Keil had haar den arm geboden stralT^j- met haar door d® zaal- Zoo klenHi u a"e comP'imentjes over haar zii Jf ,*a<rnd opgenomen, maar nu gevoelde U ch bijna beleedigd, dat hij ook dezelfde Lord Hamilton presideerde gisteren-middag te Londen de halfjaarlijksche vergadering van de Great Estern spoor. Nopens het ver keer met het vaste land vergenoegde de president zich met te verklaren dat het aantal personen die over Harwich en Hoek van Hol land reizen, in 1898 grooter is geweest dan ooit te voren. Het opzienbarend bericht deed gisteren de ronde, dat een oud gediende, tijdelijk krankzinnig heetende, klerk aan Parr's Bank, bekend heeft, de banknoten gestolen te hebben. Het getieele bedrag moet hij nu terug gegeven hebben. Volgens een bericht van de Daily Chronicle heeft Rhodes Zondag op Sandririgham doorge bracht. De Chronicle brengt dat in verband met het nieuwe stadium waarin Rhodes' plan voor den spoorweg van Kaapstad naar Kaïro getreden is. De lijn zou namelijk nu van het noorden naar het zuiden worden aangelegd. Het blad voegt erbij, dat Rhodes daartoe zijn broer den kolonel heeft afge vaardigd naar Egypte, om er met Lord Cromer over te spreken. De aanhangers van Rhodes verzekeren, dat de technische hinderpalen die tegen de verwezenlijking van het nieuwe plan bestaan, gemakkelijk te overwinnen zijn. Naar de limes uit Kaapstad verneemt zijn de afgezanten van den Oranje-Vrijstaat, waaronder de opperrechter de Villiers naar Pretoria vertrokken, om de beraadslagingen over de ineensmelting der beide grondwetten bij te wonen. Volgens de Saint James Gazette tracht da Fransche regeering te Londen een lee ning van acht of tien millioen pond sterling te sluiten tot versterking van leger en vloot. De firma's in de City zijn, naar het heet, weinig genegen er in te treden, ofschoon de Fransche regeering, naar men zegt, dan bereid is groote bestellingen van oorlogsbe hoeften in Engeland te plaatsen. Het zou ook voor John Buil een zonderling zaakje vleierijen zeide. Niets over haar zelf en steeds hetzelfde lied. Plotseling werd aller opmerkzaamheid getrokken door eene nieuwe verschijning. In de opening der deur stond, als tot een andere wereld behoorend een beeldschoon kind.... Ida, door hare moeder gevolgd. Zij droeg een eenvoudig kleedje van wit ge borduurd neteldoek, een breed witzijden lint met gekleurde bloemen doorweven om sloot de tfijne taille en viel tot onder aan den rok neer. De hals was uitgesneden en met sierlijke groene blaadjes omzoomd, op den linkerschouder bijeen gehouden door een arrangement van bloemen en lint. Een zelfde versiering was in het blonde krullende haar aangebracht, dat als een stralen krans het mooie kopje omlijstte. Zij toonde geen spoor van verlegenheid en lachend schreed zij hare mama vooruit, de zaal door, vrien delijk de diepe buigingen der heeren be antwoordend. Mijnheer Keil was midden in de zaal on willekeurig met zijn dame blijven staan en staarde alles vergeten, de schoone verschij ning aan. Zoo kwam het dat Ida plotseling voor hem stond, zij bleef staan, maakte voor zijn het geld voor de wapens die wellicht tegen hem zullen gekeerd worden, te leveren. De herzienings-commissie der Fransche Kamer heeft Dinsdag-middag een bijeen komst gehouden. De minister van Justitie heeft het dossier van het ouderzoek der heeren Mazeau, Dareste en Voisin over gelegd. Aan de pers is het volgende medegedeeld De leden der commissie zullen allereerst het dossier onderzoeken, hetwelk door de regeering bij haar is ingediend. Zij hebben zich verplicht om de meest strikte geheim houding in acht te nemen betreffende alle stukken van het onderzoek tot aan den dag waarop de commissie een beslissing zal hebben genomen omtrent het wetsontwerp en de publicatie van dit onderzoek. Na elke zitting der commissie zal een proces-verbaal worden opgemaakt, hetwelk voor openbaarmaking bestemd is en dat het eenige is, waarvan de leden der commissie de verantwoordelijkheid op zich nemen. Naar verluidt is de tot standkoming van het compromis tusschen de oppositie en de Regeering in Hongarije thans verzekerd. De oppositie zal haar zoogenaamde technische obstructie die in de Kamer nu reeds vanaf Nieuwjaar voortduurt laten varen er zal een president gekozen worden zoodat de oude Masterasz uit zijne netelige positie zal worden verlost de oppositie zal ver volgens hare goedkeuring verleenen aan de voorloopige overeenkomst met Oostenrijk