GEMENGD NIEUWS. Kerknieuws. De Ceremonien der Goede week bij de Grieken. Laatste Berichten. Posterijen en Telegrafie. Rechtszaken. Scheepvaart. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Wegens Beursfacantiedag heden gee" noteering van Effecten. Te Vlissingen is Dinsdag diefstal gepleegd van een trommel met effecten en bankpa pier. De bestolene is een koffihuishouder en bewaarde het trommeltje in een niet gesloten muurkast van zijn woon- en tevens slaapkamer, die aan zijn koffiehuis grenst en slechts met een glazen deur daarvaD is gescheiden. De dief of dieven hebben zich tijdens man en vrouw in de koffiekamer waren, en wel des avonds tusschen 7 12 uur, toegang tot die kamer verschaft door niet gesloten achterdeuren. Zij zullen na tuurlijk wel goed geweten hebben, waar het trommeltje stond, zoodat het voor hen dan ook het werk van een oogenblik is geweest om het weg te nemen en het hazenpad te kiezen. De gestolen eflecten zijn zeven certifi caten Ned. Werkelijke Schuld groot ieder f1000, waarvan de nummers bekend zijn, het overige bedrag ter waarde van een paar duizend gulden bestond uit bankpapier gouden tientjes, enz. Dinsdagochtend zijn door een jongen op het glacis in een sloot eenige papieren, contracten enz. toebehoorende aan den koffie huishouder en die in het trommeltje waren ge borgen gevonden, en Vrijdag-ochtend haalde de politie bij het dreggen in een sloot op dezelfde plaats ook het trommeltje met de effecten op. Thans wordt nog vermist bank papier en de spetie tot een bedrag van f 600. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Door den bestolene wordt 1500 ui geloofd voor hen, die aanwijzing geeft, welke tot hun arrestatie leiden. De heer C. Versteeg te Wassenaar schoot deze week op zijn land, ge» naamd Klein-Azië, een hier geheel on bekende vogel. Bij nader onderzoek bleek het te zijn een Griel (Oediculmus cre pitans). 't Is een duinvogel, Het dier is door den heer Versteeg ten geschenke aangeboden aan het Museum voor Natuur lijke Historie te Leiden. Bij de riooleeringswerken nabij de Laan van Meerdervoort in Den Haag, had gisteren een zeer ernstig ongeluk plaats. Een man geraakte tusschen een stoommachine be kneld en werd bijna onmiddelijk gedood. Een ander werkman, die de machine tot stilstand trachtte te brengen om zijn kameraad nog te redden, kwam daarbij met een zijner armen tusschen de machine, ten gevolge waarvan dit lichaamsdeel hem werd afgekneld. De verminkte werd naar het gesticht Bronovo vervoerd, terwijl het lijk van zijn kameraad naar de begraaf plaats werd overgebracht. Gisteren ochtend vroeg werd het publiek in de Kalverstraat bij den Dam te Amster dam van schrik bevangen op het zien van een man, die zich in nachtgewaad buiten een der vensters der tweede verdieping van het hotel Polen had begeven. De waan- ziunige stond met de bloote voeten op den uitstekenden bovenrand van een venster der eerste verdieping, maar had, met der. rug naar het publiek, het hoofd nog binnens huis. Daarbinnen hield men hem stevig vast en spandq men alle krachten in om het lichaam over het raamkozijn naar zich toe te trekken Dit gelukte, maar zeer langzaam. De ongelukkige hield tegen zoo veel hij kon. Op het laatst haakte hij zijne teenen nog krampachtig om het raamkozijn. Inmiddels was echter personeel van het hötel ter hulpe toegeschoten, zoodat men den waanzinnigen meester werd. Donderdag zijn twee opvarenden van den botter U. K. 333 aan een wissen dood ontkomen. Bij IJmuiden viel de knecht over boord, waarop de schipper zich ijlings met de knie op het berghout boog, en de drenkeling hem om den pols greep. In deze gevaarlijke houding was de eerste verder