was. Ondanks het gelid gardes te paard voorop ondanks de agenten die aan weers zijden van het rijtuigje meedraafden, werd bij het uitkomen van het station de afslui ting verbroken door een woest opbruisende menschenzee, waarin rijtuigje en escorte als verdronken schenen. Marchand in majoorsuniform groette salueerend de pet afnemend, wuivend^ Dezelfde geestdrift volgde de personen die in de andere rijtuigen gezeten waren, zijn metgezellen en verdere officieren, «leve Marchand leve het leger 1" was de alles beheerschende kreet. Ook langs den verderen weg steeds toejuichingen. Het Concordeplem was leeg-, de rue Royale volgeloopen, er was geen doorkomen aan. Hier had een jolige manifestatie plaats. Het ministerie van marine had geen vlag uitgestokende menigte ver langde het. Aan de overzijde werden vlaggen afgerukt en in menigte op straat geworpen. Dadelijk waren afgevaardigden ik zag Lasies en graaf de Gasteliane bij de hand om zich van de vlaggen en het incident meester te maken. Zij drongen met de gescheurde driekleuren het ministerie binnen. Intusschen was de minister met Marchand en Sabatier op het balkon ver schenen. Wel vijf minuten hielden de toe juichingen aan. De Marseillaise werd aan geheven. Toen de minister en Marchand naar binnen gingen, verstrooide de menigte zich langzamerhand. Kruger en Milner. President Kruger kwam Woensdag ochtend om 10 ure te Bloemfontein de hoofstad van de Oranje-Vrijstaat aan. Het station was versierd en een eerewacht stond klaar In de straten verdrong zich een dichte menigte. President bteyn en de overige leden van de regeering en van den stads raad ontvingen. Kruger, die in zijn antwoord op een adres van den stadsraad verklaarde dat hij en zijn raadslieden te Bloemfontein waren gekomen om ten behoeve van de welvaart van geheel Zuid-Afrika werkzaam te zijn en over «alle vraagstukken die niet de onafhankelijkheid van de Zuid-Afrikaansche republiek raken, te spreken. Woensdag middag hadden Kruger en Milner een onderhoud. Het behandelde wordt stipt geheim gehouden. Des avonds was er ter eere van Kruger en Milner schitterende'receptie in de presidentswoning. De Dmtsche gezant Von Heyking is naar uit Peking geseind wordt, door den keizer van China in audiëntie ontvangen. De gezant overhandigde den keizer de orde van den zwarten adelaar en aan de keizerin-weduwe twee porseleinen kroonkandelaars. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 2 Juni 1899. De voorloopige candidaten der kiesver- eeniging «Schiedam" voor den Gemeente raad (vacature district II) zijn de heeren A. Dirkzwager, L. L. van Eraden en C. van Meurs. Ook de heer JE. Elzevier Dom wenscht bij de a.s. periodieke verkiezing voor den Gemeenteraad niet weder in aanmerking te komen. De heer Dom is de nestor van onzen raad, waarvan hij sinds 1877 lid is. De aangekondigde voordracht over munt gasmeters had. Woensdag-avond in «Musis Sacrum" plaats voor een vrij talrijk publiek waaronder wij leden van 't Dagelijksch Be stuur dezer gemeente en van den Gemeen teraad opmerkten. Nadat de heer De Bats een en ander ten voordeele van kookgas had gezegd en tot staving zijner beweringen op een op het podium geplaatst toestel, eigenhandig een biefstukje, volgens de Engelsche me thode, had gebakken, ging hij over tot verklaring der droge en natte gasmeters welke verklaring door voorbeelden werd toegelicht. Daarna behandelde spr.de munt gasmeters, waarover wij reeds in een vorig nummer het een en ander hebben m ede- gedeeld, en somde de voordeelen op die in het gebruik daarvan gelegen zijn. Hij spoorde aan zich van een dergelijke installatie te voorzien. In de zaal waren eenige toestellen geplaatst die door de aanwezige konden worden bezichtigd. Ook waren formulieren verkrijgbaar waarop een muntgasmeter kon worden aangevraagd. In treffenden eenvoud werd gisteren ochtend het stoftelijk overschot van notaris Roelants ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats, waar het door een aantal belangstellenden werd verbeid. Met de familie volgden vertegenwoordigers van het «Nut", de Spaarbank, de commissie voor den Cursus in Handenarbeid en het college van kerkmeesters der Ned. Herv. gemeente de baar, o. a. met een fraaien krans van het «Nut" bedekt, naar de groeve, /kan het graf werd niet gesproken. De heer P. J. Dodenhuis, stationschef alhier, herdacht gisteren den dag waarop hij voor 30 in dienst trad der Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij. Het personeel dat in den heer Dodenhuis een welwillend chef eert, wilde dezen dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Nadat te 12 uren de vlag