w Kamer yan Kooitadel en Fabrieken, bi.nweslaxd. 6. voorden Secretaris-penningmeester van het Stads-Ziekenhuis. 9. Voorstel van B. «Sc W. om de jaar wedde van den Secretaris-penningmeester van het Stads-Ziekenhuis vast te stellen op f 200.—, onder verplichting tot het stellen van een zakelijken borgtocht, groot tlOOO. 10. Voorstel van B. «Sc W. tot het aan de Commissie voor het Burgerlijk Arm bestuur verleenen van een crediet voor enkele posten op de begrooting van het Stads-Ziekenhuis voor 1899. boven het bedrag waarop die posten op die begrooting zijn geraamd. 11. Preadvies van B. «Sc W. op het adres van het bestuur van het Volkshuis alhier, om gebruik van het gemeente-gymnastiek lokaal met toestellen enz., voor een gymnas tiekclub van minvermogende jongelieden. Zooals wij reeds in ons vorig nummer meldden, heeft de kiesvereeniging «Schie dam" in hare vergadering op 11. Woensdag avond besloten, naast hare eigen candidaten, de heereri M. Kranen en J. H. van Westendorp J. Dzn., de candidatuur van den heer W. van der Most Phzn. voor de aanstaande herstemming voor den Gemeenteraad in District II te steunen. Omtrent het verloop dier vergadering ontleenen wij aan de S. Cf. het volgende Na eenige discussie over de vraag of het wenschelijk is uitvoerige verslagen toe te laten over de bespreking van candidaten, die eindigde met de verzekering van het bestuur, het zal trachten een middenweg te vinden, leidde de Voorzitter de bespre kingen over de herstemmingen in. Maandag is een slechte dag geweest voor de vrij zinnigen. Uit democratisch oogpunt echter iets minder, omdat de heer Klein, die eemgermate democraat is, herkozen is. De vraag is nu wien de kiesvereeniging bij de de herstemming behalve de candidaten der Vereeniging, de heeren Van Buysen in III, Kranen en Van Westenborp in II, in het lie district zal steunen. Het bestuur had de meening der heeren Bosman, Pinster en Vincent gevraagd over het program dier vereeniging. De heer v. d. Most, die voor- loopig candidaat was geweest, had zich toen alleen tegen kosteloos schoolgeld verklaard de heer Bosman was tegen schoolbaden de heer Vincent kon zich niet met de de mocratische punten van het program veree nigen de heer Pinster had geen antwoord gezonden. Het bestuur adviseerde met algemeene stemmen den heer v. d. Most te steunen, omdat hij is een vertegenwoordiger der arbeiders en een democraat; hij is ook voorloopig candidaat der Vereeniging ge weest. Behalve dat de heer Pinster zijn meening niet had gezegd, verdiende de heer v. d. Most de voorkeur, waar men reeds jaren lang strijdt om een vertegenwoordiger der arbeiders in den raad te hebben. Na langdurige discussie en nadat de Voorzitter nog betoogd had, dat alleen een arbeider de arbeidersbelangen kan bevor deren, besloot de vergadering den heer van der Most te steunen. Jaarverslag VIII. Over het algemeen waren de resultaten van de visscherij niet onbevredigend. Dit geldt echter niet die der zal ra visscherij deze waren ook in 1898 weinig loonend. De naamlooze vennootschap «Zeevisscherij De Hoop" besloot in het voorjaar 1898 over te gaan tot likwidatie, aangezien de alge meene toestand waarin de vennootschap verkeerde voor de toekomst niet bemoedigend was Hiermede zou de zeevisscherij weer uit Schiedam verdwenen zijn. Om dit te voorkomen besloten eenige belanghebbenden en belangstellenden de schepen met toe- behooren over te nemen en een nieuwe vennootschap op te richten. Dit gelukte, zoodat de zeevisscherij voor onze gemeen te behouden bleef. Deze nieuwe ven nootschap «Reederij