(C.) Ingezonden Mededeelingen, G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zurich. HEMENUI) NIEUWS. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. Beursbericht van Amsterdam. 69 4» De heer Vee gens bestrijdt de amen- 1 groenten, want hij heeft tegen de bevoegdheid voor de werkgevers zelf de risico der verzekering te dragen, dezelfde Principieele bezwaren als tegen de be- bvijfsvereenigingen. Door de risico door den werkgever zelf te laten dragen, herleeft de belangenstrijd tusschen werk gever en werkmandesnoods zou hij mede hunnen gaan dat groote gemeenten en Proviciën en spoorwegmaatschappijen de risico der verzekering overdroegen aan Maatschappijen met behoorlijk gegarandeerd kapitaal. De heer Bastert is voor particuliere Verzekering ter populariseering der wet. De heer ,Van der Zwaag, hoopt in het belang der werklieden, dat de amen dementen met overgroote meerderheid sullen verworpen worden. De heer K u y p e r verklaart, dat de Meerderheid der Comm. v. Rapp. is vóór het anaendement-Lohman c. s. De Minister van Waterstaat heeft tegen het amendement-De Beaufort Met zoo overwegend bezwaar, dat hij bij aanneming er van de wet niet uitvoerbaar 2°u achten. Tegen het amendement-Lohman heeft de Minister grooter bezwaar. Met den meesten aandrang ontraadt de Minister dit laatst genoemde amendement, dat bovendien op riet- belangrijke punten zou moeten gewijzigd borden. De Minister neemt het amendement- Drucker over. De heer Kuyper verdedigt het amen- hement-Lohman c. s., dat niet hetzelfde beoogt als de door spr. voorgestelde bedrijfs- "ereenigingen. Het amendement biedt slechts een financieele vergemakkelijking. De heer L o h m a n, repliceerende, merkt °P aan den heer Van der Zwaag, dat door het stelsel van het amendement de ver houding van den Staat tot den werkman diet verandert. De heer VanKempen verklaarde, dat he industrieelen voor de amendementen Waren wegens het moreel voordeel der Vrijheid. De heeren Van der Zwaag en Vee- ge n s bestreden de amendementen, daar rigen verzekering een groot nadeel voor de Werklieden zou kunnen zijn. Laatstgenoemde zou bij wijziging wellicht voor het amend. Lohman kunnen stemmen. De Minister van Waterstaat verzekert de eigen-verzekering evenzoo te blijven bestrijden. Heden ochtend 10 ure voortzetting. De minister van W. H. en N. heeft in verband met het overlijden van den inspec teur van den arbeid J. Arendsen de Wolff, Met ingang van heden, den inspecteur van den arbeid H. W. E. Struve, te 's Graven- hage, aangewezen als ook tijdelijk bevoegd iu de 2de arbeidsinspectie. {St. Ct.) Baron von Goltstein deelde aan den Londenschen corr. der N. R. Ct. mede, dat hij alleen zijn ontslag neemt als gezant te Londen, omdat het tijd, meer dan tijd, geworden was, om den post aan een jongeren opvolger over te dragen, en hij de jaren, welke hem nog overblijven, M het vaderland wenscht door te brengen M ruste. De Koningin heeft reeds zijn opvolger benoemd. Het koninklijke besluit zal binnen een paar dagen in de Staats courant verschijnen. Z. M. de Koning van Servië heeft benoemd tot grootkruis in de orde van Takovo de heeren mr. W. H. de Beaufort, minister van buitenlandsche zaken, en jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, oud-minister van buitenlandsche zaken, en grootkruis in de orde van St. Sava. jhr. mr. van Eys van Dienden, respectievelijk eere-voorzitter, voorzitter en secretaris generaal van de ^redesconferentie, dezen zomer te den Haag gehouden. De Commissaris der Koningin, mr. Fock, 's van zijne buitenlandsche reis teruggekeerd eo heeft zijne functie hervat. Burgem. en Weth. van den Haag sullen overwegen om de gedenknaald aan het strand te Scheveningen over te brengen "aar een veiliger plaats waar het duin Minder blootgesteld is aan afname en dus Minder vrees zal bestaan dat dit monument oog eens het zand onder zijn voetstuk zag wijken. De gemeenteraad van Leiden besloot gisteren het adres van den Deventer ge meenteraad te steunen, waarbij aan de regeering herstel van Rijksbijdragen voor H. B. scholen voor meisjes gevraagd wordt en tevens de concessie-aanvrage der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij voor het leggen van een spoorlijn Amsterdam Leider.. Bij de firma Frederik Muller en Co. te Amsterdam is verschenen »Het Wapen'van Amsterdam, een gelegenheidsgeschrift van mgr. B. H. Klönne. Zooais men weet, is het Amsterdamsche Wapen, zooals het in 1816 door den Hoogen Raad van Adel werd vastgesteld, ten vorigen jare door den gemeente-archivaris, op last van burgemeester en wethouders, nauwkeu rig herzien en geretificeerd. Zoo gewijzigd, vond het dan ook goedkeuring bij den Hoogen Raad en bekrachtiging bij den minister van Justitie. Mgr. Klönne acht het nu da moeite waard, in bizonderheden na te gaan, welke wijzigingen in het Wapen zijn aangebracht en of die veranderingen alle den naam van verbetering verdienen. Met de meeste, door mr. Veder aange brachte wijzigingen is de hoogeerw. schrijver het geheel eens. Maar te vergeefs had de archivaris door zijn nasporingen aangetoond) dat niet de bijna 100 jaar latere kroon van keizer Rudolf II, maar de rijkskroon, aan Amsterdam door Maximiliaan geschonken, en waarboven het kruis zich statig verheft, in het stedelijk wapen behoort. Mr. Klönne levert op degelijke historische gronden een nieuw pleidooi voor deze stelling en ten slotte biedt hij in afbeelding een proef van een geretificeerd Amsterdamsch wapen met de Maximiliaansche keizerskroon. Deze proef lijkt ons heel wat gelukkiger dan het wapen van 1898, zooals het nu aangenomen is. Met dit sierlijk geïllustreerd en zorgvuldig bewerkt vlugschrift geeft mgr. Klönne wederom blijk, niet enkel van zijn geschied kundige en heraldische bekwaamheid, maar vooral ook van zijn warme liefde jegens Amstelredams eer ende opkomste", waarvoor hij, als wachter de H. Stede, niet aarzelt met nog jeugdige vaardigheid en kracht een lans te breken, zoo dikwijls die glorieuze traditie in gevaar mocht worden gebracht. Het hospitaalschip De Hoop is gisteren middag binnengekomen en hiermede is de campagne voor dit jaar afgeloopen. De equipage wordt heden afbetaald en afge monsterd. Het scheepje wordt opgelegd. Een deel der bemanning blijft nog eenige dagen aan boord. Een uitvoerig verslag zal later worden opgemaakt. De campagne is zeer vruchtbaar geweest en heeft uitstekende resultaten opgeleverd. In het hospitaal zijn verpleegd gedurende korten of langen tijd 10 ernstige zieken, terwijl 99 patiënten door den doctor op hun eigen schepen zij n verpleegd. {Iïbld.) Woensdag viert de Utrechtsche Vereeni- ging van den H. Vincentius van Paulo haar 50-jarig bestaan. Het feest wordt kerkelijk herdacht door eene driedaagsche godsdienst oefening, onder leiding van den weleerw. pater W. van Nieuwenhoff. Aan de behoef tige gezinnen zal een extra-bedeeling wor den uitgereikt. Te Smilte is eergisteren-avond de groote boerderij, bewoond door en eigendom van den heer W. van V., door brand geheel vernield. Drie en twintig koeien, vier paar den, eenig klein vee en de geheele inboe del zijn verbrand. a 20 ct. per regel. Bal-Zijde 45 cent tot fl4.G5 p. Met. alsmede zwarte, witte en gekleurde Mennetoerg-Zijde van 45 ct. tot f M-M.GA per Met. effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.) franco en vrij van invoerrechten in hni». Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. De op de Bredasche kermis door mej. Xhaflaire georganiseerde Transvaaldag heeft opgebracht 1315.99^. Van de 15 eerw. Zusters, die het Liefdegesticht te Prinsenhage bewonen, zijn er 13 plotseling ongesteld geworden, waarvan twee ernstiger dan de overigen. Vermoed wordt, dat de ongesteldheid ontstaan is door het gebruik van melk, welke, na gekookt te zijn, in een koperen ketel was bewaard. Daar bijna al de eerw. Zusters ziek zijn, wordt de zusterschool deze week gesloten gehouden. Woensdag-morgen omstreeks 5 ure werd op de spoorlijn Utrecht Rotterdam, bij den Zwartedijk onder Gouda gevonden het lijk van een ongeveer 30-jarigen man, wiens beide beenen van het lichaam waren gereden. De man is vermoedelijk een Oostenrijker waarschijnlijk landverhuizer op weg naar New-York en was in het bezit van een zwart lederen portemonnaie inhoudende eenig Oostenrijksch en een dito met Duitsch geld, een zilveren cylinderhorloge met dito ketting