van den priester, die reeds de bewondering zijner tijdgenooten verwekte. In de biblio theek vindt men vele zijner brieven waaruit men de schoone ziel leert kennen, waaraan alle deugden eigen waren en waarvoor de dieven zelfs neerknielden. Is het met vreemd te noemen, dat zoo weinigen maar weten, waar zoo niet de grootste, dan toch de edelste man van Frankrijk rust, en dat op geen enkel plein van Parijs een monument ter zijner eere is opgericht, opdat tenminste de menigte het gelaat zoude kennen van hem, die slechts voor het volk leefde, in zijn lijden deelde en tot zijn laatsten snik een voorbeeld van naastenliefde gat. Het gedenkteeken ter gedachtenis aan Louis Veuillot, in de basiliek van Montmartre gewijd en waarvan ik in 1898 eene beschrij ving gaf, zal Woensdag den 29ste dezer, om 10 uur des morgens onthuld worden. Mgr. Hazera, bisschop van Digne, zal bij deze gelegenheid het woord voeren, en deze onverschrokken soldaat van het catholicisme herdenken. Parijs, 4—17 Nov. 1899. Fidhlius Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 18 November 1899. Kamers ran Arbeid. Dinsdag a. s. zal een groot deel van de nijvere ingezetenen dezer gemeente ter stembus moeten opgaan ter verkiezing van 15 leden in de Kamers van Arbeid, die voor deze gemeente worden opgericht. Voor hen die het nut van deze officieele corporatiën ter vertegenwoordiging van den arbeid nog niet inzien, wijzen wij er slechts op hoe voor twee jaren de arbeidersbeweging onze stad nagenoeg een geheelen zomer in rep en roer heeft gebracht. De kwestiën die toen tot zooveel beweging aanleiding gaven, zouden zeker gemakkelijker zijn op gelost door de du op te richten Kamers van Arbeid, die als verzoeningsraden wer kelijk een groote toekomst hebben. Het contact tusschen patroon en werk man, dat een eerste eisch is voor een goede verhouding tusschen de beide be trokken partijen, zal daar als van zelf be reikt worden. In onderling vriendschappelijk overleg zal daar beslecht kunnen worden, wat anders eerst na heftigen strijd wordt uitgemaakt. Wij vertrouwen dan ook dat zoo patroons als werklieden het belang der aanst. ver kiezing zullen inzien en door een algemeene welberaden deelneming aan dit verkiezings- werk er toe zullen bijdragen om de drie Kamers van Arbeid die voor onze gemeente worden opgericht, zoo goed mogelijk samen te stellen. Onder de werklieden is de gewenschte overeenstemming reeds geheel bereikt. De besturen der volgende werklieden-vereeni- gingen Ned. R. K. Volksbond met onder- afdeelingen, Patrimonium, Soc. Dem. Arb. Partij, Typ. Ver. >Adelphismus", Molenaars ver. »Eensgezindheid", St. Antonius-gilde, Kolenwegersvereeniging, Graan wegersver- eeniging, Stadswerkliedenvereeniging, Schil dersver. Voorzorg", St. Eloy en »De goede verwachting" hebben gemeend in deze zaak te moeten samenwerken, om uit haar midden die mannen te kiezen, welke het best voor deze taak in staat geacht kunnen worden. Als gevolg dier samenstelling is de lijst van candidaten zoo samengesteld dat ieder bij deze personen zijn mannen zal vinden. Ohi verbrokkeling van stemmen te voor komen bevelen bovengenoemde vereenigingen de candidaten aan reeds door ons vermeld en hier achter in de betrokken annonce in alphabethische volgorde genoemd. Wij raden de werklieden-kiezers in hun eigen belang, zich strikt aan deze lijst te houden. Ook waar die soms minder met eigen inzichten strookt, behoort men iets van eigen meening op te offeren, om door het uitvoeren van het na ryp beraad geno- men besluit het algemeen belang te dienen. Aldus zal de bereikte overeenstemming leiden tot de gewenschte keuze, die onder de tegenwoordige omstandigheden de Ar beidskamers zoo goed mogelijk zal samen stellen. Beslagbakken in Branderijen. Zooals men weet, is onlangs gemeld dat de Inspecteur van den arbeid, waarschijn lijk tengevolge van een ongeval, dat nogal gerucht heeft gemaakt, eene verhooging der beslagbakken in de branderijen noodig heeft geacht. Ter bespreking van dit in grijpend onderwerp had gisteren-avond in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond de aangekondigde vergadering van meester knechts van alle gezindten plaats. De Voorzitter der onderafdeeling Branders knechts van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond opende de vergadering en deelden den niet talrijk aanwezigen het doel der bijeenkomst mede. Het resultaat der daarna gehouden discussie was, dat besloten werd een adres tot den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te richten, waarin zakelijk het volgende wordt gezegd j Wij onderget. Meesterknechts, werkzaam in fabrieken waar heete