zeventigtal zal worden gereduceerd. Nu beteekent dat op zich zelf niet veel, de kiesvereeniging «Schiedam" heeft wel eens minder leden gehad en toch gaf zij bij verkiezingen den toon aan, omdat zij het vertrouwen der liberalen in de gemeente en het district had. Sinds lang echter heeft «Schiedam" dat vertrouwen verloren, een door haar alleen gestelde candidaat voor den gemeenteraad kreeg 26 stemmen. Het eenige, wat zij kan doen en dat doel is gister-avond waarschijnlijk bereikt, zij zal nu candidaten kunnen stellen die het sum mum van vooruitstrevendheid bezitten, maar bij de liberale kiezers heelemaal niet gewild zijn, zoodat dan van den kant der andere liberalen een ander cat.didaat zal worden gesteld. Sinds eenige jaren is er reeds een «liberaal kiezers-comité" werkzaam, dat bij elke verkiezing candidaten stelde, maar deze waren dezelfde als die van «Schiedam" of beter gezegd «Schiedam" stelde dezelfde als het kiezers-comité behoudens één keer en toen met het bovenbedoeld gevolg voor «Schiedam". In het vervolg zullen er echter meestal twee candidaten komen, immers de geheele verandering, welke «Schiedam" heeft onder nomen, was juist daarop gebaseerd, dat men candidaten stelde, die het bestuur niet «democratisch" genoeg waren, dat waren dan die van het kiezersoomité. Sinds de jor.gste kieswet-wijziging kan hier echter een liberaal candidaat voor Gemeenteraad of Prov. Staten er alleen doorgehaald wor den, wannoer alle vrijzinnigen als e'én man samenwerken; de geheele geschiedenis zal er dus op neerkomen, dat wij hier in het vervolg slechts anti-liberalen (voornamelijk katholieken) zullen kiezen, van welke voor de «democraten" nog veel minder te verwachten is dan van de «liberalen", die men tot nu koos. Dies zullen wij dezen zomer voor het eerst te Schiedam een anti-liberalen gemeenteraad krijgen, daar 7 liberalen en slechts één anti liberaal moeten aftreden (één wegens het verlaten der stad) en de verhouding op dit oogenblik is 12 liberalen en 9 anti-liberalen Dat deze nieuwe Raad geheel naar het hart der democraten zal zijn, spreekt van zelf, ik zie al in het verschiet de gisterenavond in de kiesvereeniging op papier gestelde eischen en verlangens. Wij vestigen ook te dezer plaatse de aandacht op de gelegenheid die door het bestuur van de R. K. kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde" wordt geboden, om inlichtingen betreffende het kiesrecht te verkrijgen, waartoe dat bestuur blijkens achterstaande advertentie in het Bondsge- bouw zitting zal houden. Dringend raden wij allen, die wenschen omtrent hun vermeend kiesrecht nadere inlichtingen te ontvangen, van deze gelegen heid gebruik te maken. Aan de politiewachten Groote Markt en floofstraat zijn verbandtrommelsgeplaatst, teneinde bij voorkomende ongevallen tot spoedige hulp in de gelegenheid te zijn. Naar wij vernemen, werd onze stadgenoot, de heer S. C. van Waalwijk van Doorn Jr. op de dezer dagen te Brussel in het Pare du Cinquantenaire gehouden groote tentoon stelling van Pluimgedierte, georganiseerd door de Vereeniging «Les aviculteurs Beiges" aldaar, bekroond met den len prijs (zilveren medaille) voor de door hem ingezonden toom zwarte minorcakippen, waarvoor hij tevens de aanmoedigingspremie verwierf. Op de onlangs te Luik gehouden groote tentoonstelling van pluimvee werd genoemde heer voor dezelfde soort kippen bekroond met eene zeer eervolle vermelding (diplome d'honneur) eere diploma. Verbetering In ons verslag over de uitvoering der Muziekschool staat«de dames N. en B dit moet zijn «de dames N. en v. G." Ook waar verder sprake is van mej. B., moet dit zijn mej. v. G. De openstelling der banen van de Delfsche IJsclub is ditmaal weder zeer voorbarig, geweest. Nadat een tiental heeren, dames en kinderen door het nog slechte ijs waren gezakt, moesten de banen weder gesloten worden. Dinsdag-avond