rolk te hooren, verneemt men alleen de belofte trouw aan de republiek en de repu blikeinen te zullen zijn. Zoo was zijn bood schap, juist wat zij niet zijn moesthet programma van een partijhoofd en geen verklaring van het hoofd van den staat voor het geheele land en volk. Het ziet er niet naar uit, dat de door zulke verdachte partijen en clubs bewierookte president, door het Parijsche publiek erg verwend zal worden en de gulle sympathieke wijze waarmede zijn voorganger altijd door het volk ontvangen en begroet werd, schijnt hem niet te wachten. Fidélius. Parijs, 11—24 Februari 1899. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 25 Februari 1899. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn op de voordracht voor on derwijzer aan de 3e openbare kostelooze school (hoofd de heer W. Brouwer), ge plaatst de heeren 1. L. van Antwerpen, te Scheveningen. 2. Ch. Pols, te Dordrecht. 3. M, Schouten, te Zuilichem. De heer Q. Rovers, adjunct-commies ter gem.-secretarie alhier, komt voor op de aanbeveling voor gemeente-secretaris van Winterswijk. Door de politie is procesverbaal opge maakt tegen den 52-jarigen C. de B. alhier, ter zake van het met een minderjarig meisje plegen van een feit strafbaar gesteld bij art 246 van het strafwetboek. Gisteren-ochtend is de vrachtboot Zee- landia, ligplaats hebbende aan den Wolfs- hoek te Rotterdam, en komende van Zutphen, op de Maas in aanvaring geweest met een stoombootje van de gemeente, waardoor haar voorsteven geheel werd ingedrukt. De vrouw van den kapitein J. Franssen, van de Zeelandia, viel door den schok tegen een kachel en werd vrij ernstig aan het hoofd verwond. De barbier A. A. D. uit de Beurssteeg no. 17 te Rotterdam, te wiens huize reeds drie maal brand uitbrak, is spoorloos ver dwenen. Aan zijn vrouw liet hij een brief achter, waarin hij verzoekt de zaak op den ouden voet met de bedienden voort te zetten. Door eenige bewoners der Beurs steeg was onlangs een klacht ingediend bij het gemeentebestuur, dat zij hun inboedels niet geassureerd konden krijgen wegens de branden die herhaaldelijk bij den barbier D. plaats hadden. In de gisteren door de binnenschippers te Rotterdam gehouden vergaderingen wer den geen besluiten genomen, die eenige verandering in den toestand brengen. Ge bleken is, dat, nu door deze beweging de vrachtprijzen aanmerkelijk stijgen, enkele binnenschippers zich hebben laten overreden om te gaan laden. De houding van deze lieden werd in de vergaderingen gebrand mei kt. Inmiddels doet het bestuur al het mogelijke om de van buitenaf verwacht wordende schippers er Van af te houden om herwaarts te komen. De voorzitter twijfelt niet, of de zaak van de binnenschip pers zal in het reine komen, mits zij maar volharden bij het eens genomen besluit. Bij den weleerw. pater J. J. Hoogland, voorzitter der «Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek onderwijs", is van een onbekend weldoener de som van f 1000 ten bate van genoemde vereeniging ontvangen. Uit Rotterdam wordt aan de Tel. gemeld Een laaghartige mishandeling heeft gis teren-namiddag plaats gehad in de Eerste Diergaardestraat te Rotterdam, een zijstraat van de Kruiskade. De houtdraaier August L. 11. Unverzagt, geboren te Aken en wo nende in perceel no. 24, staat bekend dat hij herhaaldelijk zijne vrouw mishandelt. Zoo was het ook gisteren-namiddag tusschen 4 uur en half vijf, toen het kermen en weeklagen der vrouw terecht de verbolgen heid der buren opwekte. De 19-jarige buurvrouw Helena Schithof, huisvrouw van A. Vroomans, wonende in perceel no. 28, kwam tusschenbeide en verweet Unverzagt zijn beestachtig gedrag. Deze greep daarom een scherp voorwerp, vermoedelijk een beitel en bracht vrouw Schithof 7 afgrijse lijke steken toe in het hoofd, den rechterpols, de armen en het bovenlijf. Een paar flinke burgers wierpen zich op den woesteling en brachten hem naar een politiepost. Het bloed gudste der arme vrouw uit het lichaam, zij werd in hoogst zorgwekkenden toestand per raderbrancard naar het Ziekenhuis overgebracht, alwaar dr. Metz haar in be handeling nam. De officier van justitie nam onmiddellijk zelf het onderzoek in handen en gelastte de gevangenhouding van den aterling. BINNENLAND. Naar de Fel. verneemt, is gisteren-middag voor H. M. Koningin Wilhelmina ten Paleize te 's-Gravenhage een voorstelling gegeven met de biograaf door de Nederlandsche Biograaf en Mutoscope-Maatschappij te Amsterdam. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat wegens het verrichten van werkzaamheden aan de deuren der sluis te Werkendam, het schutten door die sluis en het rijden over de ophaalbrug over die sluis, op 1 Maart en volgende dagen nu en dan belemmering kan ondervinden en wellicht eenigen tijd gestremd kan zijn. (Stct.) Bij het middelbaar onderwijs in Nederl.- Indië kan worden geplaatst een volkomen bevoegd bij voorkeur gepromoveerd leeraar in de Nederl. taal en letterkunde. Aan de uitzending is verbondeneene gratificatie voor uitrusting ad f1000; over tocht naar Batavia als gouvernements-passa- gier der 1ste klasse, casu quo ook voor het wettig gezin, een voorloopig traktement van f 150 's maands, ingaande met den dag van aankomst te Batavia tot den dag waarop het activiteitstraktement, volgens de deswege bestaande bepalingen in Indië ingaat. Het traktement bedraagt f450 'smaands, met drie vierjaarlijksche traktementsverhoogingen, elk van f 100 's maands, zoodat zal worden bereikt een maximum van f750 'smaands. Zie voorts de Staatsct. Reuter seint uit Aden, dat de Neder landsche oorlogsschepen Piet Hein, Holland en Friesland gisteren van daar naar Batavia zijn vertrokken. Onder leiding van dr. Louis A. Bahler te Schiermonnikoog is in wording een contra-manifestatie tegenover de beweging van den Ned. Vrouwenbond ter Intern. Ontwapening. Ter onderteekening is een verklaring voor mannen en vrouwen door het geheele land verspreid, gericht aan den bestaanden Vrouwenbond, en waarin be treurd wordt de karakterloosheid, die spreekt uit het manifest van dien Bond, hetwelk oorlog afkeurt en weerbaarheid aanprijst, terwijl ten slotte wordt verklaard dat men geen deel neemt aan iets dat oorlog en krijgdienst op eenigerlei wijze verdedigt vergoelijkt of bestendigt. Naar wij vernemen, zegt het Dagblad zal het Congres voor de internationale ontwa pening zeker in Den Haag worden gehouden. Omtrent het tijdstip kan nog geen be paalde mededeeling worden gedaan, daar dit nog van zeer veel omstandigheden afhangt en het waarschijnlijk later dan Mei, misschien eerst in den nazomer zal zijn. Het definitief programma is nog niet opge maakt. Tot aanvulling van het reeds medege deelde feit, dat het gerechtshof te 's-Gra- venhage tijdelijk en in afwachting van het betrekken van het huis op de Prinsessen- gracht aldaar, zijne zittingen zal heuden in het gebouw van den Hoogen Raad, kan het W. v. li. Recht nog mededeelen dat ver moedelijk ter beschikking van het Hof zal worden gesteld de groote audiëntiezaal, waarvan de Hooge Raad in den regel alleen gebruik maakt bij openbare alge- meene vergaderingen, 's Hofs griffie blijft voorloopig op het Binnenhof. Ten bewijze dat de automobielen hier te lande meer in zwang komen, diene dat met 1 Maart ook in Den Haag een »automobie" lenpaleis" geopend wordt, «waar steeds verschillende modellen en diverse fabrikaten in voorraad zullen zijn." Prijzen van f 2000 af. Tevens zal daaraan verbonden zijn een gelegenheid tot stalling en reparatie. Teneinde de kelderverdieping der nieuwe Beurs te Amsterdam zoodanig te kunnen bouwen, dat daarin een «veilige bergplaats" (safe deposit) kan worden ingericht, stellen Burg. en Weth. aan den gemeenteraad voor het verleende crediet met f 20,000 te ver- hoogen. De duizend gulden, die door de directie van de Associatie Cassa waren uitgeloofd voor de aanwijzing van de verblijfplaats van den voortvluchtigen bediende Van Jaarsveld zijn gisteren uitbetaald aan de schrijfster van het bekende briefje aan de politie. Men meldt aan de Tel. uit Leeuwarden In den afgeloopen nacht heeft het sterk gevroren. Onderscheidene marktschepen hebben, wegens het ijs, de stad niet kunnen bereiken. Naar aan de Leeuw. Ct. wordt medege deeld, worden door den heer Janssen van Amsterdam pogingen aangewend om ook te Beets in den polder ondergronden aan te koopen, ter tegenmoetkoming in de werk loosheid. Men moet met een paar eigenaren hebben onderhandeld, met welk resultaat, is nog niet bekend. Het nader adres aan den minister van justitie van den koopman S. Bos. te Ambt- Almelo betreffende zijn beweerde mis handeling en gevangenhouding in de kazerne der marechaussee, blijkt niet door den minister ter