Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 4 Maart 1899. Regenten van het Weeshuis der Her vormden dienden onlangs een verzoek bij den gemeenteraad in om een gedeelte der eigendommen behoorende tot het gebouw van dit Weeshuis, en thans staande ten name der gemeente Schiedam, te brengen ter. name van bedoeld Weeshuis aangezien hier een vergissing in de eigendomsbewij zen in het spel is. B. en W., de bevoegde autoriteiten ge hoord, adviseeren dit verzoek in te willigen. De vroegere bleekerij »Het Lammetje" aan de Emmastraat, thans eigendom van den heer A. Berkel, zal weldra bebouwd worden. Door den heer Berkel is aan den gemeenteraad verzocht om een gemeente terrein in huur te mogen bekomen, gelegen voor een tweetal perceelen, die hij van plan is daar te bebouwen. Adressant is bereid dien gemeentegrond tot tuin aan te leggen en er een ijzeren hek op steenen voet om heen te bouwen, B. en W. adviseeren, mede uit het oog punt van welstand en zindelijkheid, om onder eenige voorwaarden, voorloopig voor 10 jaar, aan adressant op diens verzoek gemeld ter rein, groot S3 cA., te verhuren en wel voor f5.— 'sjaars. Bij de opname der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger door B. en W. op 24 Februari II. is gebleken, dat aanwezig was f 82135.44% een bedrag dat met de boeken klopte. De heer J. S. Bosman alhier is benoemd tot Directeur van het Mannenkoor van de te dezer stede gevestigde aldeeling van •Patrimonium" en heeft die benoeming aangenomen. De 8-jarige P. Soelers, viel heden-morgen omstreeks 10 uur in de Noordvestgracht. Hij werd gered door A. Kool, die hem met een haak op 't droge trok. In de Frankenstiaat viel heden-morgen een voor een spoelingwagen gespannen paard plotseling dood neer. Het behoorde in eigen dom aan den bouwman W. Suiker te Vlaardinger-Ambacht. In zake den het vorig jaar bij den burge meester van Kethel gepleegden diefstal komt meer en meer klaarheid. De justitie uit Rotterdam deed gisteren ochtend met behulp van de politie te dezer stede huiszoeking bij de ouders van de toenmalige dienstbode van den burgemeester in de Polderstraat alhier. Daarna begaf de justitie zich naar Kethel, waar de vermoedelijke daderes moest aan wijzen de plaats waar zij de gestolen voorwerpen te water had geworpen. Zij gat die op te zijn aan de bocht van de Gollinson 1 mijn redder Kolonel. Meer zeide hij nietmet de hand van zijn kolonel in de zijne viel hij in onmacht Den volgenden dag was het kerstmis en Gollinson, bedolven in kussens, rustte in de verwarmde huiskamer van zijn kolonel in een grooten armstoel van al de ellende uit. Liefdevol sloeg hij zijn dochter gade, die de kolonelsvrouw behulpzaam was in do huishouding, we hebben daar alltijd zoo naar verlangd. Lize dankte met de oogen. Was het toe val, dat Jack eerst zijn moeder, toen Lize aanzag, die hoog bloosde. Eenige weken later, toen de familie zich rond de theetafel had vereenigd, zei Jack plotseling: Moeder. Lize wil u over een halfjaar gaan verlaten. 't Werd plotseling stil in het vertrek. Lize's vader kuchte, de kolonel beet zich op de snor en mevrouw liet verschrikt haar band werkje vallen en wendde zich tot Lize. Maar kind Jack heeft mij gevraagd zijn vrouw te worden en ik heb »ja" gezegd zeide Lize eenvoudig. Kerklaan en nabij de Steenenbrug over de Poldervaart. Schippersbeweging. De kwestie der binnenschippers te Rot terdam is nog niet, zooals men algemeen verwachtte, opgelost. De schippers hadden bij het aannemen der Rotterdamsche Beursconditiën den wensch geuit daaraan toe te voegen de volgende voorwaarden. lo. als de bevrachters boven de conditiën gaan, verbeuren zij een boete van f 50 2o. binnen èen niet te lang tijdsverloop (December a.s.) moeten de bevrachtingen buiten de herbergen geschiedenen 3o. de Rotterdamsche beursconditiën voor binnenlandsche bevrachting moeten op naam van den Binnenschippersbond gedeponeerd worden aan de rechtbank alhier. In eene vergadering gisteren-avond door de binnenschippers in hun lokaal gehouden kwam het bericht in van de gezamenlijke scheepsbevrachters, dat zij niet ingaan op de gestelde voorwaarden. Dientengevolge blijft de staking voortduren. Tot Rotterdam komen talrijke gevallen van typhus voor, waarvan vele met doode- lijken afloop. (Echo.) Voor ongeveer drie weken hebben zich te Rotterdam gevestigd, onder de firma A. Gurskun, twee Duitschers, voorgevende groothandelaren in ingemaakte visch te zijn. Den 16en