r«den voor zoodanig© tusschenkomst te bestaan, aangezien in het verdrag wordt bepaald, dat het aanbod tot bemiddeling door geen der partijen in eenig geval als een weinig vriendschappelijke daad kan borden beschouwd, terwiji in dat geval de bemiddeling zou geschieden in het belang Van een stamverwanten en aan Nederland Zeer sympathieken Staat. Betreurd werd voorts dat onze gezant, juist in den tijd Waarin de verhouding tusschen Engeland en den Transvaal meer gespannen begon le worden en het dus wenschelijk was de ftegeering steeds zoo snel en zoo ifalledig hogelijk werd ingelicht omtrent hetgeen er te Londen voorviel, niet in Engeland was. Indien zelfs in bovenbedoelde omstandig heden de tegenwoordigheid van onzen gezant °P zijn post geen waarde had, zou dan niet sonder bezwaar het gezantschap kunnen Worden opgeheven De consul-generaal der Zuid-Afrikaansche Republiek te Amsterdam verzoekt bekend le willen maken, dat dr. Leyds telegrafisch aan de regeering der Republiek te Pretoria het verzoek heeft gericht, om °Pgaat van de lijst der gesneuvelden en gewonden. Ook is het Engelsche depar tment van oorlog uitgenoodigd zijne Medewerking tot het doorlaten der hierop betrekkelijke telegrammen te willen ver- tenen. Naar men verneemt, wordt te Amsterdam 6ene commissie gevormd die zich belasten Za' met de taak om zooveel mogelijk de namen van in den oorlog gesneuvelde of gewonde Hollanders aan de bloedverwahten bekend te maken. Rlijkens een hier te lande ontvangen telegram is de ambtenaar bij den Volksraad raad Bassle, vroeger wonende te 's-Gra- venhage in het gevecht bij Ladysmith door de Engelsche krijgsgevangen gemaakt. Indien zijn plan sympathie vindt, is de beer M. H. Huygens te 's Gravenhage zoo schrijft hij in het Vad. voornemens stappen te doen tot stichting van een Weeshuis, waarin de kinderen der gevallen Roeren worden opgenomen. »Dat weeshuis Moet in Nederland gevestigd zijn daar de bosten te Pretoria het dubbele zouden be dragen, omdat daar de levensbehoeften duurder zijn. Die weezen kunnen hier Worden opgevoed op Transvaalsche wijze, tu de vreeze Gods, en als zij militairen willen worden, zal ik ze niet tegenhouden, Want 't zal zijn om de nagedachtenis van hun vader te wreken. ^Europa moet het weeshuis stichten. Ruartoe zullen onze consuls zeker gaarne Medewerken, want geheel Europa is aan bo zijde der Boeren. Het bestuur van de Rotterdamsche hegelclub »Onder Ons" besloot gisteren ten bate van de gewonde Transvaalsche hijgers en ter gemoetkoming in de nood druft van hunne weduwen en weezen, een borps-concours en een concours op de vrije baan te houden van 19 tot en met 27 November a. s. Het bestuur dezer ciub wekt al'e kegelaars in den lande op om heel te nemen aan dit concours. Op de lijst van een Transvaal-comité in een d"r Friesche plattelandsgemeenten is voor 1 250 geteekend door een Engelschman. Hbld De eerste ambulance. Omtrent het vertrek der eerste ambu- 'ance die den in den strijd voor de vrijheid gewonden stamgenooten in Zuid-Atrika hulp gaat bieden, wordt het volgende gemeld. Ongewone bedrijvigheid heerschte Zater- ag in den Vroegen morgen in de vestibule op het perron der Hollandsche spoor te g ravenhage. Reeds lang voor het vertrek ,an een der eerste treinen, waarmede de ter wonende verpleegsters van 't Roode ruis zich naar Amsterdam zouden begeven, a;as een talrijkeschare belangstellenden Jtnwezig... De