Dagblad voor Schiedam en Omstreken, 22ste Jaarg. Zondag 15 October 1899. No. 6522 1$xxveaxx ^oter&txaat 50. TWEEDE BLAD. i PRIJS YAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Neaeriand Afzonöeriiike Nummers f 1.50 - 0.05 1 'M PRIJS DER ADVERTKNTIËN: Van 1—6 regeisf0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aanaesraan. MEMORIE VAN ANTWOORD van Bur gemeester en Wethouders op het verslag van het onderzoek der Gemeente-begrooting voor 1900 in de atdeelingen uit den gemeenteraad. III. Volgn. 104. Onderhoud van havens, vaar ten, kaaimurensluizen en andere water werken. Het gedeelte kaaimuur aan de Nieu wehaven dat ter vernieuwing wordt voorgesteld is in de memorie van toelichting abusief aange wezen als te liggen bij de Willemsbrug. Bedoeld wordt het aanleggen van een vak lang 50 meter, ter vervanging eener be schoeiing langs die haven nabij het sluisje van Kortland. De opmerking, dat het stoomgemaal bij de algemeene begraafplaats bijna geregeld des Zondags werkt, is juist. Uitgenomen bij vriezend weer is het bijna eiken Zondag noodig dat stoomgemaal in het werk te zetten, ten einde de waterhoogte in het riolennet op het gewenschte peil te houden. Bij de beperkte waterberging zou een andere wijze van doen ongeraden zijn. De opmerking dat voor nkosten van onder houd der kade om Zuidergors" f 55.in plaats ƒ50. -, zooals op de begrooting is vermeld, moet worden uitgetrokken, is juist. Voor Kosten van onderhoud der openbare zwemplaats" is 200. meer voorgedragen dan het vorige jaar, om aan die inrichting de noodige uitbreiding en verbetering te kunnen aanbrengen. Volgn. 108. Kosten wegens nieuwe haven werken en spoorwegaansluiting aan de Maas. Naar aanleiding van het verzoek der 3e- afdeeling volgt hier een overzicht van het geen in de laatste jaren voor de werken 'angs de Maas is besteed Verruiming en verdieping der voorhaven ®et aanleg van den nieuwen kaaimuur langs de Voorhavenkade (1895—1896). Aanlegder Spuihaven met dijksverzwaring en bijkomende werken (1895—1896)» Aanleg der werken bewesten de Voor haven tot vorming der Maaskade en het dichter» van het balkengat nabij het Hoofd- P'ein (1896-1898). De vorming var, de monding der Ooster haven en de ophooging der terreinen van de voormalige werf »de Nijverheid" (1898). De verlenging van den Westelijken haven- ain der haven van de waterleiding tot in Qe normaallijn der rivier (1898). Genoemde werken hebben te zamen, in onde cijters uitgedrukt, een uitgaaf gevor derd van 278.000.— af9P de desbetreffende vraag in de le Meeling gedaan antwoorden wij, dat al ogeook de betrokken spoorwegmaatschappij 'et meer zulk een direct belang hebben h"! e®tle verbinding met de Maas alhier, 6 belang dat de gemeente heeft bij een r binding van hare aan de Maas gelegen rr®ln^n. naet het spoorwegnet, niet ver- toth 'S sedert de Raad het besluit nam Do t ^oen uitvoeren van de onder dezen h s bedoelde nieuwe havenwerken met BPoorwegaansluiting aan de Maas. hn.mf!?' Kosten van aanleg en onder- der algemeene begraafplaats. hon?°r ru'men der graver», het onder en Van j6n tu'n' woning en het lijkenhuis e*r, k°°I afsluiting der begraafplaats zal ®n bedrag van ongeveer ƒ530.- noodig zijn. v«IUr,nJ'eZien,U'^ dezen post ook de kosten, de op het verleenen van hulp aan den grafmaker, moeten worden betaald, komt het ons niet wenschelijk voor den post sub iitt. a te verminderen. De voorgedragen som sub litt. c, van ƒ400. houdt geen verband met den post on »ier a. In de U weldra aan te bieden nieuwe of gewijzigde verordening op het begraven, is eene bepaling opgenomen dat bij het be graven vaste knechts, door de gemeente daartoe aangewezen, zullen moeten worden gebezigd, tegen betaling van het daarvoor volgens het tarief voor de begrafenisrechten verschuldigde. De genoemde som is uitgetrokken voor toelage aan die knechts toe te kennen. De uitgaaf sub c vloeit dus weder in de gemeentekas terug. HOOFDSTUK III. Volgn. 