Febr. jl. verscheen in een der Rotterdamsche bladen van die lieden een advertentie, waarin werd gezegd dat een jonge man direct een betrekking kon be komen, mits hij f 50 a f SO borg kon storten. Twee jongelieden sloegen op die adver tentie achtbeiden stortten eer. bedrag groot 150, en een paar dagen later waren de firmanten, wier groothandel bleek niet te bestaan, met het geld verdwenen. De eerste is 60 a 70 jaar, de tweede 28 jaar. De oudste spreekt slecht Duitsch en heeft steeds bij zich een bruinen wan delstok met nikkelen knop. De jongste, die behalve Duitsch ook een weinig Hol- landsch spreekt, heeft steeds bij zich een bruinen wandelstok met gebogen knop. De commissaris van politie in de Ie afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. BINNENLAND. H. H. M. M. de Koninginnen bezichtigden gisteren met Prinses Elisabeth in «Pulchri Studio" te 's Gravenhage de moderne schil derijen en teekeningen, die eerstdaags in de kunstzaal zullen worden geveild. Het Vaderland verneemt, dat H. M. de Koningin-Moeder het beschermvrouwschap over de te Arnhem te houden geneeskun dige tentoonstelling heeft aanvaard. De radicale kiesvereeniging 3eneden- Oosferdiep heeft in de gisteren te Veendam gehouden ledenvergadering mr. E. A. Smidt met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De Volkstelling. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is men reeds druk bezig met het voorbereiden van de werkzaamheden voor de in dit jaar te houden achtste tienjarige volksstelling. Er moet, overeenkomstig de adviezen van de commissarissen der Koningin in de pro vinciën, zijn besloten, de volksstelling, even als in 1869, 1879 en 1889 te doen houden op 31 December. Het is het voornemen van den minister om al het benoodigde materieel, niet even als vroeger, door tusschenkomst van de commissarissen der Koningin, maar recht streeks aan de gemeenten te zenden. De bewerking van het eerste gedeelte der uitkomsten zal eveneens niet meer aan de prov. bureaus voor statistiek worden opgedragen, maar aan het departement van binnenlandsche zaken geschieden, waar daartoe een centraal bureau zal worden gevestigd. De Militiewet. In de Venloosche Courant schrijft de afgevaardigde dr. Nolens over dit ontwerp. Voor de voorstanders van den persoon lijken dienstplicht is deze nieuwe wijziging der Militiewet eene noodzakelijke conse quentie. »Ook tegenstanders kunnen redenen heb ben waarom zij, nu eenmaal plaatsvervanging is afgeschaft, voor eene loyale, gelijke uitvoering der wet, deze wijziging wensche- lijk achten of althans aanvaarden. »Niet de minste twijfel kan er bestaan dat dit wetsvoorstel aangenomen zal wor den het is zeker dat het binnen korten tijd wet zal zijn. •En evenmin als de afschaffing der plaatsvervanging eene katholieke kwestie was, evenmin is het deze opheffing der militie-vrijwilligers. »Even gevaarlijk en onvoorzichtig het zou geweest zijn van de invoering van den persoonlijken dienstplicht eene katholieke kwestie te maken zoo gevaarlijk en onwaar zou het zijn bij deze aangelegen heid de katholiciteit in het geding te brengen. »Aan de eischen die door de Katholieken, als zoodanig gesteld moesten en konden worden, heeft de regeering bij de afschaffing van de plaatsvervanging in de ruimste mate en op de meest onpartijdige wijze voldaan. Het zij hier nogmaals erkend." Herinneren we, teekent de Standaard hierbij aan hoe onlangs dr. Schaepman zich in het Centrum over het plan-Coolen uitliet, om te doen zien, dat de meening thans door den heer Nolens ontwikkeld onder de Roomsche Kamerleden meer aan hangers vindt. De ongevallenwet- Door de heeren J. C. Van Marken en F. G. Waller, directeuren der Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft is aan de Tweede Kamer een adres verzonden, waarin zij eenige bezwaren inbrengen tegen het aanhangig ontwerp van wet tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de gelde lijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Aan het slot van hun betoog brengen adressanten onder 't oog, dat ten opzichte van het stelsel van verplichte verzekering bij de Rijksverzekeringsbank de voorgestel de regeling, niet zoozeer als welgewenscht ware, met de behoeften en hulpmiddelen der practijk rekening houdt, en daardoor den werkgevers en werklieden, die onaf hankelijk van de wetgever eene regeling tot stand brachten, belangrijke nadeelen berokkent. Naar het Vad. verneemt, zal de commissie van rapporteurs over de ongevallenwet de volgende week een conferentie met den minister hebben. Kosten Leerplicht. Door Burgemeester en Wethouders van Gouda is in den Raad een nota overgelegd, waarin de kosten, die het leerplicht ontwerp aan de gemeente zou veroorzaken, zijn op gegeven. Zij komen daarin tot de slotsom dat wanneer geen wijziging wordt gebracht in de berekening der bijdrage van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs (art. 45 der wet) de onveranderde vaststelling van het wetsontwerp op den leerplicht, ten minste van de artt. 1 en 3 er van, van de gemeente Gouda, eene stad met ongeveer 22.