en Zeevisscherij de Hoop' werkte het eerste jaar met bevredi gend resultaataan de drie schepen kon een vierde worden toegevoegd. Het pand gelegen aan het Slop van Makkers behoort nog steeds aan de «Zeevisscherij de Hoop in likwidatie," maar is door de nieuwe maat schappij voorloopig in huur genomen. i. Kleinhandel. Aan den toestand van den winkelstand worden in dit verslag steeds eenige opmer kingen gewijd, hoewel de resultaten door deze categorie der bevolking verkregen een zoo persoonlijk karakter dragen, dat om een juist oordeel te vellen, men eigenlijk die van elk magazijn en van eiken winkel zou moeten mededeelen, hetgeen natuurlijk ondoenlijk Thans worde dus wederom een met enkele algemeene opmerking volstaan. Met voldoening kan dan worden geconsta teerd, dat tal van magazijnen in deze gemeen te verrezen, ot reeds bestaande in vernieuw den vorm werden heropend. Het is te hopen dat een en ander samenhangt met een evendiger wordende geneigdheid van het koopend publiek om, waar dit mogelijk is zich bij voorkeur in de Schiedamsche maga zijnen van het noodige te voorzien. Door 27 labrikanten te Eindhoven is per adres aan de Tweede Kamer adhaesie betuigd aan het besluit genomen door de vergadering van werkgevers, in zake de ongevallenwet, dato 19 Juni te Amsterdam gehouden, en waarvan mededeeling is gedaan aan de Tweede Kamer door de heeren Van Marken en Stork. Volgens de Ilaagsche Crtmoet het plan bestaan om achter het paleis van Prins Frederik, dat voor gerechtsgebouw wordt aangekocht, «een gevangenis" te bouwen, daar die aan de Prinsengracht «in zeer bouwvalligen staat moet verkeeren". De 71-jarige weduwe Hillebrand, wonende Zijlstraat, werd gister-avond negen uur nadat zij hare dochter naar de stoomtram had gebracht, plotseling ongesteld. Nadat zij in het wachtlokaal was gebracht, ont bood men in allerijl den heer Van der Sman, maar deze kon slechts den dood constateeren.' Een viertal sleepers en sjouwers werden eergisteren-middag handgemeen in de Kikkersteeg te Rotterdam. Men had het voornamelijk gemunt op de gebroeders van der W., die beiden bij deze vechtpartij tamelijk ernstig mishandeld werden, een zelfs zoo dat hem het linkeroor nagenoeg van het hootd gescheurd werd. Deze man m de Peperstraat no. 16 woonachtig, werd hevig bloedende naar het Ziekenhuis ge- biacnt. De daders zijn bij de politie bekend geworden. In de afdeelingsvergaderingen van de Prov. Staten van Zuid-Holland is o. a. be sproken de missive van Gedeputeerden, waarin tegen het volgend jaar voorstellen zijn aangekondigd tot wijziging van de re giementen voor Schieland en Delfland, met betrekking tot de bevordering der door strooming van het Maaswater, in verband met de eischen der waterverversching voor Delft, 's-Gravenhage en Schiedam en met de scheepvaartbelangen voor de Schie. De aankomst van de gedelegeerden aan 't Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhage voor den extra trein, die hen naar Amster dam zou brengen voor 't diner bij H. M. de Koningin had veel beziens en geen wonder, want bijna alle vertegenwoordigers der Mogendheden waren gekleed in de schit terende costumes of uniformen van hun waardigheid of rang. Zij werden ontvangen in de Kon, wacht kamer van t station. Onder de vertrekkende gasten werden opgemerkt de Ministers, hoofden der departementen, de vice-presi- ent van den Raad van State, de voorzitter van de Iweede Kamer, de secr.