wel uit de omstandigheid dat een telegram van 1000 woorden uit Kaapstad de kleinig heid van f4600 kost. Maar nu acht de Engelsche regeering het ook voor de pers voldoende de berichten van het oorlogs terrein door lord Wolseley te laten «samen vatten" wat ze voor het groote publiek niet eens begrijpelijker maakt, Eén ding blijkt intusschen afdoende. De Transvaalsche Boeren houden ook zelfs in den oorlog met «die rooinek" de alom ge- roemde oud-hollandsche gastvrijheid hoog, Een geheel escadron Britsche huzaren hebben zij als krijgsgevangenen bij zich genoodigd. De roodrokken hebben het goed, maar de Boeren houden hun gasten, die blijkbaar niet voor hun pleizier uit zijn, scherp in 'toog. Het is dan ook geen kleinigheid zoo'n heel escadron in den kost te nemen, maar hoe kwamen de Boeren er toe Men herinnert zich, dat in het officieele Britsche regeeringstelegram over den eersten slag bij Glencoe gemeld werd«Onze cavelerie en artillerie zijn nog uit". Nu verneemt het departement van Oorlog te Londen uit niet officieuze bron zooals wij reeds gisteren meldden dat bij die achtervolging een heel escadron huzaren (van het 18e regiment) met twee cavalerie- officieren en zes andere officieren van de Dublin-fusieliers vermoedelijk verdwaald geraakt door de Boeren zijn gevangen genomen. Slecht nieuws dus voor de Jingoes. En het wordt er voor hen niet beter op, indien het waar is wat uit Rietfontein aan het ministerie van oorlog wordt medege deeld, dat nl. de zoogenaamd «succesful operation" van generaal White die Dins dag trachtte den aftocht van zijn collega Yule uit Dundee naar Ladysmith te dekken en het daarom volgens zijn eigen typische uitdrukking den vijand «lastig genoeg" maakte den opperbevelhebber 12 dooden en 89 gewonden heeft gekostDit telegram blijkt verzonden te zijn Dinsdag-morgen om 10 uur. Nu weet men, dat generaal White in zijn dépêche, die des avonds om 9 uur uit Ladysmith verzonden werd, met geen enkel woord van die verliezen heeft melding gemaakt. Vond de generaal het maar beter daarover te zwijgen Heeft de dag misschien nog grooter offers van hem geëischt, daar het gevecht eerst in den middag eindigde Het feit dat het bericht uit Rietfontein te Londen niet verheimelijkt werd, schijnt twijfel aan de juistheid uit te sluiten. Verder blijkt het, dat de opmarsch van generaal Yule in de richting van Ladysmith ook niet zoo vlug als verwacht werd tot stand kwam. Niet Dinsdag-avond had de vereeniging derjbeide legerafdeelingen plaats, maar eerst Woensdag bespeurde de voor hoede van White's troepenmacht aan de Zondagrivier de kolonne Yule, die zich vol gens gerucht in goede conditie bevond. De beide Britsche bevelhebbers hebben na de aansluiting hun troepenmacht op Ladysmith geconcentreerd. Van achter blijkt dus dat de Boeren, die naar het heette neder- Groote tranen biggelden over de wangen van den ouden krijgsman. Doch dit was ook het eenige blijk, dat zijn marmeren gelaat gaf in de aandoening, veroorzaakt door het beheerschen van het vaderlijk gevoel door den militairen plicht. Twee hospitaalsoldaten waren naar voren gesneld en droegen den stervende weg. De vader zag onbeweeglijk het schouwspel aan. Maar toen de sombere groep hem voorbij trok, ontblootte de generaal het hoofd voor den stervenden luitenant. Met een heesche stem beval bij «Doet de wapens presenteeren," «Presenteert geweer 1 1" klonk het bevel der kolonels. Een kort geklikklak De geheele brigade bewees den jongen officier de hoogste eer, aan zijnen rang verschuldigd. Daarop, rechtstaande in de stijgbeugels, trillende van smart en