Het Onderzoek der Gemeenteöeirooting. Stads- en Gewestelijk ffieuws. BIXSEXLAm Schiedam, 4 October 1899. Kamer Tan Koophandel en Fabrieken. 40nnrgJadering ten stadhuize d.d. 3 October 1899, des namiddags half twee. Afwezig aanvankelijk 7, later alle leden. Mr. W. H. Jansen opent als plaatsver- vangend-voorzitter de vergadering en deelt mede dat geen bezwaren zijn ingebracht tegen de beslissing der Kamer in haar laatstgehouden vergadering genomen tot toelating van den heer H. J. Jansen als lid der Kamer, waarna hij tot installatie van het nieuw inkomend lid overgaat. Vervolgens wordt overgegaan tot de be noeming var. een voorzitter. Als zoodanig wordt benoemd de heer Mr. W. H. Jansen thans plaatsvervangend-voorzitter, terwijl de heeren Houtman en Beukers ieder 1 stem verkregen. Tot voorzitter-plaatsvervanger wordt daar op benoemd de heer H. R. M. A. van Gent terwijl 2 stemmen werden uitgebracht op' den heer Houtman. De benoeming tot voorzitter wordt door Mr. Jansen aangeno menvan de benoeming tot plaatsvervan gend-voorzitter zal aan den heer Van Gent, die op dit oogenblik nog niet aanwezig is! woiden kennis gegeven. Vervolgens worden de notulen der laatste vergadering na lezing gearresteerd. Na mededeeling der ingekomen stukken, wordt door den Voorzitter aan de orde gesteld het nader verzoek om aanstelling tot makelaar van den heer A. H. Gallé alhier. Het rapport der te dezer zake benoemde commissie wordt goedgekeurddienovereen komstig zal het oordeel der Kamer aan den heer Gallé worden medegedeeld. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde het aan het gemeentebestuur uit te brengen advies in zake de beursnoteering der makelaars. Na deliberatie wordt besloten overeen komstig het desbetreffende concept aan B. en W. te adviseeren. Ten slotte komt in behandeling het adres van de firma H. Jansen Co. betreffende het Duinen van maatregelen tot bescherming der Schiedamsche hoofdindustrie tegen het. stoken van spiritus uit de meiassen van den suiker. De Voorzitter stelt deze zaak in handen van eene commissie bestaande uit de heeren Honnerlage Grete, Van der Pant, H. J. Jansen en den Secretaiis. Daarna wordt de vergadering gesloten. hulp en werd met de verbandmiddelen uit die fabriek en lijnolie den gewonden zooveel mogelijk hulp verleend. Nadat men tevergeefs had getracht nog in de branderij voor beiden geneeskundige hulp te verkrijgen, werden de beide jonge mannen per brancard naar het ziekenhuis gebracht, waar toen nog geen geneeskun dige aanwezig was, maar hun na eenigen tijd toch de gewenschte hulp werd verleend. De toestand van de jeugdige slachtoffers dezer ramp is hoogst bedenkelijk. Naar wij vernemen, was de ruwketel die dit ongeval veroorzaakte, in slechten staat, zoodat hij door een nieuwen zou vervangen worden, die de volgende week zou worden geplaatst. Waarom is er ook geen schouw voor ruwketels, zoowel als die voor distilleerketels plaats heeft Volgens aankondiging worden sollicitanten opgeroepen voor het tijdelijk ophalen van geld ten dienste der waterleiding, tegen een beiooning van f 5 per week, waartoe zij zich persoonlijk vóór den 12 October bij den Directeur der Waterleiding moeten vervoegen. Door het bestuur der afdeeling Rotter dam van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond is het plan gevormd om met al de vereenigingen welke geadres- seeid hebben aan den Gemeenteraad inzake minimum-loon en maximum arbeids tijd, eene gecombineerde Bestuursverga dering te beleggen, ten einde het praead- vies van Burgemeester en Wethouders te bespreken en te beraadslagen of de vereenigingen op genoemd advies van antwoord zullen dienen. Den bestuurders zal de eerste acht