school onlangs door do katholieke bladen gepubliceerd. Te Rijssel is ook gearresteerd een bekend socialist van 29 jarigen leeftijd Adolph Mulot geheeten en meubelmakersknecht van beroep. Hij wordt beschuldigd van dezelfde misdaad uitgezonderd moord die in de broederschool zou zijn gepleegd, maar tegen hem bestaan de meest verpletterende schrif telijke bewijzen en ongeveer een twintigtal levende getuigen. Zou de »vurige socialist" die den brief bij het lijk van den jeugdigen Foveaux heeft neergelegd en deze Mulot mis schien een en dezeltde persoon wezen Winter te New-York. Te New-York heerscht reeds sedert eenige dagen een echt Noordsche koude, waaron der natuurlijk de armsten het meeste lijden. En of dat lijden nog niet voldoende was, heeft zich bij de koude een sneeuwstorm gevoegd, die de voornaamste straten moeilijk begaanbaar maakte en de kleinere voor het publiek verkeer geheel en al sloot. Zaterdag was het de koudste dag, welker, men zich kan herrir.neren. Spoorwegen, rivieren, havens, alles is één stuk ijs, met het gevolg dat er gebrek begint te komen aan steen kool, levensmiddelen en brandstoffen. Het gebrek aan deze laatste is zóó nijpend, dat in openbare gebonwen oude meubels zijn stuk geslagen om als verwarmingsmiddelen te dienen. Een menigte dronken personen en zwer velingen heeft men van de straat opgepakt, om te voorkomen dat zij bevriezende politie-agenten hadden het daardoor bijzon der druk. Doch de brandweermannen niet minder, want overal werd bovenmatig ge stookt en menige brand is ontstaan doordat men onhandig trachtte de pijpen der waterleiding te ontdooien. De superintendent" der armen verzekert, dat te New-York thans tien duizend per sonen schier stervende zijn van gebrek en er zich zestig duizend bevinden, die zich allerlei ontberingen moeten getroosten. De algemeene weldadigheid vindt dus een uit gestrekt terreinhet moet gezegd, dat zij zich daarop niet onbetuigd laat en dat de rijke New-Yorkers hulp verleenen, waar zij dat kunnen. Doch niet aller nood kan ge lenigd worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, la Februari 1899. Gister-avond omstreeks half elf, geraakten paard en wagen van den vrachtrijder van der Heijden, aan de St. Anna Zusterstraat te water, doordien het paard bij het binnen komen der stalling achteruitliep. Door middel van planken werd het paard spoedig weer op het droge gebracht, de wagen heden morgen. de trap op. Boven was eene deur die op de gaanderij uitkwam kon hij deze spoedig bereiken dan was hij gered. IJdele hoop Toen hij op de gaanderij sprong, volgde de ander hem als zijn schaduw. »Wel, wel," sprak deze, »waar denkt ge toch aan, ouwe jongenGa dan toch door met inzeepenKomaan, Je blijf me inzeepen tot 6 uur. dat is meteen een goede oefening voor je. Vooruit, neem je kwast en je scheerbekken maar waar heb je ze gelaten 1" »Ik heb ze weggegooid," stamelde de sidderende barbier. »Wegegooid?! Ik heb wel trek, om je naar beneden te gooien. Zoo'n sprongetje van den toren bij zoo'n helder maneschijntje dat moet bepaald heel aardig wezen." De barbier lag op zijn knieën en smeekte om genade. De ander tilde hem bij zijn neus op en hield hem buiten de gaanderij Men kan zich den doodangst van den armen stakkerd voorstellen. Hij kermde op hart- verscheurenden toon om genade en beloofde hem tot zijn laatsten snik te willen inzeepen. Maar te vergeefs 1 De vreemdeling, in plaats van zich te laten vermurwen, opende vinger en duim en de arme barbier tuimelde van eene hoogte van 130 voet naar beneden. Zon derling Naarmate hij lager kwam, vertraag de zijn val hoe langer, hoe meer. In plaats van te pletter te vallen, kwam hij zacht als een veertje op de aarde terecht en ontwaakte Nader vernemen wij, dat van den Oost molen zal worden afgebroken [het boven gedeelte tot aan den eersten zolder onder de balie. De bedoeling van den eigenaar is om van het resteerend gedeelte een pakhuis met 2 zolderingen te maken. Deze molen zal wel een der oudste zijn uit deze gemeente, daar die reeds dag- teekent van 1727. (S. Cf.) De conducteur 2e kl. der Hollandsche Spoor, F. H. Westerborg te dezer stede is met ingang van 1 Aug. 1898 benoemd tot conducteur le kl. terzelfder standplaats. Deze aanstelling is van terugwerkende kracht, omdat er tot het afnemen der examens vóór de Inhuldigingsfeesten de noodige tijd ontbrak. De soirée, die de burgemeester van Rotterdam gisteren-avond in de foyers van den »Grooten Schouwburg" aldaar zou geven is wegens ernstige ongesteldheid van een zijner zoons student te Delft, vooronbepaalden tijd uitgesteld. Zooals men weet, hebben de bepalingen te Rotterdam tegen het straatschrobben en waterverspillen vervat in art. 4 en 11 der verordening op