woede, stiet de°ge- neraal als een soort gebrul, de woorden uit «Velt geweer Stormpas I Voorwaarts marsch 1" En de brigade snelde met de spits der bajonet op den vijand in laag op nederlaag leden, den Britschen «overwinnaar" voor zich uitgejaagd hebben tot bijna in het hart van Natal, een feit zoo onloochenbaar, dat de Westminster Gazette reeds eergisteren niet aarzelde openlijk te erkennen, dat de bezetting van Dundee door de Boeren een «fait accompli" en heel de noordelijke driehoek van Natal in hun handen is. Het bericht klinkt dus niet zoo onwaarschijnlijk dat Noord-Natal reeds officieel bij Transvaal geannexeerd is. De Parijsche Temps heeft een dépêche uit Lourengo Marques ontvangen meldende dat het escadron van het 18e regiment huzaren, dat de Boeren krijgsgevangen hebben gemaakt, te Pretoria is aangekomen. Zelfs de Times erkent, dat het leger bestuur een zware verantwoording op zich genomen heeft door de gevangenneming van de kwansuis vermiste huzaren na het ge vecht bij Glencoe te verheimelijken. Negen Engelsche officieren, Vrijdag na hel gevecht bij Dundee gevangen ge nomen, zijn te Pretoria aangekomen en geïnterneerd in een gebouw aldaar. Zij worden er goed behandeld. Telegrammen te Kaapstad ontvangen over het treffen tusschen generaal White eu de Boeren, gedurende White's voortruk ken van Ladysmith om generaal Yule te ontmoeten, melden, dat de vijand zijn batterij drie kilometers ten zuiden van Modderman had opgesteld. De Boeren begonnen op verren afstand met geweer vuur op de Engelsche voorhoede te schieten. Daarna beschoot hun artillerie met veel juistheid de Engelsche kanonnen. Een gevecht volgde bij de hoeve Rietfontein en duurde zes uur. De vijand werd van de heuvels verdreven. De Engelschen trokken daarna 's avonds naar Ladysmith terug Men gelooft dat de Boeren zware verliezen hebben geleden. Uit Ladysmith wordt aan den Parjjschen Temps geseind, dat de vijandelijke krijgs macht in de nabijheid van de stad is. Alles is gereed voor een algemeen gevecht. De Engelschen hebben 8000 man en 40 kanon nen. De Boeren uit de Transvaal zijn 10.000 man sterk en hebben 8 kanonnen. De Boeren uit den Vrijstaat zijn 900G man sterk. Het aantal van hun kannonnen is niet bekend. Een telegram van generaal White gisteren middag zegtDe colonne van generaal Yule is hier juist aangekomen na een zeer zwaren marsch in slagregen. Het moreel der man schappen is, ofschoon zij zeer vermoeid zijn, uitstekend. Zij hebben alleen behoefte aan rust. De vijand liet hen ongemoeid. De Londensche avondbladen gaven gis teren een telegram van den 23en uit Glencoe, behelzend, dat de Engelschen na de Vrijdag behaalde overwinning geloofden van den vijand gedurende eenige dagen bevrijd te zullen zijn; maar zij zagen zich daarin ten eenenmale bedrogen. Toen de troepen van het slagveld terugkeerden, bevonden zij tot hun groot verdriet, dat het bericht volgens hetwelk alle kanonnen van den vijand buit gemaakt waren, onjuist was. De vijand slaagde er in, zijn kanonnen mede te nemen, voordat de Engelschen den heuvel stor menderhand namen. Toen de Engelschen met de Boeren in aanraking kwamen, was nog slechts een gedeelte der tirailleurs der Boeren op het terrein, de rest was in vollen aftocht. Een telegram uit Pretoria dd.gisteren te Kaapstad ontvangen meldt, dat er gevochten is tusschen de Boeren en de krijgsmacht van kolonel Plumer bij Rhodesdrift ten zuiden van Tuli in Rhodesia. De 3oeren verloren zes dooden en vier gevangenen. Een rechtstreeks draadbericht ait Pretoria in dato 25 dezer meldt De beschieting van Mafeking is van morgen