dagen tijd worden gelaten, om het praeadvies onderling te kunnen bespreken en hunne zienswijze vast te stellen. Heden-ochtend 9£ ure heeft Helena Ruts, werkzaam bij den heer K. de Rek aan de Ko- nijnenbuurt, het ongeluk gehad van een trap te vallen, waarbij zij zich ernstig aan een der beenen bezeerd heeft. Nadat zij nog eenigen tijd getracht had, haar werk te doen, is zij per rijtuig naar hare woning in het Hofje aan de Noordmolenstraat gebracht. Heden-ochtend omstreeks 11 ure heeft in de branderij van den heer R. A. de Kroes op den hoek van de 's Gravenlandsche straat aan den Noordvestsingel een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Daar de ruwketel begon te blazen, begaf een der brandersknechts, de 20 jarige J. Smit, zich op den ketel om den helm°door smeren nader op den ketel te bevestigen. Terwijl hij met dit werk bezig was en de 18-jarige S. v. d. Kruit, mede in de branderij werkzaam, bij den ketel stond, brak, door het spatten der fundeering de ketel opeens door met het gevolg dat de helm er afsloeg en de kokende massa zich over beide jon^e mannen uitstortte. Ook de meesterknecht Adr. de Jong, die oogenblikkelijk toeschoot, kreeg nog een deel van het ziedende vocht over een der beenen, gelukkig zonder ernstige brandwonden te bekomen. De beide jongelieden die het slachtoffer weiuen van du ongeval, bleken, nadat de s.oum eemgszins was opgetrokken, in deer- oi,wa<u'uiöen toestand te verkeeren het geneeie licüaam was als éen brandwonde. Spoedig snelde de heer Louis Melchers, tyieljjk directeur in de naburige fabriek, te ii. Uitgaven. Volgn. 66. Jaarwedden van den concierge en van de boden. Een lid der 3e afd. meent, dat ten opzichte van het personeel van de gemeente secretarie en van de boden, een ruime opvatting heerseht. Hij oordeelt, dat het werk van den bode ten dienste van de afd. A. en B. der gemeente-secretarie gevoegelijk door een der klerken kan worden verricht Speciaal op de Afd. B., acht hij het per soneel te uitgebreid. Volgn. 72. Jaarwedden van de sluis wachters, brugophalers en dergelijke. Een lid der le afd. stelt voor, de jaar wedde van den spui wachter van het spui- kanaal met f50.te verhoogen, daar deze beambte zon- en feestdagen in dienst moet zyn en tevens nachtdienst moet verrichten. Volgn. 84 Kosten van het onderhouden en schoonhouden van het raadhuis, Volgn. 85. Onderhoud en aankoop van meubelen voor hel raadhuis. De uitgetrokken bedragen van f1200.— en f450.— worden in de le en 3e afd.'te hoog geacht en op bezuiniging wordt aan gedrongen. Volgn. 100. Onderhoud van straten enz. In de le afdeeling wordt er op gewezen, dat wanneer het onderdeel van dezen post Daggelden der werklieden" en het onder deel van volgn. 114, »Dag- en weekgelden der werklieden en bedienden in dienst der gemeente met 11000.—— verhoogd kon worden, mogelijk zoude zijn lo. Verbetering van het loon der laagst- bezoldigde werklieden 2o. Betaling van het volle weekloon ook wanneer in de week een algemeene christe lijke feestdag voorkomt. 3o. Afschaffing der fictieve overuren van de werklieden. Een klacht over het niet herstellen van putten in de straten, acht een lid der 3e afd. hier noodig. Hij meer.t dat slechte toe standen onbehoorlijk lang onopgemerkt blijven. Volgn. 103. Onderhoud van pompen en riolen. De demping van Raam- en aangren zende grachten, werd een vorig jaar door Burg. en Weth. in welwillende overweging genomen. Een lid der 3e afd. vestigt hierop de aandacht, en betoogt tevens het wensche- lijke van de demping der sloot om de alge meene begraafplaats aan den Singel, zoo noodig met rioleering. De houten schoeiing is steeds duur in onderhoud. De le. afd. vraagt welke slooten het eerst voor demping in aanmerking komen. Volgn. 