vloeistoffen ver werkt worden (zie 10 art. 19 no. 36 der Veiligheidswet) in bakken welke gebezigd worden tot het bereiden van gist en alcohol, verklaren, dat van bovengenoemde bakken op de hoogte waarop ze nu gesteld zijn, geen gevaar van branden of anderszins te vreezen is, doch dat er bij verhooging van die bakken op een 90 ctm. meer gevaar van branden zal bestaan als totnutoe het geval is geweest." De aanwezige meestersknechts teekenden allen het adres. Dit adres zal verder ter teekening worden aangeboden in alle bran derijen, welker meesterknechts nog niet geteekend hebben. Tentoonstellingscomitó. Gisteren-avond had in »Musis Sacrum" de laatste vergadering plaats van het Comité van de Gss-, Water- en Acetyleententoon- stelling. Nadat de notulen gelezen waren legde de penningmeester zijn rekening en verantwoording over, waarvan de afzonder lijke posten reeds vroeger door een commissie waren nagezien en accoord bevonden. Het bleek, dat de uitgaven en inkomsten elkaar tot een bedrag van ruim f6000 ongeveer dekten, maar dat er een niet be langrijk tekort was, indien men ten minste het vroeger door de gemeente beschikbaar gestelde subsidie niet wilde aanspreken. Besloten werd geen gebruik te maken van het toegestane subsidie maar op andere wijze in het tekort te voorzien. Met hartelijke woorden van den eere voorzitter aan allen die zich voor de ten toonstelling hebben verdienstelijk gemaakt, in het bijzonder aan den voorzitter, den secretaris en den penningmeester van het Comité, werd dit laatste aan het einde der vergadering ontbonden verklaard. Het archief van het Comité zal aan de gemeente worden aangeboden. Door de politie alhier is binnenkort voor de tweede maal proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren S. W. ter zake van ver duistering. Hij heeft bij horlogemakers en winkeliers horlogekettingen - bij een horlogemaker zelfs voor een waarde van circa f200 en goederen weten in handen te krijgen en die voorwerpen in banken van leening verpand. Thans maakt »Talma" zich gereed voor hare reeds vroeger aangekondigde uitvoering ten bate der Boeren. De onder-afdeelingen van den Ned. R K. Volksbond, zang en muziek-vereeniging, hebben tot dezen avond hare medewer king toegezegd. De werkmans-vereeniging Vriendenkring" heeft op zich genomen met lijsten ter inteekening bij de ingezetenen aan te kloppen. Ook aan andere Vereenigingen zullen lijsten worden toegezonden. Vroeger ver melden wij reeds, dat de firma Kam Van Rhijn op zich heeft genomen de zaal te drapeeren en dat een bloemist voor het noodige groen zorg draagtook anderen zijn bezig de zaal op dien avond een recht vroolijk aanzien te geven. Voor de beide touneelstukjes die »Talma" op zal voeren, zijn costuums en kapwerk door haar eerelid v. d. Velde te Rotterdam gratis toegezegd, terwijl het drukwerk door den heer Reterink kosteloos zal worden geleverd, waar elk een dus zoo medewerkt, kan het niet anders of deze avond zal aan zijn doel beantwoorden. Op het goederenemplacement van de Staatsspoorwegen te Feijenoord onder Hillesluis heeft gisteren een botsing plaats gehad van rangeerend materieel. Twee aaneengekoppelde locomotieven reden een goederentrein achterop, waardoor wagens met ijzererts geladen grootendeels vernield werden, terwijl ook een locomotief zwaar beschadigd werd. Naar de oorzaak is een enquête ingesteld. Uit het jaarverslag der Rotterdamsche Vereeniging voor Katholiek onderwijs blijkt, dat het afgeloopen jaar een verlies heeft opgeleverd van f3500. De netto opbrengst van de Internationale Reisloterij, georga niseerd door het Comité van oud leerlingen, bedroeg f2360. Aan de ver eeniging werd totaal f1500 gelegateerd, de totale ontvangst aan giften bedraagt f 7291.11. De vereeniging »De School penning" stelde aan den penningmeester 16294.55 ter hand tegen f 5942.43^ iD het vorige jaar. Daarentegen verminderde de opbrengst van kerkcollecten van f 3104.65 tot f 1951.53, De contributie der leden bedroeg dit jaar f3415.17£. Uit een staatje van het aantal kinderen, dat de scholen der Vereeniging bezoekt, blijkt, dat het op 30 Juni 11. 