een schrijven gericht, waarin hij dezen voorstelt het volgende besluit te nemen »De gemeenteraad wenscht terug te komen op het besluit van 15 Februari 1898 tot het maken eener spoorwegverbinding met de Maas". Tot motiveering van dit voorstel voert hij aan, dat het nu zeker is, dat Rotterdam den Hollandschen IJzeren Spoorweg zal aansluiten aan de Maas ten westen van Delftshaven. Twee verkeerswegen te maken met het zelfde doel, op 20 minuten gaans van elkaar, acht hij uit een algemeen oogpunt een dwaasheid. De lasten der eene over bodige aansluiting zullen moeten gedragen worden het schijnt hem hoogstwaarschijn lijk, dat Rotterdam het verkeer over zijne lijn zal trekken en hij acht het een onver antwoordelijke overmoed, het verkeer te willen ontwringen aan, den strijd te be ginnen tegen het krachtige Rotterdam. Daarbij komt, dat de materialen en de te onteigenen grond duurder geworden zijn en de rentestandaard gestegen is. Het is hem onmogelijk meer dan een zeer globale berekening te maken. Zoo noodig zullen B. en W. een nauwkeuriger kunnen verschaffen. De kosten zullen (men weet, dat slechts op zeer bezwarende voor waarden is kunnen worden gecontracteerd met de Spoorwegmaatschappij) wel f700.000 beloopen, wat een jaarlijksche last van f 30.000 beteekentdaarbij de exploitatie kosten van den spoorweg, zal de jaarlijk sche last wel niet onder f40.000 kunnen gesteld worden. Hij gelooft, dat niemand in de eerste jaren een inkomst van eenig belang verwacht. De inkomstenbelasting zou dan met ongeveer 2.4 pet. moeten verhoogd worden. Dikwijls hoort men bet plan verdedigen met de bewering, dat de toestand onzer gemeente hopeloos is en er iets gedaan moet worden. Er moet in elk geval niets verkeerds gedaan worden. De vraag of de aansluiting goed of slecht is, komt met zulk een phrase geen stap verder.. Het komt hem voor, dat men den toe stand vaak te zwart afschildert. Onze tegenwoordige branderij-industrie schijnt hem nog wel verder langzaam in omvang te zuilen afnemen en althans voorloopig niet winstgevend te zullen zijn. Maar met de aan haar verwante bedrijven gaat het niet zóó slecht en gelukkig nemen de andere be drijven niet meer zulk een onbeduidende plaats in als voorheen. Schiedam blijft in elk geval toch nog levende bevolking neemt iets toede waarde der panden is zelfs vrij aanzienlijk gestegenverschijn selen, die met een algemeene kwijning niet overeen te brengen zijn. De heer De Groot meent, dat Schiedam zich niet moet willen opblazen tot een groote havenplaats, maar een bescheiden havenplaats moet willen zijn, die door wegneming van alle belemmeringen voor het verkeer, door behoorlijk onderhoud van de bestaande wegen, straten en havens, door goed onderwijs, vooral vakonderwijs, door het veraangenamen van het verblijf, als kleine stad een voorbeeld mag zijn. Naarmate de behoefte zich begint te doen gevoelen, moeten da havens en wat daarbij behoort met vooruitzienden blik en op ferme wijze worden verbeterd en uitge breid. Die politiek staat, zegt de heer De Groot, in onze macht, de andere gaat boven onze kracht. Voordracht —Schaper. De afdeeling Schiedam van de Soc.