104 Onderhoud van havens enz. in de 3e aid. wordt gevraagd welk gedeelte kaaimuur bij de Willemsbrug men voor herstelling op het oog heeft. In dezelfde afdeeling wordt nog op gemerkt, dat het stoomgemaal bij de al gemeene begraafplaats bijna geregeld des Zondags wordt in werking gesteld en ge vraagd, of daarin geen verandering te brengen is. In de 2e afd. wordt bemerkt, dat de kosten van onderhoud der kade om Zuider gors moet bedragen f55.volgens de toelichting onder volgn. 33. Een lid der le afd. vindt het wenschelijk, dat meerdere kamertjes op de zwemplaats worden gemaakt. Volgn. 108. Kosten wegens nieuwe havenwerken enz. Men vraagt in de 3e afd. een opgave van het bedrag, dat tot dusver reeds op dezen post is verwerkt; terwijl in de le afdeeling wordt gevraagd, of deze nieuw uit te voeren werken nog van zulk een groot gewicht zijn voor Schiedam, nu de betrokken spoorwegmaatschappij niet meer zulk een direct belang heeft bij eene verbinding met de Maas alhier. Volgn. 111, Kosten van aanleg en onderhoud der algemeene begraafplaats. In de 2e afd. wordt voorgesteld het bedrag sub a met f200.te verminderen en zulks in verband met litt. c. Volgn. 113. Onderhoud van huizen enz. In de «_>e afd. spreekt men de hoop uit, dat eindelijk in den slechten toestand der dakbedekking van de koopmansbeurs verbetering zal worden gebracht. Volgn. 114. Dagen weekgelden der werklieden in dienst der gemeente. Een der leden der le afd. zal gaarne een herziening zien van de bepalingen betreflende minimum loon en maximum arbeidstijd der werklieden hier ter stede, daar zijns inziens deze bepalingen te eenzijdig, nl. alleen volgens gegevens van werkgevers, zijn vastgesteld. Volgn. 129. Onderhoud der lantaarns. Een lid der le afd. ziet gaarne eene betere verlichting van de Gedempte Broersvest tegemoet. (Slot volgt.) Blijkens een gisteren bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram heeft de nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, de heer W. Rooseboom, op dien dag het bestuur aanvaard. St Cf) Borneo Bij het Departement van Koloniën is ontvanger, het volgende, van 3 dezer ge- dagteekende, telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-lndië. »In de afdeeling Kendangan van de residentie Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, zijn bij rustverstoring de contro leur Ch. H. A. de Senerpont Domis, en de ambtenaar ter beschikking K. YV. E. von Leschen, ge food. De opstokers zijn gesneuveld, gewond of gevangen genomen. Toestand bevredigend. (Stct) De wetsontwerpen tot herziening der militiewet en tot regeling der legerinrichting zullen nog deze week de Tweede Kamer bereiken. Do Koninginnen te Berlijn. Naar uit Berlijn aar. de N. 11 Ct. wordt geseind, verneemt men, dat de terugkeer van den Keizer en de Keizerin, die thans op het jachtslot Rominten in Oost-Pruisen verkeeren, eerst kort voor de aankomst der Koninginnen van Nederland te Potsdam zal plaats hebben. Daarbij wordt herhaald, dat het bezoek der Koninginnen een ge heel familiaar karakter zal dragen en elk officieel karakter mist. De tot nu ge nomen beschikkingen van het Keizerlijk Hol bevestigen deze voorstelling. Er zal natuurlijk een galadiner ter eere van de Koninginnen bij den Keizer plaats hebben, maar van andere galaschikkingen hoort men tot nu toe niets. Men stelt zich het hooge bezoek dan ook als geheel familiaar en betrekkelijk stil voor. 