Stads- en Gewestelijk Nieuws. De moord te Berkel. Iu onze Vroedschap. EI NN EN LAND. lioen te verdeelen onder de^dertig] duizend Cubanen, die hij nog onder de wapenen houdt. Schiedam, 1 Februari 1899. Heden-morgen viel op den Rotterdamschen dijk een paard gespannen voor een sleepers- kar. Spoedig weer opgeholpen, bleek dat het dier geen letsel had bekomen. De heer G. M. C. Dresselhuys, inspec teur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, vroeger te dezer stede, is be noemd tot ridder 3e klasse in de Kroonorde van Pruisen. De justitie en een reohter commissaris te Rotterdam hebben wederom een huizoeking gnhouden ten huize van de wed. Sörensen Vigier, in de Oranjeboomstraat 103. De instructie bepaalt zich thans tot de vergiftiging met doodelijke afloop van haar echtgenoot en hare 18 jarige dochter, be nevens haar commensaal, den heer Cohen Naar men verneemt, zijn zeer bezwarende vermoedens van een en ander het gevolg. Krachtens een bevelschrift van de recht bank te Rotterdam is gisteren-middag door den inspecteur van politie M. B. van der Hoeven aldaar gearresteerd de practizijn en zaakwaarnemer M. Goosens, oud 42 jaar beschuldigd van verduistering van circa 60 gulden. Hij is onmiddellijk naar de strafge vangenis overgebracht. Wegens oneerlijke handelingen als deurwaarder te Dordrecht werd hij door de rechtbank aldaar reeds tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. {Tel.) Uitten boogaard, een der verdachten van den dubbelen moord te Berkel, is ook ver dacht geweest in September 1894 de bouw manswoning van den heer A. J. Van Dijk te Bergschenhoek te hebben in brand ge stoken. De politie had toen de handen vol om hem tegen de woede van het publiek te beschermen. Ook van andere in dien tijd plaats ge had hebbende branden in den omtrek dier gemeente, werd hij algemeen voor den dader gehouden. RiV.) Te Manchester is Zondag plotseling over leden de heer John Knight, consul te Rot terdam van België en Turkije en assuradeur aldaar. Eenige onlangs in de Hervormde kerk te Overschie gestolen voorwerpen, nl. twee avondmaalbekers, twee zilveren schalen en twee zilveren borden, werden gister-avond door zekeren Willem Leeflang, een oud bekende der-justitie, wonende te Kralingen, bij een opkooper te koop aangeboden. De opkooper waarschuwde de politie, die L airesteerde en de voorwerpen (die plat geslagen waren) in beslag nam. Gisteren zijn de stukken ter herkenning aan het kerkbestuur te Overschie vertoond- In verband met dezen diefstal is nog een persoon gearresteerd. Te Delft is een maatschappij opgericht tot exploitatie van een automobielendienst tusschen Rotterdam en Delft. De rif zal ongeveer drie kwartier duren. Naaldwijk is sedert Vrijdag-avond in het genot van de electrische straatverlichting die zeergoed voldoet. Vooral het dorpsplein en de haven worden keurig verlicht door booglampen van 800 normaalkaarsen. Over- rigens zijn er gloeilampen van 10 en 16 kaarsen. Ook zijn reeds eenige particulieren aangesloten. Het lijk van den aan boord van de Helios te „Maassluis gedooden matroos, is eergisteren op last van den Officier van Justitie naar Rotterdam vervoerd, ten einde gerechtelijk te worden geschouwd. Gisteren-middag zou de sectie plaats hebben. Te Pernis heeft in de rivier de onder dompeling plaats gehad van een timmerman die tot de mormoonsche leer is toegetreden. De nieuwe Mormoon moet nu wegens ge vatte koude het bed houden. Voor de eerste maal in het nieuw be gonnen jaar kwam gisteren de Raad onzer gemeente bijeen. Juist vijf weken waren er verloopen sedert de laatste raadszitting, zoo dat er voor deze eerste raadszitting van '99 overvloedige stof was. zóóveel dat ge makkelijk twee raadszittingen aan konden worden gewijd aan hetgeen nu in éene langdurige zitting moest verwerkt worden. Gemeentegrondbelasting. Na het gebruiklijke Nieuwjaarspeechje van den Voorzitter en het dankwoord var. 