tische troepen weder werk. Hij bevindt zich nog in Kordofun, maar hij heeft Scherkeila verlaten, noordwaarts trekkend met een aanzienlijke troepenmacht, die strooptochten maakt onder de lokale Arabische stammen. De plannen van den Khalifa nog onbekend,zijn maar te Omdoermar worden militaire maat regelen genomen om op elke gebeurlijkheid voorbereid te zijn. Het Russische stoomschip Saratow, van de vrijwillige vloot, is Dinsdag den Bosphorus gepasseerd, met bestemming naar Port Arthur. De Saratow had een hoeveelheid ammunitie en een sterke afdeeling troepen aan boord. Naar de Romeinsche berichtgever van het Berliner lageblatt seint, heeft de Italiaansche regeering een nota gezonden naar Petersburg en Den Haag, waarin ver klaard wordt dat de Italiaansche regeering de eere-souvereiniteit van den Paus steeds hoog heeft gehouden en in elk opzicht heeft trachten te steunenzij kan echter niet duider, dat aan deze souvereiniteit een andere beteekenis wordt gehecht dan die strookt met het karakter van het pausdom. Binnen deze perken zou Italië niets tegen de deelneming van den Paus aan de ont wapeningsconferentie hebben gehad, ja deze zelfs als een vriendelijke tegemoetkoming beschouwd en gewaardeerd hebben. Daar echter de ongepaste taal van de pers van het Vaticaan de deelneming van den Paus niet alleen als diens goed recht eischte, maar cok bovendien de gelegenheid heeft aangegrepen voor ontboezemingen over de vermeende treurige positie van den Paus, moet Italië de uitnoodiging tot het bijwonen van de ontwapeningsconferentie afslaan, voor 't geval dat ook de Paus wordt uit- genoodigd. Daarop moet staatssecretaris Rarapolla eergisteren telegrafisch een nota aan de nuntii hebben gezonden, waarin hij de vijandige houding van de Italiaansche regee ring tegenover de deelneming van het Vaticaan aan de conferentie scherp afkeurt. Uit Washington wordt over de verhouding tusschen de Unie en Canada aan de Daily Mail het volgende gemeld De klachten over het schenden van de grens van Alaska door Canadeezen nemen toe na de berichten over het mislukken van de Anglo Amerikaansche conterent.e. De Amerikaansche pers stelt algemeen Canada in het ongelijk en zegt dat Canada teveel wil hebben, De Vereenigde Staten behooren Canada niet meer toe te staan. Natuurlijk beweert de Canadeesche pers juist het tegenovergestelde. Iemand, die passage heeft,'genomen onder den naam van »Agoncillo", is Dinsdag te Halifax (Nieuw-Schotland) scheep gegaan naar Liverpool. Men twijfelt er niet aan of deze «Agoncillo" is de vertegenwoordiger van Aguinaldo, het hoofd der Philippijnsche opstandelingen. Uit Kaapstad wordt aan de Londensche Daily Mail gemeld Het staat vast, dat de Kaapsche minister dr. te Water uit Pretoria een officieuse uitnoodiging voor sir Alfred Milner mede bracht om te Pretoria te komen. De hooge commissaris liet echter bedanken. De Daily Mail weet verder te vertellen, dat de uiterste Hollandsche pers in de Kaapkolonie en Transvaal voorstelt, in Zuid- Afrika een nieuw verbond op te richten. Het program zou wezen, Transvaal weder onafhankelijk te maken zooals het voor de inlijving was; Engelands suzereinitteit zou dan natuurlijk ophouden. Voorts zou Engeland zijn troepen van de Transvaalsche grenzen moeten terugtrekken, en zich verbinden, geschillen met Transvaal voortaan aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Weigert Engeland, -dan zou het nieuwe verbond de Engelschen algemeen boycotten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 23 Febiuari 1899. Volgens achterstaande advertentie zal de tentoonstelling