Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Op Receptie. 22ste Jaarg. Zondag 19 Februari 1899. No. 6326. bureau ~g&oter&tvaat 50. EETiSTE BLAD. Rusland en de H. Stoel. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1.50 Franco per post door geneei Nederiand - 2. Afzonderiiike Nummers - 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 1 I ƒ0.60 Elke gewone regel meer -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Telkens duiken er geruchten op, vooral in n.et-Katholieke bronnen waarin een betere verstandhouding tusschen den H. Stoel en sland wordt aangekondigd. heefl t06Stand 's nu abnormaal. Rusland knft J6" resident in persoon van Tschari- kofi by het Vatikaan, terwijl de Paus in V 7tersburg niet vertegenwoordigd wordt. e& ergelijks, ofschoon niet geheel en etzeifde, vindt men in de betrekkingen ussc en het Vatikaan en het hof van Ber- yn terug. Maar, ofschoon te Berlijn geen ontius van den Paus geaccrediteerd is tegenover den Pruisischen gezant bij den Stoel, wordt de eerste eenigszins ver- Vangen door den Pauselijken Nuntius aan het Beiersche hof. Zooals terecht de Osservatoro Cattolico van Milaan opmerkt kan er van eene nieuwe officieele verhouding tusschen het Vatikaan en Rusland geen sprake zijn, zoolang niet de grondslag voor een concordaat is ge vonden. En hiervoor schijnt de officieele Gereld te St. Petersburg nog niet rijp, ge tuige de voortdurende aanvallen en ver- v°lgingen, die men zich daar tegenover de Katholieke Kerk veroorlooft. Reeds onder de Regeering van Paus Pius A werden er pogingen aangewend om te St. Petersburg eene nuntiatuur te stichten. Heeds was door den H. Vader Mgr. Berardi etl ook diens secretaris benoemd, doch de *aak sprong af omdat men het niet eens Aon worden over de vraag, welke rang in et diplomatiek corps aan 's Pausen ver tegenwoordiger zou worden toegekend. Zoo eef het bij toevallige diplomatieke relaties 611 werden Mgr. Vannutelii ter kroning van •Alexander III en Mgr. Agliardi ter kroning Van Nicolaas II door den H. Vader gezonden. Feuilleton. i) Miss Ethei Seacombe, trouwde met James olleway. »Zou ik op receptie gaan of niet deze vraag had ik al een heelen dag getobd en ik deed dat ook nu, terwijl ik oelloos door de straten van New-York slen- erde. Van den eenen kant toch had ik ®n geduchten hekel aan die receptie, want r- Holloway haatte en verfoeide ik uit eu grond myns hartenmaar van den uderen kant kon ik niet wegblijven, wijl 'ss Ethel mijne afwezigheid aan ijverzucht beschrijven en dit wilde ik volstrekt v°orkomen. Ik zou dan in vredesnaam maar gaan. aar A.ch1 die kerk vol menschen, al die ^remoniën en plechtigheden, eri dan, haar .boeten feliciteeren onder de nieuwsgierige 'kken van zoovele honderden vreemden, De ware oorzaak van het afgebroken blijven van de diplomatieke betrekkingen is niet ver te zoeken. Al scheen het dat de zending van Iswolky in 1897 als Russisch zaakgelastigde bij den H. Stoel betere voor uitzichten opende wat betreft de behande ling, die de Katholieken in het Tsarenrijk ondervonden, het orthodoxe Rusland met zijne heilige synode kan er niet toe be sluiten de onontbeerlijke vrijheid aan de Katholieke Kerk toe te kennen. Het is verbazingwekkend, hoe weinig de groote pers, die in handen der liberalen is, zich bemoeit met wat in Rusland tegen de Kerk wordt gezondigd. Kolommen te over heeft zij voor den schuldigen of onschuldi- gen Dreyfus, alsof het lot en de toekomst der wereld van den balling op het Duivels eiland afhingen, maar worden er in Armenië honderdduizend Christenen geslacht en heerscht er in Rusland tegenover de Katho lieken nog altijd het stelsel van knoet en verbanning, geen liberaal mensch die zich daarover bezorgd maakt of er ook maar het minste voor voelt. Meent men in dat kamp