onmachtig hulp te verleenen en zou zelf te water geraakt zijn, ware geen redding geboden van Hr. Ms. zeilschip Argus, dat in de onmiddellijke nabijheid lag. Eenige manschappen sprongen aan boord van het visschersvaartuig en te water en hadden de voldoening schipper Joh. Koffeman en zijn knecht Jan Visser uit hun hachelijken toestand te redden. Beiden waren vol lof over de betoonde hulp. waaraan zij het leven te danken hebben. Te Hilversum is in een onbewaakte oogen blik een kind van anderhalf jaar in een pot met kokend water gevallen en na een vreeslijk lijden van 24 uren aan de gevolgen overleden. Onder het eten schoot de vrouw van een Orker visscher een vischgraat in de keel, met het treurig gevolg, dat zij onder hevige pijnen is bezweken. De woning van een oud gebrekkig echtpaar te Baardwijk bleef ongewoon lang gesloten, zoodat men een onderzoek instelde. De deur bleef, na herhaald kloppen gesloten, zoodat men zich toegang verschafte door het venster. De vrouw vond men dood op den grond liggen. De man lag in bed doch kon zich niet alleen helpenhij is nu naar het Oude-mannenhuis overgebracht Een pleizierboot, de mailstoomer Slella van den Southern Western spoorweg, gaande vanJSouphampton naar Guernsy, is in een dikken mist op de Cesquets-rotsen bij Guernsey geloopen. Er waren 155 passagiers en een bemanning van 35 koppen aan boord. Het schip zonk in tien minuten. Ongeveer honderd opvarenden, waaronder alle vrouwen en kinderen die aan boord waren, zijn in de booten gered. Men vreest, dat de overigen verongelukt zijn. Als verdronken worden reeds opgegeven, de kapitein, de stuurman en verscheidene passagiers. Op de Missisippi is Woensdag een stoom boot ten gevolgen van een ontploffing gezonken. Volgens een bericht van Reuter uit Memphis zijn er 50 menschen bij omgekomen, volgens een ander bericht is het aantal slachtoffers veel geringer. Op Palmzondag heeft de palmwijding in de katholieke kerken die den Gnekschen ritus volgt evenals bij ons, plaats vóór de Hoogmis. Na de wijding worden de palmen neergelegd op een tafel midden in de kerk, waarop ook een Evangelieboek ligt. De geloovigen kussen eerst het Evan gelieboek en krijgen dan ieder een palmtak. Op Witten Donderdag wordt het officie, de 12 Profetiën en de passie naar de vier Evangelisten gezongen voor een kruisbeeld dat geplaatst is tuischen de beelden van Maria en Johannes. Na de 5e Profetie wordt deze groep de kerk rondgedragen en midden in de kerk opgesteld. Daar heeft dan de vereering van het kruis plaats, doordat de geloovigen zich tot driemaal toe op den grond werpen, daarbij steunende niet op de knieën, maar op de gesloten vuist. Op Goeden Vrijdag wordt in het geheel geen H. Mis gelezen, ook niet de H. Mis prae- sanctificatorum, die bij ons plaats heeft. Men trekt dien dag door de straten en de kerk in processie met een afbeelding van het H. Graf in het midden. In de kerk teruggekeerd wordt opnieuw het kruis ver eerd en met bloemen bestrooid, alsmede het Evangelieboek dat daarnaast op de tafel is gelegd. Tot s nachts twee uur, wanneer het nachtofficie begint, knielen bij het Graf geloovigen neer, die van tijd tot tijd een roerend klaaglied aanheffen. Bij het nacht officie zingt de priester een hymne bij het Graf, waarvan de eerste regels luiden Christus ons leven, Gij werdt in het Graf gelegd, en de heerscharen der Engelen be wonderen Uw zelfvernedering, enz. Na afloop trekt men weer in processie door de straten, waarbij alle aanwezigen lichten dragen. Bij den terugkeer in de kerk gaan alle geloovigen onder de omhoog gehouden afbeelding van het H. Graf door de kerk binnen. Nadat het kruis en het Evangelieboek weer vereerd zijn, deelt