op het station was geheschen, werd de heer Dodenhuis door twee ambtenaren van zijne woning af gehaald en geleid naar de kamer van den chef op het perron, waar ambtenaren en beambten zich vereenigd hadden om den jubilaris hun gelukwenschen aan te bieden. In welgekozen bewoordingen wenschte hem daar de heer H. van der Wal, sous chef, geluk met het afgesloten 30-jarig tijd perk «een lang baanvak, een groote route", wenschte hij hem, wiens »metalen" nog niet zijn versleten, geluk met het afgelegde «traject" en hoopte dat hij nog jaren veel geluk en voorspoed zou beleven in dienst der H. IJ. S. Als stoftelijk huldeblijk bood hij daarop den jubilaris twee Japansche vazen en een album. Daarna stemden allen uit volle borst in met den jubelzang «lang zal_hy leven", die tot groote verbazing der reizigers over het perron weerklonk. Diep geroerd dankte de chef, na de Japansche vazen bezichtigd te hebben, zijn personeel voor de gebrachte hulde en drukte hij den wensch uit dat hij nog lang aan het station Schiedam mocht ge plaatst blijven en dan dezelfde sympathie en achting waardig blijven, die hij thans op zoo ondubbelzinnige wijze mocht genieten. Toen bezichtigde hij het smaakvol be werkte album, waarin bijzonder de aandacht trekt een spoorwegbaan, waar tusschen de datums zijn geslingerd, een locomotief dragende den naam «Schiedam", een loco motief voor den kop gezien, enz. De officieele plechtigheid was hiermede afgeloopen, doch naar gelang de dienst het toeliet, gaven allen gehoor aan de vriendelijke uitnoodiging van den chef een glas te komen ledigen op dezen, voor hem tot een waren feestdag gestempelden dag. Ter gelegenheid van zijn 30 jarig ambts jubileum aan de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij werd gisteren de heer P. J. Dodenhuis ook gecomplimenteerd door een commissie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, bestaande uit de heeren P. C. van der Pant Jr., M. L. Honnerlage Grete en den secretaris der Kamer, jhr. mr. F. Humalda van Eysinga. Bij monde van den heer Van Eysinga werden den jubilaris de beste wenschen ook namens Handel en Nijverheid te dezer stede toegebracht. De maandelijksche vergadering van de af- deeling Schiedam van den Ned. R. K. Volks bond wordt op Zondag 18 Juni a.s. in de Officieren-Vereeniging gehouden. Bij eene door de directie der marine te Amsterdam op eergisteren gehouden aan besteding was voor perceel 48, kaarsen, de stearine-fabriek «Apollo" alhier de laagste inschrijfster voor f 1069.14. Gisteren-middag te 4»/* ure had de 9- jarige Jeelders het ongeluk met vischjes vangen nabij de Overmaassche steeg in de Lange Haven te geraken. Hij kon gelukkig spoedig worden gered met behulp van een stok die hem werd toegestoken. Naar de N. R, Ct. meldt, is het gerech telijk onderzoek betreffende het ongeluk met de brandladder te Rotterdam afgeloopen. Het resultaat daarvan is, dat gen aanleiding be staat om eenige vervolging te dezer zake in te stellen. De conducteur der posterijen De K., die tijdens het déraillement te Nieuwerkerk in het postrijtuig van den trein dienst deed, heeft ten gevolge van den hevigen schok, die hem door het rijtuig deed slingeren, zulke zware kneuzingen bekomen, dat hij sedert geen dienst heeft kunnen doen. Zeer waarschijnlijk zal hij den dienst moeten verlaten. Ook het 2e spoor, dat bij het spoorweg ongeval te Nieuwerkerk geheel vernield was kan weder door de treinen bereden worden. Het verkeer voor de scheepvaart blijft echter nog gestremd. Het komt in de laatste dagen bij herha ling voor, dat reizigers met biljetten van Gouda naar Rotterdam Maas te Rotterdam D. P. aankomen, dus via de verbindingsbaan hebben gereisd wat aanleiding geelt, dat te Rotterdam D. P. behalve de reeds be taalde vracht, bovendien nog wordt gevorderd de vracht Capelle-Rotterdam D, P. -f- f 1,50 of f 3. boete, naar gelang er in de derde, resp. tweede of eerste klasse werd gereisd. Ten einde dergelijke onaangenaamheden te voorkomen, wordt het reizend publiek hierop attent gemaakt. Een biljet voor Rotterdam Maas is niet geldig voor Rotterdam D. P. Daarvoor wor den afzonderlijke biljetten afgegeven" tegen verhoogde vracht. Bij de voortdurende uitbreiding der gemeente blijkt het ziekenhuis te Vlaar- dingen te klein om allen op te nemen, die vooral bij heerschende ziekte daaraan be- hoelte hebben. Ook doet zich zeer ernstig de behoefte gevoelen aan meer geschikte lokaliteit voor operaties. Tengevolge daarvan worden door bestuurders der Vereeniging voor Ziekenverpleging ernstige pogingen aangewend om daarin te voorzien. De gevangene van den Van Leeuwenhoek singel