opgedane onderbinding, die reeds geleid hebben tot aaneensluiting van het Engelsche volk, zelfs over zee. Toejuichingen De generaal sprak ook over de toestanden onder de Boeren gelijk hij ze persoonlijk kende van twintig jaar geleden. De Boeren hebben eenige bewonderenswaardige karak tertrekken, maar zijn strak conservatief en overigens het domste volk dat hij ooit ontmoet heeft ofschoon ze eerlijk zijn. De Boeren zijn overtuigd, dat zij over geheel Zuid-Afrika kunnen heerschen en de Engel- schen er uit werpen. Engeland had, ver klaarde Wolseley, den oorlog ondernomen om de Engelsche suprematie in Zuid- Afrika te handhaven tegenover dergelijke aanmatigingen van de Boeren, niet om Transvaal en Oranje-Vrijstrat in te lijven. Naar zijn gevoelen kon de strijd maar op één manier eindigen Toejuichingen Naar aanleiding van het telegrafisch bericht uit St. Petersburg aan de Morning Post, dat Rusland, Frankrijk en Spanje in een gemeenschappelijke nota een scheids gerecht tusschen Groot-Brittannië en de Zuid-Atrikaansche Republiek wilden voor stellen, in de veronderstelling dat Duitsch- land zich duarbij zou aansluiten, wat het echter bleek niet te willen doen, verneemt Wolfï'sbureau het volgende: »Van plannen van Rusland, Frankrijk en Spanje tot een gemeenschappelijk optreden in het Trans- vaalsche vraagstuk is hier niet het minste bekend: In allen gevalle kunnen wij ten stelligste verklaren, dat van geen enkelen kant dergelijke plannen ter kennis van de Duitsche regeering zijn gebracht. Deze laatste heeft daarom ook nooit deze of dergelijke voorstellen kunnen verwerpen. De Figaro zegt, dat Frankrijk met zijn rechten en belangen in Afrika, met Engeland in diplomatieke onderhandelingen moet treden betreffende Transvaal. Naar de Italiaansche Secoio verneemt, is bevel gegeven om, niet zooals in andere jaren geschiedt, bij het intreden van den winter de oorlogsschepen af te tuigen. Italië zou op alle gebeurlijkheden voorbereid wenschen te zijn. Heden komt de Tsaar aller Russen te Potsdam om zijn »neef" den Duitschen keizer het veel besproken bezoek te brengen. De Norddeutsche Algemeine Zeitung ziet in dit vorstelijk bezoek, een nieuw onderpand tusschen bet Duitsche en Rus sische vorstenhuis gelijk tusschen het Duitsche en het Russische rijk van de waardevolle vriendschappelijke betrekkingen die er bestaan. Het blad viert keizer Nicolaas als een hoogbegaafden, vrijzinni gen monarch, die het leven en denken aller volkeren van den aardbol aan de grens scheiding tusschen twee eeuwen een nieu wen, beloftenrjjken drang heeft gegeven. Het is voor beide landen even zegenrijk, dat hun macht in Europa vreedzaam naast eikaar werkt en zich buiten Europa vol vertrouwen aan een verdere taak wijden kan. Ten slotte spreekt het blad zijn vertrouwen uit, dat zich aan den dag 7an heden voor de welvaart en den vrede der wereld gelukkige gevolgen mogen vast- knoopen. Naar de Londensche Daily Chronicle uit Washington verneemt, steunt Japan de nieuwe politiek van Amerika in China, welke in Amerika zelf algemeen goedge keurd wordt. De Amerikaansche regeering gelooft dat Frankrijk, Duitschland en Rus land de vermelde schriftelijke verzekeringen zullen geven ten aanzien van het hand haven van de politiek van de open deur in China. Aartshertogin Stefanie, Men zegt, dat hot huwelijk van Aarts hertogin Stefanie is uitgesteld, opdat eerst de verloving, mogelijk ook nog het huwelijk, kunne plaats hebben vat: haar dochter Elisabeth met hertog Ulrich van Wurtemberg Stads- en Gewestelijk Nienws. Schiedam, 8 November 1899. Voor 