Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Donderdag 9 Februari J899. lNo. 6317. eau !&oteY$tvaaf 50. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per post door eeneei Nederland - 2. Afzonderlijke Nummers 0.05 ALGEMEEN OYEKZICHT. 8 Februari '99. De strafkamer van het Hof van Cassatie haar enquête aangaande de Dreyfus- zaak gesloten en zou gisteren in het begin van de zitting het sluitingsarrest wijzen. aarna werd het dossier ter hand gesteld aan den procureur-generaal, die requisitoir de^t"6».1011' c'e Wet e'su'lt- Immers 'n zéke amer' ^e'ast met de enquête, heeft de fu ren Z'n n'ets a"ders g«daan dan en op zici, nemen van een rechter van instructie, wiens taak het is de aa m staat van wijzen te brengen. e ossier met het requisitoir van den procureur-generaal zal vervolgens worden toegezonden aan den strafkamer, die een rapporteur zal benoemen. Br is in Frankrijk wéér een spion ge- Vangen genomen. Deze nieuwe verrader moet, volgens de Matin zijn, de luitenant Boisson, van het 79ste regiment infanterie, in garnizoen te Nancy, waar hij sedert v»er jaar lag, en reeds verschillende straffen had ondergaan wegens wangedrag. Voor dat gisteren de Duitsche Rijksdag aan de agenda begon, wijdde de voorzitter von Ballestrem eenige woorden aan de nagedachtenis van den overleden rijkskan selier Von Caprivi. Hij zeide, dat Caprivi zekerlijk als staatsman zich niet kon meten met zijn grooten en beroemden voorganger, 'naar het was een man die Duitschlands Welvaart heeft bevorderd, en wien het ook met aan grootheid ontbrak, want hij was groot in onwankelbaar plichtsbesef in onvoor waardelijke toewijding aan keizer en vader end, in brave waarlijk ridderlijke gezind heid. Volgens nadere berichten omtrent den mhoud der troonrede waarmede gisteren et Rngelsch parlement werd geopend, zijn h® betrekkingen met de vreemde mogend- eden vriendschappelijk. De Koningin wenscht Lord Kitchener en zÜn officieren en de Engelsch-Egyptische hoepen geluk en bedankt ze voor de ver kering van Omdoeman. De Engelsch-Egyp- fisehe officieren zijn nu bezig in de ver eerde gewesten de orde te herstellen. De troonrede vermeldt het herstel van orde e» rust op Kreta, dat het gevolg is yan de benoeming van prins George tot oestuurder krachtens een overeenkomst 'Osschen de mogendheden. Met groote ingenomenheid deelt de Konin- K'n mee, dat zij het voorstel heeft aange nomen van den Keizer van Rusland, voor conferentie om te beraadslagen over de mogelijkheid van beperking van de gewel- '8® oorlogstoerustingen, welke een zoo 2 waren last op alle natiën leggen. D® vreeselijke misdaad die aan de volken 'an Oostenrijk-Hongarije hun welbeminde eizerin en Koningin heeft ontnomen, heeft °P de Koningin diepen indruk gemaakt. Ofschoon de Koningin niet heeft kunnen medewerken tot alle besluiten die voorge ef' waren aan het congres tegen het anar chisme te Rome, waaraan ook Engelsche gemachtigden deelnamen, schijnen toch eenige wijzigingen noodig in de Engelsche wetten op dat gebied. Wetsontwerpen, daartoe strekkend, zullen ter overweging gegeven worden aan het parlementdeze wetsontwerpen zijn enkel van binnenlandsch belang. Bij het debat in het Hoogerhuis over het adres van antwoord op de troonrede zeide lord Salisbury: Er is niets in de taal, die wij gebezigd hebben, dat de bewering staaft, dat Soedan gebied der Koningin is gewor den. Wij oefenen gezag uit over het gebied van den chalief uit tweeërlei hoofde omdat het vroeger deel heeft gevormd van de bezittingen van Egypte, dat wij op het oogenblik bezetten, en uit recht van ver overing. Dit laatste recht achten wij zeer eenvoudig en heilzaam. Maar wij werpen ernstig de verdenking van ons, als zouden wij van zins zijn, het recht van onzen bondgenoot den Khedive te betwisten of onrechtvaardig tegenover hem te zijn. Wij hebben zijn