de straatpolitie al tot heel wat klaagliederen aanleiding gegeven en hebben B. en W. vooral waar verschillende bedrijfsbelangen hierdoor groote moeilijk heden ondervonden, van de hun gegeven macht gebruik gemaakt en tot 1 Juli 1899 dispensatie verleend. Waar het onmogelijk en ook ongewenscht is door wijziging dier bepalingen tal van uitzonderingen wettelijk te regelen, maar het niettemin te vreezen is, dat als die fatale termijn der verleende dispensatiën blijft gehandhaafd, weldra een groot deel der burgerij j ernstig in de uitoefening van nering en bedrijf zal worden geschaad hebben de hh. raadsleden Sanson, Milders en Gerritsen een motie ingediend, waarbij zij, een ruime en milde toepassing wensche- lijk achtende van de discretionnaire macht van B. en W. in genoemde artikelen ge geven, een motie bij den Raad ingediend waarbij zij B. en W. in overweging geven, de dispensatiën door hen verleend zooveel mogelijk en zoover de eischen van het publiek verkeer die toelaten, tot weder- opzeggens toe te verlengen en c. q. uit te breiden. De distillateurs aan de Baan te Rotterdam hebben een adres aan den gemeenteraad al daar gericht over het vraagstuk der Binnen- wegsche brug. Zij verzoeken niet tot het leggen van een dam in of tot demping van den Coolsingel te besluiten. Het staatje in het rapport van den direc teur der gemeentewerken geeft volgens hen een veel te geringen dunk van het verkeer te water door de Binnenwegsche brug. Het cijfer van pl. m. f6000 voor vermeerdering van vervoerkosten is onjuist en blijft zeer ver beneden de werkelijkheid. De sluiting der vaart zou een zoodanige vermeerdering van het vervoer te land veroorzaken, dat het korps ambtenaren met 25 zou moeten versterkt worden. Adressanten verzoeken in overweging te nemen het leggen van eene brug tegenover de Passage, of de Van Oldenbarneveldstraat en verklaren adressanten zich bereid een aanzienlijk bedrag bij te dragen in de kosten van aanleg en bediening. Desnoods stellen zij zich tevreden met het besluit de vaartuigen slechts tusschen middernacht en 7 uren 's morgens door te laten. Maandag is uit Rotterdam gevankelijk naar Middelburg overgebracht de post- conducteur T., wonende te Rotterdam, als verdacht van zich herhaaldelijk te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van postbe- wijzen, zoogenaamde postalorders, op de lijn Vlissingen —Rotterdam. Door den rechter-commissaris bij de recht bank te Middelburg is tegen den man een bevel van voorloopige aanhouding verleend en zijn overbrenging naar het huis van be waring te Middelburg gelast. §2[De Kamer van koophandel en fabrieken te Delft zal een adres tot de regeering richten tot ondersteuning van het request, door de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashandel aan den minister verzonden, dezen, onder dankbetuiging voor het goede, dat diens wetsontwerp bevat, verzoekende hierin eenige wijzigingen aan te brengen. BINNENLAND. Gisteren werden op het middagmaal ten hove te 's-Gravenhage als gasten genoodigd baron E. Mackay, minister van staatbaron Van Wassenaer van Rosande, kamerheer i. b. d. van H- M. de Koningin, en mevrouw baron J. van Zuylen van Nyevelt, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin, de heer F. I.oudon, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. De hofmaarschalk van II. M. de Koningin, baron Clifford, die sedert het begin van December j.l. door ongesteldheid verhinderd werd zijne betrekking te vervullen, welke gedurende zijne afwezigheid waargenomen werd door kolonel Sirtema van Grovestins, adjudant van H. M. de Koningin, heeft, thans hersteld van zijne ziekte, met ingang van gisteren zijne functiën van den tyde- lijken titularis overgenomen en hervat. Bij beschikking van den minister van Justitie is ingesteld een commissie van bij stand en advies ter zake van den gevange- nisarbeid, ressorteerende onder het depar tement van Justifie. Daarin zijn benoemd tot voorzitter D. Laan, industrieel, lid van de Eerste Kamer te Wormerveer, tot lid en secretaris, de heer B. J. van den Berkhof, ingenieur en lid van het college van regenten over de gevangenissen te 's-Gravenhage. Tot leden, de heerenD. Gelderman industrieel en voorzitter van de Kamer van Koophandel te OldenzaalD. de Klerk, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam G. Mesdag Jzn., koopman, en lid van het college van regenten over de gevangenissen te Groningenmr. L. H. W, Regout, in- dustriëel, lid van Gedep. Staten van Limburg, te Maastricht, en D. Schut, aan nemer en lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Hierdoor is opnieuw gevolg gegeven aan een der conclusiën van het verslag der Commissie uar. Onderzoek in zake de con currentie van den vrijen arbeid door gevangenisarbeid. Op 30 Janari 1899 heeft de politieke agent en consul-generaal der Nederlanden te Cairo, namens Harer Majesteits Regeering, toegestemd in de verlenging der gemengde rechtspraak in Egypte voor den duur van één jaar. (Sf.