en Kroatië, de Recrutenwet enz. Ten slotte zal het reglement der Kamer worden onder worpen aan een herziening, die in de toe komst onstelselmatige obstructie nagenoeg onmogelijk maakt. Dit alles en nog meer zal geschieden op voorwaarde dat Banffy heenga. Zal het daartoe komen De premier in Hongarije is naar Duitsch model een «Klebe- minister" van de bovenste plank en zijn partij, die zich toch reeds ten doode ergert, wijl door den Koning aan Koloman Szell den advocaat eene lichte buiging en reikte Agnes de hand. Hij kon geen enkel woord uitbrengen, en de geheele zaal had de aan dacht op de beide meisjes gevestigd. De schoonheid en het geld En beiden scheen het alsof eene stem haar influisterde, »dit is het wat u ontbreekt." Het was Ida's eerste bal, de officieren verdrongen zich om haar en spoedig was haar balboekje vol. Slechts éénen wals had zjj open gehou den, dien wilde zij bewaren. Voor wien Zij waagde het nauwelijks dat te denken en toch had zjj een onbestemd gevoel dat het zoo moest, dat er toch nog iemand komen zou, die haar nog niet om een dans gevraagd, die nog geen vriendelijk woord voor haar had gehad, en die alleen voor eene andere scheen te bestaan, voor die groote, leelijke dame daarginds, in het kostbare toilet. Zij moest telkens weer dien kant uitzien. De goudgestikte lange zijden sleep kronkelde zich als een glinsterende slang over den parketvloer. Zoudt gij zoo iets willen dragen Zij had zich die vraag opnieuw weer voorgelegd en zjj was toch zoo tevreden geweest met haar officieel werd opgedragen met de oppositie te onderhandlen, zal niets onbeproefd laten correspondentiën van de Köln. Zeit. uit Weenen laten daaromtrent niet den minsten twijfel om hem een besluit tot aftreden uit het hoofd te praten. Zij zou dan immers na de hoofdrol te hebben gespeeld van het tooneel der actieve staatkunde afgedrongen en verlaagd worden tot de positie van een voudig toeschouwster. En toch daarheen moet het gaan, indien er voor Hongarije althans eenig vooruitzicht zal bestaan op een terugkeer van geregelde toestanden in de parlementaire kringen. De vorstin van Bugarije, die dezer dagen het leven schonk aan een meisje, is aan kraamvrouwenkoorts overleden. De edele zwaar beproeide vorstin Louise, geboren prinses van Parma, is vooral bekend door haar heldhaftig verzet tegen den heilig- schennenden overgang van haar oudste zoontje, prins Boris, tot het schisma haar jongste zoontje, prins Cyrillus, mocht zij gelukkig voor een gelijk lot behoeden. De ministerieele crisis, die den ongeluk- kigen weifelenden vorst evenais de ziekte zijner vrouw zooveel zorg gaf, is weder op gelost Grekof heeft een nieuw ministerie gevormd. Hij zelf wordt minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Rados- lawof van binnenlandsche zaken, Iwant- sjef, van onderwijs, Toutjsef, van openbare werken, Tenef, van financiën, Mutsjervitsh, van handel en landbouw, Pasjef, van justitie en kolonel Paprikof, van oorlog. Vier van deze andere ministers zijn Radowlawisten, de vier andere behooren tot geen partij. Een telegram door de New -York Tribune uit Washington ontvangen, meldt, dat Gomez ten naaste bij 68 millioen dollars van de regeering der Vereenigde Staten eischt om de soldij van zijn troepen te betalen hij weigert zijn soldaten naar huis te zenden voor hij geld heeft ontvangen. Gomez wil zich niet meer houden aan zijn vroegere beschikking met de regeering om drie mii- tulen kleedje. Maar het geld... het geld..,. Niet voor zich zelf, zij was met weinig te vreden en zij had ook niet eens geweten wat het eigenlijk beteekende.... tot voor twee jaren. En thans dacht zij altijd aan geld, aan veel, veelgeld. Wat of de mannen toch wel zouden doen met al dat geld? Voor twee jaren had zij haar geheelen spaarpot naar de spaarbank gebracht en haar vader had zooveel genoegen aan de spaarzaamheid van zijn kind, dat hij haar ijverig hielp haar schat te vermeerderen. Zij bezat nu 412 gulden. Dat was toch veel, veel geld.... en toch ook weder niets. Zij had aan alle ooms en tantes die haar op haar verjaardag geschenken gaven, gevraagd haar in plaats daarvoor geld te geven, want zij had niets noodig, in het geheel niet en toen oom August haar onlangs vroeg wat zij met al dat geld wilde doen, had zij lachend geantwoord «daarvoor koop ik my een bruidegom." Ach, dat de bruidegoms zoo duur zijn. (Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1