de priester de bloemen uit, die bij het graf waren neergestrooid. In den middag beginnen de Vespers, waaronder de profetiën en het gezang der drie jongelingen in den oven worden ge zongen. Dan wordt het Epistel voorgelezen uit den brief van Paulus aan de Romeinen en de kerk met de op Palmzondag over gebleven palmen bestrooid. Om middernacht beginnen de klokken te luiden voor de Paaschmis en worden een rei Elegiën gezongen op het Lijden des Heeren betrekking hebbende. Zoodia het volk in de kerk is, worden de lichten uit gedaan en is het Altaar door een doek van het kerkruim afgescheiden. Plotseling gaat dan de middendeur open en treedt de celebreerende priester vooruit met een brandende kaars in de hand en zingt: Komt en ontvangt het licht, enz. Alle aanwezigen hebben een kaars mede gebracht en steken deze thans aan. Zoo trekt men met het Evangelieboek en een beeld van den verrezen Jezus door de straten. Op een geschikte plaats heeft een opont houd plaats en zingt men in de open lucht het Evangelie der opstanding. De priester laat dit volgen door het »Christus is ver rezen," waaronder hij het Evangelieboek en het beeld bewierookt. Het volk heft nu antiphonen aan en geweerschoten weer- knallen als symbool der vreugde van de Christenen over 's Heeren Verrijzenis. De processie keert weer naar de kerk terug, waar de lampen en kaarsen ont stoken zijn. De deur is gesloten en de priester klopt tot driemaal toe met het processiekruis tegen de deur. Nadat de deur geopend is, wordt het beeld der opstand op een altaar geplaatst, waar het door den priester en het volk vereerd wordt. Men geeft dan elkaar den vredekus met de woorden Christus is waar lijk verrezen. Drie dagen lang en soms gedurende het geheele octaaf zijn deze woorden thans de gewone groet, ook in het burgerlijk leven. In den namiddag worden de Vespers gezongen, door het volk de tweede Ver rijzenis genoemd, waarin dezelfde cemoniën plaats hebben als in den morgen aan de H. Mis voorafgingen en daarna het H. Evangelie van den H. Johannes over den ongeloovigen Thomas wordt gezongen. De aanwezige priesters zingen daarbij de reien van het Evangelie, ieder in een verschil lende taal. Voor den verderen afbouw der nieuwe kathedraal te Haarlem is o. a. ingekomen een certificaat 4 pet. Vereenigde Ameri- kaansche Fondsen, groot f 1000. Door wijlen den zeerw. heer H. van Peer, in leven pastoor te Soest en aldaar onlangs overleden, is aan hei parochiaal kerkbestuur een bedrag var, f 4500 benevens zijn in boedel vermaakt. Te Vierakker (Geld.) overleed Woensdag op 46-jarigen leeftijd de pastoor der parochie, de Zeereerw. heer C. W. Nieuveld. Zijn heengaan dompelt de geloovigen in diepen rouw. Men schrijft aan het Centrum uit Hellen- doorn dd. 30 Maart Alhier is eergisteren-avond te 10 uur overleden de zeereerw. heer G. Haperink, sinds 1890 pastoor dezer parochie Zijneerw. had verleden Vrijdag avond een lichte longontsteking gekregen met eenige aan doening aan het hart. Zaterdag op Maria Boodschap heeft hij met groote inspanning nog de eerste H. Mis gelezen, maar moest sinds dien tijd het bed houden. Aanvankelijk en zoo tot Maandag-avond was er nog weinig gevaar, doch van dat oogenblik af nam de ziekte, vooral de aan doening van het hart, zoonanig toe, dat hij nu en dan leed aan zware benauwdheden en Dinsdag-avond met de H.H. Sacramenten werd voorzien. Zijneerw. was op zijn ziek en sterfbed een voorbeeld van geduld en overgeving aan Gods H. Wil, en is met volle kennis en al biddende in den Heer ontslapen. De parochie verliest aan hem een beminden en zorgvollen herder eu vader terwijl onze pastoor ten hoogste gezien en geëerd werd, ook door alle