had te Maasland de jiar- vergadering plaats der R. K. Kiesvereeniging «Recht en Plicht". Na de opening door den voorzitter, den heer C. L. Hofsteede, die met eenige toepasselijke woorden de opge komen leden (27) welkom heette, volgde de lezing der notulen van de vorige algemeene vergadering, die onveranderd werden goedge keurd. Daarna bracht de penningmeester, de heer M. J. Ham, verslag uit over zijn gehouden beheer. Er bleek een nadeelig saldo te zijn van ongeveer 17 gulden. De rekening en verantwoording, nagezien dooi de heeren J. A. de Vetten en C. L. v. Mil, werd in orde bevonden en den penningmees ter dank gezegd voor zijn gehouden beheer. Bij de verkiezing, wegens periodieke aftreding, van drie leden in het bestuur, werden twee der leden, de heeren M. J. Ham en B. J. Post, herkozen, terwijl in de plaats van den heer G. A. Arkesteijn, die wegens gezondheidsredenen verzocht had niet meer in aanmerking te komen, gekozen werd de heer C. L. v. Mil, die de benoeming aannam. Bij de bespreking der kwestie in zake gemeenteraadsverkiezing werd het bestuur carte blanclie gegeven. En toen bij de omvraag niemand meer het woord verlangde, sloot de president met een woord van dank aan de aanwezigen, de vergadering. In de Zaterdagavond te Wateringen gehouden gemeenteraadzitting bracht de voorzitter den bouw van een nieuw Stationsgebouw te Rijswijk ter sprake en de wenschelijkheid van het daar inrichten van een losplaats voor vee. Besloten werd, dat ingeval door de veehouders te Wateringen een adres in dien geest wordt gericht aan de Hollandsche Spoor, dit adres door het gemeentebestuur te steunen. BIAXENLAAD. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 7 Februari. Bij de beraadslaging over de Oorlogs- begrooting beval de heer Schimmel- pennmek v. d. Oye ernstig aan het sluiten eener leening voor spoedige vol tooiing van de Amsterdamsche stelling. Met den minister is hij voorstander viTn woonforten. Bij wachtforten wordt te veel van de moreele en physieke krachten van de belegerden gevergd. Ten aanzien van de legerorgamsatie had de tweede proef neming met verkorten oefeningstijd acnter- wege moeten gelaten worden. Spreker hoopt echter, dat als de militaire adviezen omtrent deze tweede proefneming niet eenstemmig gunstig zijn, de Minister met langer zal vasthouden aan korten oefenings tijd, maar minstens een jaar oefening zal vragen. Want werd spreker gesteld voor de keuze tusschen de adviezen van de militaire autoriteiten en 's Ministers ontwerp, zou hij die adviezen kiezen. De heer VanAschvanWijck meent, dat ten spoedigste met het gemeentebestuur van 's-Gravenhage in overleg moet getreden worden omtrent een terrein voor een hos pitaal aldaar. Verbouwing van de bestaande gebouwen is onpractisch en duur, en hij geeft de voorkeur aan het bouwen van een hospitaal buiten de stad. 't Beste acht hij oprichting van de terreinen van het bestaande hospitaal voor het Departement van Oorlog en overbrenging van het hospitaal naar de terreinen van de Aiexanderskazerne, waarbij dan van de gemeente elders een terrein zou kunnen verkregen worden. De heer R e g o u t wil wel leenen aan de afwerking van de Amsterdamsche stel ling, mits rente en aflossing worden gebracht op de Oorlogsbegrooting. De Minister verklaart,, dat hij van de tweede proef met verkorten oefeningstijd verwacht, dat de rapporten veel gunstiger zullen zijn. Zelfs als een derde van korps en divise commandanten voor 's Ministers denkbeeld van verkorten oefeningstijd is, zal hij 't gerust aan het oordeel der Staten- Generaal onderwerpen. Legeruitbreiding binnen financieele grenzen is dringend noodig. De Minister wil met zijn denkbeeld van oefeningstijd van 8 maanden staan of vallen Zijns inziens zal men doorzijn plannen krijgen een verdedigbaar Nederland en eene weerbare natie. De Minister is geneigd in