ÜU0 inwoners, volgens zeer matige be cijfering zal eischen eene aanvankelijke j aarlij ksche uitgaat van f32.000, zegge 32 duizend gulden. En aangezien thans de plaatselijke directe belasting naar het inkomen wordt geheven tot een bedrag van 3V4 percent van het belastbaar inkomen der belastingschuldigen, zal dan moeten worden geheven ruim de helft meer of ongeveer 5 pCt. van alle inkomens. De Romeinsche kwestie. Door den heer J. J. Klippers, president van den Alg. Ned. Zouavenbond, is het volgende telegram verzonden aan Mgr. Tar- nassi, Apostolisch Internuntius te 's-Graven- hage. De Nederlandsche Pauselijke Zouaven, eenparig feestelijk vergaderd op 's Pausen 89sten Verjaardag, juichen en jubelen, en roepen U toeLeve de Paus, de wettig® Koning van Rome 1 En aan de graaf Zanini, Italiaansch Consul te 's-Gravenhage, het volgende protest' telegram. De President met de Nederlandsche Pause* lijke Zouaven plechtig vergaderd op den 89sten Verjaardag van hunnen Paus-Koning Leo XIII, eischen van Uwe Regeering de teruggave der Kerkelijke Staten, die op 20 September 1870 door Koning Victor Emanuel onwettig en door ruw geweld den Paus zijn ontnomen. Leve Paus Leo XIIR de wettige Koning van Rome De correspondent der N. R. Ct. te Kon- stantinopel schrijft De Sultan heeft aan dr. A. Coomans de Ruiter, geneesheer van ons gezantschap alhier, van den keizerlijken prins Sjevket efendi, den grootvizier en andere Turksche hooge personages, het commandeurskruis van de Osmanié-orde verleend, als een hernieuwd bewijs van waardeering voor diens werkzaamheid. In Maart 1897 had de dokter reeds het commandeurskruis van de Medzjidié-orde en de medaille van den Grieksch-Turkschen oorlog gekregen als belooning voor de vrij willige diensten die hij tijdens dien oorlog in het hospitaal van het paleis had bewezen- De nagedachtenis van mr. van MaaneP, in leven advocaat generaal bij den Hoogen Raad, werd in de gisteren gehouden zitting van dat college in gevoelvolle bewoordingen gehuldigd door mr. Polis, procureur-gene raal, en mr. Coninck-Liefsling, president van den Hoogen Raad, alsmede door mr. J. Limburg, advocaat, die namens de Bali® sprak. Zijne groote bekwaamheden op rechtïkundig gebied en zijn humaniteit werden zeer geroemd. Door wijlen mej. A. De Boom is het perceel Kleine Houtweg 20, te Haarlem i waarbij een groote tuin behoort, bij testa mentaire beschikking vermaakt aan di® gemeente. Aan dit legaat zijn echter voorwaarden verbonden, die de aanvaarding een pm®4 van overweging zullen doen worden. Door de erflaatster is nl. de bepaling gemaakt dat de gemeente zich moet verbinden jaarlijks f 650 uit te keeren aan een vrouwe* lijke bloedverwante tot aan haar dood het huis moet bestemmen voor een gesticht voor bejaarde vrouwen. Tot de vele legaten door mej. De Boon® vermaakt, behoort o.a. f 25,000 voor het nieuwe R. K. Gasthuis in de Karaperlaan- Erfgename van het na aftrek der legaten nog zeer aanzienlijk kapitaal is het fond® der R. K. scholen daar ter stede. Heden, 4 Maart, is het 11 jaar geleden, dat de Ned. R. K. Volksbond met goed" keuring van Z. D. Hw. den Bisschop va® Haarlem te Amsterdam werd opgericht. Hij groeie en bloeie Het bevel tot gevangenhouding van de gedetineerden Haas en mr. Van Hall is, na®r het IV. v, d. D. meldt, weder voor ^0 dagen verlengd. Er zijn plannen aanhangig voor het i°' richten van een automobielendienst tussch®11 IJmuiden en Amsterdam, wat speciaal v°°r het vischvervoer van groot nut kan zijn, Door den gepensionneerden kapitein d®r infanterie den heer C. A. Koorenaar te Breda, zijn veel burgers opgeroepen, oli> middelen te beramen, teneinde het bors'" beeld van generaal Chassé, op kosten d®r burgerij te plaatsen in den gevel van d® nieuwe in aanbouw zijnde Chassé-kazerr)0 aldaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2