van zelfgekweekte planten, waarvan onlangs ook in ons blad sprake was, op 2 en 3 Sept. a. s. worden gehouder. Wij vestigen bijzonder de aandacht op deze eigenaardige tentoonstelling, een onder neming die in andere gemeenten met veel succes is bekroond. De verhuring van de perceelen weiland, voor den tijd van 7 jaren, gisteren door notaris mr, H. M. C. Poortman gehouden, heeft totaal opgebracht de som van f 889 per jaar. Op de Broersvest bij den Oostmoipn geraakte gisteren-avond een met zakken cokes geladen wagen van den vrachtrijder Kooijman, met de wielen in het nog niet bestrate voetpad, waardoor eenige zakken cokes er afvielen en tegen de deuren van een paar woningen terechtkwamen, met het gevolg dat deze beschadigd werden. Door den wagen te ontladen, was het ongeval spoedig verholpen. A In de branderij van de Erven Zoetmulder, West Frankelahdsche laan, had heden middag 12 ure de brandersknecht H. As, het ongeluk in een bak met kokend vocht te vallen, met het gevolg dat hij aan armen en beenen brandwonden bekwam. Een origineele trouwpartij heeft gisteren voormiddag te Rotterdam plaats gehad. Een varensgezel, de 39 jarige C. Dakker, was reeds in Engeland in het huwelijk getreden met eene 50 jarige gescheiden vrouw en zou ten stadhuize aldaar de overtrouw plaats hebben. f Aan de Veerdam te Katendrecht stapten bruid en bruidegom en getuigen in een viertal met Engelsche en Nederlandscbe vlaggen en met slingers en groen getooide sloepen. Begunstigd door fraai weder werd döör de Maas, Leuvehaven en Steiger naar dp Groote Markt geroeid, alwaar het jonge paar ten 9 uur behouden aankwam en een talrijke menigte zich om de watertrap verdrongen, alwaar de bruiloftsgasten voet aan wal zetten. Tevoet ging het naar de trouwkamer ip het stadhuis alwaar het huwelijk ten half elf door den wethouder jhr. Van Citters was voltrokken. Een talrijke politiemacht was inmiddels gerequireerd moeten worden, om de toe gangen tot het stadhuis vrij te houden, daar het verkeer door de talrijke nieuwsgierigen gestremd werd. Door een achterdeurtje verliet het gehuwde paar het stadhuis, doch weldra werden zij door een joelende en tierende menigte achtervolgd. Aan de Groote Markt daalden gehuwden en getuigen in de gereedliggende sloepen af, Bestrooid met confetti en oranjebloesem stapten man en vrouw in 't huwelijksbootje; dat hun onder harmonica-muziek naar Katendrecht terugvoerde. De 17 jarige zoon van den korenmolenaar v. d. M. te Vrijenban werd bij 't gaan uit den in beweging zijnden molen zoodanig door een der wieken getroffen, dat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde. Ge lukkig bestaat thans hoop op levensbehoud en is ook het langdurig weggebleven be wustzijn teruggekeerd, zoodat de vrees voor hersenkrenking voor een groot deel is geweken. BINNENLAND." Bij Kon. besluit is de adjunct-inspecteur bij de invoerrechten en accijnzen te Rotter dam C. W. Bodenhausen werkzaam gesteld bij de inspectie der directe belastingen te Rotterdam le afdeeling, en is de ontvanger der belastingen te Buiksloot L. Meyers, werkzaam gesteld als waarnemend adjunct inspecteur bij de invoerrechten te Rotterdam. Bij Kon. besluit van den 14den Februari 1899 is vernietigd het besluit van Gedepu teerde Staten van Noordbrabant van 6 October 1898, waarbij goedkeuring is ver leend aan het besluit van den Raad der gemeente Tilburg en Helvoirt om over het dienstjaar 1698 eene uitgaaf te doen van resp. f 6400 en f 800 voor toelagen aan vrijwilligers bij de militie. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens a.s. Zaterdagavond korten tijd de militaire uitvoering ten behoeve van de Volkssanatoria ia het Gebouw voor Kuusten en Wetenschap pen bij te woneu. De opper cermoniemeester maakt bekend dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin den lichten rouw zal aannemen voor de tijd van drie dagen, ingaande op Donderdag 23Februari, wegens het overlijden van Hare Keizerlijke en Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Prinses Maria Immaculata, aartshertogin van Oos- tenrijk-Hongarije, geboren Prinses van Bourbon en der beide Siciliën. (Stct.) Na afloop der tuinbouwtentoonstelling te Lisse werd het vorig jaar aan H. M. de Koningin-Moeder ter plaatsing in het Paleis ir. het Noordeinde een collectie hyacinthen aangeboden, die de bijzondere ingenomen heid van HH. MM. mocht wegdragen. Thans hebben een drietal bloemisten uit Lisse de heeren Guldemond en Zn., Gebr. Blokhuis en G. van der Mey, aan H. M. de Koningin aangeboden een verzameling narcissen, ge kweekt zoowel op potten als glazen. Deze bolgewassen werden eergisteren in een der corridors opgesteld. De minister van financiën maakt bekend, dat hij uit Amsterdam ontvangen heeft f175, ter voldoening van verschuldige ver mogensbelasting. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt tet kennis van belanghebbenden, dat de consul te Kopenhagen aan zjjn Departement te spreken zal zijn op Dinsdag 28 Februari e. k. van één tot vier uren des namiddags. In de afdeelingen van de Tweede Kamer werden gekozen tot rapporteurs over het ontwerp, regelende het waterstaatsbestuur, de heeren Rinck, Van den Borch, Goekoop, Bastert en Van Alphen en over het ovrr het ontwerp tot regeling der arbeids- en rusttijden in fahrieken, de heeren Pijnappel, Van den Heuvel, Drncker, Fokker en Pyt- tersen. Over de wetsontwerpen betrefTende vast stelling van de sloten der Indische rekeningen over 1891—1894, en regeling omtrent de sloten der Indische rekeningen over vorige dienstjaren, de heeren Van Kol, Van der Kun, Van Stiru'm, Bastert en Geersema. Nadere bepalingen omtrent den accijns op wijn, de heeren C. v. Bylandt, v. d. Kun, Dobbelman, Seret en Tydeman. Nadere regeling van den dienst en het gebruik van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd, en overeenkomst betreffende de overneming eener vordering van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij op de Koninklijke Nederl. Locaal Spoorweg-Maatschappij, de heeren Pijnacker Hordijk, Van der Velde, Van Deinse, Hartogh en Rethaan Macaré. Betreffende het sanatorium voor onder wijzers deelt in Ue Bode de commissie mede, dat het herstellingsoord er komt. De toegezegde bijdragen van ongeveer f 35.000 acht zij een voldoenden waarborg. Wel is de som niet voldoende, maar zij rekent er op, dat ongetwijfeld nog belangrijke bij dragen zullen inkomen. Het Berl. Tageblatt. zegt van een ge legenheids-correspondent te Petersburg te vernemen, dat het zeer wel mogelijk is dat de door keizer Nicolaas bijeengeroepen ont- wapenings conferentie niet te 's-Gravenhage zal bijeenkomen, maar te Petersburg, gelijk oorspronkelijk het voornemen was. Naar men verneemt, zal het Gerechtshof te 's-Gravenhage binnenkort hare terecht zittingen gaan houden in een der zalen van den Hoogen Raad der Nederlanden, wegens de bouwvalligheid der zalen van het Gerechtshof; Men schrijft ons uit 's-Gravenhage Ter gelegenheid van de plechtige Requiem mis heden vanwege de Fransche legatie in de kerk van de H.H. Antonius en Lodevvijk voor de zielenrust van wijlen president Faure gehouden, was het priesterkoor dier kerk geheel in rouwtooi. Zwarte