't eerst maakten Schiedam's inge zetenen, Dinsdag-avond, kennis met »Het Kunstkringkwartet". De zaal van Musis Sacrum was vrij goed bezet en er heerschte eene huiselijke gezelligheid onder de toe hoorders. Het programma bood, doordat de heer Adelin Fermin, baryton, zyne medewerking verleende, nog al afwisseling. Van Anton Rubinstein en van L. van Beethoven kregen we kwartetten te hooren. Deze stukken hoewel moeielijk geschreven, werden correct weergegeven en het dankbare publiek toonde zijne tevredenheid door herhaald applaus. De heer Adelin Fermin, baryton-solist, trad ook in Schiedam voor 't eerst op. Zjjne stem is helder en flink en zijne voor dracht, die wij meermalen konden appreciee- ren, is uitstekend. De liederen werden goed gezongen en een welverdiend applaus viel den solist ten deel. De heeren kwartettisten en baryton-solist feliciteerend met 't behaalde succes, ver wachten wij van deze heeren, na niet te langen tijd, eene tweede »Kamer-muziekuitvoering." Zooals wij reeds met een enkel woord meldden, zal Zondag 12 November a.s. de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond het feest van St. Willibrord, beschermheilige van den Ned. R. K. Volks bond, vieren. Na de algemeene H. Communie in alle kerken zal te 10 uren in de parochiekerk van O. L. V. Visitatie de Hoogmis ter intentie van den Bond worden opgedragen. In de vergadering 's avonds acht uren in de zaal der Officieren- Vereeniging te hou den, zal onze oud-stadgenoot, de zeereerw. beer C. J. Juffermans, pastoor te Weesp en geestelijk adviseur der Bondsafdeeling aldaar, als spreker optreden. In deze vergadering zal eene verkiezing plaats hebben voor éen lid van het afdee- lingsbestuur (vacature-Melchers), waarvoor candidaten gesteld zijn, de heeren Th. Groenendaal, G. H. Huiskes, D. Kuil en J. van der Spek. In ons vorig nummer gaven wy een verslag van de plechtige consecratie der thans nagenoeg voltooide groote St. Wil- librordskerk te Amsterdam. Gaarne vermelden wij nog, dat de uit voering van het grootste deel van dit reus achtig bouwwerk was toevertrouwd aan onzen vroegeren stadgenoot, den heer N. Perquin te Amsterdam. De heer Perquin heeft den bouw van het laatste deel der kerk met zóo bekwamen spoed uitgevoerd, dat het werk met Novem ber in plaats van met Mei (volgens het bestek) kon opgeleverd worden. De bijzondere ingenomenheid met deze zoo veel vervroegde oplevering werd hem duidelijk getoond, door hem met zijn zoon uit te noodigen tot den feestmaaltijd, die na de plechtige consecratie gehouden werd. De directie van den straatweg tusschen Schiedam en oud-Delftshaven verpachtte eergisteren voor den tijd van 5 jaren, de ontvangst der tolgelden op dien straatweg en het onderhouden van dien weg Er werd ingeschreven a. voor de ontvangst der tolgelden, b. voor het onderhoud van den straatweg met inbegrip van de ont vangst der tolgelden, en c. voor het onderhoud van den weg. Laagste in schrijvers: voora. M. De Bruin te Overschie, voor f5444; voor b. D. Muis, te Hillegers- berg, voor f 2895, en voor c. J. De Groot, te Nymegen, voor f2654, In de haven te Vlaardingen is aangeko men na een uitreis van vijf dagen het bomschip Scheveningen 304, schipper Leb, met verlies van de vleet tengevolge van het groot aantal haringen, dat zich in de netten bevond. Een bom van den reeder H. A. van de Rovaart heeft te Vlaardingen aange - bracht den matroos Jacob Vlasveld met een gebroken been tengevolge van een val, dien hij op het dek deed. De bom was pas eenige dagen in zee. Per as is de matroos uit Vlaardingen naar