s. Het houtwerk was te midden der brug op twee plaatsen gebroken en aide menschen, die op het middengedeelte der brug stonden, vielen in de vreeselijkste wanorde in het water. Zoo dicht was die menschenmassa, dat men zelfs geen water zag Daar het hoog water was, werd mis schien daardoor de slag eenigszins gebroken, zoodat velen tegen het paalwerk en de brugleuningen konden opklauteren en al lachend, met een nat pak, voet aan wal zetten. In het water woelde de menigte door een, daar wrong men elkaar weg of greep men elkaar vast, daar riep men om hulp, tot men in dien vreeselijke strijd om het leven zich vrijgevochten had of in 't Scheldewater gesmoord was. Treuriger dageraad zal men wellicht op Sint-Anneke nooit beleefd hebben. In 't rijzende grauwe daglicht zag men de gendarmes van Sint-Anneke, den pastoor en den onderpastoor dier parochie, den burgemeester van Zwijndrecht, de Antwerpsche geneesheeren Cautermans en Smets, de havenoverheden, den bestuurder Roger, van het loodswezen den loodsoverste Cuipers, de stationschefs en bedienden, allen zich werende om te redden wat gered kon worden. Maar men kon zich toen reeds reken schap geven van de uitgestrektheid dezer ramp, men kon toen reeds inzien welk verschrikkelijk drama er daar in de duis ternis was voorgevallen. Al de opoffering van het personeel van het station bij de redding der in 't water gevallen personen, had de akelige wezen lijkheid, voor welke men stond, niet kunnen voorkomen. Ten 8 ure dezen morgen had men reeds 11 lijken opgehaald. De lijken werden, naar gelang zij boven gehaald werden, met den wagen van den veerman De Cleen naar eene afhankelijk heid gebracht, die als doodenhuis werd ingericht. Om 9 uur brachten wij ons eerste bezoek in het doodenhuis. Er lagen toen, in de afhankelijkheid die als wachtzaal dient, 11 lijken op bossen stroo uitgestrekt. Zij lagen op rijen van 5, tien mannen op twee rijen en verder eene vrouw. De ongelukkigen, allen menschen in den bloei der jaren, lagen met de handen op de borst gevouwen. Allen waren welgemoed dezen morgen vertrokken, deze naar de markt, gene naar den arbeid aan de dokkende onverbidde lijke dood heeft hen onvoorziens verrast. Op de borst lagen kaartjes met de namen der slachtoffers, naar gelang zij voorloopig of bepaaldelijk herkend werden. Gisteren liep het gerucht, dat onze gezant te Londen, baron Van Gol- steijn, te 's-Gravenhage zou terugge keerd zyn. Uit ingewonnen inlichtingen is echter gebleken, dat de gezant zich nog steeds op zijn post bevindt en niet vóór Januari datum tegen welken hij zijn ontslag uit den diplomatieken dienst heeft gevraagd, denkt terug te keeren. Twee ridders. Met het stoomschip Prins Hendrik dat Maandag-avond a. aan de Handelskade te Arasterdam wordt verwacht, arriveert uit Indië een detachement troepen groot 28 onder-otficieren en soldaten. Onder hen be vinden zich twee ridders van de M. W. O.dé cavalerist le kl. C. Bos (stamb. No. 37035) en de sergeant der inf. J. H. Pierot (stamb. No. 39066.) Sergeant Pierot, geboortig uit Leiden, is een jonge flinke man, die in 1894 naar Indië vertrok als soldaat en den 28en April '99 tot sergeant bevorderd werd. Als infanterist le kl. nam hij deel aan de krijgsverrichtingen te Atjeh en gedroeg zich steeds voorbeeldig. Den 23 Mei 1896 bij de vermeestering van de stelling Lam Majang, Lam Tengah (oost) en Lam Isi, was hij herhaaldelijk de eerste, en niet tegenstaande hij gewond was, stormde hij vooraan, en later nog nam hij een zeer werkzaam deel aan de vervolging van den vijand. De cavalerist