Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarjr. Donderdag 1G Februari 1899. reaxx l&oïer&lxaal 50. In doodsangst. No. 6323. amjehken overzicht. PRIJS TAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door treneei Nederiand Afzonderlijke Nummers 15 Februari '99 Dat de wanhopige strijd die in Hongarije aanvankelijk gevoerd werd tot handhaving van de overeenkomst met Oostenrijk, sinds iegin der eindelooze onderhandelingen °v*r een compromis tusschen de Regeering strïd ontaardde in een openlijken 'niernand1 toe'toms^Se heerschappij, kon gade<do ^6Ze 8®beurtenissen aandachtig Banffv j °ntgaan' Thans heet het, dat te tred firciaad hereid zou zijn om af hot fn' 'nf"en a"een zijn persoonlijkheid tn i stan<^ komen van een toenadering sc ten de verschillende partijen in den stond. Maandag had hij een audiëntie i en Keizer te "Weenen en naar ver hulde zou hij zich in dezen zin tegen over den monarch uitspreken. Van betee- kenis is zeker het feit dat reeds een com missie is samengesteld tot omschrijving van de door de oppositie voor het hoog gerechts hof geëischte bevoegdheid in zake een uit spraak betreffende verkiezingskwesties en tot wijziging van het door de Regeering aanvankelijk ontworpen krasse huishoudelijk reglement. Dit is een teeken dat hoop geeft. Mocht echter op het allerlaatste oogenblik een entente nog onmogelijk blijken, dat zal, haar men verwacht, de Keizer baron Fejer- Vai7. den minister van landsverdediging heiasten met de vorming van een nieuw hnnisterie en het herstel van een normalen toestand. In Oostenrijk wacht men op hetgeen aan Sone zijde van de Leitha gebeuren gaat. Men verkeert er in het tijdperk van mani- festen en proclamatiën. De Tsjechische afge vaardigden in den Rijksraad brengen nu de kwestie weer over naar een nieuw of eigenlijk liever [naar een oud maar sinds eenigen tijd minder druk betreden terrein. In een proclamatie wijzen zij op de onmo gelijkheid van een geregeld werken der ï'egeerings-organismen in de tegenwoordige Feuilleton. 2) {Slot.) »Natuurljjk. Maar ik geloof je niet op je WoordDaarom, als jij mij den hals afsnij dt, Jaag ik je een kogel door den kop." En, ne hand in een der zakken van zijn jas ®'ekende, haalde hij een pistool voor den agi dat hij op een stoel naast zich neer- 'egde. K sNu kan je beginnen," vervolgde hij, ■"haar als je me snijdt of niet netjes genoeg scheert, dan vliegt er dadelijk een kogel d°or je dolle hersens." De arme barbier bestierf 't haast van angst, toen hij dat verschrikkelijke wapen ag- Zijne hand beefde als een popelblad terwijl hij de kin van zijn verschrikkelijker! gast inzeepte, vormde hij 't besluit, dat in- anrf0n 200 'an? m°oe'iik te rekken. De ftder scheen hier niets tegen te hebben PRIJS DER ADVKRTENTIËN: Van 1—6 regelsfQ,&) Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. omstandigheden, en eischen zij den terug keer tot het oude federalistische systeem op den grondslag van gelijke rechten voor alle natiën en talen. De Tribune bevat reeds een tegenspraak van het bericht der Daily Maildat Italië aan Frankrijk het recht zou hebben gegeven om kaap Dumeria te bezetten en te ver sterken. Omtrent de afbakening der F ransch- Italiaansche grens van Raheita is nog niets bepaald, voegt het blad er aan toe. De onderhandelingen daaromtrent tusschen den Franschen gezant en den Italiaanschen mi nister van buitenlands-che zaken worden nog steeds voortgezet en het is beider wensch deze kwestie zoo kalm mogelijk tot eene goede oplossing te brengen. Wij leven in een tijd der ontwapening: Er wordt gemeld, dat Rusland binnenkort te St. Petersburg een nieuw pantserschip zal laten bouwen, groot 12GOO ton en loo- pende 18 knoopen. De correspondent van de Daily Mail te Bombay houdt ondanks de logenstraffing van de Parijsche dagbladen vol, dat de Fransche consul te Maskate den afstand van een