troepen te iaten vergezellen, is ingewilligd. Generaal Slocum, de militaire attaché te Weenen, is daartoe uitgekozen. De Oostenrijksche Rijksraad is tegen 18 October bijeengeroepen. De afgevaardigden zullen denzelfden dag zitting houden. Generaal Otis seint uit Manilla, dat bij de gevechten Zondag geleverd kapitein Safford gedood en kapitein M'Grath ernstig gekwetst is. De Filippijnsche regeering heeft volmacht gegeven aan Agoncillo, om te Parijs te onderhandelen over het vrijlaten der Spaansche krijgsgevangenen. De Uitlanders in Transvaal en het kies recht. De eerste Engelsche mijnwerkers, die uit Johannesburg zijn gevlucht, zijn aangekomen en dadelijk door verslaggevers ondervraagd naar hun «grieven". Wat die grieven wel om het lijf hebben, blijkt duidelijk uit het volgend brokstuk van een dezer gesprekken Een jong, kundig werkman, antwoordende op een vraag van den reporter: «Die oorlog, dat is afgesproken werk, anders niet." «Waarom «Wel dat is duidelijk. Men laat ons stemrecht vragen, dat wij niet noodig hebben. Men laat duizenden arme duivels teekenen, die een geweer vragen en er nooit gebruik van zullen maken. Men heeft voor ons grieven uitgedacht, die wij nooit hebben gehad." «Maar de positie der Uitlanders is toch niet benijdbaar «Och wat! We zijn naar Transvaal gegaan, om geld te verdienen. De geheele wereld verdient er geld. Wij wilden er niet ons heele leven blijven en hebben dus maling aan politieke rechten. Men zal den oorlog niet voor ons voeren, maar voor de rijkaards, die het geheele land willen hebben." En zoo spraken alle werklui erover, die geïnterviewd werden. Zij betreuren de vijandelijkheden ten zeerste, hun grief is, dat Engeland hen niet rustig hun geld heeft laten verdienen en hen uit hun broodwinning heeft verdreven. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 11 October 1899. Heden-morgen 83/4 ure is de 6-jarige Hendrika van Leeuwen tegen het hek der Koemarktbrug opgeloopen met het gevolg dat zij een wonde bekwam boven het linkeroog. In het brugwachtershuisje werd de wond uitgewasschen, waarna zij haar weg naar school kon vervolgen. Aan de hoogeschool te Leiden heeft heden met goed gevolg het theoretisch examen in de geneeskunde afgelegd onze stadgenoot de heer L, F. van der Sman, cand.-arts. Zooals wij reeds voor eenigen tijd meldden, zal de maandelijksche vergadering der atdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, wegens de kerkelijke feesten uitgesteld, aanst. Zondag-middag 12^ ure worden gehouden. In de vergadering ter gelegenheid van het St. Willibrordsfeest te houden, zal, naar wij vernemen, onze oud stadgenoot, de zeereerw. heer C. J. Juffermans, pastoor te Weesp, als feestredenaar optreden. Maandag-middag werd de 6-jarige J. Koster op den Daijer te Vlaardingen over reden door een met 2 paarden bespannen vischwantwagen. Het kind was onmiddellijk dood. De stoomschepen Astarloa van Bilbao en City of Malaga van Barrow, beiden naar Rotterdam, zijn gisteren-ochtend tijdens mist beneden Maassluis met elkander in aanvaring geweest, waardoor beide lichte schade bekwamen en bovendien de City of Malaga anker met ketting verloor. Beiden stoomden op naar Rotterdam. Het stoomschip Argentina van Buenos- Ayres naar Rotterdam, is gisteren ochtend boven Maassluis aan den Noordwal aan den grond gevaren, doch kwam zonder assisten tie vlot. Bij den wisselwachter De B, te Hoek- van-Holland brak omstreeks 4 uur eergister- middag een binnenbrand uit, veroorzaakt door een test met