en spoorkaartje Salsbach-Rotterdam, enkele reis 3e klas. Onder Eemnes (bij Baarn) komt zooveel wild voor, dat door vele landbouwers een adres aan H. M. de Koningin-Moeder is ge zonden, om de drijfjachten op het domein Soestdijk te willen uitbreiden. Aan dit ver zoek zal, blijkens ontvangen bericht, voldaan worden. Naar aanleiding van den zeer ernstigen ziektetoestand van E. L. Graaf van Lim burg Stirum, Kamerheer van H. M. de Koningin, is zijn broeder, mr. O. J. H. Graaf van Limburg Stirum, lid van de Tweede Kamer, onverwachts naar Davos in Zwitserland moeten vertrekken. Mr. L. P. M. H. Baron Michiels van Verduynen, lid der Tweede Kamer, is door Z. H. den Paus benoemd tot Ridder-Groot kruis der Orde van den H. Gregorius den Groote. Heden-namiddag verkeerden twee der gekwetsten bij het spoorwegongeluk bij Oapelle in het Ziekenhuis te Rotterdam nog in levensgevaar. De overige ernstig ver wonden waren naar omstandigheden vrij wel. Aan het rangeerterrein van het station te Boxtel is heden-nacht een goederentrein ontspoord, waarbij 4 wagens op elkander liepen en totaal verbrijzeld werden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is aanzienlijk. Transvaal. Te Louren§o-Marquez is gisteren bericht ontvangen, dat Ladysmith Dinsdag heftig beschoten is, den geheelen dag achtereen te middernacht opende alle kanonnen der Boeren opnieuw tegelijk het vuur, zoodat zij uit alle punten van den horizon granaten in de stad wierpen. Verscheidene gebouwen staan in brand. Een telegram uit Estcourt aan de limes in dato 16 dezer meldtEenige minuten lang werd er heden-ochtend om 2 uur in de richting van Ladysmith een hevig geweervuur gehoord en toen een ontploffing. Ondertrouwd: 46 Nov. A Kruining, oud 23 jaar, en M. J. C. Meijer, oud 23 jaar. M. Nagtegaal, oud 42 jaar, en M. W Rijke, oud 57 jaar. C. P. Schriek, oud 62 jaar, en C. H. van der Velden, oud 52 jaar. -F. Putters, oud 24 jaar, en H. A. van Loenen, oud 18 jaar. J. Ritmeester, oud 24 jaar, en M. van der Tas, oud 21 jaar. Geboren: 15 Nov. Geertruida, dochter van A. Hus en G. van Egmond, 's-Grave^ landsche polder, 16. Johann, zoon van R. A. Biichele en A. M. van der Kruk, Overschieschestraat. Overleden: 15 Nov. Geertje van Aken, oud 2 maanden, Singelkerkstraat. 16. Maria Harte, oud 73 jaar en 1 maand, echtgen. van C. van der Klink, Verbrande Erven. Anna Maria Gokke, oud 54 jaar en 4 maanden, echtgen. van W. van de Water, Laan. Lowestoft, 14 November. Aangekomen; Saturnus, kapt. A. van der Harst, van Schiedam. Newcastle, 15 November. Aangekomen: s.s. Italia, kapt. M. Kuhlmann,van Schiedam. Schiedam, 17 November. Aangekomen s.s. Falken kapt. A. von Björnmark, van Hernösand geladen met gezaagd hout. BEURS VAN SCHIEDAM. 17 Nov. 1899. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel voor de Beurs. Vrijdag 17 Nov. Moutwijn f 9Vj« P^r Hectoliter cont., zonder fust en zonder belasting. Namens de Commissie voor de noteering D. F. W. Prins Spiritus f 16. Spoeling f 2.30. Moutwijn: Makelaars: f9s/«- Stemming stil. Berlijn. Spiritus in loco Rogge, p. Nov. Dec. Spirit, p. Nov. Parijs. Hamb. Dec./Jan. 18 Nov. 47.50 13.80 13.80 20.25 20.25 (z f.) 15 Nov. 16 Nor. 401/4- I 401/g- 17 Nov. 47.60 13.60 13.75 20.25 20.25 New-York. Maïs Amsterdam. 16 Nov. Rogge op lev. prijshoudend per Maart 1132, 133; per Mei 1131. 17 Nov. Rogge op lev. willig; per Maart f 135, 134per Mei f 133, 132. Riinhoogte Keulen ('s morg. 11 uur; 16 Nov. 1.38 cM. 17 Nov. 1.29 cM. Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Londen kort f 12.044 Disc. 5 pCt. Parijs e Antwerp. -47.574 5 Per Telefoon. 21/, Nederland Zilver Metalliek 3 Portugal 4 Buitenl. Spanje 7 China. Binnenl. Mexico Venezuela Cultuur M. Vorstenlanden Deli Cultuur Langkat Tabak A Rotterdam Deli Konink. Petrol Mij Moeara Enim Java Petrol, Sumatra Palembang Suriname Pref Topeka Common Denver Rio. 2e Francisco Common le Missouri 2e Common t> Union Shares Wabash Incomb Western Canadian South. Shares Prolongatie 17 Nov. 81 82V. 23*/4 33i/f 61V, 101V, 398/4 28 62»/, 998/4 222 164 157'/, 111 BO1/, 170 66'/, 23'/, 21V. 368/4 li»/. 12 V, 491/4 24 95 438/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 3