voor het fonds der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Voor een bedrag van bijna driehonderd gulden werd geteekend. De volgende week is sHollandia" van plan onder de studenten in 't algemeen ®ene circulaire te verspreiden, om hunne hulp voor 't goede doel in te roepen. Nederland en Zuid-Afrika. In Hoyman Schuurman's Exportblad komt een bijdrage voor van den heer M. S. de Vries over de expansie van het Hollandsch clement in Zuid-Afrika. De schrijver zegt daarin Wat hebben de Nederlandsche reeders, kooplieden en industrieelen toch wel in hun belang en dat van Zuid-Afrika gedaan Op deze vraag is het antwoordbedroe vend weinig. Eerst iets uit eigen ervaring. Op mijn verschillende reizen door Afrika, langs de kust, zag ik nimmer een Hollandsch stoom- °f zeilschip. Nu is het wel mogelijk er nu en dan eens een schip komt, maar uit de consulaire verslagen bleek mij, dat schepen hiet Hollandsche bevrachting onder Holland- sche vlag, daar zeer zeldzaam zijn. Er zijn drie belangrijke geregelde Engel sche stoom vaartverbindingen op Zuid-Afrika, die gemiddeld 4 a 5 booten vice-versa uitzenden van 4 15000 ton inhoudende. Langs de Oostkust zijn twee geregelde diensten, een Duitsche en een Fransche. Dehalve deze zijn er nog enkele kleine maatschappijen, die van tijd tot tijd hunne booten naar Zuid-Afrika uitzenden. Als klein bewijs voor het enorm verkeer dient, dat ik b.v. met de »Briton" einde 1897, een boot van 15000 ton, de reis van Southampton naar Kaapstad met 825 pas sagiers maakte. Deze boot nam 1125 passa giers weer mee terug. Op een andere reis van de »König" zoo vol met passagiers, dat het ladingsruim y°or een gedeelte voor logies moest worden mgericht, terwijl weer op een anderen tocht de jGeneral" twee dagen te laat in Napels kwam, zoo vol was deze met cargo. Dit als een klein staaltje wat de stoomvaart aan gaat. In de Kaap-Kolonie, Natal en Oranje 'i'ijstaat vindt men op één enkele, zeer kleine uitzondering na, geen enkel Hollandsch handelshuis. In de Transvaal vindt men er verschillende doch, bijna alle van den 2den of 3den rang. Uitgezonderd een paar financieële instellingen en de Z.-A. spoorweg maatschappij zijn de eerste en groote zaken over geheel Zuid-Afrika uitsluitend in Engelsche handen. En dat in een werelddeel, waar plaats is voor millioenen, die energie en talen - bezitten, om zich een rijk bestaan te vert overen in landen, welker minerale schatten onuitputtelijk zijn en nog voor geen 1/1000 geëxploiteerd. Nu ben ik het volkomen met u eens, dat toch de Ned. Z.-A. Vereeniging, noch het Alg. Ned. Verbond, de aangewezen ver- eenigingen zijn, waarvan die kracht uitgaat, °m het doel van uw en dit betoog te be reiken. Er is thans zoodanig optreden noodig dat de uitvoering der plannen ten goede komt aan de praktijk. Wat zal het gevolg van dezen oorlog zijn? In de eerste plaats, het toestroomen van arbeidskrachten naar landen waar deze geheel ontbreken. Na den oorlog is er in Zuid-Afrika behoefte aan alles. Industrie is er niet. Alles moet er geimporteerd worden. Er ls dus haast bij, dat nu reeds in Nederland Wordt voorbereid wat noodig is om onder Nederlandsche arbeidskrachten het Neder- 'andsch overwicht te verzekeren op bit gebied. En daarnaast moeten plannen °ntworpen worden, om zaken (en groszaken en groote winkelzaken, zoogenaamde stores) {®°t Nederlanders, eenvoudige degelijke kooplieden, die wat weten, aan het hoofd fm met Nederlandsch kapitaal tot stand te brengen. En ook daar is haast bij. Want ®en schande is het ook voor ons land, dat bet Hollandsch zakenelement zoo zwak is gebleven in Zuid-Afrika. Laten wij nu nog eens onze beurt voor bijgaan, dan verbeuren wij wellicht de schoone kans om ooit op deze markt een bootdrol te spelen. Welke mannen van de praktijk geven ben eersten stoot Als een gevolg van den hoogen prijs der Petroleum, neemt het verbruik van licht- ®n kookgas te Bodegraven in den laatsten lljd zeer sterk toe. De productie van gas aun de gasfabriek bedraagt tegenwoordig ongeveer viermaal zooveel als acht jaren geleden. Zaterdag-voormiddag is te Maasniel de hofstede van de wed. A. Peeters tot den grond toe afgebrand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het weldra oversloeg op de nevensstaande schuur en stalling, welke mede met den geheelen oogst een prooi der vlammen werd. Alles is verzekerd. Donderdag-middag bevond