vuur in een kleerkast geplaatst. Waarschijnlijk is een kleeding- stuk op de test gevallen, waardoor de andere kleedingstukken eveneens in brand ge raakten, Spoedig werd de brand gebuscht. De kleeren waren r.iet verzekerd. Voor eenigen tijd richtten 66 schutters der d.d. schutterij te Delft een adres aan den Raad dier gemeente, om vergoeding voor den tijd in welken zij als schutter dienst deden. Op dit verzoekschrift is thans door B. en W. een pre-advies uitgebracht voorstel lende afwijzend te beschikken, op grond dat de schutterij niet tot de gemeente behoort doch eene rijksdienst is. BINSESLAXD. De Koninginnen te Potsdam. Reuter seint uit Potsdam Bij den Keizer en de Keizerin werd gisteren-avond in het Neue Palais een diner gegeven, waarbij genoodigd waren Koningin Wilhelmina, hare Moeder, andere vorstelijke personen, de rijkskanselier prins Hohenlohe staatssecretaris graaf Bülow, de Neder- landsche gezant jhr. Tets van Goudriaan met zijn vrouw en de andere heeren van de legatie. De deputatie van de Nederlandsche Ver- eeniging te Berlijn werd Maandag door de Koningin ontvangen. De woordvoerders der deputatie gaven de onveranderde liefde en trouw ook van de in het buitenland wo nende Nederlanders aan Vaderland en Koningshuis te kennen. De Koningin ant woordde dankend en verklaarde, dat zij met bijzondere ingenomenheid de talrijke bewijzen var. hulde en trouw herdacht, die haar bij haar troonsbestijging juist ook van de zijde van Nederlanders in het buitenland, waren geworden. Evenzoo was zij aangenaam verrast geweest door het plan der Veree- niging om bij haar vertrek een bloemstuk als hulde in haar spoorwegcoupé te plaatsen. De deputatie uit de Vereeniging «Neder land en Oranje" te Berlijn, die de Koningin Maandagavond te halt zes ontving, bestond uit de heeren Dubois, Van Heeckeren, Van 'tHoff, Jansma van der Ploeg, Michielsen en Wolff. Zij werden aan de Koningin voorgesteld door onzen gezant, jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan. Omtrent het afscheids-galadiner dat gis teren-avond in het Neue Palais door den Duitschen keizer aan de Nederlandsche koninginnen werd gegeven, seint de Ber- lijnsche correspondent der N. R. Ct. van Station Wildpark het volgende Nadat ik herhaaldelijk gewaagd heb van de lieve bloemversieringen in de kamers van de Koninginnen en op de keizerlijke tafels te harer eer aangebracht, wil ik bij wijze van afwisseling voor de meer materia listisch gezinde naturen ocder mijne lezers ook eens de lijst van de gerechten be schrijven die gisteren-avond bij het afscheids- galadiner aan de. Koninginnen werden aan geboden. Op het menu, dat volgens gewoonte met de vereenigde wapenschilden van den Keizer en de Keizerin, door engelen gedragen, versierd was, waren onder het hoofd Kaïser- liche Abendtalel de volgende gerechten opgesomd in Duitsche schrijfletters Bouillon op koninklijke wijs, Zalmforellen, Hamburg- sche ham met groenten, Reelapjes met truffels, Brusselsche kippen met vruchten en salade, Vanillebombe, Kaas, Nagerecht. Wat daarbij aan edele wijnsoorten werd rondgeschonken, moge ieders culinarische verbeeldingskracht naar eigen behoefte zelf aanvullen. Tegen halt elf was het diner tan einde er namen aan deel de reeds gisteren vermelde hooge personages, onder wie üe beide zoons van den prins-regent Albrecht, prinsFriedrichHeiDrich en Joachim Albrecht. Verder hertog Albrecht van Wurtemberg, prins Bernharnd Heinrich van Saksen- Weimar en prins Ghlodwig van Hessen, prins Wihelm en