-Cf.) De Vredes-manifestatie. Na Gelderland, dat den toon aangaf met zijn provinciaal Geldersch Comité, dat met de prachtigste resultaten werkt en reeds duizenden handteekeningen verzamelde, is nu Utrecht in het strijdperk gestreden met een op dezelfde leest geschoeid Comité, bestaande uit den president van het hervormd kerkbestuur, ds. J. C. Verhoeffden vicaris- generaal van het aartsbisdom mgr. G. M. Jansen; den president der Israël, gemeente S. J. de Beer. Mevr. van Baerle Bosch van Drakenstein mevr. de barones d'BourouillImevr. Hugo Nolthenius. In Groningen wordt door de zorgen van dr. E. Ekma, arts, ook een provinciaal Comité gevormd. In Amsterdam is een comité welke samenstelling onzen lezezs bekend is. In Rotterdam is een comité waarin o. a. zitting zullen hebbende heeren dr. De Ridder, ds. Groenenwegen en J. Zwartendijk. In Alkmaar werd door de zorgen van den heer II. Coopman een comité tot stand gebracht. Ook in Breda wordt krachtig gewerkt en stroomen de handteekeningen toe. Een Haagsch comité is in wordiug. De andere provinciën en voorname stede" zullen nu ook wel wakker worden. Nu de conferentie hier plaats heeft, is 't te wen" sehen dat Nederland een goed figuur make en krachtig getuige van zijn instemming met het project van een Tsaar. Het Handelsblad bevat de vertaling va" een open brief van Frédéric Passy aan II. Koningin Wilhelmina, naar aanleiding van de aanstaande samenkomst van het vredes congres te 's-Gravenhage. De brief heeft voornamelijk ten doel om de instelling van een internationaal hof van arbitrage te bepleiten. De heer Passy zou willen, dat Nederland zich met een of twee andere kleine staten verstond ter voorbereiding va" de eerste kern van een dergelijk hof »La Capitale de la Paix", zoo noemt Henri de Régnier (in een hoofdartikel van de Gaulois) den Haag, natuurlijk in verband met het aanstaande congres tot beperking der krijgstoerustingen, dat in Den Haag zitting zal houden. Hij acht den Haag uitnemend geschikt om de Hoofdstad van den Vrede te worden; Den Haag is niet kenschetsend Hollandsch. Leiden herinnert aan een lang verleden van wetenschap, Amsterdam, met haar ontel bare grachten, is grillig en verrukkelijk» Dordt heeft haar molens, Delft haar aarde werk, Haarlem de bollenvelden om zich heenden Haag is de koninklijke stad, zij heeft eene maagd tot Koningin, zij zal misschien in de geschiedenis den praehtigen en roemvollen eerenaam dragen van Hoofd stad van den Vrede. Den Haag is juist een rustig plekje voor de ernstige, kalme, aandachtige menschen, om over de groote zaak te beraadslagen. De schrijver ziet hen daar al saamgekomen, liefst in een zaal van het Binnenhof, met het gezicht over den VijverEn dan komt het bij hem op, dat hij dat al eens meer gezien heeft ja, het doet denken aan Rembrandt's Anatomieles, die juist in een Haagsch museum hangt. Maar thans is het geen lijk waaromheen de leer lingen van prof. Tulp zich opmerkzaam verdringenhet is een zieke die onder het mes moet, de Europeesche Maatschappij» die men wel niet in eens zal genezen, maar toch wat verlichting brengen kan van haai' militaire kwaal. Brutale diefstallen. Van Maandag op Dinsdag zijn te Houtrijk en Polanen twee brutale diefstallen gepleegd Uit de consistoriekamer der Ned. Ilerv* kerk, waar men door opschuiving van een raam toegang verkreeg, zyn twee zware ijzeren kisten ontvreemd, waaraan eene ofi- 5 certificaten N, W. Schuld, ter waard" van f 1700, inhoudt. De correspondent van de Daily Chronicle te St. Petersburg seinde Zondag aan zijn blad »Ik hoor uit de beste bron, dat het voorstel van de Nederlandsche regeering om de vredesconferentie in den Haag tfl houden, hier dankbaar aangenomen is. De uitnoodigingen zullen dus van den Haag uitgaan. De antwoorden op de tweede circulaire zijn nog niet van alle mogendheden ingekomen, maar tot dusver zijn all" antwoorden zeer bevredigend." Mr. van Maanen, advocaat generaal bij de" Hoogen Raad, is sedert eenigen tijd wegens longaandoening verhinderd de zittingen van genoemd rechtscollege bij te wonen. Hij neemt thans in beterschap toe. Op 81-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de gep. majoor der infanterie O. I. leger, H. Raat, ridder M. W. O. kl., welke ondeischeiding hij zich waardig maakte tijdens de legerexpeditie naar Bali- Gedurende eenige jaren, na het verlaten van den militairen dienst, was hij burg®' meester van Maastricht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2