Bos verwierf de Militaire Willemsorde bij de bestorming van Tjakra Nagara. De toe tand van den stormenden troep werd hachelijk. Er moest tijding gezonden worden naar den opperbevel hebber. Bos bood zich aan. Onder heftig vuur van den vijand reed hij te paard langs de vijandelijke linie en kwam be houden aan. Herhaaldelijk bracht hij dien dag bevelen over, die van het hoogste ge wicht waren, en steeds onder heftig vuur van den vijand. Men hoopt den mannen een feestelijke ontvangst te kunnen bereiden. De kapel van het zevende zal tegenwoordig zijn en als nu de Amsterdammers iets voor onze mannetjes willen doen, dan zal de heer G. P. Wijnmalen Jr., kapitein van afmonstering die hen te IJmuiden te gemoet gaat, dit gaarne vernemen. In den Amsterdammer-polder bjj Amster dam is gisteren een groote boerderij, be- hoorende aan jhr. Rutgers van Rozenburg tot den grond toe afgebrand. Vier paarden en twee koeien kon men nog in veiligheid brengen. Een varken en een paar kippen honden en katten zijn verbrand. GEMENGD NIEUWS. Eenige weken geleden vervoegde zich bij eene oude dame in de Park laan te Haarlem twee heeren, die platen uit de gewijde geschiedenis te koop aanboden, waarvan zij er twee voor f260 kocht. Een der heeren veinsde toen plotseling onwel te worden en werd op de canapé gelegd, waar hij spoedig herstelde. De man bood aan uit erkentelijk heid de beide platen voor den geringen prijs van twee gulden te encadeeren. Het aanbod werd aangeboden, en de prijs der lijsten voldaan, doch bedoelda personen lieten sedert niet meer van zich hooren. De politie werd thans met deze oplichterij in kennis gesteld. Onlangs keerde van de Filippijnsche eilanden naar Holland terug, zekere J. v. 't H., uit Vlaardingen, die, na zijn diensttijd voor het Amerikaansche burgerrecht te hebben doorgemaakt, voor onbepaalden tijd naar Holland mocht. Deze persoon had echter ook nog voor zijn nummer te dienen, zoodat hij bij zijn terugkomst in Holland zich nu als zoodanig aanmeldde, en thans als soldaat is ingedeeld bij de Grenadiers te 's-Gravenhage. Nu kan hij nog eens vertellen, of er verschil in dienen is. Eenige weken geleden werd gemeld, dat een echtpaar onder de gemeente Meerkerk een kind, hun vierjarig meisje, verkocht had aan de eigenaresse van een paardenspel. Als vervolg hierop kan thans dienen, dat Dinsdag eenige heeren uit Leerbroek, namens de diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar, naar Roermond zijn gereisd om het bewuste kind terug te halen. Het meisje was blijkens een opgemaakte acte, in tegenwoordigheid van drie personen, verkocht voor de som van f 10 en de koopster heeft het niet anders willen afstaan dan tegen een winst van f 15, dit bedrag eischende, zoo het heet, voor kostgeld. Een kous achterbaks. Een 60- jarige arme vrouw te Hellendoorn, die met haar broeder samenwoonde, werd door de diaconie ondersteund. De vrouw is overleden en nu blijkt, dat ze een kapitaaltje van f1800 nalaat. Even voordat Woensdag-avond omstreeks 6 uren een sneltrein het snijpunt van den spoorweg en den rijweg nabij 't station te Biezelinge passeerde, liep daar een voor een rijtuig gespannen paard, welks bestuurder niet bemerkte, dat de weg was afgesloten, in volle vaart tegen den sluitboom, 't Dier sprong met de voorpooten over den sluitboom. Deze brak en 't rijtuig, waarin behalve de bestuurder nog drie vrouwen zaten rolde op de rails. Enkele oogenblikken, nadat men het daarvan had verwijderd, vloog de sneltrein voorbij. Een der vrouwen werd licht gekwetst en 't rijtuig werd