anders denkenden. Keizer Franz Joseph heeft op Witte Donderdag in den Hofburg te Weenen wederom de plechtige voetwassching verricht bij twaalf arme grijsaards. Ook de aartsbisschop van New-York, Mgr. Corrigan, heeft in een schrijven aan Z. H. den Paus verklaard dat, r.u de H. Vader het Americamisme heeft veroordeeld voor hem en alle Katholieke van Noord-Amerika de strijdvraag is beslecht. H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van een hofdame, bracht heden-middag 12 uur een bezoek aan den Koninklijken grafkelder en legde een lauwertak met immortellen op de lijkkist van wijlen Z. M. Koning Willem III. De directeur van het Kabinet der Koningin, jhr. Gevers Deynoot, is heden ochtend [tot herstel van gezondheid naar Aken vertrokken. -- In de heden-ochtend te Overschie gehouden vergadering van den gemeente raad werd tot wethouder en ambtenaar vafi den burgerlijken stand benoemd de heer H. G. Ruhaak. Reuter seint heden uit ParijsGis teren-avond heeft een krankzinnige, Ozoul genaamd, meenende den president der Republiek te treffen, in het Bois de Bologn° den rentenier Tourret, die veel op Loubet gelijkt, met revolverschoten gedood. Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor Schiedam en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart 1899 ingelegd ƒ10676.98, terugbetaald f 8449.101. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2308. De kantonrechter te dezer stede veroor deelde H. J. van der Heem, koopman in brillen te Rotterdam, tot f30 boete of 20 dagen hechtenis, ter zakevan onbevoegde uitoefening der geneeskunde. Schiedam, 1 April. Voigens gisteren alhier bij de reederij ontvangen telegram arriveerde het Nederlandsche schoeuerschip Quintus, kapt. P. Boeijing, heden van Schiedam te Gothenburg. Gedurende de maand Maart arriveerde alhier 1 stoomschip, tegen verleden jaar 2 stoomschepen en 2 zeilschepen. Ondertrouwd: 30 Maart. G. Vormer, oud 25 jaar en H. W. M. J. Roelants, oud 25 jaar. J. J. Leenders. oud 28 jaar »n C. F. W. Steenland, oud 23 jaar. J. van Rijn, oud 30 jaar, en T. H. van den Berg. oud 30 jaar. P. Driessen, oud 42 jaar. en M. A. Holierhoek, oud 28 jaar. A. 0. L. van Deursen, oud 22 jaar, en A. M. de Bie, oud 22 jaar. W. G. van Rjjn, oud 24 jaar, en A. F. de Groot, oud 22 jaar. J. P. M. Scholte, oud 23 jaar, en M. P- Rost, oud 19 jaar, Geboren: 28 Maart. Trijntje, dochter van F. M. van Dijk en J. C. Keizerwaard, Hoofdstraat. 30. Fuphrosine Veronica Maria Anna Clementina, dochter van F. M- A. van Dijk en E. V. M. A. G. Wolsky, Noord vest. Overleden: 29 Maart. Sara Maria Schutt, oud 73 jaar, weduwe van J. H. ten Hacker., Lange Achterweg. 31. Trijntje van Dam, oud 51 jaar, echtegenoot van J. Ver boom, Lange Nieuwstraat. 1. Jan Stok- hoff, oud 49 jaar, Raam. Petrus Johan- Zondag, oud 68 jaar, Westfrankelandsche Laan. BEURS VAN SCHIEDAM. 1 April 1899. Olficieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs- Zaterdag 1 April. Moutwijn f83,V per Hectoliter cont., zonder tust en zonder belasting- Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins. Spoeling f 1.90. Moutwijn: Makelaars Not. f9i/<. Stemming Onveranderd. Berlijn. Spiritus in loco I Meel 12 Merk. 1. md. Parijs. 12 APril Rogge, loop. md. April p. Maart April/Mei 31 Mrt. Ha mb. I 9 Spirit. 1 April- 39.70 (z. f) 30 Maart 31 Maart 43. 42'/v 1R75 19.50 New-York. Maïs Amsterdam. Amsterdam, 31 Maart. Geen noteering- Amsterdam, 1 April. Geen noteering- Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur. 1 April 1.15 M. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f12.121 Disc. 3 pC*' Parijs -48.10 3 Antwerp. - 47.95 31»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2