positie ten volle erkend en vroegen hem of hij de positie erkende van eenige andere mogendheid. Het antwoord waswij bouwen op het recht van ver overing een ander recht, dat de gebeur tenissen weggevaagd hebben, ten bate van een andere natie, die geen deel nam in on,.e actie, te hernieuwen, zou door geen histo risch precedent of internationale wet ge steund worden. Over China sprekende, zeide Lord Salis bury China's toekomst licht niet in onze handen. De politiek der regeering is geweest, dat de bestaande verdragen geëerbiedigd werden. De belangen van Britsche onder danen zijn behoorlijk betracht. Aangaande het voorstel van den Tsaar, zeide de ministerNiemand twijfelt aan de zuiverheid en hoogheid van 's Keizers be weegredenen, maar de voortdurende uit breiding van de wapeningen aan alle kanten moedigt den idealen droom, waaraan de Tsaar zich misschien overgeeft, niet aan. Ik voor mij zal tevreden zijn, als verster king van het arbitrage-beginsel het gevolg is van de conferentie, en als humane en weldadige wetgeving de gruwelen van den oorlog vermindert. Maar wij moeten het voorbeeld van andere naties volgen, Terwijl dit streven voor den vrede in gang is, geloot ik niet dat er oorlog dreigt of dat het gevaar daarvoor zoo groot is als ge durende het parlementaire reces, maar de oorzaken, die tot oorlog kunnen leiden, bestaan nog. Er zijn nog onzekere dingen, die den oorlog brengen kunnen. Het adres van antwoord is aangenomen. De Koningin-Regentes van Spanje zal heden het besluit teekenen, waarbij de grondwettelijke waarborgen worden hersteld. De staat van beleg zal in geheel Spanje worden opgeheven. Naar aanleiding van de goedkeuring van het vredesverdrag met Spanje door den Senaat, zegt de New-York Herald het vol gende »Na een noodeloos gerekt debat PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsi fü.6ü Elke gewone regel meer i-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. heeft de Senaat eindelijk het vredesverdrag met Spanje goedgekeurd met de geringe meerderheid van één stem boven het vereischte twee derde. Het verdrag had reeds een maand geleden moeten goedge keurd zijn. Als dat gebeurd was, zou het land zich thans niet in oorlog bevinden mot de Philippijnen, een oorlog die lang en kostbaar zal blijken te zijn. Maaar toch is het een gelukwensching waard, dat de Vereenigde Staten en Spanje definitief weer vrede hebben gekregen." Agoncillo is gevlucht, zooals een corres pondent van de Times beweert, omdat hij meende, dat hij zijn leven in de Vereenigde Staten niet meer zeker was. Hij beweert, dat de Amerikanen hun woord hebben ge broken en dat nu de tijd voor de inboor lingen is gekomen om te toonen wie zij zijn. Tien jaar zullen de Amerikanen noodig hebben, zegt Agoncillo, om de bevolking der Philipijnen tot rust te brengen, want deze zal vechten tot het uiterste. Om aan te toonen hoe sterk de Philip pijnen zijn verklaarde hij, dat zij 10.000 Spaansche so'daten in gevangenschap hebben en dezen zullen zij tegen den nieuwen vjjand weten te gebruiken. Het uitbreken der vijandelijkheden schrijft hij toe aan het voornemen van generaal Otis, om de huizen te Manila te laten door zoeken; het>voik werd daardoor opgewonden en die opgewondenheid nam nog toe, omdat de inlandsche vrouwen herhaalde malen door de Amerikanen werden aangevallen. Met uitzondering van een klein gebied romdom Manila moeten, volgens Agoncillo, alle eilanden in het bezit zijn van de Philippijners. Een draadbericht uit Washington meldt, dat de adjudant-generaal een telegram van generaal Otis heeft ontvangen, gisteren uit Manila afgezonden. Otis seint, dat het leger van de opstandelingen om de stad 20.000 man telde, waarvan zij er waarschijnlijk 4000 aan dooden, gewonden en gevan genen verloren hebben. De Amerikanen verloren aan dooden en gewonden waar schijnlijk 