's Raads senior, die van het «waarachtig heil" reeds zoo dikwijls hoorde getuigen ook door an deren mond, dan die welke 't nu zoo ge heel uit 't hart sprak, begon het door worstelen van den berg van ingekomen stukken, waarna, na enkele kleinere aange legenheden, het «precario" aan de ordekwam. Van de gelegenheid die de ingekomen op merkingen van Ged. Staten en het advies des heeren Tak c. s. hem bood, gebruik makende, waagde de heer De Groot als consequent bestrijder dezer belasting een poging om den Raad op zijn besluit te doen terugkomen. Ter snede merkte hij op, dat men hier altijd te laat komt, zooals nu weer de branders met hun adres. Alleen in den spoed waarmede deze verordening is be handeld, kon hij eenige verschooning voor dit laatkomen vinden. Zooals bekend, ging de Raad niet in op het denkbeeld, op zijn be sluit terug te komende verordening bleef gehandhaafd en de datum van inwerking treden werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. bepaald. Inkomstenbelasting. Aan de wijziging der Inkomstenbelasting werd in deze zitting de laatste hand gelegd. Zeer terecht o. i. meenden G. S. dat alleen aftrek mocht worden toegestaan voor die kinderen welke geen eigen middel van be staan hebben. In de praktijk bleek, deze onderscheiding in de kinderen moeilijk uit voerbaar te zijn. B. en W. wilden het echter, gevolg gevende aan den duidelijken wenk van G. S., beproeven en de Raad wijzigde welwillend het betrokken artikel in de aangegeven richting. Ook de klassenverdeeling werd volgens het voorstel van B. en W. geregeld, zoo- dat gevolg werd gegeven aan het advies van Ged. Staten om eerst het noodzakelijke voor levensonderhoud enz. af te trekken en dan te klassifieeren. Het staat te bezien of desondanks de gewijzigde verordening de goedkeuring der regeering zal verkrijgen, want zooals de heer mr. Jansen terecht opmerkte, worden bij deze regeling gedeel ten van inkomen tegen de bedoeling der Regeering vrijgesteld hij noemde het voor beeld van een man met 3 kinderen en f 640 inkomen. De f 640 worden verminderd met f 400 voor noodzakelijk levensonderhoud en f150 (aftrek voor kinderen) er rest aldus f 90. Maar de eerste klasse begint met f 100, zoodat volgens deze nieuwe regeling de resteerende f90 van 's mans inkomen niet wordt belast. Volgens de oude verordening zou hij daarvoor circa 27 ets. hebben te betalen. B. en VV. gevoelden wel het bezwaar door den heer mr. Jansen ontwikkeld, maar zij wilden niet reageeren op 's Raads besluit, waarbij is vastgesteld de eerste klasse op f 100 te bepalen. Ook uit deze nadere wijzigingen blijkt weder hoe moeilijk een Inkomstenbelasting, wil zij rekening houden met de eischen van recht en billijkheid, in de toepassing blijkt. Moeilijk op te lossen kwestiën zooals zich by deze nadere behandeling voordeden, zullen zich zeker bij de toepassing van andere belastingen veel minder voordoen. Eer mis-Zon dagen. De Kermis, het bete noire zoowel onzer moderne wereldbeschouwers als onzer ortho doxe protestantsche mede-christenen, had in deze zitting weder een nieuwen aanval te verduren. De heer Van der Vlies verklaarde zich naar aanleiding van het praedadvies van B, en W. op het adres der Christelijke Jongelingsvereeniging, dankbaar maar niet voldaan, de ontheiliging van den Zondag door de kermis, de jaarlijks terugkeerende ergernis, blijft aldus bestaan. Ook op grond van de aanhangige beweging voor Zondags rust vroeg hij inwilliging ook van het tweede deel van het verzoek lieden, die zich reeds 5 a 6 dagen aan dronkenschap, zedeloos heid en bandeloosheid hebben overgegeven, behoeven daarop met de kroon te zetten door nieuwe uitspattingen op Zondag, die hen voor den arbeid op Maandag ongeschikt maken. Men kent het lot van de beide voorstellen in ?ake den laatsten Kermis-Zondag (de heer Dien->ke wilde beslist Zaterdag-nacht 12 ure de kermis doen eindigen de heer Van der Vlies verlangde slechts den Zondag vrijge steld te zienMaandag zou men weer opnieuw kunnen beginnen. De heer Dienske had nog een bijzonder argument voor de afschaffing van den laatsten Kermis-Zondag 18 jaren heeft men nu in strijd met de verordening gehandeld door de Kermis Zondag-avond te doen aanvagen, laat men nu boete doen voor die