het gemeente-ziekenhuis te 's-Gravenhage over gebracht. Maandag is het dynamiet aan de kruit- haven te Rozenburg met behulp van Maassluisch werkvolk, overgeladen in den Engelschen kotter Spartan, die gisteren naar Londen vertrok. Een der verslaggevers van het R. N. heeft zich naar de kruithaven begeven en den kapitein van den kotter geinterviewd. Het dynamiet is bestemd voor Londen zeide deze en wordt opgeborgen in een magazijn, waar het wel 1 a 2 jaar blijft liggen, voordat het gebruikt wordt. Hij gaf de verzekering, dat het moet dienen in de industrie (voor steenkolen mijnen o. a.) De bezendingen, die naar de Westkust van Afrika gaan, worden daar verhandeld aan particuliere ondernemingen. De vrees, dat het ontploffingsmateriaal bestemd zou zijn voor den oorlog in Zuid- Afrika, noemde hij belachelijk. Contrabande is geheel uitgesloten. Bovendien, de eergisteren overgeladen partij is beslist bestemd voor Londen en niet verder, zoodat de geheele beweging tegen het vervoer van dynamiet uit een Hollandsche haven, een storm in een glas water is. Gisteren klaarde het 6000ste zeeschip te Rotterdam uit. Hetzelfde gebeurde verleden jaar den 26 November Naar de Telegraaf verneemt, heeft het R. K armbestuur te Rotterdam o.m. een gift van f 100.000 ontvangen als bijdrage in den bouw van een nieuw R. K Weeshuis. Te Overschie is eergisteren een begin gemaakt met het heiwerk voor den bouw der Ned. Herv. Kerk aldaar. Een 800 palen zullen in den grond geheid worden Verklapt geheim. De door den Delltschen gemeenteraad Vrijdag-middag gehouden geheime zitting is blijkens een bericht in het Delftsch Nieuwsblad niet geheim gehouden. Dit blad toch weet zeer uitvoerig mede te deelen, dat in de geheime zitting, belegd op verzoek van de heeren J. Nienhuis, J. Post van der Burg, B. Schelling, R. Witte en J. M de Kuyser Az. eigenlijk niets omtrent de be langen der gemeente in verband met de Indische instelling is besloten. Nadat de heer Nienhuis lang en breed over den treurigen toestand had gesproken en de heer Post van der Burg B. en W. er een grief van had gemaakt, dat het adres aan de Tweede Kamer door hen en niet door den Raad verzonden was, kwam men, nadat er nog veel gespioken was, niet tot een resultaat. Buiten den Transvaal-oorlog zegt de lel. is er in den laatsten tijd te Delft niets, dat zoo besproken wordt, als het bericht omtrent de geheime raadszitting. Nog nooit is het in Delft voorgekomen, dat uit een geheime zitting iets publiek werd. Er wordt gevischt en gehengeld hoe het Delftsch Nieuwsblad toch wel aan dit verslag is gekomen, maar het fijne van de zaak weet men natuurlijk niet. Een gelijk geval viel eenige jaren geleden te Zierikzee voor, waar men toen den uitgever van het bewuste blad gijzelde of het gemeentebestuur van Delft ook de zaak zal vervolgen of ze maar blauw blauw zal laten, moet men afwachten. BINNENLAND. Provinciale Staten. Vergadering van Dinsdag 7 November. In deze vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland werden in handen van commissiën gesteld de voorstel)voof verhooging van het provinciaal subsidie de Industrieschool voor Meisjes te s- venhagetoekenning van een rerpe voorschot voor een tramverbinding D. Schoonhoven; wijziging van de reg)Ie® y ten voor de paardenfokkerij en veefoks en subsidieaanvragen voor proeftuinen Boskoop en in de Hoeksche WaardfflJ ging van het reglement op het waterstaatsbelang o.a. van IJselmonde de adressen om subsidie voor de veran ring van grintweg tusschen Hilligeraberg Bergschenhoek. p> Ter afdoening zijn in handen