ïV "tftó heer mr. Snijder van Wissenkerke raads adviseur aan het departement van justitie, eerelid der broederschap, op zich zorg te dragen, dat een 63-tal exemplaren aan de hoofdcommissarissen, commissarissen van politie in Nederland alsnog zullen worden toegezonden. Deze welwillende toezegging werd met applaus door de leden begroet. Vervolgens had een zeer langdurige en ampele bespreking plaats omtrent de toe passing der derde clausule van art. 191 der gemeentewet in de verschillende gemeenten en werd met algemeene stemmen op twee na, door de vergadering als haar gevoelen uitgesproken, dat de burgemeester bevoegd is eene voordracht van meer dan één per soon te vorderen, doch ook daaruit dan zijn keus zal moeten doen. Als plaats waar de 4e algemeene ver gadering in Maart 1900 zal worden gehouden, werd Utrecht aangewezen. «ontkerking der menigte." Hij is verder een «vijand van die saaie, onkerkelijke kruideniers onder de liberalen." Neen, de burgerlijke staatsinstellingen zijn niet alles, riep hij uit. Naast de scholen zijn de kerken even noodig als brood. Dat zou men zoo niet verwacht hebben tan den man, die gedreigd heeft door zijn woord alle kerken op hun grondvesten te doen waggelen De apostaat Bolland kerksch geworden Men begrijpt intusschen dat die geloofs belijdenis enkel strekken moest om zijn aanwezigheid in het «evangelische" gezel schap te rechtvaardigen. Onnoodige moeite, wijl niemand daar beter thuis hoort, dan prof. Bolfand. De abbé Daens zal Woensdag 20 dezer over Christen-democratie en de volkskwestie spreken in een vergadering een vrijzinnige werklieden-kiesvereeniging Ontwikkeling, te 's Gravenhage. Het Dagblad verneemt, dat bij de Centrale Commissie voor de Wereldtentoon stelling te Parijs in 1900, niets bekend is van het intrekken der door een belangstellend landgenoot toegezegde bijdrage van f 10.000 (niet f25.000), ten doel hebbende een keur van Nederlandsch vee naar de Parijsche tentoonstelling te zenden, zooals het JV. v. N. heeft vermeld. Het bestuur van de afdeeling Den Haag van den Ned. Metaalwerkersbond heeft een schrijven gezonden aan de commissie voor het uitzenden van werklieden naar de tentoonstelling te Parijs, waarin het op grond van het vonnis tegen Dreyfus ver klaart niet te zullen medewerken tot uitzending van arbeiders naar Parijs. Bij het aanstaand bezoek aan ons land door den heer Booth, generaal van het Leger des Heils, zal deze te Amsterdam, Arnhem, Breda, Den Haag en Rotterdam in verschillende meetings als spreker op treden. De heer Booth zal Donderdag 30 November te Amsterdam een officiers- meeting leiden, en daarna naar Duitschland vertrekken tot het houden van een grooten veldtocht. In het kamp onder Millingen zijn, waar schijnlijk ten gevolge van overmatig drin ken van koud water, een korporaal der grenadiers en een milicien van het 7e regiment overleden. De Nederl. Brouwersbond zal 21 Sep tember te Venlo de Vilde algemeene vergadering houden. In die vergadering zal een adres aan de Tweede Kamer worden onderteekend en verzonden, inhoudende verzoek om het gebruik van surrogaten in het bier te verbieden. wijze de Resolute midden in den boeg. De uitwerking was vreeselijk. De Resolute werd onmiddelijk in twee deelen gesneden en zonk binnen de vijf minuten, met alles wat zich aan boord bevond. Slechts zes Engelsche officieren en een brandweerman konden gered worden. Ongeveer 60 aan boord zijnde personen, inboorlingen, ver dronken. Van Europeanen worden vermist de commandant Waller, de 1 ingenieur