Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Zondag 19 November 1899. No. 6551. ■^Bureau "^Sofersfraaf 50. TWEEDE BLAD. Vervolg Binnenland. PB IJS VAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden1 f 1.50 Franco per post door eeneei Nederiand -2.— Afzonderlijke Nummers 0.05 PRIJS DER ADVKBTKNTIfiN: Van 16 regels i j I j f0.60 Elke gewone regel meer i.1 -0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. A.LUEMEEN OVERZICHT. 18 November '99. De oorlog in Zuid-Afrika. De berichten over den dood van den kranigen generalissimus der Boeren zijn, gelukkig, door nadere tijdingen beslist tegengespoken. Het Britsche ministerie van oorlog heeft bericht ontvangen, waaruit blijkt dat gene ral Joubert gezond en wel was, eenige ^agen, nadat een bericht van de Aatal Advertiser hem dood gemaakt had. Het gerucht schynt ontstaan te zijn uit 6®n bericht natuurlijk door Kaffers overge bracht, dat in het kamp te Ladysmith groote vreugde heerscht naar aanleiding der verwonding van commandant Wessels. Ook beweert men, dat Lucas Meijer gewond Was. Er komt verandering in den toestand en "een zou zeggen, dat hel niet lang meer •luren zal of het nieuws zoolang kunstmatig tegengehouden, breekt door de versperring been. De teekenen dat er een en ander ge beurt, waarover de Engelschen zich niet behoeven te verheugen, worden talrijker. *n de eerste plaats het doorlaten van tele grammen uit Pretoria. Ze zijn nog wel blijkbaar onvolledig, maar kort geleden Vfirnamen wij geen woord van die zijde. He correspondent van Reuter in het hoofdkwartier van de Boeren, zendt over 1 retoria een bericht, dat, na daar door de cen suur te zijn nagezien, aldus luidt«Gevecht lusschen de Vrijstaters en de Engelschen. Dinsdag bezetten de Vrijstaters een stelling °P een klein kopje. Een Engelsche batterij stelde zich op en viel ze aan met een uur k|ng granaten op het kopje te werpen. *oen wierp een Transvaalsch kanon granaten midden in de Engelsche batterij en dwong Engelschen zich te bergen. Twee boeren sneuvelden, zes werden gewond, Iwaalf paarden werden doodgeschoten, acht K®wond. Ettelijke granaten ontploften uuder de naar Ladysmith terugtrekkende ogelschen, maar hun verlies is onbekend. 6 middernacht openden alle Transvaalsche an°unen rondom de stad tegelijkertijd het vuur. Van den Boelwana-heuvel zag men verscheiden gebouwen in brand staan. verdag verlieten de troepen de stad en lQchten een schuilplaats voor de granaten °P de helling van een heuvel. Een draadbericht uit Pretoria in dato 15 ezer meldt het volgendeGisteren-ochtend ls ten zuiden van Ladysmith een gevecht Keleverd. De Engelschen deden een uitval 11161 dertien kanonnen en vielen 380 Trans vaalsche burgers aan. Het groote kanon Schoot op de Engelsche troepen. Deze fokken om drie uur naar een kloof bij adysmith. Het verlies van de Engelschen ls onbekend. De Boeren kregen een doode 6& drie gewonden. Volgens de Standard and Diggers' News is een deserteur uit Ladysmith komen vertellen, dat daar onder de troepen grooten lust bestaat om er van door te gaan. Zij hebben mondkost en bagage op wagens geladen om klaar te staan voor de vlucht. De Engelschen zitten achter schelven hooi van tien voet hoog. De krijgsgevangen Engelschen te Pretoria zijn, met inbegrip van de mannen van het achttiende huzaren, het Dublin- en het Gloucestershire-regiment, 1338 in getal. Naar de Standard and Diggers' News den 15n meldde, verlieten 4000 Boeren uit Johannesburg Dinsdag de kopjes ten noorden van Ladysmith, om zich te vereenigen met het commando onder Botha bij Estcourt. De bedoeling was, den pas af te snijden aan Bulier, die, naar men zegt, voornemens