eens een priester betrapt te hebben op eene minder oordeel kundige daad, dan zorgt deze pers dit naar de vier uiteinden der aarde uit te bazuinen. Maar wordt de Katholieke Kerk versmaad en vertreden, dan schijnt dit in haar oog zoo te behooren. Zoo blijft zij de publieke opinie voort durend op een dwaalspoor leiden, waar schijnlijk in de overtuiging, dat alle ellende, die hare groote tegenstandster treft op den duur tol haar voordeel zal strekken, terwijl zij er niet op let, dat in ieder geval de liberale partij reeds overal op zwart zaad zit en buiten het eigenlijke strijdperk ge drongen is. Wat nu de Rus betreft, hij schijnt nooit zijn gezichtskring te kunnen verwijden en hij sluit zich stelselmatig in zijne religieus- politieke ideeen op. Voor hem ligt de toe komst in de vereeniging van alle Slavische en dan hem, ach ja, hem te moeten geluk- wer.schen, neen, dat nooit Ik zou dan maar niet gaan. Ik keek eens op mijn horloge. Met den besten wil van de wereld kon ik niet meer op tijd in de kerk komen, al nam ik ook een rijtuig. Ik kon dus rustig in een res taurant gaan zitten en daar de kranten eens inzien. Later kon ik dan op mijn ge mak naar de Seacombes wandelen, om de jonge vrouw te feliciteeren en hem nu ja, hem vriendschappelijk en warm de hand te drukken, dat bloed en gevoel er in de eerste tien minuten niet in terug keerden. Ik maakte aanstalten eene restauratie binnen te gaan, toen plotselieg een zeer elegant gekleede jonge man voorbijging, dien ik reeds vroeger meende gezien te hebben, maar waar? waar? Hij scheen mij ook te kennen, want hij bleef staan, keek me een oogenblik verrast aan en scheen besluiteloos, of hij mij zou aanspreken of niet. »Wie, drommel, zou dat toch ook weer zijn vroeg ik me zeiven af, en ik liet mijne vrienden en kennissen zooveel moge lijk de revue passeeren. Helaasde gezochte schitterde door afwezig- stammen en volken onder den schepter van den Czaar en onder den ban van de Rus sische orthodoxie terwijl hij aan de heer schappij van den Csaar de opslurping toe denkt van geheel het Westersche Europa, Waarvoor hij in zijn hart niet veel eerbied koestert. Wat de toekomst zal brengen blijve daargelaten, doch dat deze denk beelden en droomen den Rus onverdraag zaam maken is het feit van heden. Daarom zal het moeilijk vallen, ondanks de wel willendheid van den alleenheerscher om verandering te brengen in de betrekkingen tusschen den H. Stoel en het hof van St. Petersburg. Bij deze algemeene moeilijkheid om met de Russen in nadere betrekking te geraken, komt nog eene andere, namelijk de nationaliteitenstrijd, die bestaat tusschen de Polen en de Russen. Bij voorkeur zijn het immers de Polen, die in Rusland de Katholieke Kerk vertegenwoordigen en het is geen wonder, dat zij zich nog niet onder de Russische overheersching weten te schikken. Wat er in den geest van verzoening door oen H. Stoel kan gearbeid worden om voor de Katholieken in Rusland een dragelijben toestand te verwerven dat wordt zeker sedert jaren door de wijsheid van Leo XIII in 't werk gesteld ten einde tot een toestand van vrede en overeenstemming te geraken. Doch het meer dan half barbaarsche Rusland zet zonder ophouden zoo noodig te vuur en te zwaard zijn wil door. Niet alleen dat het poogt het Katholieke geloof binnen zijne grenspalen te doen wegsterven, met evenveel fanatisme treedt hetjin zijne Oost zee provincie tegen zijne protestantsche onderdanen op. En de Staten van Europa, ieder op eigen voordeel uit en belust, wagen het niet eens tegen het machtige Czarenrijk ook maar diplomatieke vertoogen in te brengen. Tegen de zwakken durven zij deze te laten hooren, doch aan de sterken veroorlooft de heden- daagsche diplomatie eenvoudig alles (IV. IJ.) heid. Ik heb ook zoo'n ongelukkig geheugen. Vijf