Hudson, de 2e officier Huntley en de 3e officier Sturn. De aartshertogin weduwe Stephanie, die zich thans te Ostende bevind, zal niet naar Scheveningen terugkeeren. Hare dochter, aartshertogin Elisabeth, verlaat den 18en dezer ook Scheveningen. Prof. Bolland. Omtrent een nieuwe belangrijke meta morphose welke prof. Bolland heeft onder gaan, lezen wij in den Gelderlander 1 volgende Inderdaad, nu is professor Bolland te paard geholpen 1 Hij is in het hoofdbestuur gekozen van de Evangelische Maatschappij zooals men weet het keurvendel in den woesten strijd «tegen Rome 1" Daar moet onze professor bij wezen. Zulk een razend Roeland past uitnemend aan de spits van zulk een dolle bende. De Evangelische Maatschappij wint in hem een vuurvreter, zooals zij er nog geen in haar gelederen telt. En prof. Bolland van 'zijn kant vindt in de «Maatschappij" zijn rechte plaats: daar kan hij nu eens naai hartelust uitbulderen, terwijl hij op den Leidschen katheder toch altijd min ot meer zijn decorum heeft te bewaren. Eindelijk zou mer. mogen vragenwat doet deze vrijdenker te midden van al die heetgebakerde Protestanten Wel heeft hij hetkatholiek geloof van zijnjongelingsjaren over boord geworpen maar dat maakt hem toch niet een man van het «evangelie" in den geest van meergenoemde Maatschappij. Heelt hij niet zelf in een van zijn jongste geschriften gezegd, dat hij niet alleen tegen Rome te velde trok, maar dat onder zijn mokerslagen heel het Christendom te gronde zou gaan Wat doet hij dan onder de god zalige menschen, die in elk geval nog ver klaren te willen vasthouden aan hun «Evan gelie Professor Bolland heeft blijkbaar zelf begrepen, dat men zijn rechtzinnigheid daar wel een beetje verdenken zou. En daarom heeft hij hij gemeend de «Evangelischen" op dat stuk te moeten geruststellen. Dat is gebeurd in de vergadering, die hem een plaats in het hoofdbestuur gat. Daar legde prof. Bolland, de groote vrij denker eu ongeloofpreeker, de bekentenis af dat hij geen «anti-kerkelijke" man is 1 Hij meende, dat de tegenwoordige gemoeds verharding juist is toe te schrjjven aan de In de laatst gehouden vergadering van den gemeenteraad van Bergen-op-Zoom werd met op twee na algemeene stemmen een motie van vertrouwen aangenomen in het beleid van den burgemeester, den heer Hulshof, tegen wien door de twee tegen stemmende raadsleden bezwaren zijn ingebracht bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant. GEMENGD NIEUWS. Te Baarlo bij Venlo is bij een vechtpartij in het catè van den heer B. de dochter des huizes, een 18-jarig meisje, die trachtte de twistenden te scheiden, een gevaarlijke steek in de borst toegebracht. Zij zonk bewusteloos ineen. De dader is onmiddellijk door de marechaussee gearresteerd. soortgelijke omstandigheden, uitdeelen °P het plein van Belvedere, binnen het Va caan, waar de pelgrims dan kunnen de leeren. Zoo bericht de Osservatore Roman van Woensdag. Een eerlijke dief. Voor een paar weken werd gemeld dat te Lent van den heer N., te Oosterhout, een rijwiel was ontvreemd, met achterlating van een veel slechtere fiets. Deze zaak heeft zich voor den heer N. volkomen ten goede gekeerd. De «dief', die eenig is in zijn soort, heeft den rechtmatigen eigenaar in het bezit van zijn eigendom hersteld, dat netjes opgelakt en van nieuwe handvatten voor zien, ten overvloede nog vergezeld ging van een schadevergoeding van tien gulden. Te Zandvoort waagde zich Woensdag een aldaar vertoevende badgast bij het baden te ver in zee en werd door den stroom