overtreding door den tweeden Zondag af te schaffen. Ook dit argument kon de voorstellen niet redden de laatste Zondag bleef behouden. Straatschrobben. Een alleszins belangwekkend onderwerp vooral ook voor onze huismoeders en dienst boden, al waren zij niet op de tribune, was het voorgestelde verbod van straatschrobben. Zooals men weet, is dit verbod gegrond op de schromelijke waterverspilling die vooral 's Zaterdags plaats heeft, zoodat men op het terrein der waterleiding door over de standpijp te pompen, nog niet aan de behoefte der industrie kan voldoen. Niet minder dan 70Ü kub. meters water worden, volgens mededeeling van den wethouder Van Wes tendorp, Zaterdags weggespoeld. Kon de heer Elzevier Dom zich niet met het verbod, als te ver gaand, vereenigen hij wilde alleen het schrobben der keien ver boden ziende heer Nolet bestreed dit «dwangmiddel" vooral als een onvoldoend middel ter bestrijding van de kwaal. De waterverspilling zou er niet merkbaar door verminderen, ook omdat er 's Zaterdags veel water in de huizen wordt gebruikt. Het eenig aldoend middel was volgens hem het meter-systeem, dat in verschillende plaatsen goed werkt en ook hier zuinigheid in het watergebruik zou leeren betrachten. Tegen het metersysteem werden van verschillende zijden bezwaren geopperd. De heer Elzevier Dom merkte op dat het reeds bij den aanvang werd ontradende beer Van Gent wees er op, dat reeds in de Com missie voor de waterleiding het denkbeeld van het invoeren van dit systeem was prijsgegeven wegens de groote bezwaren o.a- aan de uitgaat van ongeveer f 50.000 voor nieuwe meters verbondende heer Gouka meende dat het zuinig waterverbruik uit hygiënisch oogpunt afkeuring verdient, en de heer Kranen vestigde er de aandacht op, dat een burgerwoning die t 6 watergeld betaalt, f 5 aan meterhuur zou te betalen hebben. Overigens werd er op gewezen, dat de waterleiding is gemaakt voor huis houdelijk gebruik niet tot industneele doeleinden. In zijn repliek verweerde zich de heer Nolet opmerkend dat het metersysteem aanvankelijk werd ontraden, omdat aan het watergebruik moest worden gewendde uitgave voor de meters achtte spr. niet be zwarend want die zullen hun rente wel opbrengen. Ook wees spr. er op, dat de industrie, betaalt 10 ct., terwijl de huis houding slechts 7 ets. per M3 heeft te betalen. Na de verwerping, zooals reeds gemeld, van het tweeledig voorstel-Nolet, bestreed de heer De Groot ook het voldoende zijn van net droog aanvegen, waaromtrent de heer Van Westendorp ook met zijn mede leden van het D. B. verschilde beproefde de heer Nolet nog voor het schrobben met grachtwater pardon te verkrijgen, wat hem evenmin gelukte als de heer Brillenburg er in mocht slagen den tijd voor glazen wasschen (8—11 uur) te zien uitbreiden. Stads-Ziekenhuis. Een zeker niet alledaagsch voorstel was het voorstel van B. en W. toe te staan het verzoek van de Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur tot goedkeuring van haar besluit tot verhooging der begrooting van het Stads-Ziekenhuis voor 1898 met f 2600 en om voor dat zelfde jaar aan die instelling een buitengewoon subsidie van gelijk bedrag toe te kennen. De Commissie had zonder blikken of blozen niet minder dan f2600 meer uitgege ven dan haar bij de begrooting zijn toege staan en vroeg nu dat de Raad haar vergaand willekeurige handeling zou goed keuren. Terecht begreep de heer Beukers dat dit maar niet zoo voetstoots was goed te keuren. Spr. wees op de hooge uitgaven voor vergrooting, meubelen enz. die gedaan zijn of nog zullen worden, gedaano.a. voor wo ning van de verpleegsters die thans het ziekenhuis bedienen, welke in de toekomst nog wel zullen toenemen, want men schijn4 er een model-ziekenhuis van te willen make11. Ook de heer Nolet meende, dat het n'e4 aangaat willekeurig de begrooting te ove|" schrijden en dit maar in verhoogde subsid'® te vinden, al moest hij bekennen, dat men thans moeilijk anders kon doen dan de" post goedkeuren. De Voorzitter stelde in 't licht dat B- e0 W. alleeen voor ditmaal adviseerden den p°s4 goed te keuren; mocht