-gene raai der Conferentie jhr. v. Eijs en de zaakgel. van den Paus, mgr. Scapinelli. Er was een fotograaf op 't perron, die een opname deed van den gang van dezen schitterenden stoet naar den trein. Het feest van het regiment grenadiers en jagers. Men seint omtrent de feesten ter gelegen heid van het 7ü jarig bestaan van genoemd regiment aan de lel. uit 's-Gravenhage van gister-avond Dezen avond begonnen de jubileumsfees- telijkheden van het regiment grenadiers en jagers met koraalmuziek door de Kon. Mil. Kapel op de portiek van het hoofdge bouw der in verschillende gedeelten ver sierde Oranjekazerne. Het regiment grenadiers en jagers wor telt zoozeer in de Haagsche samenleving, het niet te verwonderen was, dat in het middernachtelijk uur duizenden 'in en om de Kazerne op de been waren, om getuigen te zijn van deze plechtige inwijding, waar bij de volksliederen met ontbraken en de bekende grenadiers of parademarsch her haalde malen gespeeld werd. Zoowel burgers als soldaten waren warm gestemd, waartoe niet weinig bijdroeg een vuurwerk, dat nu eens tot opening van een feest diende. De gekroonde W. schitterde als slotnummer, te midden van aanhoudend gejubel dat zich oploste in een«Leve de Koningin I" en daverende hoera's, toon de kolonel-comman- dant van het corps, de Bock, daartoe uitnoodigde, na een toespraak tot officieren en manschappen, waarin hij er aan herinnerde wat het regiment sedert zijn bestaan aan het Vorstenhuis en laatstelijk aan de Koningin te danken heeft. De kolonel zelf was daarna het voorwerp van een ovatie vol geestdrift van de zijde der manschappen, een uiting, die deed zien, dat hij een zeer bemind chef is. Pachs van het moederhuis der N- Aan het H.H, H.M. werden voorgesteld de neesheeren dr. Timmer, dr. Vlaanderen dr. Poshumus Meyes en de waarnemer' directrice; mejufvrouw Th. Visser. Tot den maaltijd ten hove waren noodfgd, behalve de gefielegeerden vredesconferentie, de voorzitters van Eer itst» en Tweede Kamer, de president van den Raad van State en andere hooggcp'99' je regeeringspersonen, voorts de dienstdoe" kamerheeren te Amsterdam, de bui"gcn"® ter en de commandant in de ste Amsterdam en van de marine en de missaris der Koningin in Noord-Hoil3"9' De gedelegeerden ter Vredesconferel\n kwamen even na half zeven per extra t' uit 's-Gravenhage aan. Een goede de' karossen stonden voor hen gere^ )g langs het Damrak werd de eigen^391^ der heeren gedelegeerden gestreeld belangstelling van een talrijk publiek' zich het genot gunde van de aanschoUvV^ van de schitterende kleedij der vreemde''"®6 Aan tafel heeft H. M. hare gasten t00 gesproken in het Fransch zeggende Ik verheug mij hartelijk dat ik hede" afgevaardigden ter Vredesconferentie mij vereenigd zie en gelegenheid heb wenschen te herhalen voor het weB'8® van het groote werk dat te danken 's 9 het edel initiatief van Z. M. den Keize" ,v. Rusland en ik geef u de verzekering) heeren, dat ik u met vreugde de g3stVl heid van mijn residentie heb aangeb°d6 Ik drink op de gezondheid van alle s°" reinen en staatshoofden, wier vertege woordigers ik hier zie. Baron de Staal antwoordde eveneens 't Fransch Als voorzitter van de Vredesconlere"4'^ ben ik zeker dat mijn medea/gevaardté met my in zullen stemmen als ik het a'f>. meen gevoel vertolk dat ze heden vei'V" Uwe Majesteit vergunne, Haar uit hun n»3rg en *den mijnen, de betuiging van i""!