Kerknieuws. Kuust en Letteren. gedrukte wetsontwerpen en Handelingen van de Staten-Generaal. Voorts zijn geschreven stukken verdwenen, waaruit nog wetsont werpen moesten worden samengesteld, o.a. betreffende de Surinaamsche begrooting, welker indiening daardoor vermoedelijk vertraagd zal worden. In de gereedschapskist van eene der schoonmaaksters in net Departementsgebouw zija groote pakken papier gevonden, welke de dievegge vermoedelijk op een voor haar gunstig oogenblik heeft willen medenemen. Veel van 'tgestolene is bij winkeliers opgespoord, maar 't meeste zal vermoedelijk niet terecht komen. Naar men verneemt, worden er plannen voorbereid, een nationale inschrijving te openen, met het doel gelden bijeen te brengen, voornamelijk voor den aankoop van Roode Kruisartikelen, die naar Zuid-Afrika zullen gezonden worden, terwijl een deel der gelden zal worden besteed voor de nagelaten betrekkingen van den in den strijd gevallenen. Het plan gaat slechts voor een deel uit van de jNederlandsche Zuid- Afrikaansche Vereeniging." Het voorloopig comité, dat in deze werkzaam is, heeft reeds een partij verbandartikelen naar Transvaal doen afzenden. Zooals door ons is medegedeeld, is dat ook door het Roode Kruis geschied. Een der boden van de Tweede Kamer J. C. Jansen, herdacht gisteren den dag, waarop hij 25 jaar geleden tot ridder der Militaire Willemsorde werd benoemd. Het Kruis voor Moed, Beleid en Trouw verwierf hij als matroos wegens zijn kranig gedrag tijdens de eerste Atjeh-expeditie, toen de marine de Atjehsche kust moest blokkeeren. Jansen maakte deel uit van de bemanning van een sloep, die na een hevig vuurgevecht een vijandelijke prauw enterde, en hij behoorde tot hen die 't eerst op het vijandelijke vaartuig oversprongen. Voor dit wapenfeit werden ook nog andere opvarenden van de sloep, die zich even heldhaftig als Jansen hadden gedragen, geridderd. Te 's-Gravenhage is overleden de heer H. F. Verploegh, gep. resident van Banjoe- wangi en gecommitteerde voor de zaken van Bali en Lombok, in den ouderdom van 75 jaren. Het stoffelijk overschot van den heer Verploegh zal Dinsdag a.s. te Parijs ter aarde worden besteld. Door de bemoeiingen van den directeur- generaal van het Zeebad Scheveningen, den heer B. Goldbeek, is volgens het Dbl. aan de bevoegde macht ter hand gesteld een kostbare beker, door een Frankforter familie, welke dezen zomer in het Kurhaus te Scheveningen verblijf had gehouden, gekocht van een koopman in antiquiteiten enz. aan het strand aldaar, die het kostbare voorwerp door aankoop van den goud- en zilversmid Ipenburg in bezit had gekregen. Het was den directeur-generaal gebleken, dat die beker behoorde tot de voorwerpen van de Koningin, welke door den zilverbe waarder Le Blanc waren ontvreemd. Dezer dagen is onder de benoemingen vermeld de opneming in de ridderorde van Oranje Nassau van jonkvrouw A. J. M. Teding van Berkhout, te Haarlem. Deze benoeming is geschied naar aanleiding van het 25-jarig bestaan der Diaconessen-inrichting in de Haze- paterslaan aldaar, waarvan zij de stichster is en waaraan zij een belangrijk gedeelte haars leven heeft gewijd. Bedoelde inrichting is ontstaan uit een ziekenverpleging, door jonkvrouw Teding van Berkhout in 1874 in haar toebehoorende woningen aan de Nieuwe Gracht en te Bloemendaal in het leven geroepen. In 25 jaar zijn er 2410 patiënten, meestal lijders aan vallende ziekten, in verpleegd en in het laatste jaar waren er dagelijks gemiddeld 70 a 80 verpleegden. Ned. Loterij-Vereeniging. Trekken voortdurend de bekende meubel magazijnen van de firma Vos en le Grand te Amsterdam, de aandacht der wandelaars in de Kalverstraat aldaar, door de rijke verscheidenheid van kostbare en fraaie stukken, welke er zijn uitgestald, thans is dit in het bijzonder het geval door de etaleering van een drietal even smaakvolle als rijke ameublementen, welke de groote winkelkasten geheel vullen. Het zijn het S a 1 o n-, het Eetkamer- en het Slaapkamer - ameublement deel uitmakende van de eerlang te houden verloting der Ned. Loterij Vereeniging ter bevordering van Handel, Nijverheid en Kunst, te Amsterdam. Tevens is er de origineele teekening tentoongesteld van den eersten hoofdprijs dier verlotingeen Juweelen stel, dat door de Utrechtsche zilvertabriek van den heer C. J. Begeer, te Utrecht, den gelukkigen winner zal geleverd worden, als deze ten minste niet aan 3600 gulden