p- 35 peurschuiten zullen aan dien optocht deelnemen. Voor de fraaiste versieringen der laatstbedoelde vaartuigen worden prijzen toegekend. Het avondfeest als gewoonlijk op Zomerzorg, Zomerlust en Schuttersveld, waar muziekuitvoeringen plaats hebben. Op het Schuttersveld daarenboven Volksbal. De feestelijkheden worden besloten met het traditioneel groot schitterend vuurwerk. In den treinenloop van Amsterdam naar Parijs en terug zal met den winterdienst een belangrijke wijziging gebracht worden. De treinen via 's-Gravenhage en die via Gouda zullen niet meer te Rotterdam gecombineerd worden, maar zullen afzonder lijk vertrekken, waardoor de opeenhooping van reizigers en het verkeerde plaatsnemen voorkomen zullen worden. Ter waarschuwing deelt de N. Gron. Cf. mede, dat dezer dagen twee in Groningen gevestigde miliciens-verlofgangers voorge dragen zijn, om, wegens het niet tijdig doen afteekenen van hun verlofpas, op grond van artikel 137 der militiewet, weer in werkelijken dienst worden opgeroepen. Omtrent de degradatie van een officier der schutterij te Nijmegen wordt nader gemeld, dat de bedoelde officier zich niet zoozeer ongunstig over de schutterij heeft uitgelaten, als wel over H. M. de Koninginnen en het paradeeren daarvoor. De schuttersraad te Nijmegen heeft daarop besloten den bedoelden officier voor te dragen aan de Konninginnen voor niet- eervol ontslag, zoodat hij zijn tijd tot 1901 als schutter zal moeten uitdienen. Het is een Zwollenaar en kort geleden te Nijmegen komen wonen. Onweer. Te Vlodorp (Limburg) werd een meisje, dat naren vader op het veld koffie bracht, door de bliksem getroffen. In een oogwenk stonden hare kleeren in brand en indien niet onmiddellijk hulp was komen opdagen, waardoor het vuur gebluscht werd, zou het meisje lerend verbrand zijn. Tusschen Donderdag en Vrjjdag schijnt de toren der schoone hervormde kerk te Schermerhorn door den bliksem getroffen te zijnhet haantje daarboven op, tot dusver verguld, vertoont nu gedeeltelijk een zwarte kleur. Vermoedelijk is de vonk door den afleider onschadelijk gemaakt. GEMENGD NIEUWS. Het geiin van een werkman te Nijmegen werd Donderdag vermeerderd door de ge boorte van twee jongens en een meisje. De heer Van Lith, burgemeester van Oorschot, te St. Oedenrode opjacht zijnde, schoot een in deze streken onbekenden vogel en deze viel natuurlijk naar be neden, maar juist bij een boer door den schoorsteen en in den soeppot. Een geval van vlektyphus heeft zich te 's Hertogenbosch voorgedaan. Het meisje, dat er het slachtoffer van werd, stierf Dinsdag in den vroegen morgen en werd denzelfden dag nog begraven. Zaterdag-namiddag is te Gorishoek in de Ooster-Schelde een tjalk met kunstmest geladen en bestemd r.aar St. Maartensdijk door den storm uit het vaarwater geraakt, lek gestoten en gezonken. De opvarenden zijn geredhet schip behoort te Rozendaal thuis. De lading was verzekerd. Van 1723 Sept. zijn er 17 gevallen van dysenterie in den Oostdijk onder Ouddorp voorgekomen, waarvan 6 zijn overleden. In het gezin van 8. Heerschap zijn vier kinderen gestorven van 2, 4, 6 en 11 jaar, terwijl de moeder die ook aan die ziekte lijdende was, is bezweken. In den tuin van L. Bakker te Haarlem mermeer bij Sloten is een reuzenpompoe n gegroeid tot een lengte van 7 meter. Deze is nog geheel groen, prijkt met bloemen en met drie pompoenen, waarvan één naar gissing 45 kg. en de andere half zoo zwaar zijn. Toen een paar weken geleden de huizen in de Pieter Nieuwlandstraat te Amsterdam waren ingestort, werd tusschen twee van de huizen een steiger opgericht om het hangende dak te schragen. Woensdag namiddag hoorden de bewoners in de buurt opnieuw een geweldigen slag. Met groot geraas was nu de steiger naar beneden gekomen. Een werkman die er op aan 't werk was, nu het dak was afgebroken nog een en ander op te redderen, kwam er gelukkig heelhuids af. Te Keulen