®,, dankbaarheid uit te spreken welke ons a bezielt voor de zoo minzame ontvang3' Zij ons wel heeft wilien bereiden en v" de wenschen welke Zij wel heeft wn|e uiten voor het welslagen van het gr°° f werk dat te danken is aan het iriit'atl van den Keizer mijn doorluchtigen Meeit?ef en dat zoo gelukkig wordt voortgezet or" de hoede van Uwe Majesteit. Ik noodig u uit uw glas te heffen eere van Hare Majesteit de Koningin Nederlanden en Hare doorluchtige Mo6dl Dz stafkapel van het 7e regiment inf8^ terie, die den maaltijd opluisterde, spe®1 na deze toespraak het Wilhelmus. H.H- de Koninginnen zaten aan tafel naast elk»3r Aan Hare zijden waren ten eene bar"9 Staal, ten andere graaf Münster geze'e^ De man die eergisteren-avond aan het Groenewegje te 's-Gravenhage door revol verschoten een vrouw levensgevaarlijk ver wond heeft, werd gisteren-ochtend naar het gemeente-ziekenhuis gebracht, om met de verwonde te worden geconfronteerd. De toestand van de vrouw moet zeer zorgelijk zijneen der kogels zit no°- in het hootd. Omtrent den dader verneemt men nog dat hij vroeger door zijn vrouw is verlaten. Later leefde hij met een andere vrouw, die hem echter eenige jaren geleden eveneens vei iet. Het schijnt dat hij vermoedde dat laatstbedoelde vrouw thans woonde in den omtrek van de plaats waar hij eergisteren avond de misdaad heeft gepleegd. Woensdag middag in een herberg zittende, zag hij een vrouw voorbij loopen die in kleeding en ge stalte geleek op die waarmede hij vroeger leefde. De dader liep de straat op, haalde een revolver te voorschijn en loste drie schoten op de vrouw. Later bleek dat het een andere vrouw was dan hij dacht. De verwonding die de dader, Herens, zich zelf heeft toegebracht, is niet ernstig. De Koninginnen te Amsterdam. H.H. M.M. de Koninginnen brachten gis teren het aangekondigde bezoek aan Am sterdam ter ontvangst van de gedelegeerden ter Vredesconterentie. Omstreeks 4.05 's namiddags aldaar aan het Centraal Station aangekomen en met de gewone plichtplegingen verwelkomd, reden Hare Majesteiten terstond daarop naar het Diaconessenhuis der Ned. Herv. gemeente aan de Keizersgracht tusschen Uirechtsche straat en Amstel. Dit huis is in October 1898 geopend en herbergt 'op het oogen- blik 22 patiënten, waaronder 5 kinderen en 37 zusters, die er in ziekenverpleging on derricht worden. Het bezoek werd niet op verzoek van den een of ander maar uit eigen beweging door H. M. de Koningin gebracht. H.H. M.M, werden in het gebouw ont vangen en rondgeleid door den president van het bestuur, ds. Voorhoeve en moeder en tegenover Hare Majesteiten zaten Nigra en sir Julian Pauncefoste. De Kon'"®' was in het wit gekleed, de Konin®"1' Moeder in lila. Na den maaltijd is er receptie troonzaal gehouden. Te 10 uur 12 min. vertrokken de g»siei> per extratrein naar 's-Gravenhage en 'B9 minuten later vertrokken de Koning»'"® naar het Loo. Tot op het oogenblil' scheiden sprak H. M. de Koningin portier van het spoorwegrijtuig met burgemeester. Twee jongelui zijn gearresteerd, omdat de een bij den rit van de Koninginnen v9^ het Diaconessenhuis naar het paleis, andere bij de aankomst van de leden de Vredesconferentie papieren in de rijtn'®®" trachtten te werpen, waarop gedrukt st°" Revisie zaak-Hogerhuis, spoed. Het vergaan van den rammonitor op 5 Juli 1882 werd eergisteren te' Helder op d gebruikelijke wijze herdacht. Eene deput8t' van de onderofficiers-vereeniging der zeem"0 «Admiraal de Ruyter" maakte den ge*otl jaarlijkschen tocht naar de algemee" begraafplaats te Huisduinen, om een nfeu nationaal lint te hechten aan den kr»»* 17 jaar geleden door de vereeniging bij Adder-monument nedergelegd. Naar wij vernemen, zullen op hygiënisch congres, dat Vrijdag a. s. 1 Maastricht wordt geopend, de minister'e> VAN DE h. VISSOHEBIJ EN VISCHHANDEL.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2