113. Onderhoud van huizen, torens, poorten en dergelijke. Een voorstel van ons college, om ver betering aan te brengen in de dakbedekking der koopmansbeurs, heeft uwe vergadering reeds bereikt. Volgn. 114. Dag- en weekgelden der werklieden in dienst der gemeente. Bij de beoordeeling der bestaande bepa lingen betreflende minimum-loon en maxi mum arbeidstijd der werklieden in dienst bij aannemers van bestekken der gemeente, schijnt het van meer belang te letten op die bepalingen zeiven, dan op de wijze waarop deze zouden zijn tot stand gekomen. Over het geheel is gebleken dat zij be antwoorden aan de bedoeling: niet verhoo ging der bstaande loonen voor de minder geschikte arbeiders, maaralleen voorkoming van misbruiken, die uit de concurrentie kunnen voortvloeien. Intusschen heelt de praktijk de wensche- lijkheid doen kennen van eemge wijzigingen betreffende het loon van jeugdige werk lieden. Het ontwerp voor zulk een wijziging maakte reeds een punt van bespreking in ons college uit. HOOFDSTUK V. Volgn. 129. Onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting. Gaarne zullen we met de commissie voor de gasfabriek overwegen, in hoever het aanbeveling verdient de Gedempte Broers- vest beter te doen verlichten. HOOFDSTUK VI. Volgn. 137. Kosten wegens maatregelen in het belang van den algemeénen gezond heidstoestand Het toezicht bij het vervoer van vodden en beenderen zal worden verscherpt. Hoewel er tot heden geen aanleiding bestond hier reglementeerend in te «rijpen, zullen wij zoodra ons de wenscheUjkheui daartoe mocht blijken U bet voorstel doen bepalingen in de politieverordening op te nemen, die, in het belang van de algemeene gezondheid, bij dit vervoer zijn in acht te nemen. Volgn. 141. Kosten van den reinigings dienst. Het straatvegen meenen we dat naar behooren geschiedt. Van straatw^en, hoe ruim ook toegepast, mag echter n;et het zelfde resultaat worden verwacht als van straatse/mibbejïdit is zelfs door straatbe- sproeiing niet te verkrijgen. Met het aanschaffen van nieuwe materialen wordt geregeld voortgegaan. Het volgend jaar zal als proef een sproeiwagen ir» dienst worden gesteld. HOOFDSTUK VII. (Kosten voor de Middelbare scholen). Volgn. 149. Jaarwedden der Onderwijzers. Tegen de verzochte splitsing van den post sub. A 1. bestaat bij ons geen be denking. Zeer waarschijnlijk is binnenkort van ons een verordening te wachten, waarbij de gemeente-ambtenaren verplicht worden in deze gemeente te wonen. Volgn. 150. Kosten voor schoolbanken en sohoolbehoeften. De verhooging van dezen post met f 100. is het gevolg van de reorganisatie der Burger-avondschool. Indien de hoogere raming niet door de noodzakelijkheid werd gewettigd, zou de verhoogde voordracht door ons niet zijn geschied. (Slot volgt.) BONENLAND. De reis der Koninginnen. Naar aanleiding van het bezoek van H. M. de Koningin te Potsdam zijn benoemd deluit.-gen. prins E. Zu Salm-Hórstmar tot ridder-grootkruis der Orde van Oranje- Nassau, de hofmaarschalk gen-majoor Von ep Zu Egloffstein ook tot ridder-grootkruis, de kamerheer graaf v. Hèssenthal tot groot-officier dier orde en de ordonnance- officieren luit. v. Bher en luit. Schmidt tot ridder dier orde met de zwaarden. Aan den adj.