vertrekkenden waren de dames t ,v. Deijoen, hoofd der ziekenverpleegsters, M \i^Stra' Heenen, M. F, Smits, W. Schreuders en Schipper. Hartelijke oorden worden gesproken, vooral tot mej. eynen die een prachtigen ruiker met lint in de Nederlandsche kleuren van het Haagsche damescomité had ontvangen - door den voorzitter van het Hoofdcomité den secretaris en de leden van 't Haagsche Mannen- en Vrouwencomité, die bijna allen aanwezig waren om afscheid te nemen iedereen bekenden en onbekenden ontving van mej. Beijnen een hartelijken handdruk. Onder degenen, die door hun tegenwoordigheid een blijk van belangstelling hadden gegeven, behoorden o. a. de eerw. Moeder en een der Zusters van het gesticht van S. Carolus Baromeus op de Prinsengracht. Een aardige hulde wachtte de vertrek kenden nog. Elk van haar werden door een onbekenden gever prachtige rozen en andere bloemen aangeboden. Het uur van vertrek naderde en de trein reed het station binnen. Nog een handdruk, nog weer omhelzingen van familiedenGe sproken werd er niet meer; het was dood stil geworden op het perronZakdoeken werden voor den dag gehaald om te wuiven, maar nog meer om zich over te geven aan de opkomende aandoeningen. Onder plech tige stilte vertrok de trein om zeven uur. Het Duitsche stoomschip König, waar mede de ambulance naar Zuid-Afnka ging, vertrok te 10 uur van de Handelskade te Amsterdam. Door een talrijke menigte werden de deelnemers uitgeleide gedaan. De leerlingen van al de hoogere burger scholen hadden verlof tot na het vertrek van de König, om getuigen der afvaart te zijn. Daarom vereenigden die honderden jongens zich te 8 uur op den Dam, vanwaar zij naar de Handelskade trokken. Hier zag het zwart van de menschen. Een Amsterdamsch patriciër schonk aan mej. Beijnen als eene dankbare hulde aan al de leden der ambulance een bloemstuk van buitengewone schoonheid en kostbaar heid en van buitengewone afmeting tevens, namelijk 1.50 M. bij 1 M. Op een standaard van donker gepolijst bamboe geplaatst, be stond het bloemstuk uit een groot kruis van donker roode geraniums op een wit veld van chrysanthemums, met een achter grond van laurieren. Dit geheel was weder gevat in een rand van witte en roode rozen, doorstrengeld met bouvardia's en leliën, temidden waarvan hoogst kostbare en zeer zeldzame authuriums prijkten. Aan de boven zijde rechts weder een bouquet van schoone rozen, aan de linkerzijde een grooten zijden strik van de Transvaalsche kleuren, rood, wit blauw en groen, met rozen doorstrengeld Natuurlijk vielen nog meerdere bloem stukken aan de leden der ambulance ten deel. Bij de afvaart van de König weerklonk luid gejuich, als tolk der vreugde over de hulp, die aan de Transvalers gaat verstrekt worden. Het schip hebbe een voorspoedige reis en allen deelnemers zij een behouden terug komst in het vaderland toegewenscht. Het aan 't U. D. ontleende bericht omtrent de aanmunting aan 's rijks munt van 1 ton gouds gouden tientjes, dient (naar het blad nu meldt) in zooverre verbetering, dat daarbij de 2 millioen vergeten is en dus de aanmunting zal worden 2 millioen 1 ton gouds. Geen klein verschil dns. Ingezonden Mededeelingen, a 20 et. per regel. ttEMENtil) XIEUWS. Te Roermond is Zaterdag gevankelijk binnengebracht P. H. Schumann, die te Luik is gearresteerd als de moordenaar van den huzaar Koster, in garnizoen te Roermond. Zijn uitlevering was aan de Belgische