-Dem. Arbeiderspartij hield gisteren-avond in »Musis Sacrum" eene openbare vergadering, waarin de heer J. H. Schaper, lid der Tweede Kamer; als spreker optrad. De vergadering was goed bezocht, zoodat de zaal nagenoeg geheel bezet was. Ook enkele dames, waaronder ook eenige eer zame juffrouwen vermoedelijk niet behoo- rende tot de »bourgeoisie-partij" waren onder het vrij verscheiden publiek. Voor den aan vang der vergadering werden socialistische brochures door den onderwijzer Koorengevel, luide de titels uitroepend, gevent. De president, de heer Joh. Plooy, opende de vergadering en meende dat de afdeeling voor deze eerste openbare bijeenkomst eene gelukkige keuze had gedaan door als spreker te doen optreden den heer Schaper, wiens harde strijd genoeg bekend was. v Daarna trad de heer Schaper op, een nog jeugdig persoon, wien het spreken althans in den aanvang der vergadering, wellicht tengevolge van het rooken in de zaal, blijk baar eenigszins moeilijk viel. De heer Scha per, sprekende over de rechtzaak van het arbeidende volk, begon natuurlijk met een verwijzing naar het onrecht omtrent Trans vaal, om even op te merken, dat de Neder landers geen haar beter zijn dan de Engel- schen, want ook zij trachten een geheele natie (Atjeh) te doen bukken en zich met bare schatten te verrijken. Toen Dreyfus voor de vierschaar stond, was heel Nederland in rep en roer, maar toen 't om de Hoger- huizen ging, was 't alsof men sliep. Hierbij bracht spr. natuurlijk even 't gebeurde met mr. Troelstra in herinnering. Alzoo geleidelijk overgaand tot zijn onder werp, betoogde spr. dat over 't algemeen de begrippen van recht en onrecht nog zoo vreemd zijn in de wereldmet de recht zaak van het arbeidende volk is 't treurig gesteldde arbeider is in zake levensduur en levensgenot geheel de mindere, en velen, zelfs onder de arbeiders zien het onrecht vaardige van dien toestand niet inden arbeider dus tot het bewustzijn en het bezit van zijn recht te brengen, is het eerste doel. Maar niet allee» recht, maar ook macht moet den arbeiders verzekerd wordentot net bezit van de macht moeten zij komen door organisatieindividueel vermogen zij niets, maar vereenigd zijn ze in staat hun lot te verbeteren de patroons willen echter die vereeniging nietzij zien in hunne arbeiders liever drinkers dan denkers. Een andere weg tot lotsverbetering voor de arbeiders is zich in 't bezit te stellen van de staatsmacht. De oude leuzen liberaal of clericaal hebben afgedaan voor alle partijen staan de sociale hervormingen op den voor grond, zooals oa. het optreden van abbé Daens bewijst, Een treurige kieswet noemde spr. de wet-Van Houten, die slechts de helft der meerderjarige bevolking, 11 der natie, tot de stembus toelaat, in de steden slechts 6| op het platteland circa 14 Ook zijn de vrouwen ten onrechte uitgesloten. De arbeiders behooren algemeen tot de stembus te worden toegelaten om hun lot te verbeterenspr. gewaagt hier van staatspensioneering en persifleert den arbeid der bekende commissie die den arbeider voor zijn eigen geld slechts een schijntje wilde geven en ten slotte haar plan prac- tisch niet uitvoerbaar achtte, omdat het te duur is. Maar als er voor oorlog en marine geld noodig is, weet men het wel te krijgen. Spr. merkt op, dat er nog verscheidene erfenissen zjjn waar wel wat meer at kan, dat der arbeiderspartij kan ten goede komen. In het vervolg zijner rede gewaagde spr. nog van de Ongevallenwet en betoogde dat waar de arbeider recht heeft op volle scha deloosstelling de wet hem slechts 70 toekentop aansporing der soc.-dem. Kamer leden was echter verkregen, dat de 70 reeds van den eersten dag af zouden ingaan. Op dat thema voortbouwend, betoogde spr. dat een nieuwe beweging voor alge meen kiesrecht was ontstaan, gedachtig aan het woord van den tegenwoordige n minister Cort van der Linden, dat als de arbeider het kiesrecht niet vraagt, er geen reden is het hem te geven, maar als hij het eischt, niet het recht om te weigeren. Voor de motie—Troelstra hebben zich slechts 30 Kamerleden verklaard, maar spr. vertrouwt dat de antirevolutionairen die nog slechts huis manskiesrecht willen toestaan, hoewel zij reeds stookplaatsen-kiesrecht wilden ver» leenen, ten slotte wel met