zich de 28 jarige landbouwer C. Th. uit Groesbeek, op de markt te Nijmegen, toen hij door de politie werd gearresteerd en later naar Arnhem gevankelijk overgebracht. Omtrent deze arrestatie verneemt de Tel. dat hij gehooid moet worden omtrent een in Aug. van dit jaar nabij Benrath, niet ver van Dusseldorp, gepleegden moord, op de echtgenoote van zekere K., op eene fabriek in die buurt werkzaam. Op zekeren namiddag, toen die vrouw het middageten voor haar man naar de fabriek had gebracht en zij op den terug tocht in het bosch (Gravenberg) bij Benrath was, is zjj daar badende in haar bloed doodgevonden. Een geroepen geneeskundige zou verklaard hebben dat de dood een ge volgd was van bloedspuwing. Den anderen dag evenwel moet bij nadere of betere schouwing gebleken zijn, dat hier een afgrijzelijke moord had plaats gehad, daar het slachtoffer verschillende messteken had. Het toen onmiddellijk ingesteld onderzoek bleef vruchteloos. De gearresteerde, sedert een drietal weken in Groesbeek gehuwd, heeft vroeger tot de verslagene in liefdes betrekking gestaan en kwam met haar in kennis, omdat zijn broerder H. sedert 1890 ook in Benrath woont. Te oordeelen naar de stukgeslagen para- pluie, welke destijds naast de verslagene lag, moet worden opgemaakt, dat zij zich daarmede nog verdedigd heeft. De heer Pijls te Maastricht heeft na een tijdsierloop van bijna een jaar zijn werk zaamheden als burgemeester weder hervat. Daar hij echter nog niet goed ter been is, zoo wordt eene der onderzalen van het Stadhuis in gereedheid gebracht om aldaar de vergaderingen van den gemeenteraad te doen plaats hebben. Onweer. Onder Haarlemmerliede sloeg Zaterdag avond de bliksem in den watermolen van den Veerpolder en wel in het woonvertrek, waar het talrijke gezin om de tafel zat. De 70-jarige J. J. Koek werd gedood, ter wijl een zesjarig knaapje, op grootvaders knie zittend, deerlijk werd verwond. De overige huisgenooten kwamen met den schrik vrijbrand werd niet veroorzaakt en er werd geen schade aangericht. Te 's Hertogenbosch sloeg de bliksem Zaterdag-avond in de fabriek van den heer C Welich aan de Z. Willemsvaart. Toe vallig was de machinist niet op zijn post, toen de bliksem insloeg, juist op de plaats waar hij zich gewoonlijk bevindt. Eenige gebroken glasruiten was de eenige schade door het onweer veroorzaaktop andere plaatsen in de stad werden broeikassen vernield door de groote hagelsteenen die het hevige onweder vergezelden. UEMENU1) NIEUWS. Als bijzonderheid mag wel worden ver meld, dat de Bleiswijk de heer C. Van der Plas voor de zesde maal met de leiding der 10-jarige volkstelling is belast. Het jachtterrein van het Koninklijk Do mein te Soestdijk schijnt zeldzaam rijk voorzien te zijn van wild. Voor wie er wandelen in de bosschen is het interessant te zien, hoe hazen, konijnen, fazanten in menigte zich bewegen door het hout. Men schrijft aan de Tel. uit Edam, dat aldaar K. Molenaar en echtgenoote, benevens in het nabij gelegen Monnikendam W. Oosterbaan en vrouw, tegelijk hun 40-jarige echtvereeniging herdenken, iets wat niet zoo zeldzaam is maar het wqrdt dit, als men bedenkt dat Molenaar ééne zoon en 3 dochters heeft, terwijl Oosterbaan ééne dochter en 3 zonen bezit, en dat die kin" deren allen aan elkander zijn getrouwd, terwijl niet één der jubileerende echtparen meer kinderen bezit. Te Huihuizen, gemeente Gent, is in het bedstroo van een arme vrouw die plotse ling is overleden een spaarpotje gevonden met een bedrag van ongeveer 1800 aan rijksdaalders. De boterletters, het geliefkoosd St. Nico- laasgebak, dat eertijdt een samenstelling was van boter, meel, suiker, amandelen en eieren met citroenraspsel, heeft vanwege de concurrentie, om dit gebak maar goedkoop te kunnen leveren, ook al een verandering van samenstelling ondergaan. Reuzel, ook wel margarine, heeft de boter vervangen, voor amandelen worden soms gestampte marrons ter vermenging aangewend. Doch met veel meer succes wordt ge kookte rijst ter vermenging der z.g. spijs gebezigddat de aroma hierbij niet wint, ligt voor de hand. Doch gokookte rijst is in elk geval goedkooper dan de dikwijls dure amandelen, en zoo wordt de concur rentie mogelijk ten koste, natuurlijk van den smaak. Vroeger betaalde men f 1 voor vijf ons boterletters, en thans 80, 75, ja zelfs 60 cents. Zes jongelieden tusschen de zestien en achttien jaar liepen