te Delft, de heer Buhler, is verlost. Gisteren vereenigden zich in het koffie huis Löwenbrau de advocaten van de beide partijen, bijgestaan door vier getuign, de nieuwe en de oude koffiehuishouder, om alles te inventariseeren. Nadat hieraan was voldaan, kwam een groote verhuiswagen voor en werd het ameublement van den heer Buhler ingeladen. Alzoo verliet de heer Buhler het huis onder protest en voorbehoud van regeling van schadeloos stelling. Gisteren herdacht de heer F. C. A. Welsink,hoofd-inspecteur van politie te Delft, den dag waarop hij vóór 25 jaar als inspec teur van politie in die gemeente in dienst trad. Onder talrijke blijken van belangstelling ontving de jubilaris van den burgemeester en den commissaris van politie van elk eene portefeuille, inhoudende een stoffelijk blijk van hulde, van zijne collega's een zilveren inktkoker waarop Justitia in beeld en van zijn onderhebbenden een fraaien crapaud. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Miliciens. Het Regeerings-antwoord is verschenen op het verslag van de Tweede Kamer over wetsontwerp tot keering van het plan- Coolen. Omtrent de vermelde verkeerdheden in eene provincie, bij de keuring van miliciens gepleegd ter bevordering van de lichamelijke ongeschiktheid, is een gerechtelijk onder zoek aanhangig. De regeering handhaaft overigens de noodzakelijkheid van wettigheid der voorgestelde voorzien' o' Ook de directie der Ned. Gist- en tusfabriek te Delft heeft een nader aan de Tweede Kamer gezonden, naar leiding van de nota van inlichting®11 regeering op de adressen betrefte"d® aanhangige ongevallenwet. Adressante bepaalt zich tot best"JrjC, van het door de regeering aange*"® voor zoover zij daarbij betrokken 's; blijft, waar de regeering in gebreke 's bleven het stelsel der zelfverzekeri"o^^ doende te bestrijden, dit stelsel "iet f kracht aanbevelen. Mocht echter de K* nog krachtiger waarborgen eischen de mogelijkheid, dat een patroon invloed in verkeerde richting zou tra" aan te wenden, dan zegt adressate^ zou het door ons voorgestaan beg>"se' zelfverzekering ook toepassing kunnen den door niet één, doch enkele °n :|)g nemingen te zamen tot de zelfverzet®1^ toe te laten, en aan de werklieden ej ondernemingen een rechtmatigen i"v op alles wat hunne belangen raat' waarborgen. Atjek. het Bij het departement van koloniën 's navolgende telegram ontvangen uit Aft van 1 Juni: Generaal var. Heutsz is naar Ped'r U.1() gerukt voor het maken van een ex""r langs de Noord- en Oostkust. De Vredesconferentie. Uit Den Haag meldt men dato i De commissie, betreffende de Brussel verklaring omtrent het oorlogsrecht, h®p( onder voorzitterschap van den heer Maitens hare beraadslagingen voortëel Generaal Den Beer Poortugael zal schijnlijk als rapporteur der com01'15" optreden. De commissie, die onder voorzittersC van mr. T. M. C. Asser, de regelen v de verpleging van gekwetsten en zieke" den zeeoorlog behandelt, heeft heden eene vergadering gehouden, waarin, in de vorige bijeenkomst alles was beha" dat op de vaartuigen (en niet voert"1# betrekking heeft, zich beziggehouden kc®^ met de drie andere groepen van bepak"# nl. die omtrent het personeel der hosp'19^ schepen, de gewonden, zieken en schip*" kelingen zeiven een eindelijk met ee"'° algemeene bepalingen Het laat zich aanzien, dat het ten s'° zal gelukken overeenstemming omtrent"® uit een humanitair oogpunt zoo gevvi"" regeling, te verkrijgen, waarnaar ged"1-®"^ meer dan 30 jaren (reeds in 1868 is de onderhandelingen aangevangen; geefs gestreeld is. Over de arbitrage-voorstellen, welke vredesconferentie zijn ingediend, deel' Daily News het volgende mede e( De algemeene indruk der leden is,.ds' een compromis tot stand zal komen tussC de voorstellen van Rusland en Amerik"'^ Als ik spreek van het Amerikaan^ voorstel, dan moet daardoor niet <v°r,j1t verstaan, dat het voorsel in eenig tegen het Britsche gekant is* In dejgr trekken zijn beide volkomen dezelfde De Amerikanen schijnen echter e®^)( gewicht te hechten aan een paar p^" g\. waarin hun voorstel verschilt van het fg sche, bij voorbeeld in het aantal rech dat door de twistende mogendheden worden benoemd, en daar de Prlts,„, regeering tegen deze bepalingen Se je0 zwaar heeft, zullen zij ongetwijfeld aangenomen. Het Amerikaansche voorstel van sC^®^r rechtelijke tusschenkomst werd op de gadoring zeer gunstig ontvangen en algemeene stemmen werd een besl"'1 nomen, waarbij deze aangelegenhei" de conferentie werd verwezen. De Ilaagsche Ct. deelt mede, dat bestuur der Haagsche Journalistenvereen'S afl I Ugt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2