haven in Oman heeft verkregen. F i ankrijk en Rusland werken samen. Rusland tracht het afstaan van de Perzische goudhaven Bender-Abbas te verwerven, waartoe de eerste stap is, dat de Perzisch keizerlijke bank de douane-controle in Bender- Abbas heeft verloren. Geheime Russische agenten schijnen aan de Perzische golf te kuipen, terwijl, naar het heet de Fransche, kuiperijen op de kust van Maskate den slavenhandel sterk bevorderen. Volgens de Morning Post zijn de betrek kingen tusschen negus Menelik en Engeland weer zeer gespannen. De verkiezingen voor den Volksraad in Transvaal vallen in het voordeel van de progressieven uit. Eenige oude leden zijn niet herkozen. Naar aanleiding van het voorkomen van integendeel, hij begon heel vroolijk te fluiten, waardoor het schuim zijner lippen den barbier in het gezicht spatte. Een half uurtje was zoo verloopen en de barbier smeerde maar altoos schuim op 't gezicht van dit vreemdsoortig heer, die, telkens als de barbier geneigd scheen, den kwast eens eindelijk rust te gunnen, riep »Zeep maar in." Wat moest onze arme scheerbaas doen? Hij durfde naar 't scheermes niet talen, want voor hem lag dreigend het pistool. Weigerde hij voort te gaan met inzeepen, liep hij gevaar, zelf geschoren te worden. »Z,eep maar in I" schreeuwde de vreemde- ing, en telkens, als deze woorden over zijn lippen kwamen, ging een mond als een schuurdeur open. «Ik kan met meer," kreunde eindelijk de barbier terwijl de kwast zijne vermoeide hand ontglipte. »Kuan.j'e ?iet meer, ouwe jongen? Wacht ik zal je eens gauw wat opknappen Hier, neem eens eenige druppels van dit likeurtje, dat isDuivelselixir." Met haalde hij een likeurflesch uit zijn zak en dwong den armen barbier, ze halt te ledigen. «En nu kameraad, nu maar weer aan 't zeepen een pestgeval te Middelburg heeft de Trans- vaalsche regeering strenge maatregelen ge nomen om den invoer van Indiërs uit Azië van Mauritius en Madagascar te beperken. Naar de Daily Mail uit Kaapstad ver neemt, heeft de gouverneur van Lorenco Marquez wegens het uitbreken van de pest in de Zuid-Afrikaansche Republiek besloten het landen van alle koelies van Madagascar en Mauritius te verbieden. In de Kaapkolonie heerscht groote verontwaaardiging over de onverschilligheid die, naar men zegt, de Kaapsche regeering te dien opzichte aan den dag legt. Er worden volksvergaderingen gehouden om de regeering uit te noodigen den invoer van koeilies te beletten. President Mac Kinley heeft aan het Con- :,res een Boodschap gezonden, waarin de noodzakelijkheid betoogd wordt van den aanleg van een telegraafkabel van Hawai naar de Filippijnen door den Grooten Oceaan. De president wijst er op, dat tengevolge van de bekrachtiging van het vredesverdrag roet Spanje de Yereenigde Staten weldra in het bezit van de Fillippijnen zullen zijn. Het is dus noodig een rechtstreeksche ver binding te hebben over Hawai en Guam, die zoowel in vredes als oorlogstijd onder controle van de Vereenigde Staten zal blijven. Dal de troepen van generaal Otis op Luzon overwinnend vooruitdringen, zal na tuurlijk er niet weinig toe bijdragen het congres van het nut en de noodzakelijk heid der telegrafische verbinding te over tuigen. De Amerikanen hebben Zaterdag Ilo Ilo (Fillippijnen) ingenomen na een bombarde ment. De opstandelingen staken de stad in brand alvorens haar te ontruimen, maar de Amerikaansche troepen doofden het vuur uit. De Amerikanen leden geen verliezen, de opstandelingen hadden waarschijnlijk veel gewonden. Van generaal Otis is Zaterdag te Was hington een telegram ontvangen dat Ilo Ho Op dit oogenblik sloeg de torenklok half twaalf. Eindelijk werd 't zoo donker, dat de bar bier nauwelijks meer zijn kwast kon onder scheiden. De lamp ging uit. De kamer werd alleen een weinig verlicht door een enkel straaltje der maan. De angst van den barbier groeide aan