in de Wolfstrasse is eer gisteren een in aanbouw zijnd huis van vijf verdiepingen met donderend geraas ingestort. Vermoedelijk zijn daartyj twaalf personen om het leven gekomen. Van de twaalf personen die door het instorten van bedoeld huis het leven ver loren waren er zes uit de nabij Sittard gelegen gemeente Bom en Limbricht, die als stukadoors daar werkzaam waren. Z H. de Paus ontving dezer dagen een jong protestantsch ingenieur uit Noorwegen in audiëntie, waarbij een dame tot tolk diende. De ingenieur had een electrisch verwarmingstoestel uitgevonden, dat tegelijk warmte en licht verspreidt, en waarvan hij de twee eerste, door hem vervaardigde exemplaren kwam aanbieden aan den Paus. Deze uitvinding had drie jaren arbeid gekost, maar de ingenieur, ofschoon protestant, stelde er prijs op, het resultaat ervan op te dragen aan Leo XIII, van wien hij een vurig bewonderaar is. De H. Vader was zeer getroffen en ver leende op verzoek zijn apostolischen zegen aan den jongen man, die zich thans metterwoon te Rome heeft gevestigd. Volgens mededeeling van de Neisser Zeitang zal dr. Lieber geen reis naar Oost- Indië maken, zooals verscheidene bladen bericht hebbenintegendeel zal de leider van het Centrum wel degelijk aan het parlementaire leven deelnemen. Diefstal in den trein. Op de reis van Moskau naar Petersburg werd de gravin Samarowsky in den trein met chloro form verdoofd en van een beduidende som een 50,000 roebel ongeveer beroofd. De verdenking is gevallen op twee dames, die in dezelfde atdeeling plaats genomen hadden en bij aankomst van den trein in Petersburg ijlings verdwenen waren. Kerknieuws. De zeereerw. pater H. L. A. Gadet, O M., pastoor der parochie van O. L. V. O. te Leiden, hoopt 4 October zijn zilveren professie-feest te vieren. De zeereerw. pater J. van Rasteren, professor der Godgeleerdheid te Maastricht, en welbekend door zijn studies op het gebied der Schriftuurkunde en Oostersche talen, vierde eergisteren zijn zilveren priester feest als lid der Sociëteit van Jesus. Het a. s. kappittel van de Nederl. provin cie der St. Augustinusorde, de volgende week te Amsterdam te houden, zal worden gepresideerd door den hoogeerw. pater, mgr. F. J. P. G. van Etten, proc.-gen. O. E. S. A, daartoe opzettelijk van Rome overgekomen. Uit het klooster St. Jozef voor de vreemde Missiën te Panningen zijn eergisteren weer veertien eerw. Zusters voor de Missiën in Zuid-Afrika vertrokken. Te Kevelaer had dezer dagen een tref fende plechtigheid plaats. Het was in de dagen van den onzaligen »CulturkampfT" in 1874, toen in het diocees Munster in Mei en December van dat jaar voor het laatst priesters werden gewijd, een 25 tal. Kort daarna werden de seminaries gesloten. Voor de nieuw gewijde priesters was in het groote Duitschland intusschen geen plaats, zij mochten er hun herderlijke bediening niet uitoefenen. Zij verlieten hun vaderland om in het buitenland, in Beieren, Oostenrijk en België het H. Woord te gaan verkondigen. Dit duurde voort tot 1884 toen zij, tengevolge eener mildere toepas sing der beruchte nMaigesetze" in hun ge boorteland mochten wederkeeren om er in verschillende geestelijke betrekkingen werk zaam te zijn. Alsof zij uitverkoren dienaren waren, heeft God het leven van allen ge spaard en Hem ter eere waren zij den 22en Sept. j.l. in het bevoorrechte genade oord bij elkaar en droegen er in de Genade kapel, in de Mariakerk en het Klarissen- klooster de H. Mis op, om des morgens te halt 10 tegenwoordig te zijn bij de plechtige Hoogmis, welke door een hunner, den zeereerw. zeergel. heer dr. Entrup aan God werd opgedragen, waarna de machtige tonen van het heerlijke »Te Deum" door de gewijde gewelven der schoone Bede vaartskerk weerklonken. Moge de Troosteres der bedrukten, de priesterlijke loopbaan der jubilarissen ook in de toekomst zegenen Posterijen en Telegrafie. Lijst van brieven, geadresseerd