Prins Eitel Fritz, zoon van den Duitschen keizer, heeft het grootkruis van den Nederl. Leeuw met ster en lint gekregen. Gildenbond. Deze R. K. Patroonsvereeniging houdt Ponderdag 26 October in het Zuid-Hollandsch koffiehuis, te 's Gravenhage een algemeene Vergadering. De agenda vermeldt o. a. Benoeming eener commissie tot het ver- tegenwoordigen van den «Gildenbond" op de Congressen, in 1900 te Parijs te houden, °ver vraagstukken van socialen aard, en het u'tbrengen van een Rapport over het aldaar behandelde, in zooverre dit in verband staat tot den werkkring der vereeniging. Voorts van eene commissie tot het ont werpen van een vragenlijst over de begin selen, welke ten grondslag liggen aan het Antwerp van Wet tot regeling van de Arbeids- °vereenkomst, in opdracht van den Minister v®n Justitie bewerkt door mr. H. L. Drucker. Behandeld zullen worden de navolgende vraagpunten Van de Afd. Rotterdam. «Hoe moet de v®rhouding zijn van den Kath. Patroon tegenover de Neutrale Patroons-Vereeni- ë'ngen?" (In te leiden door den heer v. Schaik, architect te Rotterdam.) Van de Afd. Gouda. «Kan het Feminisme, 10 zooverre het bedoelt de Vrouw arbeid le doen verrichten, welke als niet specifiek vrouwelijke arbeid is te beschouwen onze goedkeuring wegdragen? Zoo niet, welke ^'ddelen zijn dan daartegen aan te wenden te leiden door den zeereerw. heer Pastoor G. W. Konings, adviseur van het Bentraal-Bestuur). Van het Centraal Bestuur. Indien de Ongevallenwet, zooals zij door de Regeering thans bij de Tweede Kamer in behandeling ls gesteld, wordt aangenomen, zullen de v°ordeelen, welke daardoor den werklieden worden toegekend, geëvenredigd zijn aan de 'asten, waarmede in het bijzonder de kleine 'ndustrie zal worden bezwaard In hoe verre kan het beginsel, door dr. Kuyper, 'n zijn amendement betreffende de Bedrijfs- Vereenigingen neergelegd, voor de kleine 'ndustrie aanbeveling verdienen (In te 'eiden door den heer J. N. Hendrix). Van de Afdeeling Amsterdam. Waardoor kunnen de winkeliers zich beschermen tegen de nadeelen eener oneerlijke concurrentie Zijn de z.g. Spaarbons, of Rabatzegel- stelsels in ieder geval als oneerlijke concur- rentiemiddelen te beschouwen (In te leiden door een Lid der Afdeeling Amsterdam). Op de exercitie batterij der kazerne O'anje-Nassau te Amsterdam had gisteren te 11.30 eene indrukwekkende militaire Plechtigheid plaats. Namelijk de overdracht Van het eereblijk ter herinnering aan de Citadel van Antwerpen. Dit monument bestaat uit een bronzen leeuw, gedekt door een bronzen vaandel en geflankeerd dooreen bronzen kanon, 't Geheel ls ongeveer U/j meter hoog, en komt te staan op een houten voetstuk van ongeveer 2 meter hoog. De groep, dus geheel van brons, is vervaardigd in de welbekende fa briek des heeren Van Kempen te Voorschoten en bestemd voor alle regimenten artillerie, die geen vaandel hebben en deelgenomen hebben aan de verdediging van de Citadel Va» Antwerpen. Na de aanvaarding wordt bet monument geplaatst in de bibliotheek Van het regiment. De plechtigheid werd bijgewoond door den vice-admiraal, den oud-commandant van het 2e reg. vestingartillerie, den burgemeester Van Amsterdam en vele andere militaire en Civiele autoriteiten. Een toepasselijke rede werd uitgesproken d°or den kolonel Westhoff van het 2e reg, urtillerie aldaar, bijgestaan door den kapt.