bij het aanbreken van den dag hervat. Verscheiden huizen staan in brand. Generaal Joubert meldt, dat commandant Cronjé met het commando uit Winburg eergisteren slaags is geweest met Engelsche troepen, van Elandslaagte komende. Het gevecht begon om negen uur 's morgens en duurde tot zeven uur. Negen burgers zijn gewond, zes gesneuveld. Alle Engelsche troepen zijn op Ladysmith teruggetrokken. Cronjé in dit telegram moet een fout zijn. Waarschijnlijk is hier het gevecht bij Rietfontein, ten noorden van Ladysmith bedoeld. Een ander officieel bericht meldt dat burgers uit Johannesburg en het Neder- landsche vrijwilligerscorps in hardnekkigen strijd zijn geweest met een Engelsche overmacht te Elandslaagte. Het gevecht duu rde twaalf uren100 burgers zijn gesneuveld of gewond, 200 worden er vermist. Aan den Parijschen Temps wordt uit Manchester geseind, dat lord Charles Beres- ford eergisteren uit Amerika aangekomen is. De Liverpoolsche Daily Post meldt als stellig dat lord Beresford het bevel zal aanvaarden over het vliegend smaldeel, dat thans samengesteld wordt. In het Lagerhuis. In de zitting op gisteren vroeg Bartlett inlichtingen over de Swazi's en of hun de Britsche bescherming zal aangeboden worden en zij in hun oude rechten zullen hersteld worden. Chamberlain antwoordde, dat de Engelsche consul den 44 October was vertrokken. Hij had tot opdracht, alvorens te vertrekken, het voornaamste hoofd te raden, het volk rustig te houden en zich niet te mengen in den oorlog die een zaak is tusschen de blanken. Men verneemt, dat de Trans vaalsche regeering hare ambtenaren uit Swaziland heeft teruggetrokken. Wat Bartlett's vraag betreft, zijn wij, zeide Chamberlain, met er op voorbereid, thans dienaangaande eenige verklaring te doen. Wyndham deelde mede, dat geen holle spitskogels gebruikt worden. Balfour zeide, dat. de scheidsrechterlijke beslissing in de kwestie van de Delagoabaai nog niet was gevallen. Zij wordt binnen kort verwacht. Wyndham verklaarde dat Joubert de beleefdheid had gehad, het bericht van den dood van Symons aan White te zenden. Dit feit bevestigt de veronderstelling dat Yule de gewonden te Dundee heeft moeten achterlaten. In het Lagerhuis heeft Wyndham gezegd dat er meer dan genoeg voorraad van ver- pleegmiddelen in Natal was voor de geheele Engelsche strijdmacht. Maar, vervolgde hij, indien wij ons mogelijk moeten belasten met de zorg voor een groot aantal gewonde Boeren, zal er van onze hulpbronnen mis schien veel gevergd worden. Wij zullen op deze mogelijkheid rekenen en doen dit reeds zooveel mogelijk. Den 23 dezer zijn drie Transvaalsche dokters met helpers te La dysmith aangekomen en de gewonden van de Boeren werden in de Hollandsche kerk onder hun zorg geplaatst. Deze dokters be tuigden hun dank en hun voldoening voor de onverwachte schikkingen, getroffin voor het'gemaken het welzijn van de gekwetsten. De Parijsche Siècle zegt, dat de regee ring, hoewel daartoe niet verplicht, de be krachtiging door het Parlement had willen vragen van de ter Vredesconferentie getee- kende conventies, om daaraan des te meer gezag te gevenmaar dat zij er van afzag om de ironie der gebeurtenissen. De Transvaalsche oorlog welke in de termen viel om door scheidsrechterlijke uitspraak voorkomen te worden, heeft de ijdelheid der arbritrage-conventie aangetoond. Omtrent het bezoek van den Duitschen staatssecretaris van marine Tirpitz aan den rijkskanselier Hohenlohe te Baden—Baden, wordt gemeld, dat het noch in verband staat met den internationalen toestand noch met een vermeende uitzending van oorlogsschepen, maar