regeering gevraagd. Toen Zaterdag-middag trein 5 der S. S. te Breda stopte, deed het treinpersoneel mededeeling, dat de machinist vermist werd. Bij schouwing van den weg bleek, dat de machinist tusschen Zwaluwe en wachtpost 1 van de machine was gevallen. Hij was licht gekwetst aan wang en handen. Na door den geneesheer van het Z. en O. fonds te zijn behandeld, werd hij met trein 9. naar Rosendaal, zijn standplaats, vervoerd. Naar de Petersburgsche correspondent der N. R. Ct. meldt, is de winter in Rusland reeds ingevallen. Bij Twer is het al zoo koud geweest dat in eer. sneeuwstorm 20 menschen zijn omgekomen. In de stad ligt hoog sneeuw. alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd van 45 ct. tot fM.6£ p. Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins, enz.) Franco en vrij van invoer rechten in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. het Engelsch stoomschip Anglia 37.810 K.G. dynamiet worden geladen. Intormatiën hebben dat bericht bevestigd en doen zien, dat de overlading in de Rijkskruithaven zou plaats hebben. Heden-middag had H. Lostroh, wo nende in de Stationstraat, het or geluk om, terwijl hij met een roeibootje een paarheeren over de Noordvestgracht zou brengen, te water te vallen. Nadat hij door C. Hoek weder op het droge was gehaald, is hij in een branderij gebracht om zijn kleeren te drogen. (S. Ct.) De A. R. Ct. meldt De bisschop van Haarlem heeft van eenige katholieken te Amsterdom een brief ontvangen met verzoek, in al de kerken in zijn bisdom de mis te doen opdragen en gebeden te doen hcuden om Gods zegen af te smeeken voorde overwinning der Boeren. Transvaal. Volgens Dalziels correspondent te Lady smith hebben de Boeren den watertoevoer afgesneden en zich meester gemaakt van de militaire slachterij in den omtrek der stad met een voorraad vee erin. Een Engelsche luchtballon te Ladysmith opgelaten, constateerde vier versterkte Boerenkampen op de hoogte rondom Lady smith. Volgens den correspondent der Standard vermeesterden de Boeren 1500 muilezels, hetgeen het transport der Engelschen zeer zal bemoeilijken. Laatste Berichten. Man meldt aan de N. R. Ct.-uit Schiedam: Volgens mededeeling uit Maassluis, voor komende in de Schiedamsche Courant, zal omstreeks 6 November a.s. aan boord van Berlijn. Spiritus in loco Parus, j Hofe' P' Üct' (Spirit Hamb. Nov. Oct. Nov./Dec. 418/8. 46.20 14.50 14.25 19.75 19.62J 6 0 41 Y«. 45.90 14.60 14.10 19871 19.62| Sport. De korps en personeele kegelwedstrij- den, uitgeschreven door de kegelclub »Oud- Delfshaven", namen Zondag eer. aanvang op de kegelbanen van de schietbaan van het korps Kon. Scherpschutters aldaar. Tal van fraaie medailles en kunstvoor werpen zijn beschikbaar gesteld en is de deelname dan ook zeer groot. Met een toepasselijk welkomstwoord van den voorzitter, de heer W. Bieling, namen de wedstrijden een aanvang, nadat de eerewijn was rondgediend. 24 vereenigingen namen aan den wedstrijd deel en was de stand van den wedstrijd als volgt De Vliegende Hollander I, Haarlem, 186 p.; Alle Negen I, Gouda, 146 p.; Wilhel- mina. Tilburg, 141 p. K o n i n g s p r ij s. J. Daniel, van Vredelust te Tilburg, met 48 punten. Negenprijs. Vliegende Hollander I, 8 negens. Personeele wedstrijden. H. van Breemer, Haarlem, 99 p.P. v. d. Haals, Gouda, 98 p.A. Kuijpers, Dordrecht 90 p.; A. C. D. Hartog, Gouda, 90 p. C. W. Drayer, Rotterdam, 90 p. Burgerlij&e Stauü. Overleden: 27 Oct. Petrus Johannes Paardekamp, oud 6 maanden, Munniken- buurt. 