't Gerucht, dat de Koninginnen te Ham burg het Eggendorfer Ziekenhuis zouden bezoeken, wordt aan een vergissing toege schreven en in verband gebracht met de belangstelling, door de Koningin-Moeder aan den dag gelegd voor sanatorische modelinrichtingen, in verband met de doelmatigste inrichting van haar eigen stichting voor longlijders. Transvaal. ,jn. Naar aanleiding van herhaalde aanbie gen, zoowel van Hollanders als van vreefïjs delingen, die zich bereid verklaren vrijwilligers dienst te nemen in het f der Boeren, deelt de consul-generaal 0 Zuid-Afrikaansche Republiek te Annster a mede, dat geen vrijwilligers in Ëur°P^ worden aangeworven en ook geen verg00 ding van reiskosten wordt uitbetaald 330 hen die, zonder aangeworven te zijn, zo° e willen vertrekken. Aar. de Münchener Allg. Ztg. word' ul' Den Haag gemeld, dat Koningin WilhellïU"a een brief zou hebben ontvangen van E° ningin Victoria, waarin deze diep de wending betreurt, welke de Transvaalsche crisis be0 genomen. De Engelsche Koningin zou 111 den brief verder hebben geschreven, dat z'J tot het uiterste gepoogd heeft een *ree zame oplossing te bereiken. De Daily News ontvangt een gelijkluid00 bericht uit Berlijn. Alleen voegt dit b'3' er aan toe en wij maken dien wenk t°' den onzen dat men het bericht otvier allen voorbehoud moeten aanvaarden. Den 7den September werd te Pret01'3 eene vergadering gehouden door omstreeks 50 Hollanders en oud-Hollanders, ten eind® een commissie te kiezen ter regeling v3" het optieden der Hollanders en oud-Hollan' der's in geval van het uitbreken vaö vijandelijkheden. De besprekingen, die met belangstelt werden gevolgd, vonden in zeer Transvaals" gezinden geest plaats. De heer J. H. Jalink, hoofdcommies 'er secretarie van den Raad van State, die eergisteren zijn gouden ambtsjubilé vier de, werd gisteren nog op bijzondere wijze gehuldigd. In de volle vergadering van den Raad ontboden, sprak hem de vice-president, jhr. mr. Schorer; toe, e" bood hem, namens alle leden van het hooge college, een souvenir met toepasselijk0 inscriptie aan. Mgr. Tarnassi. Men heeft in de laatste dagen in onrust verkeerd over den gezondheidstoestand van onzen pauseiijken internuntius, Mgr. Tar nassi. ZExc, schijnt aan een ontsteking te lijden. Het gaat gelukkig vandaag in zoover reeds beter, dat men een spoedig en vol* komen herstel mag verwachten, dank zij0 krachtig gestel en de voortreffelijke zorg' waarmede hij verpleegd wordt. Ongetwij f0,d zal ZExc. op het reeds Vroeger vastgesteld tijdstip, nl. in den loop der volgende maand» de hem door den H. Vader toevertrouwd0 zending naar Rusland kunnen volbreng00. Te Rome wordt als vermoedelijk opvolg01" van Mgr. Tarnassi, als internuntius bij h0t hot der Nederlanden genoemd, mgr. Guidi» attaché aan de Pauselijke Staatssecretaris Msb Ter Algemeene Landsdrukkerij te 's-ttr** venhage welker lokalen met bloemen ver sierd en met vlaggen getooid waren, werd gisteren het gouden jubilé gevierd van de° meesterknecht der drukkerij, den heer J. I- Michon. De jubilaris werd door een zang koor en door fanfares begroet, toen bij gisteren ochtend in de werkplaatsen kwai»> vergezeld van zijne echtgenoote en familie leden. Hartelijk werd Michon toegesproken door superieuren en kameraden, van ver schillende zijden werden (hem geschenken aangeboden. De directeur der Landsdrukkerij de heer Mielin, had het voorrecht den braven werk man een gratificatie te kunnen overhandigen» van hooger hand geschonken. Onder de velen, die Michon kwamen gelukwenschen, behoorde de heer Van Kampen, referendaris aan het Ministerie van Binnenl. Zaken, de heer Steger, directeur der stenografisch0 inrichting bij de Staten Generaal, de heer Ewijk, bestuurslid van de Koninkl. Scherp- schutters-vereeniging. Gisteren-avond had er een gezellig samenzijn plaats in het werkmansgebouw Concordia".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2