prins Victor van Wied, benevens de verdere familie Wied, de ge zant van Tets en zijn vrouw, de raad van legatie baron Sweerts en de secretaris van de legatie baron Welderen Rengers met zijn vrouw. De oude rijkskanselier Hohenlohe was er ook, evenals de staatssecretaris Bülow en verder waren er allerlei hooge militairen en waardigheidsbekleders uit de naaste omgeving van de vier Majesteiten. In de jaspis-zaal van het Neue Palais, die een soort van spiegelgalerij is, ingelegd met kostbare steenen, was de tafel opge slagen, die een schat van zwaar zilver torste. Het waren rijk met figuren versierde pronkstukken met allerlei gestalten uit de fabelwereld van goden en dieren, een bruiloftsgeschenk van Pruisische steden aan de Hohenzollerns. Zij waren onderling ver bonden door sierlijke slierten van kleine witte bloemen. Heden-avond te 7.36, pl. tijd, wordt H. M. Koningin Wilhelmina per extra- trein ten paleize Het Loo terugverwacht. H. M. de Koningin heeft door den bur gemeester van Hoedekenskerke aan den arbeider P. Lucasse aldaar f 20 ter hand doen stellen opdat deze daarmede een vrachtrijdersbedrijfje zal kunnen beginnen. De arbeider is door een gebrek aan zijn oogen niet meer in staat veldarbeid te verrichten. De minister van Waterstaat, vergezeld van den chef der afdeeling nijverheid aan zijn departement, den heer De Marez Oyens, heeft gisteren onder geleide van den heer Cluyssenaers en van den hoofdingenieur Haagsma, twee Indische wagons in oogen- schouw genomen. Zij zijn bestemd voor den dienst van tractie en materieel. Deze wagons zijn ingericht om het aankompnd machine-personeel van den spoorwegdienst op de hoogte te brengen van de onderdee- len van het door hen te behandelen stoom tuig. Verschillende technische ambtenaren der spoorwegmaatschappij en hoogleeraren en studenten van de Polytechnische school te Delft werden in de gelegenheid gesteld deze inrichting te bezichtigen. De minister van Binnenlandsche Zaken verleent deze week geen audiëntie. Men deelt mede, dat de minister van Justitie een gestreng gerechtelijk onderzoek gelast heeft in zake de openbaarmaking, de vorige week, door een der Haagsche dagbladen, van een résumé van de nog niet bij de Tweede Kamer ingediende wets- voordracht betreffende de legerorganisatie. Wij lezen in de Soc.-Dem.«De onge vallenwet komt Dinsdag, den 24n October, des voormiddags elf uur, in openbare be handeling. Gelegenheid voor afhandeling der wet bestaat dan niet meerin dit jaar zullen de heeren dus vermoedelijk niet verder komen dan de algemeene beraad slagingen. En dan komt tijd, komt raad 1" Nu moet men weten, zegt het Vad., dat, toen de heer Veegens op 16 Juni voorstelde nog dezen zomer de algemeene beschouwin gen te doen plaats hebben, de heeren Troelstra, Van Kol en Schaper medegewerkt hebben om dit voorstel te doen vallen. Naar het Centrum uit zeer goede bron ver neemt, zijn de mededeelingen van het Vaderland over het in voorbereiding zijnde ontwerp van legerhervorming althans gedeeltelijk oujuist. Met zekerheid kan thans worden gemeld, dat mr. J. Kalff zijn aanvrage om ontslag als vice-president van den Hoogen Raad heeft ingediend. Het volgende bericht heeft uit de Indep. Beige zijn weg gevonden in verschillende bladen «De Engelsche gezant te 's Gravenhage zou de aandacht der Nederlandsche Regee ring gevestigd hebben op de verzoeken om verlof, door een zeker aantal officieren va het Nederlandsche leger gedaan. De 66^ Howard zou gezegd hebben, dat hij S° redenen had