28. Johannes Simons, oud 59 jaar en 3 maanden, Westmolenstraat. Scheepvaart. Schiedam, 30 October. Aangekomen Folkerdiena, kapt. Joh. J. Balk, van Ham burg geladen met 195 Ms. gezaagd hout. Windau, 28 October. Vertrokkens.s. Finanz Minister Witte, kapt. C. Baeberow, naar Schiedam. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM. 30 Oct. 1899. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Maandag 30 Oct. Moutwijn f 10. per Hectoliter cont., zonder tust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spiritus f 16 a f lö1/». Spoeling f 2. Moutwijn: Makelaars: f10. Stemming zeer vast. New-York. Maïs Amsterdam. 27 Oct. Rogge op lev. weinig veranderd, per Maart 1142, 141 per Mei f 138. 30 Oct. Rogge op lev. per voorjaar flauw, per Maart 140per Mei f 137per Oct. is tot f 147, 148, gesloten. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur 27 Oct.. 1.23* cM. 30 Oct. 1.16 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05 Disc. 5 pCt Parijs -47.75 3 Antwerp. -47.574 5 VEEMARKT TE ROTTERDAM, 30 Oct. Ter veemarkt waren aangevoerd 231 vette runderen, 239 vette kalveren nuchtere kalveren, 2254 schapen of lammeren, 799 varkens, biggen, paarden. Koeien le qual. 32 c., 2e qual. 27 c.. 3e qual. 22 c.ossen le qual. 32 c., 2e qual. 27c., 3e qual. 23 c., stieren le qual. 27 c. 2e qual. 16 c., 3e qual. c. kalveren le qual. 45 c. 2e qual. 39 c. 3e qual. 32 c., schapen le qual. 23 c., 2e qual. 19 c. lammeren, le qual 27 c., 2e qual. 23 c., 3e qual. c. varkens le qual. 18 c., 2e qual. 17 c., 3e qual. 16 c., Lichte varkens voor export le qual. 17 c., 2e qual. 164 c- Alles Per ki,°- Handel in runderen en kalveren kalm; wolvee zeer weinig gevraagd varkens met ruimen aanvoer en tragen omzet. Wegens het ongunstige weder en de slechte prijzen aan de Londensche markt was de export- handel zeer lusteloos. Aardappelen. Geldersche kralen f - a tdito blauwe f 1.90 a 2.10, Brielsche kralen f2.60 a 3.Zeeuwsche blauwe tl.70 a 2, dito Spuische jammen f 2 20 a 2.40, Flakeesche jammen f2.— a 2.10, magnus bonus tl.70 a 1.90, poters f 1.10 a f 1.30,0vermaassche jammen f 2.40a f 2.60 per hectol. Veel aanvoer en weinig vraag. Zeeuwsche eieren f5.20 a 5.50, Over maassche dito f 5.80 a 6.de 100 stuks. Zoetemelksche kaas f 26.r— a 27.50 per 50 kilo. Aanvoer 3 wagens. Handel vlug. ROTTERDAM, 30 October. Buitenlandsche Granen stil. Rogge per 2100 kilo: 75/76 kilo Nicola jeff 1157122/23 12 Petersburger Oct. Nieuwe stijl f151. Gerst per 2000 kilo: Zwarte Zoo 62/63 f 129, contant uit zeeboot. Mais per 2000 kilo Amerikaansche mix»d f99—102; dito uit zeeboot f97; duo stoo- mend f97 Odessa f115 —117. VEEMARKT TE LONDEN, 30 Oct. Op de Veemarkt waren aangevoerd1800 Runderen, 7000 Schapen, 5 kalveren varkens. Men noteertRunderen 2/4 a 4/10, schapen 3/4 a 5/8, kalveren a varkens, a Beursbericht van Amsterdam Per Telefoon. 21/) pCt. Nederland Zilver Metalliek 3 pCt. Portugal Rusland 1814 Turkjje Venezuela Aand. Nederl. Handeimij WarschauWeenen Atchison Alg. Hyp. Adjustment Shares Chicago Erie Oblig. Denver Rio Shares Missouri le Hyp. 2e Shares Oostenr. loten 1860 Madriasche loreo Turksche Prolongatie 30 Oct. 807* 81s,/4 237* lOOVg 287s 971'4 877s 13 347s 47, Henneberg-Zijde 27 Oct. 28 Oct 28 Oct. 30 Oct. 221/4 22s/g

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3