draperieën daalden van den triomfboog naar de muren, tegen welke zwarte bekleeding het zilveren altaar schitterend uitkwam, zonder echter de stemming te verbreken. Voor de tribune der Fransche legatie was een tropee in de Fransche kleuren aangebracht, omgevende een cartouche met de letters R. F. Een zijden strik in dezelfde kleuren, omhuld door rouwfloers was aangebracht om de prachtige Sevres-vaas, welke, ter zijde van het priesterkoor staat en een geschenk is der Fransche republiek ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der kerk. Buiten de Communiebank was, omgeven door zilveren kandelaars en lantaarns, de kaafalk op gericht deze was gesierd met een grooten krans van levend groen en aan de voorzijde hing een cartouche met de initialen van den ontslapen Staatsman F. F. Tegen 11 uur kwamen de autoriteiten ter kerke alle in gala-costuum. In het priesterkoor namen plaats de Vertegen woordiger van H. M. de Koningin, K. J. G. baron van Hardenbroek van 's Heeraarts berg en Bergambacht, de vertegenwoor diger van H. M. de Koningin-Moeder, jhr. J. M. S. de Ranitz, en de leden der Fransche legatie, die tegenover de binnentredenden de Honneurs waarnamen. Het voorste deel der kerk was gereserveerd voor de ministers, het corps diplomatique en de verdere civiele en militaire autoriteiten. De II. Mis, gevolgd door de absolutie bij de lijkbaar, werd gecelebreerd door Z.Ec. mgr. Tarnassi, Apostolisch Internuntius, geassisteerd door de zeereerw. paters (Franciscanen) der kerk. Een talrijke schare geloovigen woonde de plechtige godsdienst oefening bij. Het zangkoor voerde de Requiem van Verhulst uit. Naar men verneemt is de verderejbehan- deling van de zaak-Vemer die bepaald was op 24 Februari a.s. verdaagd tot een nader te bepalen datum, en zulks met het oog op de afwezigheid van de vice-president der rechtbank, mr. Ph. W. van Heusde, die het eerste gedeelte dezer zaak leidde, en thans te Utrecht vertoeft, alwaar hij ongesteld is geworden. De gastram no. 1 heeft gedurende 100 achtereenvolgende dagen een geregelden dienst tusschen Den Haag en Loosduinen onderhouden. Als vergelijking diene, dat een stoomtram slechts drie of vier achter eenvolgende dagen in dienst kan blijven. Uit Amsterdam wordt aan de iV. R.f^Ct. gemeld Jaarsveld, de ontrouwe bediende van de Associatie-Cassa, is heden heel wat van zijn roes, waarin hij sedert Donderdag verkeerd heeft, bekomen. De eenzame cel heeft hem tot nadenken gebracht en bij het eerste verhoor op heden heeft hij reeds eene vol ledige schuldbekentenis afgelegd. Hij ver telde daarbij dat hij in perceel 43 Warmoes straat bij juffruuw F. eene belangrijke som gelds verborgen had om daarvan later, wanneer hij zijn welverdiende straf had ondergaan, verre van hier in zijn onderhoud te voorzien. In tegenwoordigheid van den commissaris en een paar rechercheurs is hij heden middag per rijtuig naar bedoeld huis overgebracht, waar de vier aanwezig® dames niet weinig over zijn komst ontstel den. Op zjjn verzoek gingen de commissaris en zijn rechercheurs mede naar een boven kamertje, waar J. achter het behangsel een bedrag van f 10.000 en vervolgens uit een terra-cotta potje op eene kast nog fOOOQ In den Spaanschen Senaat heett Almenas gisteren zijn heftige aanvallen op het leger voortgezet. De minister-president Sagasta beschuldigde hem, de openbare meening op een dwaalspoor te willen brengen, en de rampen die het land getroffen hebben, nog te vermeerderen. De voorzitter verklaarde het debat geëindigd en sloot de vergadering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2