zijde gelegd te zijn. Heden werden door den officier van justitie aldaar eenige personen in verhoor genomen door den klager in het adres bij name genoemd. C.) Door eene onbekende oorzaak is Donderdag avond j.l. omstreeks 8 uur een felle brand ontstaan in de Worth-Rhedensche hei. toe- behoorende aan de wed. van Zadelholf te Rheden. De brand, die reeds groote afmetingen heeft verkregen, woedt nog steeds door. Men hoopt door afgraving van de heide het vuur te kunnen beperken, waardoor men de bosschen van den heer Wurfbain zal trachten te behouden. Een oude schaapskooi is mede in de asch gelegd. Het aandeelenkapitaal (f150,000) voor de tram VlissingenDomburg is geheel ge plaatst. Het tot stand komen van dit vervoermid del hangt nog slechts af van de medewer king der Provinciale Staten. Wanneer deze de gevraagde subsidie verleenen, dan is er geen twijfel aan of het Rijk zal door een renteloos voorschot de onderneming steunen. Het dezer dagen voltooide groot abattoir aan de Buitenhaven te Vlissingen is Dinsdag door de firma Thomson Co. in gebruik genomen. Dit is de derde inrichting tot het slachten van vee, aldaar, die in betrekkelijk korten tjjd tot stand kwamen. Kerknieuws. De 11e Nederlandsche Bedevaart naar Lourdes, georganiseerd door het comité van Nederlandsche Bedevaarten zal gehouden worden van 1 tot 9 Mei. Voor prospectussen, inlichtingen inschrij' vingen enz., wende men zich tot Charles Hollmann. Bouillonstraat Maastricht, of een der andere leden van het Comité. In een vorig nummer ontleenden wij aan de Msb. een bericht abusief bleef de bron onvermeld omtrent het overlijden var. de eerw. moeder Overste der Zusters van den H. Carolus Boromeus. Van bevoegde zijde wordt ons opgemerkt, dat het hier niet geldt de moeder-overste van het R. K. Ziekengasthuis te Rotterdam) zooals de Msb. het deed voorkomen, wij' bedoeld gesticht door EE. Zusters Augusti- nessen wordt bediend. Eenige dagen geleden liep in verschillende bladen het bericht, dat per Statendam van Rotterdam naar Amerika zouden scheepgaan eenige Nederlandsche paters Carmelieten, teneinde in de Nieuwe Wereld een missie hunner orde te vestigen. Doordien de voorgenomen afvaart van de Statendam niet plaats had en de EdaM is ingelegd, zouden bedoelde missionarissen heden (Zaterdag) middag 1.30 met bedoeld stoomschip vertrekken. De Vaste-conterenties in de Notre Dame te Parijs worden dit jaar gehouden door den pater Dominicaan Etourneau. Het onderwerp zijner eerste conferentie Zondag' avond II. was: «De Goddelijke Voorzienig' heid, en haar de menschehjke natuur in geschapen besef". Dinsdag-ochtend hebben de Kardinalen en Consultoren van de Congregatie der Riten, in tegenwoordigheid van den H. Vader, a'- gemeene zitting gehouden om te besluiten over de twee wonderen, wier rapport is ingediend als bewijsgronden voorde verlangde heiligverklaring van den Zaligen Jean Baptiste de la Salie, stichter van de Broeders der Christelijke scholen. Naar uit Rome gemeld wordt aan de Germania, zal het a.s. consistorie gehouden worden in Mei. De eerste daad welke de nieuwe Fransche gezant in Rome heeft te verrichten, zal de regeling zijn der onderhandelingen over het benoemen eens Franschen kardinaals. Posterijen en Telegrafie. Briefkaarten. Na 1 Juli a. s. zullen geene kaarten, ook al voldoen deze overigens aan de voor brief kaarten gestelde eischen, als zoodanig ter verzending worden toegelaten, indien het beroep van den afzender niet in één woord of daarmede gelijk gestelde uitdrukking 's vermeld of indien op de voorzijde een tele gram-adres, telefoonnommer of eenig0 andere ongeoorloofde vermelding voorkomt- Koloniën. De schade, bij den grooten brand te Paramaribo geleden, wordt door Onze geraamd op f 232,950. Het blad kan tevens mededeelen, dat thans de brandweermaterialen in de ver schillende hrandspuithuisjes worden nagezien en in den best mogelijken toestand gebracht en dat bij het bestuur reeds een ontwerp tot behoorlijke ."organisatie van het brand' wezen aanhangig is. Er wordt met den meesten ijver een streng onderzoek ing0* steld naar de oorzaak van den brand en het te laat vallen van de alarmschoten op het fort Zeelandia. Te Paramaribo heeft zich eene centra'0 commissie gevormd, die giften in ontvangt neemt voor de slachtoffers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2