3690 bedroeg tegen 3471 op 30 Juni 1898. Het plan bestaat om het emplacement aan het station Delftsche poort te Rotterdam electrisch te verlichten. Over eenige dagen zullen de laatste heipalen voor den bouw der nieuwe Herv. kerk te Overschie ingeslagen zijn, zoodat er dan een aanvang gemaakt kan worden met de fundeering. Men wil hopen, dat het nieuwe voltooide gebouw even goed zal voldoen als het nieuwe catechisatiege bouw, dat tot ieders genoegen deze week in gebruik is genomen. Dinsdag vierde de R. K. Studenten - vereeniging ,te Delft een feest, wijl 16 nieuwe leden zich in den aanvang van dit studiejaar hadden aangegeven en bij stemming waren toegelaten. Om dit feest luister bij te zetten, hield professor J. Keulier, van Roermond, daartoe uitge- noodigd, in de Vincentius-zaal een rede aangekondigd onder den titelOude waarheden naar aanleiding van nieuwe redevoeringen. Daarna werd in de zaal der R. K. Lees- vereeniging de avond doorgebracht aan een souper. Spoorwegongeluk bij Capelle. Het stoffelijk overschot van mej. Oving werd gisterenmiddag te 3 uur van het Ziekenhuis te Rotterdam naar het Maas station overgebracht, afwaar een wagen gereed stond, geheel met rouwdraperieën met witte franje omhangen en inwendig met zwarte kleeden bedekt. De familie begeleidde het stoffelijk overschot naar het station, waar de inspecteur van exploitatie de heer J. L. Huisinga uit Utrecht, namens de Staatsspoor een fraaie krans bij de andere voegde. Ook strooide een dame bloemen op de lijkbaar. Per extra-tre,n vertrok de stoet naar Groningen. Heden wordt te Crooswijk het stoflfi'b overschot van den heer G. Lerven 'er aarde besteld en Maandag dat van de" heer J. Arendsen de Wolff Naar aanleiding van deze noodlottig0 botsing, welke thans haar zevende slacht offer eischte, geeft een inzender in A. R. Ct. in overweging, om bij de ver schillende spoorwegmaatschappijen op aan te dringen, dat de sluitwagen van eiken trein, die personen vervoert, zij eeD bagagewagen, en niet een waggon eerste» tweede of derde klasse. Hierdoor kunnen groote onheilen voorkomen worden. £eI1 bagagewagen kan bij eventueel ongeluk van inloopen van een trein, die achterop rijdt» het doordringen veel verminderen, de personenwagens voor vernieling behoeden» en reeds daardoor het gevaar voor de reizigers grootendeels voorkomen. Een andere inzender wenscht zeUs achter den tender of kolenwagen der locomotief en als eindstuk van den ge' heelen trein een drietal goederenwagens te plaatsen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER Zitting van Vrijdag 17 ISovember. Ongevallenwet. Het debat over art. 43 werd voortgezet met het amendement-Lohmanc.s. (overdracht van de risico aan particuliere verzeke ringsmaatschappijen toe te laten) en amendement-De Beaufort (eigen risico). Na uitvoerige discussie werd het amende- ment-L o h m a n verworpen met 49 tegen 38 stemmen. Het amendement-De Beaufort c.s. werd verworpen met 56 tegen 31 stemmen. Het regeeringsartikel (premiebetaling uitsluitend aan de Rijksverzekeringsbank) werd daarop aangenomen met 49 tegen 38 stemmen. Een art. 43ter door mr. Troelstra c.s. voorgesteld, verbiedende aan den werkgever om de te betalen premie geheel of ten deele af te houden van het loon der verzekerden, werd aangenomen met 45 tegen 33 stemmen. Op verzoek van den heer P ij n a p p e 1, die bestreed het toekennen van het privilegie aan bevoorrechte schuld aan de premie, werd art. 50 in stemming ge bracht. Het artikel werd ongewijzigd aangenomen met 41 tegen 23. Op voorstel van den voorzitter ig tegen Woensdag a.s. aan de orde gesteld de behandeling van de Indische Begrooting en andere wetsontwerpen. Mocht Dinsdag te voren de behandeling der Ongevallenwet niet zijn geëindigd, dan zal daaraan de volgende week nog een ochtendzitting worden be steed. Bij de voortzetting van de beraadslaging over de ongevallenwet werd bij art. 52, bepalende de aangifte en het onderzoek van ongevallen, aangenomen met 58 tegen 11 stemmen een amendt.-Druckers c.s. om van ongevallen bij vervoer van locomotieven, ledige wagens enz, mede aangiften te vorderen. Bij art. 59 wordt aangenomen met 65 tegen 6 stemmen een amendt.-Drucker c.s.» om de aanspraak op schadeloosstelling niet na verloop van een jaar te doen verloren- gaan voor zenuwziektelijders. Besloten wordt ingeval de betalingsdag valt op Kerstdag of Nieuwjaarsdag, de rente betaling te doen geschieden op den aan genoemde dagen voorafgaanden werkdag. Op art. 64, bepalende dat de rente tot een bedrag van f 3 per week niet vatbaar is voor vervreemding, verpanding of be leening noch voor beslag, zijn voorgesteld 2 amendementen lo. van den heer Drucker c.s. om dit bedrag te verhoogen tot f5; 2o. van den heer Van Kol c. s. om de geheele rente onvervreembaar te verklaren. De C. v. R. beveelt het eerste aan en ontraadt het tweede. DeMinistervanJustitie bestrijdt de amendementen maar neemt over een voorstel Loeff ook voor failissementsbeslag de rente tot een bedrag van f 3 per week onvervreembaar te verklaren. Nadat de heer Van G ij n zich verklaard had tegen het amendt.—Van Kol c.s., dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2