eenigszins beschadigd. De 26 kerkhoven van Parijs zijn op den vooravond van Allerzielen bezocht geworden door 464.731 personen. Men doet tegenwoordig groote reizen per luchtballon. Maakten wij onlangs melding dat een luchtballon, uit Parijs vertrokken, in een Zweedsch stadje was aangekomen, thans is een andere luchtballon, Zaterdag middag van Parijs vertrokken, vijftien uren later bij Hedemünden, Hannover, aangekomen. De vier heeren, die er in zaten, hebben genoten van een storm in de wolken. Storm. Uit Kingston, op Jamaica, wordt gemeld, dat daar de vorige week een hevige storm heeft gewoed. De regen was ver schrikkelijk. Veel schade werd aan de wegen en bruggen toegebracht. Lande rijen hadden door overstrooming veel te lijden. Verscheidene personen kwamen om het leven. De Amerikaansche admiraal Dewey, die sedert 1872 weduwnaar is, treed eerstdaags weder in het huwelijk met mevrouw Hazen, sinds 1885 weduwe van generaal Hazen. Cornelius Vanderbilt, die tegen den wil zijns vaders getrouwd is met een actrice, miss Grace Wilson, is door zijn vader bij testament afgescheept met simpele ander half millioen dollars. Cornelius, daarmee niet content, heeft zijn broer Alfred en zijn zusters met een proces bedreigd, waarop deze zich gehaast hebben hem zijn aandeel dikke vijftig millioen, alsnog uit te keeren. Nadat hij om zijn huwelijk in ongenade was gevallen bij zijn vader, verdiende Cornelius Vanderbilt zijn kost als spoo rweg- ambtenaar. Nu is»de brave man «binnen". Kerknieuws. De eerw. broeders Albertus en Andreas hopen den 21 Dec. den dag te herdenken, waarop zij vóór 50 jaar hun intrede gedaan, hebben in het instituut St.-Louis te Ouden bosch. Bij de parochianen het,van H. Hart in den Noordhoek te Tilburg bestaat het plan hun pastoor dr. G. van Zinnicq-Bergmann bij zijn zilveren priesterfeest dat z.eei w het volgend jaar hoopt te vieren, een nieuw altaar aan te bieden. De kosten zijn ge raamd op f 14000, waarvan reeds t 8000 door eenige parochianen is toegezegd. Mgr. Haffner, de opvolger van Mgr Von Ketteler op den bisschoppelijke stoel van Mainz, is eergisteren-avond om 7 uur plotse ling overleden ten gevolge van ean hartverlamming. Mgr Haffner was een Wurtemberger van geboorte en bereikte de leeftijd van bijna 71 jaren. Kunst en Letteren. De bekende Duitsche aardrijkskundige en kartograph Paul Lang hans te Gotha, wiens uitstekende nieuwe „staats-en krijgskundig kaart van Zuid-Afrika" (Gotha, Justus PerthesPrijs 1 tr. 50 ct.) nu juist te pas komt, geeft ook eene goede vertaling van verscheidene plaatsbeschrijvende woorden, welkej tegenwoordig in de couranten-be richten zoo dikwijls gebezigd worden en van zuiver «afrikaanschen" oorsprong zelfs voor Hollanders niet altijd duidelijk zijn. Zoo b. v.: aar: een onderaardsche waterloop of water gang d a m niet alleen de dam tot opstuwen van water, maar ook dit opgestuwde water zelf; drift: veer, doorwaadbare plaats doorn: een bosch van Acacias in een rivierbedgravwater: een diepte in de rivierkop, kopje: kruin van een berg, heuvellaagte: een wijde rivier- vallei modder: een moeras o o g een waterputp a n zoutpan, uitgedroogd brak water-meer poort: nieuwe doorgang door gebergte; spruit: beek, riviertje; straat: vlakte zonder vegetatie: vlei: verdiepingen in de grond gedurende de regentijd vol water; werft: woonplaats, volksplanting enz, Het doet ons genoegen bij deze gelegen heid op de bovengenoemde kaart te mogen wijzen, zonder twijfelde beste, en onmisbaar voor iedereen die zich met de gebeurtenissen op het krijgstooneel op de