aan on bekenden, over de 2de helft der maand September 1899. C. H. v. Wijst, Haarlem. Rott. Nieuwsblad, Rotterdam. A. C. Lénschoten, A. Velsink, Mej. M. Spierenburg, onbekend. Brands, Rotterdam. Briefkaarten. Witin Groen, Amsterdam. C. Brinkman, idem. C. v: d. Berg, Arnhem. J. Bouman, Rotterdam. Mej. Baadel, Schiedam. A. Plooij, onbekend. Buitenland. Standesambt, Saarbrucken. Mevr. N. Roodenburg, Bertuck. Briefk aar ten. P. Foreman, Honnif a/rh. Sandmoke, Altena. Te rekenen van 2 Oct. a. s. zullen in het verkeer tusschen Nederland en het Vereenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Ierland telegrafische postwissels zijn toegelaten. Behalve het recht voor de gewone post wissels, zijn voor de telegrafische postwis sels de kosten van het telegram van het eene naar het andere land te voldoen. Laatste Berichten. Morgen, 1 October, is het 50jaar geleden, dat de boekdrukkerij van den heer H. A. M. Roelants, de oudste in onze gemeente, werd opgericht. H.H, M.M. de Koninginnen zijn heden per extra-trein van den Staatsspoor ten 1 ure uit 's Gravenhage naar het Loo terugge keerd. De gouverneur der residentie gene raal van Pommeren en de burgemeester, baron Van Harinxma thoe Sloten, deden den Vorstinnen uitgeleide. Men verneemt, dat de vice-president van den Hoogen raad, de heer mr. J. Kalff, die sedert geruimen tijd om redenen van gezondheid verhinderd was de zittingen bij te wonen, thans voornemens zou zijn binnen korten tijd zijn eervol ontslag aan te vragen De Indische correspondent van het Hbl. seint Er loopen geruchten, dat Djambi bedreigd wordt door honderden gewapende inboor gen. In den laatsten tijd is veel zout naar land gezonden. Sport. n dat Uit goede bron verneemt m ^eti Cordang zich uit de rensport teruggetr0 heeft. Gisteren vertrok hij uit Rotterdam Q* Parijs, waar hij een zaak in automobielen g drijven. Het is zoo goed als zeker, dat bijdrage, die hem van de Liberators was toegezegd, in verband met z'Jn uursrecords, aan hem zal worden uitgekeê Burgerlijke Stand, Geboren: 28 Sept. Antonius P'u zoon van W. F. v. d. Heiden en G. Heinsbro®^ Hoogstraat. 30. Johanna Carolina, doc van A. van Leeuwen en H. Slieker, V' straat. Scheepvaart. Schiedam, 30 September. Gedu'en^ de maand September arriveerden a"1'e" stoomschepen, tegen verleden jaar 2sto schepen en 4 zeilschepen. Newcastle, 30 September. Vertrokk®^ ss. Iiolmside, met steenkolen naar Schie'"^ Yisscherijberichten. SCHIEDAM, 30 September. Vertrok^ naar zee ter haringvisscherij de SCH. 350 Petronella, schipper M, v. d. Z*^0' voor de dei de reis. Handelsberichten. 1899- BEURS VAN SCHIEDAM. 30 Sept. Olficieele noteering van de Commiss'e de Kamer van Koophandel voor de ^eu Zaterdag 30 Sept. r Moutwijn f 83/4 per Hectoliter cont., zona fust en zonder belasting- Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spiritus: f14. Spoeling f 1.20. Moutwijn Makelaarsf 8S/*- Stemming willig. Berlijn. Spiritus in loco p. Sept. Oct. Parijs. jkofe' so Sept- 14." 19.25 19.- 44.20 14.10 13.90 19.25 19.- (z. f.) Amsterdam. ef 29 Sept. Rogge op lev. onveranderdP Oct. f145; per Maart f145. 30 Sept. Rogge op lev. weinig verander per Oct. 145, 146per Maart f 144, 1 Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uUr' 29 Sept.. 200 cM. 30 Sept. 1.99 cM. Wisselkoersen te Rotterdam- Per Telegraaf. ri Londen kort f 12.11 Disc. 3£ P Parjjs - 47.95 3 Antwerp. -47.77J 3£ 8ls/« 83 23J/» Beursbericht van Amsterdam*' Per Telefoon. 30 Sep1' 2Vj pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1884 Turkjje Venezuela Aand. Nederl. H&ndelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp Adjustment Shares Chicago Erie Oblig Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madriasche loten Turksche Prolongatie 98V» <0!» 21 91 12 V» 5 29 Sept. 28 Sept. 29 Sept- a New-York. Maïs 417s. I Markt g

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6