van. Aifen Staten gesteld o.a. de adressen uit A tot verruiming van de brug over den R'J Met betrekking tot het voorstel Gedep. Staten om 4 ton, die in 189 n wordt uitgegeven voor vaartverbetei1 tusschen den IJsel en de Ringvaart van u Haarlemmermeerpolder, over te brengen Jj de begrooting voor 1900, werd in han van Gedep. Staten gesteld een voorstel den heer J u t a die bezwaar maakte een zeker gedeelte der onvoorziene gaven zouden worden gebruikt om do geldleening te worden gedekt, en die n wenschte dat door Gedep. Staten een vo" stel zou worden overwogen, betreffende beschikking over de meerdere onvoorzien uitgaven die niet voor den gewonen die"* noodig zullen zijn, door de opcenten d personeele belasting voor 1900 met 1 te verlagen. Naar aanleiding van het voorkomen va besmettelijke ziekten aan boord van Eng" sche schepen, vroeg dr. Ruysch of Ge'>®_ puteerde Staten nu, evenals vroeger 8 schied is, willen onderzoeken of in de& provincie voldoende barakken tot a(z°nt dering van lijders en een ontsmettingsdien5 aanwezig zijn. De voorzitter verklaarde zich bereid d vraag aan Gedep. Staten over te breng®n' De volgende vergadering zal 21 Novem»e worden gehouden. Omtrent den electrischen spoorweg Rotter dam 's-Gravenhage Scheveningen ka" reeds het volgende medegedeeld worden De Amsterdamsche Bank heeft de konink' lijke goedkeuring gevraagd voor de statuten der »Zuid-Hollandsche Electrische Spoorweg' maatschappij", met een kapitaal van millioen. Voor den bouw en de exploitat'® zal in het geheel noodig zijn 7 miilio®n' Het voornemen bestaat 4 millioen te vinden door plaatsing van obligatiën De weg zal van Rotterdam uit worden gelegd over Hillegersberg, Schiebroek, Berk®'» Pijnakker, Nootdorp, Stompwijk, Voorburg en Wassenaar. Aan de grens van Voorburg splitst de lijn zich in twee takken de een® gaat in noord-westelyke richting naai Scheveningen, de andere zuidwestwaari5 naar 's-Gravenhage, eindigende in he station van den Staatsspoorweg. Het station te Rotterdam is ontworpen op het niveau der bestaande viaducten» zoodat aansluiting aan de gewone spoot' lijnen mogelijk wordt De stations te Ptin* akker en te VoorburgLeidschendam kom0® dicht bij de kom dier gemeenten. Voorts zullen waarschijnlijk halten ëe' vestigd worden te Rotterdam aan den Blommerdijkschen weg, te Schiebroek, te Berkel-Rodenrijs, te Nootdorp aan den Veen- weg, te Wassenaar aan den Leidscbe® straatweg en verder aan de noordgre® der gemeente 's-Gravenhage, al naar gelang de uitbreiding der stad aan die zijde halt®0 wenschelijk zal doen worden De lengte der baan bedraagt van Rott®r' dam naar Scheveningen 28.8 K.M.. vf.n Rotterdam naar 's-Gravenhage 23.4 K-"' en van 's-Gravenhage naar Scheveningel1 10.3 K.M. Er zal gereden worden met e®'1 gemiddelde snelheid van 50 K.M. per uu'-» zoodat het traject Rotterdam—Schevening®11 zal kunnen worden afgelegd in 35 minuted' De baan is ontworpen voor dubbel spo° van normale wijdte en de kruising m®^ spoor- en waterwegen is zoodanig gepr°' jecteerd met vaste bruggen en viaductem dat het verkeer geenerlei oponthoud behoe" te ondervinden. Omtrent de electrische werker, wor® onderhandeldmetde Berlijnsche fima Sieme"5 en Halske. De Minister van Binnenlandsche Zake" verleent deze week geen audiëntie Den 17en van deze maand zal te P°rt Saïd het standbeeld van Ferdinand de E®s' seps worden onthuld. Het zal dan dertig jaren geleden zyn, dat het Suezkanaal wet' geopend. Nederland, vierde in rangorde van door het Kanaal varende schepen, zal bi)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2