- udjudant Fabius, die het eereblijk voor het regiment aanvaardde. Een soortgelijke eereblijk zal eveneens aan de andere artillerie-regimenten, dTb geen vaandel hebben worden uitgereikt. De 3de algemeene vergadering van den ^utionalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland zal Zondag 29 Oct. te Amster dam worden gehouden. Op de agenda komen o. a. voor het uit geven en verspreiden van een vouwkaart voor Nederland en de bespreking van het denkbeeld om te Amsterdam een centraal- bureau voor inlichtingen op te richten. Nederland en Transvaal. Nu de oorlog tusschen Engeland en de beide Hollandsche Boerenrepublieken van Zuid-Afrika is uitgebroken, ligt het, zoo oordeelt het bestuur van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging, op den weg van het Nederlandsche volk om door eene gemeenschappelijke daad van zuivere barm hartigheid op welsprekende wijze te toonen, van welk een eerbiedige bewondering en warme toegenegenheid ons het hart is ver vuld voor de stamverwanten, die daar ginds de onafhankelijkheid van hun volksbestaan met kracht van wapenen zullen hebben te verdedigen. In het vertrouwen, dat dit denkbeeld door bijna iederen Nederlander met groote ingenomenheid zal worden begroet, ver zoekt het bestuur dringend, daarvan blijk te geven door vooi een flink bedrag te teekenen. Het bijeengebrachte geld stelt het be stuur zich voor te bestedenlo. Voor het uitzenden van volledige ambulances of ver bandmiddelen naar Zuid-Afrikadoortusschen- komst van de Nederlandsche Afdeeling van het Roode Kruis. 2o. Voor het ondersteunen der in den strijd verminkten of der achter gebleven betrekkingen van op het slagveld gebleven burgers. 3o. Voor zoodanig doel als gepast zal voorkomen ter verzachting van de gevolgen van den oorlog. Met het oog op het belang eener spoe dige afzending van verbandmiddelen, zijn reeds drie belangrijke zendingen, in overleg met het Hoofdbestuur der Nederl. Afdeeling van het Roode Kruis, naar Pretoria en Bloemfontein overgemaakt. Secretaris van het bestuur is de heer Paul den Tex, te Amsterdam. Het Nederlandsch comité voor Transvaal, bestaande uit mannen van de meest uit- eenloopende richting, verklaart met het doel door de Ned. Zuid. Afr. Vereeniging beoogd, ten volle in te stemmen en noodigt landgenooten uit, een ruim gebruik te maken van de hun aangeboden gelegenheid om een tastbaar bewijs te geven hunner belangstelling voor de lijdende en strijdende Hollandsche Boeren in Zuid-Afrika. De heer V. schrijft in het Nederlandsche Dagblad, dat hij niet gelooft dat alleen gouddorst de Engelschen in hun handelwijze tegenover Transvaal drijft. Zien wij juist, zegt hij, dan zijn het de verkiezingen in de Kaapkolonie, die aller eerst den oorlog van Engelsch standpunt noodig hebben gemaakt. Toen de Afri- kaanderpartij het van de Engelsche partij gewonnen had, begreep Engeland, dat het vechten moest of zich op den duur het verlies van Zuid-Afrika getroosten. Toch zal het daartoe komen. Terwijl de Engelschen van imperialisme droomen en van een groot Engelsch wereldrijk, gaat de stroom juist den anderen kant uit. Canada zal zich, vroeg of laat, wel bij Amerika aansluiten of door Amerika worden veroverd. De Vereenigde Staten van Austra lië zullen op den duur even zelfstandig worden, als Amerika nu is, en in de Ver eenigde Staten van Afrika zal het Neder landsche element den boventoon voeren. Het Nederlandsch zal daar de officieele taal zijn. Volksplantingen gaan nu eenmaal, vroeg of laat hun eigen gang, zooals vol wassen kinderen het ouderlijk huis verlaten. De postverbinding met den Transvaal is gestoord en zoekt nu