overleg te treden met het Haagsche gemeentebestuur omtrent een terrein voor de Cavalerie Kazerne met bijbehoorende gebouwen. Kan hij een geschikt terrein vinden voor ee n hospitaal te 's Gravenhage, dan zal hij aa n verbouwen van het bestaande gebouw niet vasthouden. Voorts merkt hij op, dat in de Amster damsche stelling de kwesties omtrent approviandeering en watervoorziening zijn opgelost. Hoofdstuk VIII (Oorlog) daarop aange nomen. Bij het daarna gehouden algemeen debat over de Waterstaats-begrooting drong de heer Reekers aan op staking van de proefnemingen met het planten van jonge zalmpjes op den Boven Rijn. De uit gaven daarvoor zijn totaal nutteloos. Nog betoogden de heer Reekers de waardeloosheid der zalmproefnemingen, de heer Alberda het belang der kanalisatie van Westerwolde en de heer Nebbens Sterling het belang, óók voor Zeeland voor handel en scheepvaart, van de verbetering van den Waterweg. D o r d t B r o,u w e r s- haven naar zee. De heer Breebaart vroeg alsnog Regeeringsteun voor vee-inzending op de Parijsche tentoonstelling en de heer Regout wees op den plicht van bezuiniging tegen over den aandrang op kostbare werken, insgelijks de Minister, die echter hoopt, dat de financiën verbetering zullen toelaten waarvan het belang vaststaat. Hy berust voorloopig in de weigering der subsidie- verhooging voor de tentoonstelling te Parijs. De heer Rahuseo wil de proef met aanplant van zalmpjes nog een jaar voort zetten doch niet, als de heer Reekers, aan Duitschland geldelijken steun vragen voor den aanplant van zalm op den Neder- landschen Rijn. De heer Re gout ontraadt uit zuinigheids oogpunt de verbetering van den Dordschen Watering de vermeerdering van stenn voor inzendingen op de wereldtentoonstelling en verhooging van de subsidie aan de veree niging «Het Buitenland". De heer Nebbings Sterling prote steert tegen de bewering van den heer Regout ten aanzien van den Dordschen Waterweg en hij betoogt nogmaals met klem dat noodwendige verbetering in den bestaanden toestand moet worden gebracht. De Minister van Waterstaat, de heer L e 1 y, deelt inzake den aanplant van zalm de meening van den heer Rahusen. Hoewel belangstellende in verbetering van den Dordschen Waterweg en in de afwatering in Westerwolde, acht hij overhaasting ver keerd en tevens moet met de financiën rekening worden gehouden. Hij is niet ge neigd na de afstemming van de subsidie aanvraag voor de Parijsche tentoonstelling, thans daartoe weder een suppletoire be grooting in te dienen. Alleen dan zou dit kunnen. Hij constateert, dat de subsidie aan de Vereeniging «Het Buitenland" ver laagd is om haar in verhouding te doen blijven tot den steun van particulieren. Bij de afdeeling «Spoorwegen" drong de heer L. van Nispen aan op verbetering van de inrichtingen van het Station te Zevenaer in het belang van de veiligheid. De heer Welt sloot zich in het belang van het vakonderwijs aan bij den aandrang van den heer Alberda dat de spoorweg dienstregeling zoodanig zij, dat van bet onderwijs in de hoofdsteden kan worden gebruik gemaakt. Nadat de Minister verklaard had, dat hij spoedig gevolg hoopt te geven aan zijn toe- zeggingen, werd de begrooting van Water staat, Handel en Nijverheid aadgenomen. Hij de behandeling van de begrooting van Suriname deelde de Minister van Financiën de heer P i e r s o n mede, dat de Minister van Koloniën de heer C r e m e r wegens droevige omstandigheden en ongesteldheid verhinderd, hem verzocht had, zijn functie waar te nemen. In antwoord op de door den heer Van Asch van Wijck geopperde bezwaren tegen de schorsing van de belasting-ver ordeningen die door den gouverneur met groote moeite waren tot stand gebracht verklaarde de Minister, dat onderzocht wordt of op het genomen besluit kan worden teruggekomen en de verordening omtrent hoofdgeld en patent kan worden afgekondigd. Na