met de duisternis, hij kon den kwast nauwelijks meer hanteeren. De on bekende herhaalde maar immer: «Zeep maar in." »'t Was al middernacht, een half uur later scheen de lastige klant te zijn ingedut zijn eeuwigdurend »Zeep maar in." kwam slechts na lange tusschenpoozen en met zwakke stem over zijne lippen. Hij begon te snorken. Eene wolk onderschepte het licht der maan en er heerschte een Egytische duisternis in de kamer. De barbier keerde zich nu plotseling om en liep naar de deur om te vluchten. Helaas! nauwelijks had hij eenige schreden gedaan, of een donderend «Zeep in I" riep hem weer op zijn post. «Zeep maar in," vervolgde de onbekende kwelgeest, schaterend van 't lachen, «je bent toch niet moe, oudje »We hebben licht noodig," stotterde de barbier. door de Amerikaansche troepen bezet is. Aan de opstandelingen was tot in den avond van den lln tijd gegeven zich te onder werpen, maar hun vijandige houding nood zaakten de Amerikanen reeds Zaterdag-och tend de krijgsverrichtingen te beginnen. De moord te Rijssel. De instructie inzake den grutyelijken moord te Rijssel heeft nog geen voldoende licht geworpen op deze duistere zaak. Maandag-avond 10 ure ontving de Palriotte uit Rijssel het bericht, dat een leerling der broederschool voor den rechter van instructie de verklaringen van broeder Flamidianus betreffende zijn tijdsverdeeling op den be- wusten Zondag-avond met de meeste be slistheid heeft bevestigd en dat hij den tijd (ongeveer een kwartier) gedurende welken hij zich uit de speelzaal der tweede sectie heeft verwijderd, doorbracht in de spreek kamer, waar de vader van een der leer lingen den broeder kwam raadplegen over den studieijver van zijn zoon. Van de kamer, waar volgens den rechter van instructie de misdaad moet zijn gepleegd, droeg de broeder-directeur reeds sinds eenige dagen den sleutel bij zich. Hij haalde dien het eerst te voorschijn, toen de vader van het vermoorde knaapje in het gesticht naar zijn kind kwam zoeken. Het Dagelijksch Bestuur der gemeente heeft in den nacht van Zondag plakkaten doen aanhechten, waarin na betuiging van de diepste verontwaardiging, de ouders worden uitgenoodigd, hun kinderen van de Broederscholen weg te nemen om hen aan de openbare scholen toe te vertrouwen. De Lnivers protesteert tegen deze vergaand partijdige handeling van den burgemeester, die zeker een openbaar ambtenaar niet past allerminst, waar de schuld van broeder Flaminien nog verre van bewezen is, en de Verité dreigt met eene hernieuwde open baarmaking van de officieele statistiek om trent moraliteitsvergrijpen op de openbare «Komaan, mijn jongen, zeep maar weer in, aan licht zal 't niet ontbreken I" De barbier sidderde en week ontsteld achteruit. Twee lichtstralen, die aan de bliksemende oogen van den vreemdeling ontschoten, doorboorden de duisternis. Zijne wangen werden purper rood; zijn dik, zwart haar scheen in zwarte slangen veranderd, die zich om zijn hoofd slingerdenwanneer hij lachte scheen zijn wijdgeopende mond een gloeiende oven. Dit ging de krachten van den armen scheerbaas te boven. Hij zag nog slechts heil in eene overhaaste vlucht, wierp kwast en bekken verre van zich af en ijlde naar de deur gillende: «Heer, Heer, heb medelijden met mij, ik heb den duivel geschoren!" Recht tegenover de huisdeur lag het kerkhof In zijn doodangst klom de barbier over den muur, sprong over grafheuvels en zerken en over alles, wat hem den doortocht be moeilijkte. Maar vlak achter zich hoorde hij reeds den stap van den vreemdeling;, die met den doek onder de kin en het pistool in de hand den doodsbenauwden barbier nazette. In zijne wanhoop richtte zich deze naar den kerktoren. Hij wilde de deur achter zich sluiten, maar de ander volgde hem op den voet. Bliksemsnel stoot hij nu NIEUWE SCHIEDAM» COURANT - 0.Ü5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1