het geval zich herhalen» dan zouden de leden der commissie individuen' zelf moeten betalen, wat zij ongerechtigd hebben uitgegeven. Daarna werd door den Raad het drieledig voorstel van B. en W. aangenomende goedkeuring van het gebeurde werd met 9 tegen 7 stemmen verkregen het ver- leenen van f2600 subsidie en het betalen uit den post onvoorziene uitgaven, werden met algemeene stemmen goedgekeurd. In den loop van het debat werd doof den heer Beukers nog opgemerkt, dat hij r.og niet bespeurd heeft, er gebruik 's gemaakt van de gelegenheid zich voor f l.hö 's daags in het ziekenhuis te laten ver plegen. Wij gelooven niet, dat daarvan een druk gebruik zal worden gemaakt- Immers, nog in 't midden latend wat er waar is van de bewering dat de koude systematische behandeling die den zieken nu ten deel valt, niet haalt bij de vrij voldoende verpleging die ze vroeger onder vonden, willen wij er slechts op wijzen, da' mannelijke hulp, waar die onontbeerlijk of gewenscht, geheel ontbreekt. Nog onlangs is het voorgekomen, dat een bejaard patien' zich onder duidelijke teekenen van weerzin door een jeugdig verpleegster liet helpen- Waar aldus de meest gewenschte hulp; waaraan men hier gewoon was (iedere sexe haar eigen hulp), ontbreekt, kan men zeker niet van een model-inrichting spreken- EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 31 Januari. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting wees de heer Van Boneval Faure op gebrek aan waarheid in onze wetgeving, waardoor dwa lingen gewekt worden. Zoo b. v. wordt in ons Burgerlijk Wetboek gezegd, dat slavernij in ons land niet wordt geduld, maar da' behoeft niet gezegd te worden, want niemand twijfelt er aan. Deze en meer dergelijke bepalingen zijn een uitvloeisel van kléin- geestige pedanterie. Met tal van voorbeelden toont spr. het bedriegelijke op onderschei dene punten in onze wetten aano. a. ten aanzien van de volledige bewijskracht go- geven aan het ambtseedig proces-verbaal- De wetgever heeft misbruik van de eeden gemaakt, hij heeft er mede gemorst. Dit wordt ten zeerste door spreker gewraakt. En door het strafbaar stellen van meineed, toont de wetgever zelf geen vertrouwen te stellen in het Goddelijk oordeel. Ten zeerste waarschuwt spr. tegen dit kwaad, want niets werkt zoo nadeelig dan wantrouwen bij het Volk te wekken door schijn van waarheid in onze wetgeving. Den heer Schimmelpenninck v. d. O y e verwonderde 't ten zeerste, dat de ministers-Kamerleden Borgesius en Lely den Minister van Oorlog, door het niet deel nemen aan de stemming over de belangrijk beknibbelende amendementen op de Vesting- begrooting in den steek hebben gelaten. Dit noemt hij een verontrustend gemis aan solidariteit in het Kabinet, hetgeen hij te meer betreurt bij deze regeering, die blijk geeft van greote bekwaamheid en werkkracht. De heer Geertsema achtte het be toog des Ministers omtrent den financieelen toestand pessimistisch. Bij een vergelijking met 50 jaren geleden, is de verdeeling der klassen in de maatschappij beter geworden en ook de verhouding van de gewone uit gaven tot de algemeene uitgaven. Zijns inziens heeft ^de Minister onze financieeie draagkracht wel wat onderschat, wanneer men rekening houdt met verschil lende omstandigheden, die voor 't oogenblik eenige reden voor bezorgdheid geven. Echter dient een nauwkeurig: onderzoek te worden ingesteld naar bezuiniging om het financieel evenwicht te herstellen. Voorts betoogt spreker dat door het niet te miskennen streven naar uitbreiding van Staatsbemoeiing de taak der Regeering wordt bezwaard. Zijns inziens is de minister be dacht op versterking en niet op bezuiniging- En bezuiniging is mogelijk en moet worden betracht, waar 't algemeen er niet onder lijdt- De heer Merkel'bach bestrijdt den tegenstand van den minister tegen bescher mende rechten en wijst op den achteruitgang der Nederl. Nijverheid. De heer Van der Biesen betoogt de groote nadeelen der afschaffing van plaats vervanging, in alle opzichten, zoodat weder;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2