is, door Natal op te rukken om de belegerde troepen van Ladysmith te hulp te komen. Volgens een telegram uit Londen aan de Temps zijn er nu in Zuid-Afrika in het ge heel aangekomen 21 transportschepen met 1000 officieren en 21.500 manschappen. Aan het departement van oorlog berekent men, dat de hulp-divisie onder lord Methuen binnen veertien dagen gereed zal zijn om Ladysmith te gaan ontzetten. De vertraging komt hoofdzakelijk voort uit het gebrek aan sappeurs en mineurs. De Natal Mercury geeft eenige bijzon derheden van den aanval op den pantser- trein bij Estcourt. De Boeren openden het vuur met een maxim en twee negenponders. Het vuur was zoo hevig dat de telegraaf palen neervielen. Het geschut der Boeren was geplant op een kopje, terwijl hun scherpschutters achter rotsblokken verborgen lagen. De Dublinsche fuseliers en de Dur- bansche lichte infanterie dreven den vijand driemaal terug, maar de hevigheid van het geweervuur en van het vuur uit het zware kanon was te erg voor het troepje, dat bovendien al dadelijk verzwakt was door het omvallen van de wagens, waarbij ver scheidene gekwetst werden. Volgens bericht van den 16n uit Pieter- maritzburg aan de lemps is een tweede gepantserde trein met 25 vrijwilligers niet te Estcourt teruggekeerd. Men denkt dat de Boeren hem verrneesterd hebben. Een draadbericht uit Lourenco Marquez in dato 16 dezer meldt Er komen aanhoudend geheime agenten uit de Zuid-Afrikaansche Republiek. Een lid van den Vrijstaatschen Volksraad is hier gisteren-avond uit Pretoria aange komen. Men houdt het voor zeer waarschijn lijk dat hij naar Kaapstad gaat. Het doel zijner reis is onbekend. Uit Durban seint Reuter het volgende Drie mannen die buit uit Engelsche maga zijnen en artikelen, welke aan Britsche troepen behoorden vervoerden, werden in het district Weenen door een Engelsche patrouille in hechtenis genomen. Alle berichten constateeren, dat de Boeren hebben geweigerd om toestemming te geven tot het vervoeren der personen die gisteren bij de ontmoeting met den geblindeerden trein gedood en gewond zijn. Drie Hollanders van Mooi-Rivier zijn te Pietermaritzburg gevangen genomen, volgens de oorlogswet, omdat zij hun passen niet hadden laten registreeren. Daar zij geen inwoners waren, beweerden zij, dat zij niet met de wet bekend waren, zij werden evenwel aan den millitairen com mandant overgeleverd. De gevangenen zijn van meening dat zij slecht behandeld worden, omdat zij niet tegen borgstelling in vrijheid worden gesteld. De Khalief Abdullaï heeft zich weer vertoond op 150 kilometer afstand ten Zuiden van Omdurman met een sterke macht van Derwisjen. Hij schijnt het oogenblik gunstig te achten om tegenover Engeland een slag te slaan. Lord Kitche ner is dan ook haastig uit Cairo naar Khartoem vertrokken. Van het zenden eener Egyptische legermacht om Redver Bulier te helpen zal vermoedelijk wel niets komen. Men kan thans aan den Nijl zijn eigen mannen al te goed ge bruiken. De Vredesconferentie. Gebruik makende van de bevoegdheid, bij de slotakte der Internationale Vredesconfe rentie van 's Gravenhage voorbehouden door de daarop vertegenwoordigde Staten, heeft Servië doen teekenen al de op die Confe rentie gesloten verdragen en verklaringen. Uit St. Petersburg wordt gemeld: De Russische gedelegeerde ter Haagsche conferentie, prof. Martens, heeft in de Regee- ringsbode een artikel geschreven, waarin hij zegt te betreuren dat nauwelijks twee maanden na de Haagsche conferentie de verschrikkingen van den oorlog weder los gebroken zijn. Het is echter, zegt hij, onbe grijpelijk dat men de vredes-conferentie verantwoordelijk wd stellen voor de gebeur