goedkeuring van de begrootingen voor Suriname, Curagao en Koloniën is de Kamer tot nader te bepalen dag uiteen gegaan. Thé dansant ten Hove. Uit Den Haag wordt in dato 7 dezer gemeld De danspartij ten Hove eergisteravond ten 9 ure aangevangen, heeft tot 1 uur na middernacht geduurd. De uitnoodigingen tot dit «thé dansant" waren ditmaal gericht aan het corps diplo matique bij uitzondering aan de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wegens hun met deze soiree samen vallend verblijf in de residentie aan de ministers, leden van den Raad van State, den Commissaris der Koningin, den burgemeester en andere civiele en militare autoriteiten en aan de aanzienlijke kringen der stad. De officieren van zee- en landmacht waren in uniformde overige bezoekers in burger-avondkleedjdg. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Moeder, vergezeld door H. D. H. Prinses Elisabeth,* hielden ten 8'/g uur cercle voor het diplomatieke corps en maakten ten 9 uur Haar intrede in de salons. H. M. de Koningin heeft de eerste quadrille gedanst met den Spaanschen gezant den heer De Baguer en de quadrille des lanciers met luit.-generaal Graaf Dumonceau, adjudant-generaal. Prinses Elisabeth heeft aan alle dansen deelgenomen en den cotillon, waarmede dit hoffeest besloten werd, gedanst met den kapt.-luit. t. z. jhr.; van Staal, adjudant en particulier secretaris van H. M. de Koningin. Buffetten waren aangericht in de galerij zaal en in den blauwen salon. De Hofprediker van H. M. de Koningin, ds. E. Bourlier werd onlangs door H. M. de Koningin-Moeder in een gehoor ontvangen en ontving van H. M. als een herinnering aan de jaren 1870—1898, een portret van H. M. met onderteekening en eigenhandig geschreven opdracht. De generaal-majoor gouverneur der resi dentie heeft de opper hoofd en verdere officieren van het garnizoen Den Haag verzocht om voortaan wanneer particuliere partijen worden bezocht, waar H. H. M. M. de Koninginnen zullen tegenwoordig zijn, daar in uniform te verschijnen. De toestand van den Minister van Marine, den vice admiraal jhr. Röell, gaat goed vooruit. Zondag mocht de minister voor 't eerst het bed verlaten. De toestand van den Minister van Koloniën, den heer J. T. Cremer, was gisteren reeds wat verbeterd. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen zal aan vangende 28 Februari te 9£ uur voormiddags, zitting houden in het Logegebouw te Rotter dam. Om tot een van die examens te worden toegelaten zal de candidaat, onder overlegging van een geboorte-akte en met opgaat van woonplaats en laatsten werkkring, de aan vraag hiertoe vóór 21 Feb. schriftelijk en portvrij bij den voorzitter der commissie wonende te Hilversum, moeten inzenden, waaruit tevens dan moet blijken voor welk diploma hij verlangt geëxamineerd te worden. Door den Gouv.-Generaal van Indië is bij het legerbestuur hier te lande aangedrongen om te willen bevorderen, dat bij de Inrich tingen van Militair Onderwijs de Maleische taal aan de voor Indië bestemde jongelieden grondig worde onderwezen, opdat zij bij aankomst als officier in Indië die taal machtig zijn. m De later te behandelen motie, voorgesteld door mr. J. M. van Stipriaan Luïscius, in de vergadering van het comité voor het vredesmaniiest, en in te dienen aan den minister van buitenlandsche zaken, luidt als volgt De Nederlandsche Vrouwenbond ter Internationale Ontwapening en het dames- en heerencomité tot ondersteuning van dien bond Overwegende, dat er slechts twee mid delen zijn tot vervanging van den oorlog, namelijk gedwongen arbitrage en een scheidsgerecht Overwegende, dat die twee middelen op de agenda der aanstaande vredesconferentie ontbreken Overwegende, dat ieder land het recht heeft onderwerpen op die agenda aan te brengen Overwegende, dat er een einde moet en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2