250. De Amerikanen vermeesterden ook de waterwerken en het pompstation, een kleine tien kilometer buiten de stad. Het is nu rustig. Volgens een telegram uit Washington aan de ISew York Herald heeft Otis bevel gekregen,den opstandelingen de bekrachtiging van het vredesverdrag mee te deelen, en de krijgsverrichtingen voort te zetten, ten einde den opstand tegen het Amerikaansch gezag te onderdrukken. Maandag is de kruiser Boston uit Manila naar Ilo-Ilo ver trokken met instructies voor generaal Miller, die onmiddelijk die stad moet bezetten met of zonder toestemming van de inboorlingen. In berichten uit Manila, te Washington ontvangen, wordt het verlies der Filippinos in de gevechten van Zaterdag op Zondag geschat op 2000 dooden en 3500 gewonden, de Amerikanen zouden 5000 gevangenen gemaakt hebben. Naar men verneemt, zal de veldtocht tegen de Filippijners met kracht doorgezet worden. Het Kabinet heeft gisteren het onderwerp breedvoerig behandeld en be sloten, dat de Filippijners gedwongen moe ten worden, de wapenen neer te leggen voor dien tijd zou de vrede niet verzekerd zijn. Volgens een draadbericht uit Manilla heeft Aguinaido een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij aan de Amerikanen den oorlog verklaart en den staat van beleg afkondigt, f Prins Alfred van Coburg. Te Martinsbrunn bij Meran in Tirol is eergisteren-middag de erfprins van Saksen- Coburg-Gotha, kleinzoon van koningin Vic toria van Engeland, overleden na een dood strijd die verscheidene uren duurde. De jonge man leed sedert eehigen tijd aan longtering en had, daar zijn ziekte juist toen eensklaps verergerde, geen deel kunnen nemen aan de feesten, waarmede een veertien daag geleden de zilveren bruiloft van zijn ouders gevierd werd. Tot voor enkele maanden had hij te Potsdam als officier gediend bij het eerste regiment van de garde, maar was daarna verplaatst naar het Hessische regiment van de lijfgarde; Hij was den 15den October 1874 in Bucking ham Palace te Londen geboren als de oud ste zoon van hertog Alfred van Edinburgh den tegenwoordigen hertog van Saksen- Koburg-Gotha, en grootvorstin Maria van Rusland. Daar erfprins Alfred hun eigen zoon was, wordt nu een kleinzoon van den prins van Wales, de tweede zoon van den hertog van York, prins Albert (geb. 14 December 1895), de vermoedelijke troons- opvolger^ Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 8 Februari 1899. Kiesvereeniging „Schiedam". Men schrjjft uit Schiedam aan het Hbld. do. 5 dezer De liberale kiesvereeniging «Schiedam" is gister-avond in eene vergadering, bezocht door eene goede twintig leden, naast het bestuur, veranderd in een ja, wat Zij wilde tot heden volgens hare statuten de belangen van het Rijk, de provincie en de gemeente in «vrijzinnigen, vooruitstre- venden en constitutioneelen" zin bevorderen en zal dit nu in het vervolg doen in «vrij- zinnig-democratischen" zin, het woord «vooruitstrevend" is «democratisch" gewor den en het woord «constitutioneel" is weg gevallen, omdat ze volgens de toelichting van den voorzitter verandering der tegen woordige constitutie roodig acht (alsof men dan niet constitutioneel zou kunnen zijn 1) verder zijn er nog een paar andere «democratische" veranderingen in statuten en programma gemaakt, alles aangenomen met een stem of wat meerderheid, voor zooverre het veranderingen van eenig ge wicht gold. Maar de kiesvereeniging is en blijft aangesloten bij de «Liberale Unie" en wil dus ook nu nog tot de «liberale" ver- eenigingen gerekend worden. De geheele quaestie, breed opgezet, heeft echter toch niet veel om het lijf, daar deze kiesvereeniging nog slechts een honderdtal leden telt, welk aantal, nadat die vooruit- strevenden, die met «democratisch" genoeg zijn, zullen zijn heengegaan, wel tot een IEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1