tenissen in Zuid-Afrika. Die conferentie had toch niet tot taak, alle oorlogen te voorkomen; wel heeft zij een bizondere overeenkomst ontworpen betreffende midde len tot vredelievende oplossing van interna tionale geschillen. De conferentie rekende zoo weinig op het voorkomen van alle oor logen in de toekomst, dat zij het grootste deel van haar werkzaamheid besteed heelt aan de vaststelling van regelen en gebruiken van den oorlog. Wel beschouwde de conferentie den ooriog als het grootste ongeluk der volkeren, maar toch als iets onvermijdelijks, zij moest zich vergenoegen met het verzachten der gru welen van den oorlog. De uitkomsten der conferentie zijn dus in dezer, zin saam te vatten. Zij heeft een stelsel gevormd uit de middelen die tot behoud van den vrede kunnen dienen door de goede diensten en de bemiddeling van internationale scheids gerechten. Zij heeft de houding der oor logvoerende staten geregeld door het be perken van ruwheid en willekeur; zij heeft voor de verzachting der ellende en het be houd van de gewonden in den oorlog gewerkt. Maar de conferentie had niet ten doel, den oorlog geheel op te heffen. Nederland en Transvaal. Vele buitenlanders, vooral Duitschers Oostenrijkers en Zwitsers, schijnen een verkeerd begrip te hebben van de ver houding van ons land tot de Transvaal, althans ontvangt de commandant van het Koloniaal Werfdepot te Harderwijk bij her haling verzoeken om zich te mogen ver binden voor Transvaal. In een stuk, getiteld vOorlog en Trans vaal" brengt de heer J. Bosch Bruist te Nieuwleusen het volgende in herinnering Zooals we weten zijn in een openbare vergadering, te Kampen gehouden, de heeren Ds. Lion Cachet te Rotterdam, Mr. J. Nanninga Uitterdijk en Prof. Noordtzij te Kampen, mannen van verschillende staat kundige richting, uitgenoodigd om in ver binding met anderen, zich te vormen tot een comité om zich, in naam des volks, of door een verzoekschrift tot regeering en vertegenwoordiging te wenden, teneinde al het mogelijke te beproeven om langs diplo- matieken weg aan het bloedvergieten in Zuid-Afrika een einde te maken met behoud van de vrijheid en onafhankelijkheid der Z.-A. Gemesnebesten. Genoemde heeren hebben in een ingezonden stuk in de ver schillende bladen, waarin bovenstaand wordt medegedeeld, bewijzen van instemming met dit denkbeeld gevraagd door het toe zenden van een naamkaartje aan den heer mr. J. Nanninga Uitterdijk te Kampen, teneinde bij voldoenden steun zoo spoedig mogelijk een algemeene vergadering te beleggen in het midden van ons land om tot de uitvoering allerwege over te gaan. Dit te herinneren en tevens allen die belang stellen, zoowel in het welzijn van de Zuid-Afrikaansche republieken als van hun eigen land, op te wekken hun naamkaartjes, zoo ze zulks nog niet hebben gedaan, alsnog in te zenden, is het doel van genoemd schrijven. Aan een medewerker van het Handels blad die gister-middag met dr. Leyds een onderhoud had, verklaarde deze als zijn meening, dat het bericht van Joubert's dood geen onvoorwaardelijk geloof ver dient, zoolang het niet officieel door het iWar Office" te Londen wordt bevestigd. Mocht het gerucht waar blijken, dan zal dat, meent hij, op de krijgsverrichtingen der Boeren geen invloed hebben, daar het plan de campagne behalve aan Joubert, aan zijn krijgsraad bekend is. Als vermoedelijke comm.-generaal noemde dr. Levds ons öf Liever Cronjé, óf Lukas Meyer, die vroeger president was der Nieuwe Republiek, die na het tractaat van 1886 bij de Z. A. Republiek kwam en nu is in het district Vrijheid. Daardoor is Meyer NIEUWE SCHIEDAM COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 5