om te gelooven dat die offic'6ren het voornemen hadden dienst te nemen Transvaal. Hij voegde erbij, dat Engela° rekent op de neutraliteit van Holland 60 het als een weinig vriendschappelijk6 a zou beschouwen, wanneer bedoelde verloven werden toegestaan. Als gevolg van verklaring zijn alle verzoeken om ver° geweigerd." Van dit verhaal is, naar Het Vadert1 verneemt geen enkel woord waar. De Brit sche gezant heeft geenerlei opmerking60 gemaakt als hierboven zijn bedoeld, 60 er is bovendien nog een afdoende reden, waarom de beweerde verloven niet 2'J0 geweigerd: tot op dit oogenblik nl. isgee° enkel verzoek om verlof met het aangedu' oogmerk bij onze Regeering ingekomen. Een nieuwe staatkundige brief van den heer Van Houten is verschenen, v0°r" namelijk strekkende om te waarschuwen tegen mr. Borgesius' onderwijspolitiek, waarin de heer Van Houten ziet ee0 heulen met het clericalisme en 660 poging om door middel van een toena dering tot de anti-revolutionairen het politieke leven der geavanceerde groep te redden. Ten aanzien van de oog6' vallenwet, zoowel als van de leerplicht wet, raadt de oud-minister aan goed op de details toe te kijken, onder de le°s >beter geen wet dan een slechte wei want het geldt hier stappen te doen °P het gebied der sociale dwangwetgeving, middelen toe te passen, welke noodig kunnen zijn ter genezing van sociaie ziekten, maar waarvan de dosis door den wetgever behoort te worden toegemeten met de voorzichtigheid, waarmede de arts vergiften toedient. De tentoonstelling te Parijs. Omtrent de Nederlandsche afdeeling tef Parijsche tentoonstelling in 1900 kan nog het volgende worden medegedeeld. Door de groepsgewijze indeeling der ten toonstelling is de afdeeling over het geheel6 tentoonstellingsterrein verdeeld. Nabij de reeds beschreven Indische ei' deeling komen ter weerszijden van de Jena- brug de Nederlandsche groepen «Handel en Scheepvaart," met modellen van booten en betimmering van salons in groote schep60' en Jacht en Visscherij", met inzending60 betreffende Zuider- en Noordzee. In de gebouwen op het Champ de Marsonze afdeelingen «Opvoeding en Onderwijs, «Vervoermiddelen en Waterstaat" 60 «Chemische Nijverheid"voorts is in een afzonderlijk gebouw aldaar onze textiel6 kunst vertegenwoordigd, en is een klein6 ruimte gereserveerd voor het mijnwezen- In een groote middenhal in het hoofdg6" bouw met het electrisch paleis aan he* einde der zijvleugels zullen de inzending60 gesteld worden van onze groote fabriekan ten: electrische installaties, een diamant slijperij in werking enz. «Landbouw 60 voedingsmiddelen" «Natte en Droge Waren vindt men in de voormalige machine-galerij Bij de Almabrug is het gebouw der sociale wetenschap, waarin de Nederlandse!)6 atdeeling een beeld zal geven, van de Hollandsche gezelligheid. Even verder komt onze tuinbouw, terwijl bovendien nabij de Koloniale afdeeling, op het terras van h6' Trocadero een Hollandsch tulpenveld wordt aangelegd. Op een der annexen van d6 Esplanade der Invalieden zal men onz6 decoratie en meubileering te zien krijg60' terwijl in het groote Paleis aan de Champ8 Elysees één zaal voor onze bouwkunst en twee zalen voor onze schilderkunst be- bestemd zijn. Om de verschillende Nederlandsche i°* zendingen op elke plaats van 't uitgestrekte terrein te herkennen, zal éénheid in kleu ren en conceptie worden gehouden waartoe de commissie voor iederen inzender de s benoodigde vitrines doet vervaardigen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2