-gen. v. Mischke en den kamerheer v. Weltheim, werd namens de Koningin een kostbaar souvenir aangeboden Naar de Berhjnsche bladen melden, heeft de Keizer den Ne lerlandscheri minister van buitenlandsche zaken de Beaufort en den Nederlandschen gezant te Berlijn, van Tets van Goudriaan, de orde van den Rooden Adelaar eerste klasse verleend. De minister van Koloniën maakf bekend, dat in het jaar 1900 hier te lande slechts zes veilingen van gouvernementskoffie zullen gehouden worden, en dat in elke veiling vermoedelijk niet meer danjongeveer 19.000 pikols kunnen worden aangeboden. De Tweede Kamer is voornemens na hervatting van den parlementairen arbeid op 24 October, geregeld tot aan het Kerstreces in openbare zitting voort te werken, behoudens eene schorsing der werkzaamheden, in de week der samen komst van dö Provinciale Staten in herfst» vergadering. De heer C. Van Goor Ezn. zond een adres aan de Tweede Kamer, naar aan leiding van het door hem in zeer krasse bewoordingen aangeduide optreden van de Engelsche regeering ir» Zuid-Afrika. Hij verzoekt daarin der Kamer »bij Harer Majesteits regeering aan te dringen op het bijeenroepen van een Europeesch congres, ten einde te bespreken op welke wijze en door welke middelen men Enge land zal verbieden zijn vermelde schanddaad te volvoeren". Graaf Nigra, ambassadeur van Italië te Weenen, eerste gedelegeerde van Italië ter voormalige redes-conferentie te 'sGraven- hage, is gisteren-middag naar Weenen teruggekeerd, aan het staatsspoorstation uitgelei» door den gezant van Italië, Graaf de Zannini en de gezanten van Rusland en van Oostenrijk-Hongarije. Ceraui. Het eiland Ceram, ten noorden van Am- boina, dat zoo vreeselijk door een aard- en zeebeving geteisterd werd, is half zoo groot als Nederland, 18,198 vierk. K.M., schaars bevolkt en doorsneden door een bergketen van vuicanischen aard. Te Amahei ligt een garnizoen van omstreeks 30 man. De post houder Van Gent woont aldaar sedert 6 Maart 1882. Men vindt er een Christen gemeente van 7500 zielen onder hulpprediker Kelling, die sedert Dec. 1885 aldaar is ge vestigd. Ook wordt geuoemd als Europeaan de heer A. L. F. Jansen. Tot dusver betekent ons gezag op Ceram weinig en staat de welvaart nog op zeer lagen trap. Op de Zuidkust zijn tin, petroleum en steenkolen gevonden, docli nog niet geëx ploiteerd. Prof. Martin heeft eemge jaren geleden het eiland Ceram voor zijn geologische onderzoekingen doorkruist en in de Academie van Wetenschappen zijn bevindingen mede gedeeld. In prof. Pijnappel's Geografie van Neder- landsch-Indië lezen we omtrent Ceram het volgende. Het eiland Ceram is meest overal langs de kusten door koraalriffen omgeven, die het moeilijk genaakbaar maken. Wahaai aan de noord- en Amahaai aan de zuidkust zijn de eenige geschikte havenplaatsen. Aan de noordkust zijn de baaien van Sawaai en Waroe, en aan de zuidkust die van Piro Amahaai (of Elpapoetih) en Teloetie noe menswaardig. Tot de hoogste bergtoppen behooren, van het strand afgezien, die van Teloeti ongeveer (3000 meter) en daarnaast die van Noesa-hoealeeene doorloopend e bergketen deelt overigens het eiland in een noordelijk en zuidelijk gedeelte, zoodat de riviertjes, die zich in groote menigte van de bergen in zee storten, geen van alle van belang kunnen wezen. Dè smalle lanüstrook tusschen de baaien Sawaai en Amahaai vormt de grens var. West- en Midden- of Oost-Ceraim, een ver deeling, die op het merkwaardig verschil berust, dat de bevolking dier beide deelen onderscheidt. De westelijke Cerammers namelijk, de Oeli- en Pata-siwa, zijn ruwe koppensnellers en leven in vijandschap met de zachtere Oeli- of Patalima van het oosten. Op het eiland vindt men groote bosschen, die uitstekend timmerhout opleveren. Men treft er herten, wilde zwijnen, wild rund vee en een menigte fraai gevederde vogels aan, o. a. den casuaris. Sago wordt er in groote hoeveelheid gewonnen. Amahei is de thans verwoeste stad aan den Zuidkust van het vulkanische eiland. Het aantal inwoners, ongeveer 9000, die thans voor een groot deel door de aard beving gedood werden, waren bijna allen Christenen. Een school en een kerk (da- teerende van 1823) stonden er, die ook nu wel in een puinhoop veranderd zullen zijn. REIVE SCHIEDAMSGHE COURANT V. O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5