meegetrokken. De badman Van der Mije schoot terstond op haar hulpgeroep toe en had het geluk haar te bereiken, te grijpen en zwemmende aan wal te brengen. Koning Humbert van Italië heeft den geestelijke van het dorp Altare bij Savona, mgr. Bertolotti, die voor de stichting van een weeshuis 300.000 lire geschonken had, in den gravenstand verheven, met het recht tot overdraging van den adel op zijne neven. Een vreeselijke scheepsramp. Over een vreeselijk scheepsongeval in de haven van Calcutta, wordt het volgende door den kapitein van de Scindia meege deeld De stoomboot van den havencom missaris Resolute voer bij Diamond Harbour tegen den stroom opde Scindia kwam in hetzelfde oogenblik stroomafwaarts gevaren en voer op eene tot nu toe onopgeklaarde Laatste Berichten. an. besluit is aan den hee Nolet op zijn verzoek eervol ontslag Kerknieuws. Mgr. Van de Wetering te Kevelaer. Bijzonder indrukwekkend was Dinsdag avond te Kevelaer de intocht van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht. Om 8 uur begaven zich het geestelijk bestuur der Utrechtsche Processie, welks 3000 pelgrims reeds des middags waren aangekomen, in landauers,de broeder- meesters, met lampions en transparanten, te voet naar het station. Op het perron werd Mgr. van de Wetering afgewacht door den hoogeerw. Deken van Kevelaer, Mgr. van den Acker, den directeur der processie, pastoor Roes, president Dr. Ign. van Os, en tal van andere geestelijken. Met bovenge noemde heeren nam Mgr. plaats in het galarijtuig, terwijl de menigte van alle kanten samenstroomde en opdrong, om zijn zegen te ontvangen. Voorop ging het mu ziekcorps, dat Maria liederen speelde. Dan volgden de broedermeesters met lampions en transparanten waarin het kruis, de wapens van den Paus, den Aartsbisschop, de stad Utrecht en de emblemen van Vaderlandsche Heiligen waren verlicht. Plechtstatig daver de het klokkengebeier. Het was, meldt een ooggetuige aan Het Centrum, een vorstelijke zegetocht. Zonder stoornis kwam de stoet, waarbij zich achterop steeds een zwellende volksmenigte aansloot, bij het klooster aan.|Nog een laatste salvo van toejuichingen, en ze genend was Mgr. binnen de kloosterpoort verdwenen. Op het ruime kerkplein bewoog zich een golvende menschenmassa, waarboven de veelkleurige lampions heen en weer schom melden als een zee van licht. De «Genade kapel" was op Venetiaansche wijze geïllu mineerd, en de gansche voorgevel van het klooster prijkte met wapperende banieren, terwijl juist boven den ingang de beeltenis van Maria van Kevelaer, bijna levensgroot, was aangebracht, omstraald door electrisch licht. Na een half uur verscheen Mgr. de Aartsbisschop op het balcon en nu ktyam er aan het oorverdoovend gejuich geen einde, vóórdat de muziek het sein gaf voor het Jubellied. Uit meer dan drieduizend monden weerklonk dat lied, vol geestdrift, Maria ter eere. Toen de laatste strofe was geëindigd, nam de president der Utrechtsche processie, de heer J. P. van Rooijen Fz., maar niet dan nadat een langdurig gesis op algemeene stilte had aangedrongen, het woord. Hij betuigde mgr. den Aartsbisschop hulde en dank voor de eer zijner tegenwoordigheid in Kevelaer, en sprak den vurigen wensch uit, dat Mgr. in het jubeljaar van zijn priesterschap Maria's bijzondere bescherming en in lengte van jaren 's Hemels overvloe diger! zegen mocht ondervinden, tot bloei en verhooging der Kerk van ons vaderland. Mgr. antwoordde eenvoudig, kort, maar zoo, dat het in ademlooze stilte, over het gansche plein verstaan werd, en gaf