in kontanten, den voorkeur geeft. Nadere mededeelingen omtrent deze verloting vinden onze lezers in een advertentie hierachter. Zooals men weet, heeft de senaat van het Utrechtsch Studentencorps op een paar studenten straf toegepast wegens mishan deling van novitiï. Volgens de Arnh. Ct. moet een groen een natte doek om den hals gebon den zijn en daarna zoo gezegd gestropt, ten gevolge waarvan hem het bloed uit de neus spoot. De mishandelde moest denzelfden dag naar zijn vader, de heer Opstelten, in Haag, worden vervoerd. Bij de gehouden verkiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Amersfoort (vacature jhr. mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelisweerd) zijn 1589 geldige stemmen uitgebracht. De heer C. Th. van Beek (R.-K.) verwierf 826, de heer J. Nefkens (R.-K. en A.-R.) 763 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. De te Enschedé bestaande Katholieke Democratische Propaganda-Club heeft zich geconstateerd als Katholieke Democratische Volkspartij. Men wenscht in de politieke actie te streven naar Staatpensionneering en algemeen stemrecht met evenredige vertegen woordiging. De heer Plankaart, van de Christen- Volkspartij in België, zal worden uitgenoo- digd te Enschedé als spreker op te treden. Near aanleiding van het bericht, voor komende in ons vorig no., kan de Arnh. Ct. alsnog mededeelen, dat het uit den trein ge vallen knaapje, genaamd is Petrus Mattheus Castelijns,oudl3jaren,wonendete Maastricht. Het ongeluk had niet plaats bij de Rijnbrug doch bij de ijzeren brug, nabij de Brugstraat, alhier. Het kind bekwam gelukkig geen letsel en is met den volgenden trein naar Nijmegen gegaan, waar de ouders op het perron aanwezig waren, om de reis verder te vervolgen. Neerbosch. Men meldt aan de N. R. Ct. Het bericht, aan het Handelsblad ontleend omtrent Neerbosch, is onvolledig en daardoor onjuist. De instructie is nog volstrekt niet beëindigd van de instructie zelve lekt niets uit en blijkbaar heeft het van den aanvang at in de bedoeliug der justitie gelegen met het oog op de groote belangen die voor de weesinrichting aan deze zaak verbonden zijn, met zeer groote omzichtigheid te werk te gaan bij de instructie, om onjuiste en ontijdige publiceering van feiten te voor komen. Blijkens den langen duur der instructie schijnt het wel de bedoeling der justitie te zijn, op deze duistere zaak een zoo helder mogelijk licht te doen vallen. GEMENGD NIEUWS. Eergisteren-nacht is de vrachtboot, kapt. Goris, van Eindhoven naar Rotterdam, in de Zuid-Willemsvaart ter hoogte van sluis 7 op een aldaar liggende baggermachine die geen licht op had, gevaren. De baggermachine bekwam zulke averij, dat het vaartuig direct zonk. De vaart is daardoor gestremd. De boot bekwam geen schade. Maandag-morgen kwam voor de haven van Zierikzee een vaartuig uit de Grauw, op de Belgische grens, geladen met mossel zaad van de Flauwersplaat. Het vaartuig kreeg een massa water over en sloeg om. De bemanning, uit schipper en knecht bestaande, bleef drijven op het rondhout. De schipper werd gered, maar de knecht een jonge man van 21 jaren, die den boegspriet had gegrepen, moest dezen, daar zijn krachten hern begaven, loslaten en verdronk. Vaartuig en inventaris zijn bij den hoek van Ouwerkerk aan wal komen drijven. Abbé Daens heeft van *Igr. Stillemans, bisschop van Gent, een schrijven ontvangen, waarin hem verzocht wordt om zijn candi- datuur voor de aanstaande verkiezingen in te trekken. Abbé Daens heeft geweigerd om aan dezen bisschoppelijken wensch te voldoen en daarbij nog te kennen gegeven, dat hij op politiek terrein geheel onafhan kelijk verlangt te blijven. Men verzekert, dat tengevolge dezer wei gering de bisschop van Gent voornemens is, om tot alle pastoors van het arrondissement Aalst een schrijven te richten, hetwelk a. s. Zondag zal worden voorgelezen. Msb De veldwachter en zijn vrouw. Te Wandsburg in Oost-Pruisen had een vrouw hout gesprokkeld zonder vergunning en was deswege veroordeeld tot een boete van een gulden ot een dag gevangenisstraf. Betaling van de boete volgde niet en daarom zou de vrouw met geweld naar de gevangenis gevoerd worden, daar zij met gewillig ging. Den gemeenteveldwachter werd opge dragen, de vrouw (het was zijn eigen echtgenoote) te gaan arresteeren, opdat de straf aan haar voltrokken zou kunnen worden. Het geschiedde aldus. Daarvoor liet de veldwachter zich 11,50 