heeft uitsluitend betrekking op de kwestie van vermeerdering der Duitsche oorlogsvloot. Waarschijnlijk zal de regeering zoo spoedig mogelijk den Rijksdag een memorie voorleggen, waarin een nieuw vlootplan wordt toegelicht. Stads- en Gewestelijk Nieuws* Schiedam, 27 October 1899. De tweede dag van de loting voor de nationale militie is niet zoo rustig °'s eerste dag voorbij gegaan. Gisteren is tegen vijf lotelingen proces verbaal wegens dronkenschap opgeme^' terwijl er eergisteren geen enkele lotelifo geverbaliseerd werd. Het verslag van het concert Oreho WoltersMann kan al heel kort zijn he concert is nl. niet gegeven. We waren met ruim tachtig toehoorderS" grootendeels op den tweeden rang kwartif over acht kwam de heer Orelio mededeelen> dat tot groot leedwezen der heereu artiste" het concert onder deze omstandigheden niet kon doorgaan. Het publiek werd verzocht de betaalde entreegelden aan de cassa te willen terughalen en de tekstboekjes in 10 wisselen. Zou voor een deel het samenvallen van verschillende gelegenheden hier niet in 't spel zijn. Wij kennen onder hen die d0 vergadering der St. Willibrordus-Stichting bijwoonden, warme kunstminners, maar di0 met al hun liefde voor de kunst zeker toch weer niet een avond in de Officierenzaal zouden willen doorbrengen. Tot lid van het bestuur der afd. Schiedam der M. t. B. v. Toonkunst is in de vacatur0 ontstaan door het bedanken van den heer J. J. G. Nolet, gekozen de heer Th. A. J* Zoetmulder. Besloten werd in de algemeene vergade ring der afdeeling voorts om dit jaar gee11 uitvoering te geven met medewerking der zangvereeniging «Euterpe", omdat verschil lende partijen onvoldoende vervuld zijn, doch om de leden van Toonkunst en «Euterpe" een twee, misschien een drietal uitstekende solistenconcerten aan te bieden. (S. Cf.) De Tooneel-vereeniging «Talma" alhier heeft het plan opgevat zoo spoedig mogelijk eene tooneeluitvoering te geven, waarvan de netto-ontvangst zal overgedragen worden aan het comité voor het Roode Kruis ten voordeele der Tranvaalsche Boeren. Op 13 Nov. a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer W. J. A. Kruijer, hoofd eener Christelijke School alhier, voor het eerst als hoofd optrad aan een dergelijk0 school. Te Overschie zal 1 November een Transvaal-collecte worden gehouden, waar voor een commissie van 12 personen ]S gevormd met den heer M. van der Laan als voorzitter en de heer D. van den Berg als penningmeester. In de haven van Vlaardingen is toch ein delijk wat meer bedrijvigheid gekomen, doordat in een paar dagen verscheiden0 loggers en bommen met redelijke vangsten zijn aangekomen. De marktprijzen liep00 dientengevolge belangrijk terug, nl. van ruim f28 tot f22.50 per ton. BINNENLAND. TWEEDE KAMER Zitting van Donderdag 26 October. De beraadslagingen over de Ongevallenwet, worden voortgezet. De minister van Justitie, de heer Cort van der Linden, verdedigt het ontwerp uit een juridisch oogpunt, daarbij consta- teerende, dat deze sociale hervorming nie' een gevolg is van toegeven aan sociaal democratische eischen, maar voortspruit uit eigen rechtsbewustzijn, die haaf noodzakelijk acht, omdat de arbeider hulpeloos staat tegenover de ongevallen- De voorziening dezer materie geschiedt geenszins krachtens de beginselen der S. D- A. P. al wordt door dit ontwerp aan die partij een der wapenen van verbittering en ontevredenheid uit de hand geslagen- Uitvoerig betoogt de minister de noodza kelijkheid de ongevallen-verzekering publiek rechtelijk te regelen, omdat zoodoende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2