minuten later zat ik in de restauratie verdiept in de lectuur. Daar trapt plotseling iemand op mijn eksteroog. sPardon", klinkt 't naast me. Ik zie op en 't jongmensch, dat me zooeven zoo bekend voorkwam, staat voor me. »Hé zijt gij 't?" riep hij verrast uit. »lk knikte hem lachend toe. Wat doet ge hier sprak hij ïik dacht dat ge bij de Saecombes zoudt wezen." »Daar ga ik nog heen," hernam ik maar ik wacht tot de kerkelijke plechtigheden afgeloopen zijn." sWel, wel," sprak hij, »dan hebt ge het zelfde idee gehad als ik. »Nu, als ge er niets tegen hebt, dan gaan we samen." »Graag," zei ik, verheugd 't gehate bezoek in gezelschap te kunnen afleggen. »Weer een huwelijk om wille van de lieve duiten," sprak hij, een stoel nemend. Ik begrijp niet, dat men met Holleway kan trouwen me dunkt, ik trouwde nog liever niet. Kan ik u dienen," hernam hij, mij een zilveren sigarenkoker presenteerend, waarop ik in sierlijke krullen de initalen A. C. ontdekte. Tevergeefs beulde ik mijn hersens af, om ALGEMEES OVERZICHT. 18 Februari '99. De presidentskeuze in Frankrijk. De Fransche republiek zal heden een nieuwen president verkrijgen in de plaats van hem die haar zoo plotseling werd ontrukt. Heden vergadert het Congres bijeenge roepen te Versailles krachtens art. 17 der Constitutioneels wet van 25Februaii 1875 »Bij het openvallen van het President schap door overlijden of eenige andere oor zaak, gaan de twee Kamers in vereenigde vergadering onmiddelijk over tot de verkie zing van een nieuwen president. In dien tusschentijd is de ministerraad met de uit voerende macht bekleed. Deze presidentskeuze brengt natuurlijk de politieke hartstochten niet weinig in be weging. Alle partijgroepen houden bijeen komsten en trachten den man hunner keuze op het schild te heffen. In een bijeenkomst van progressistische republikeinen uit de Kamer was reeds besloten den oud-minister president Méline voor het presidentschap candidaat te stellen, maar een later bericht meldt, dat Loubet, president van den Senaat, de uitverkorene van de linkergroepen zal zijn bedoelde groepen uit den Senaat hebben de candidaatstelling van Loubet toegejuicht er. daar acht men zijn verkiezing reeds verzekerd. Loubet, die gisteren in den Senaat een bewogen en warme hulde bracht aan de nagedachtenis van Faure, waarna de zitting ten teeken van rouw werd verdaagd, werd bij het verlaten van zijn zetel toegejuicht, terwijl men luide riepLeve de republiek I Nader wordt nog gemeld, dat Loubet de candidatuur voor het presidentschap der republiek heeft aangenomen en Brisson, Dupuy en Méline, zich daarop hebben terug getrokken. De uitslag van de beraadslagingen der verschillende groepen en de eenstemmigheid onder mijn vrienden en bekenden een A. C. te vindenhet wilde mij maar niet geluk ken. Wie En tochj 't was beslist zeker, dat ik hem kende, zelfs van nabij. nMag ik u vuur geven," en een aller liefst zilveren lucifersdoosje kwam voorden dag en weer ontdekte ik een monogram T. R. 't stond er duidelijk op. ïCurieusA. C. eu T. R.Ik had er wat om gegeven, als ik zijn zakdoek eens had kunnen zien. »Ja, natuurlijk", hernam ik, ons gesprek weer aanknoopende»van liefde kan bij dit huwelijk geen sprake zijn. 'n Holloway I Maar gerucht maken zal'theel New-York komt op de been, om den stoet te zien 1 En dan de huwelijksgeschenken I die zullen prachtig zijn. Maar a proposik heb je in geen eeuw gezien, hoe maakt ge 't toch zijt ge nog altijd »Nog altijd dezelfde", hernam hij lachend I »maar ik wed, dat ge me niet eens kent Dat is toch te gek, man waar blijft toen je geheugen? Nu, tot straf zal ïk je^ïjn naam ook niet noemen hij lachte en reeg zoo n aardig plooitje in zijn gezicht, dat men aanstonds met hem mlgd) NIEUWE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1