transportkosten betalen, voldeed daarvan de boete van een gulden, zoodat hij nog 50 cents overhield voor een potje bier en een pijp tabak. Op uitnoodiging van den minister van openbare werken in Pruisen heeft, naar in Duitsche bladen gemeld wordt, in de vorige week te Emden eene conferentie plaats gehad van directeuren van verschillende groote Westfaalsche ijzerfabrieken met de directeuren der Bremer Lloyd en de Ham burg America-Iynen om te beraadslagen over middelen hoe de haven van Emder., in concurrentie met Nederlandsche havens tot hoogeren rang zal kunnen verheven worden. De besluiten dier conferentie worden voorloopig geheim gehouden. De ertsaanvoer en kolenuitvoer over het kanaal, wordt ten nadeele van onzen door voerhandel steeds grooter. Een ontzettende gebeurtenis heeft op den Weichsel in Oostenrijk, niet ver van Nowa Alexandria, plaats gegrepen. Zeven-en-dertig van een bruiloft terugkeerende boeren en boe rinnen lieten zich in twee groote vaartuigen over den stroom zetten, toen plotseling een geweldige storm uitbrak. Beide booten sloegen om. Twee-en-twintig vonden den dood; de overigen werden met moeite door in allerijl naderende schippers gered. Advocaat Demange werd door een Parijs journalist geïnterviewd over zijn laatste indrukken omtrent de Dreyfuszaak. De beroemde verdediger van Dreyfus antwoord de »Wat zal ik u zeggen De affaire is uit en mijn rol als advocaat ten e' verzoek u, wel te willen gelooven, er volstrekt geen spijt van heb." nde- dat Ik nj heef De Italiaansche oud-minister Crisp Woensdag te Palermo zijn 80n verjaa' n„ i1 <T/ivlagd, gevierd. De stad was geheel gev'a' Crispi werd op het stadhuis plechtig ge plimenteerd. Koning Umberto en 'tonin°m Margaretha zonden felicitatie-telegra® Beetgenomen. Aan een kanaal twee personen aan het visschen. T°en veldwachter naderde, ging de oU<*ste.t,r het tweetal aan den haal. De veldwa0 zette hem meer dan een uur lang 0 velden en wegen, maar ook over s0,^ na, tot de visscher eindelijk in een ging uitblazen. »Ik ik be keur J®', zei de dienaar der wet, zwaar hijg »Waar waar om?" »Om dat omdat je zon zonder visch-akte." »Maar ik heb, ik heb een akte." »Laat, laat zien." »Hie hie hier." »Wa waarom ben je dan hard weg geloopen »Ik ik mag toch ioo P zoo hard als ik wil." Het geval was, dat de andere visschef' d. isren vischb de broer van dengene die wegliep, vischakte had. De weleerw. heer J. Th. N. T. AH3^' rector der eerw zusters van liefde te G«er truidenberg, is aldaar in den ouderdom v3° 80 jaar overleden. Zondag 3 September werd voor de eetste maal in het groot seminarie te ScherpeP' heuvel (Curasao) de H Priesterwijding t0®' gediend door Z. D. H, mgr. Silva, bisschop van Merida, aan een vijftal eerw. heer*11' behalve dezen ontvingen nog elf ander*11 de wijding van het sub-diaconaat. Na afl0°P der plechtigheid werden de nieuwgewijde0 in de aula van het seminarie geluk gewenst' en herdacht mgr Silva in korte woorden &e wording van het seminarie, 's Middags kwam mgr. Van Baars, apost.-vic. Curasao een bezoek brengen. Zaterdag 9 September keerde mgr' Silva met de nieuwgewijde priesters pef ss. Merida naar zijn diocees terug. De nieuwe kathedraal van Westminster is reeds zoover gevorderd, dat het dak erop wordt gezet en men hoopt tot d* plechtige inwijding te kunnen overgaan °P 29 September 1900 den 50en verjaard3# van het herstel der hiërarchie in Engeland- De tempel, in byzantijnschen stijl met ko*" pels minarets en hoogen toren, belooft eetl der meest grootsche en schoone kerkgebou wen te worden in het Vereenigd konink rijk. De pijlers zijn van Carrarisch-m31" mer en de koorbanken van Italiaanse^ notenhout met ingelegd ivoor. Kardinaal Vaughan toont niet de mins'® zorg over de ontzaglijke onkosten e° antwoordt aan de ondervragers met si)0 onverstoorbare glimlach; »Deus providebf-i de Heer zal erin voorzien". Men schrijft ons uit 's-Gravenhage In de kunstzaal van Pulchri Studio, n3 heden (Zaterdag) middag de opening plaats van een »Eeretentoonstelling J. Maris," een hulde van het beroemde schilder2 genootschap aan de nagedachtenis van ee° zijner grootste leden. En een waardig0 hulde. De expositie toch doet Jaap Mar13 kennen in al den omvang van zijn mach"# taler.t, dat het zeegezicht en het landschap het figuur en het interieur omvatte. Maar vooral het Hollandsch landschap ma' zlJn 70*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6