toen den bisschoppelijken zegen. Als bij tooverslag zonk de menigte, met gebogen hoofd, eenparig op de knieën de zee van lampions, daalde plotseling een halven meter omlaag. Men hoorde slechts «Benedicat vos omnipotens Deus", waarop als uit één mond door zooveel duizenden werd geantwoord: Amen. Bij Kon. besluit is aan den heer als directeur uit den handel bij het vr9'entjyd pot alhier en is als zoodanig voor den van drie jaren benoemd de heer H. R- van Gent. De herkozen en nieuwbenoemde le der Eerste Kamer zullen a. s. Dinsdag vo middag door H. M. de Koningin wor ontvangen tot het afleggen van de door wet gevorderde ambtseeden, beloften verklaringen. De eerste openbare vergadering Eerste Kamer in het nieuwe zittingj wordt gehouden a. s. Dinsdag, 's namid o 34 uur. De komst van den Transvaalse»^ gezant, Dr. Leyds, in Den Haag heeft ge politiek of diplomatiek doel, maar staat a» in verband met het tijdstip van de open der Staten-Generaal. Uit zekere bron wordt medegedee dat de deelneming aan den inzending v vee ter Parijsche tentoonstelling verze k is en dat ook de tentoonstelling van paar der ee» te Parijs zoo goed als zeker is. Bij het laden van projectielen in schuit liggende in de Houttuinen te De waren eenige werklieden onder toeZl.0t- van twee onderofficieren bezig, toen P -t seling een projectiel, waarin eenig t K k. aanwezig was, ontplofte, waardoor ^e«^e0(d man V. en een der sergeanten aan ho en handen brandwonden kregen. Burgerlijke Stand. Geboren: 15 Sept. Cornelia He'®" Theodora, dochter van J. H. Hendriks Th. Kipping, Nieuwe Haven. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 16 Sept. 1»* j Officieele noteering van de Commissie m de Kamer van Koophandel voor de Beu Zaterdag 16 Sept. r Moutwijn f 81/* per Hectoliter cont., zon fust en zonder belasting- Namens de Commissie voor de noteering D. F. W Prins Spiritus f 141/* a 141/s. Spoeling f 0.90. Moutwijn: Makelaars: ff83/4- Stemming onveranderd. Berlijn. Spiritus in loco Rogge, p. Sept. Oct. i Spirit, p. Sept. Oct./Nov. Parijs. Hamb. Maandag, 18 September, zal te 101/, ure des morgens de eerste steenlegging der nieuwe St. Anna-kerk op de Eilanden te Amsterdam plaats hebben. Zij wordt verricht door mgr. A. G. Schweitzer, deken van Amsterdam. Vooraf zal in de parochiekerk van de H. Anna (de Pooleen plechtige H. Mis worden opgedragen. In het jubeljaar 1900 zal Z. H. de Paus onmogelijk in staat zijn, de ontelbare pelgrims allen in audiëntie te ontvangen, vooral met het oog op zijn hoogen leeftijd. Wijl de H. Vader hun echter zijn zegen niet gaarne wil onthouden, zal Hij dien, naar het voorbeeld zjjner voorgangers onder 39V,1 40- 14- 14.-" 19.121 New-York. Maïs Amsterdam. j 15 Sept. Rogge op lev. weinig veran»e per Oct. f144; per Maart f148, 144. r 16 Sept. Rogge op lev. prijshoudendF Oct. f144, 145; per vfaart 1144, 145- r; Rijnhoogte Keulen ('s morg. H 15 Sept.. 1.47 cM. 16 Sept. 1.59 cM. Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf. Londen Parijs Antwerp. kort f 12.114 -47.95 - 47.774 Disc. 34 3 34 pöt- Beursbericht van Per Telefoon. oi/s pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkjje Venezuela Vand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Uchison Alg. Hyp. t Adjustment Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loton 1860 Madridsche loten Turksche Prolongatie AmsterdJjJ' 16 SeP Si1!* 83 ll* 23*1» 29 21 2lsA 701/» 13V* 34 V» T 15 Sept 43.40 14.- 14.— 19.50 18.874 (z. 14 Sept. 15 Sept-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6