Zondag-ochtend om tien uur, te Boucau, een vier kilometer van Bayonne, met hun bloote voeten van het strand in zee, toen opeens een geweldige golf vijf hunner medesleepte, die allen jammerlijk verdronken. Onder de officieren van de bij Nichol son's Neck door de Boeren gevangen genomen Engelsche bataljons, is een katholiek priester de eerw. heer Matthews, aalmoezenier van de Iersche fuseliers. Evenals zijne combattante ranggenooter. wordt hij met veel hoftelijkheid door de Boeren behandeld. Laatste Berichten. Nadat gisteren-avond door verschillende corporatiën hulde was gebracht aan den heer W. J. A. Kruijer ter gelegenheid van diens 25-jarig teest als hoofd eener christelijke school, had heden-ochtend het kinderfeest plaats op de school, waarbij ook de districts-schoolopziener, mr. A. M. de Cock, een kijkje kwam nemen. De Provinciale Staten van Limburg hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer jhr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich, te Nuth, met 40 van de 42 uitgebrachte stemmen. De heer mr. Victor de Stuers had één stem Posterijen en Telegrafie. De directeur van het postkantoor te Rotterdam vestigt de aandacht der belang hebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar New-York (v.a Rotterdam) door middel van het stoomschip Spaarndam. De laatste buslichting aan he t postkantoor aldaar is bepaald op 16 dezer, des morgens te 9.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Bechtszaken In de zaak Haas—mr. Van Hall zullen in hooger beroep als getuigen gehoord worden de heeren Beijer, Duparc van Lier, Heldring, Pierson, De Vries, Spanjer en Van der Moolen. De raadsheer Vogel zal rapporteeren. Burgerlijke Stand. Geboren; 13 Nov, Bernardus Wilhel mus Hendricus, zoon van B. D. Rij kuiter en A. G. Leijten, Nieuwe Sluisstraat. Overleden: 12 Nov Hehdrikus Jaco bus van Rijn, oud 66 jaar en 1 maand, Ovqrschiesche straat. Handelsberichten. BEURS VAN SCHIEDAM 14 Nov. 1899. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Dinsdag 14 Nov. Moutwijn f 91/,. per Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spiritus: f16,— Spoeling f 1.10. Moutwijn: Makelaars: f10.1 Stemming stil. Berlijn. Spiritus in loco P„„, p-s- lSPf' P Dec?/Jan. 47.40 13.90 14.90 20.10 19.70 f.) 47.50 13.80 13.90 20.37± 20.12£ New-York. Maïs 401/o. I 40- Amsterdam. 13 Nov. Rogge op lev. weinig veranderd per Maart f 133,132,133per Meif 132,131. 14 Nov. Rogge op lev. prijshoudend per Maart 1134, 133; per Mei 1131. Rijnhoogte Keulen ('s morg. 11 uur; 13 Nov. 1.14 cM. 14 Nov. 1.32 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.05 Disc. 5 pC't Parijs -47.77J 3 Antwerp. - 47.575 VEEMARKT TE ROTTERDAM, ;14 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 28 paarden, veulen, ezels, 570 vette runderen, 512 magere dito, 210 vette kalveren, 67 nuchtere kalveren, en 44 graskalveren, 39 schapen of lammeren, 2 varkens, 290 biggen 2 bok of geit. Koeien puike qual. c., Ie qual. 32 c. 2e qual. 28 c., 3e qual. 23 c.ossen le qual. 32 c., 2e qual. 27 c., 3e qual. 23 c. stieren le qual. 28 c., 2e qual. 17 c., 3e qual. c. kalveren le qual. 46 c., 2e qual. 40 c., 3e qual. 34 c., schapen le qual c., 2e qual. c. Alles per kilo. Melkkoeien 1125 a 285, kaltkoeien f150 a t 310, stieren f60 a 270, graskalveren f 25 a 180, pinken t 45 a 95, vaarzen f 50 a 120alles mager vee biggen 15.— a f 12, paarden f 45 a 85. Nuchtere kalveren, slacht- f6.a 12. fok- f 12 a 20. Aanvoer van vette runderen en kalveren tamelijk, handel vlug, markt zeer vast Graskalveren en mager vee met geringen aanvoer, handel matig. Door den geringen aanvoer van melk- en kaltkoeien op de jaarlijksche markt te Gorinchem waren een groot aantal vreemde kooplieden hier ter markt, hetwelk een vluggen handel en een belangrijke pnjsverhooging ten gevoige haü Op de botermarkt werden aaugevoei 57/8 en 45/16 vn. en 558 stukken a i Km prijs le qual. t 60 2e qual. f 56, 3e qu-.. f52. Per kilo 70 a 75 c Beursbericht van Per Telefoon. 21/, Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4 V, - - Buitenl. Spanje 7 China. Binneni. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie Amstertibiu 14 Nov. 803/, 82 233/, 333/, 61V, 40 27s/, 62V, 100 125 231Vl 173 160 119 82'/, 64Vs 22V, 113/a 90 68 123/, 47s/, ,23 "SÓ 4 43V, 57* 13 Nov. 14 Nov 11 Nov. 13 Nov. 213/,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3