langs een omweg te blijven bestaan. Natuurlijk: de Engelsche booten, die 't verkeer in handen hebben, zijn niet meer te vertrouwen als bood schappers. Maar waarom zouden we dit nu niet eens zelf aanvatten vraagt de heer C. J. H. v. d. Broek, uit Middelharnis, in de N. RCt. Als er ooit van regeeringswege een bewijs van sympathie aan onze Afrikaan- sche broeders kon worden gegeven dan is het door een postdienst onder Neder landsche vlag te scheppen. Daarmede wordt hun isolement opgeheven en met ernst getoond, dat wij geen onver schillige toeschouwers zijn bij hun wor- stelling. Reeds lang is de schepping eener rechtstreeksche verbinding met Zuid- Afrika overwogen. Komt nu de Neder landsche regeering met een flink subsidie per reis voor den dag (voor zoolang of zoo kort als ze zich wil verbinden), dan kan thans de hand aan 't werk worden geslagen. En tevens wordt er een lijn getrokken, die misschien in vredestijd zal kunnen blijven bestaan. Het postvervoer is, gelijk men weet, volgens internationaal recht veilig. De Amsterdamsche studenten hebben bij gelegenheid eener «kroegjool", Vrijdag 1.1. gehouden, een aardige en geestdriftige betooging ter eere van Transvaal gehouden. Na een tooneeluitvoering der Groenen, onder wie zich twee Vrijstaters bevinden, Praetonus en Du Toit, werd president Kruger, aldus meldt de Echo, op het groe- nentooneel geëerd in Praetorius, die een krans kreeg en met enkele eenvoudige woorden de hoop en het vertrouwen op de overwinning uitsprak. En later op den avond werd begonnen met een rede van den secretaris der studentenafdeeling van de «Zuid-Afrikaan sche Vereeniging", terwijl daarna de eene uiting voor het vrije volk van Transvaal op de andere volgde, en in enthousiasme overtrof. De rector van het corps las een telegram voor, dat aan den staatspresident Kruger zou worden gezonden, als een betuiging van sympathie van het geheele corps en deed een donderend hoera daveren. Reitz, de zoon van den staatssecretaris Reitz, voerde eveneens het woord. Hij is reeds eenige jaren in ons midden, maar zijn taal is nog niet geheel naar de onze vervormd. Kort, maar hartelijk dankte hij voor de vele betuigingen van sympathie en de zaal dreunde opnieuw van opgewon denheid. Telkens en telkens werden Reitz, Prae torius en Du Toit, jongemannen, die allen familieleden op het oorlogsterrein hebben, en die zelf vurig verlangen daarheen te gaan, toegedronken. De afd. Kampen van het Roode Kruis heeft besloten f500 te zenden aan het hooldcomité, met het doel dit bedrag te besteden voor de gekwetste en zieke krijgs lieden in de Zuid-Afrikaansche Republiek. Laatste Berichten. De commissie van rapporteurs voor de Ongevallenwet hield heden in een der lokalen van de Tweede Kamer de voorgenomen samenkomst onder leiding van dr. Kuyper. Heden hield de commissie van rap porteurs van de Tweede Kamer voor de oorlogs- en vestingbegrooting zitting. Transvaal. Draadberichten uit Pretoria in dato 16 dezer melden Na de vrouwen en kinderen te Mafeking aangezegd te hebben de stad te verlaten, heeft commandant Cronjé heden middag met zijn geschut het vuur geopend, maar het werd niet beantwoord. Cronjé meldt uit zijn hoofdkwartier, dat het Marico commando opgerukt is naar een punt in den omtrek van Mafeking, genaamd Buurmansdrift, en dat het geschut de be schieting begonnen was. ct. per kilotafelperen 2 a 10 ct., tafel appelen 2 a 8 ct. meloenen 10 a 20 ct. per stuk, princessenboonen 30 a 50 ct., snijboonen f2.90 a f5.50 per 1000. Scheepvaart. Schiedam, 18 October. Aangekomen Emmanuel, kapt. P. Voordewind, van Hamburg met gezaagd hout. Antilope I, kapt. P. Jonker, van Wijborg, met graan. Vertrouwen, kapt. A. Reilingh, van Hamburg met 217 Ms gezaagd hout. Visscherijberichten. SCHIEDAM, 18 October. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de loggers SCH 113 Johannes, schipper A. de Graaf, SCH 167 Jan v. d. loom, schipper C. Wester duin, SCH 248 Argo, schipper A. J. Grootveld, SCH 307 de Hoop, schipper S. Roeleveld, en SCI1 355 A. E. Maas, schip per T. v. d. Plas, allen voor de vierde reis. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 18 Oct. 1899. Officieele noteering vau de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Woensdag 18 Oct. Moutwijn f fit/s- per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spiritus f 16 a f 161/,. Spoeling f,1.60. Moutwijn Makelaars f 10. Stemming onveranderd. Burgerlijke Stand. Gehuwd: 18 Oct. B. J. Willebrand, oud 23 jaar, en E. G. Warnawa, oud 24 jaar. C. A. van Dommele, oud 21 jaar, en A. Krommenhoek.oud 20 jaar. F. Kool, oud 43 jaar, en M. Fons, oud 37 jaar. Land- en Tuinbouw. Op de veilingen Maandag-avond in het Westland gehouden, werden de volgende prijzen besteed stoofperen fl.30a2.20,stoof appelen f 1.25 a 2 70 per kin, spruitkool 95 c. a fl.40, kroten 30 a 35 ct. per zak, blauwe druiven 40 a 85 ct., tomaten 10 a 12 Berlijn. Spiritus in loco Parijs i Ko^°» P- Oct. r ARIJS. NOV. (Spirit, p. Oct. Nov./Dec. 407* Hamb. uur; pCt New-York. Mai's Amsterdam. 16 Oct. Rogge op lev. willig per Oct. f 148,149,150,149per Maart f 144,145,144. 18 Oct. Rogge op lev. traagper Nov. f149, 148; per Maart f143. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 17 Oct.. 1.90 cM. 18 Oct. 1.98 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.06 Disc. 5 Parijs -47.75 3 Antwerp. -47.55 4£ RUHRORT, 16 OCTOBER. Steenkolen. De afgeloopen week bracht vallend en op den Bovenrijn opnieuw stijgend water, zoodat de aflading der sleep- kanen op M. 1.80 diepgang kan plaats vinden. De bestellingen voor Nederland zijn thans zeer talrijk en dringend, waaraan echter in de meeste gevallen niet kon voldaan worden en moeten zoowel de orders als de schepen op hun beurt wachten, wat voor menig afnemer zeer teleurstellend is. Daar echter de magazijnen geheel leeg zijn, zoo is hieraan mets te doen en kan hij, d zijn kolen kocht en ontving, zien gelufck g achten, want sedert begin Mei zijn de prijzen langzaam hooger gegaan en staan thans minstens f 2.50 per kar hooger dan toen, terwijl daarvoor zelfs weinig of niets meer disponibel is. De groothandel wii eerst het verkochte afleveren en zoo de verplichtingen uitvoeren, alvorens zelf tot hoogeren prijs nieuwe orders op te nemen. Vrachten zijn vaster; schepen, vooral klemere gezocht. Men betaalt voor schepen van midde bare grootte naar: Rotterdam 12.groote f 1.60/75, kleine f3.—, Schiedam 12.10. Beursbericht van Amsterdam Per Telei oox. 27j pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 18 >4 Turkije Venezuela Aand. Nederl. Handelmij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp. Adjustment Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp 2e Shares Oostenr. loten I860 Madridsche !o:eo Turksche Prolongatie v 18 Oct. 80 81'A 237, 28V, 97 85V4 211/4 677, 12V, 16 Oct, 17 Oct. 44.10 14.25 14.10 19.12| 18.50 17 Oct, 403/g. 18 Oct. 43.50 14.10 14.10 19.- 18.50 f.) 203/4 90 34» 3 41/,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3