hoogte houden wil. De hoofdkaart (op del groote sc^a,, 14.000.000) rijkt tot de Zambesi, ge® o.a. nauwkeurige opgaven van de Se 0 militaire organisatie der Engelschen en der Vrijstaten, alle spoor-, stoomboot- telegraaflijnen enz., buitendien zijn speciaalkaartjesjaan toegevoegdde goudmy districten in Transvaal en de hoofdtrek* der Boeren sedert 1835), welke tot vestiging van de Vrijstaten leidden, 111 opgaaf der kerken en der zendelingsve blijven. Verder uitvoerige statistiek n°Pe" de bevolking en talen, de wederzijds0 legermacht met de sterkte en verdeeimg der verscheidene wapens. Het wel gelijken portret van president Kruger en de wapen der beide republieken verfraaien de kaar De menigte nuttige informaties maakt Langhans'sche kaart dus tot een vertrouw bare bron om de uitgebarsten oorlog nauw keurig te kunnen nagaan en tot een hulp middel dat van alle zijden gewaardeer wordt. Zoo schrijft Dr. Leyds, de bekend bekwame vertegenwoordiger der republiek®11 te Brussel»de Langhans'sche kaart van Zuid-Afrika is voor ons gezantschap va" buitengewoon nut en wij kunnen dit uit voerige en nauwgezette werk niet genoeB (Dr. O. Finsch, Leiden)- roemen. Sport. Jaap Eden is op 't oogenblik te Rotter dam. Eenige dagen geleden, bij een bezoek aan de rijwielschool van den heer Van Egmond aan den Coolsingel aldaar, ont dekten we tot onze aangename ^verrassing» dat Jaap Eden zich daar aan 't oefer.en was in het polospel, en het bleek ons, dat hij 't in deze kunst al een heel eind heeft weten te brengen. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk, dat we hem dezen winter in polo-wedstrijden zullen zien uitkomen- Posterijen en Telegrafie. Bijzondere telegrammen voor de Zuid- Afr. Republiek kunnen niet meer worden verzonden, evenmin de telegrammen aan het Gouvernement dier Republiek. Slechts telegrammen van buitenlandsche Gouvernementen aan hun consulaire agenten worden toegelaten. (St.-Ct.)^ Laatste Berichten. De Voorzitter van de Tweede Kamer zal bij den aanvang der vergadering op Donder dag voorstellen de werkzaamheden 's avonds 8 ure voort te zetten. De raaagverbloeding, die zich eer- gisteren-nacht bij den heer mr. O. W. Star Numan griffier van de Eerste Kamer der Staten Generaal, herhaalde heefteen hoogst ongunstige wending genomen. Inden afgeloo- pen nacht is de heer Star Numan overleden. Heden zendt de penningmeester van de afdeeling Rotterdam van de Nederland- sche Zuid-Afrikaansche Vereeniging f 10.000 naar het hoofdbestuur als vierde bijdrage van de stad, in geheel dus totnogtoe f 40.000. Transvaal. De Londensche avondbladen bevatten een telegram uit Pietermaritzburg, dd. 3 November, meldendeHeden-morgen was het te Ladysmith volkomen rustig. Een groot aantal vrouwen en kinderen heeft 's nachts de stad verlaten met de spoor» begeleid door een pantsertrein. Naar uit Berlijn wordt geseind, ontvin gen de Duitsche keizer en de keizerin beiden heden-middag in het Neue Palais en de putatie van de zusters, dokters en viij willig0 ziekenverplegers die naar Transvaal gaan- Uitlotingen. OOSTENRIJKSCHE LOTEN 5 afl.öOO van 1860. Trekking 2 Nov. Betaalbaar 1 Febr 1900. fi. 5000 5000 5000 5000 5000 5000 5000 no. fl. S. no. 3561 2 300000 10824 1 3033 15 50000 10876 2 18251 9 25000 11376 20 3182 10 10000 11747 7 13077 16 10000 12072 8 2097 18 5000 12082 11 4925 1 5000 12666 18 6198 16 5000 13041 7 6431 8 5000 17829 7 9299 11 5000 19554 4 Yisscherijberichten. SCHIEDAM, 4 November. Vertrokken naar zee ter haringvisscherij de bomnae0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 6