de beweging voor algemeen stemrecht zullen meegaande zaken moeten toch niet op het punt van geloof of ongeloof, maar uit maatschappelijk oogpunt beschouwd worden. Niet in eens zullen de arbeiders zich geheel meester maken van de staatsmachine, zullen zij zeggen hoe het wezen moet in de maatschapppjj. Men vraagt zich af hoe de onontwikkelde arbeiders daartoe in staat zullen zijn;spr., wijzend op zijn eigen persoon, meent, dat dit mee zal vallen. Ook uit de bezittende klasse zuilen dan velen overloopen, indien de arbeiders voortgaan aan den eenen kant de vakorganisatie, aan de andere zij de politieke organisatie ter hand te nemen. Verder er op wijzend, dat ook op gemeen telijk terrein nog zooveel voor de arbei ders kan gedaan worden, (o. a. door kinder- kleeding, en door arbeiderswoningen van ge meentewege tot billijken prijs te verhuren) en zelfs in de Prov. Staten voor het arbeidende volk iets kan gedaan worden; merkt spr. op dat 't ook voor de arbeiders geldt »adel verplicht," zij moeten toonen, dat zij niet alleen rechten hebben, maar ook plichten kennen, en aldus het respect der bezittende klasse afdwingen, wanneer zij deregeerings- taak overnemen. In geen geval moeten zij een nieuwe klasse-regeering vormen, zooals er nu een klasse-regeering en een klasse- justitie is. Spr. herinnert slechts aan de veroordeeling van Troelstra in tweede instantie. De overwinning van het arbeidende volk moet zijn de overwinning der humaniteit eerst als het standverschil verdwenen was, zou men een gelukkige maatschappij ver krijgen, waarin recht voor ieder was, zoo meende spr., die met een heilwensch voor de overwinning van het arbeidende volk besloot. Bij het daarna geopend debat beant woordde spr. nog de opmerkingen van den timmermansknecht Meijer in dien zin, dat hij er niets in zag tot het maken van wetten mede te werken, vooropstellend dat die ook goed worden toegepastdat de staatspensioneering toch geheel iets anders is dan de pensioneering door de commissie bedoeld, en het gevaar de arbeiders het toch betalen, te ondervangen is door een belasting op de rijke erfenissen, om ten slotte nog den staf te breken over Troelstra's veroor deeling en zich te verweren tegen het verwijt, dat de S. D. A. P. zich meer de zaak-Troelstra dan die van Hoytinga had aangetrokken. Met een woord van dank door den voor zitter aan den spreker gebracht, werd daarna de vergadering gesloten. Bij het uiteengaan der vergadering werden strooibiljetten verspreid, waarin het optreden van abbé Daens op aanst. Maandag-avond werd aangekondigd. De vijf personen, die als verdacht van inbraak in de Schaatsenbaan van den heer P. Driessen aan de Noordvest gisteren zijn gearresteerd, zijn heden-ochtend weder op vrije voeten gesteld. Te half een brak gisteren-middag te Rotterdam een zware brand uit in het magazijn van Japansche lakwerken der firma Van den Burg en Vermaas, Voorhaven 161/165 Oud-Delftshaven.Verscheidene vaten lak werden vernield. De fabriek bleef on gedeerd, dank zij de werking van vier spuiten onder den hoofdman Lourens. Veel waterschade werd toegebracht. Het Ned. stoomschip Dorothea, gisteren avond te 7 uur den Waterweg binnen gekomen, is het duizendste stoomschip, dat sedert 1 Januari binnenkwam aan het adres der firma W. H. Müller Co. te Rotterdam. Het geheele aantal schepen, dat op dat oogenblik van dit jaar was binnengekomen, bedraagt 6352. De politie te Vlaardingen nam eergister avond iemand in arrest, die bij zijn dochter in de Nieuwstraat de ruiten verbrijzelde en door zijn woest gedrag de heele buurt in rep en roer bracht. Na zijn ontslag wierp hjj weder een bloempot door de ruiten. Herhaaldelijk komen den laatsten tijd branden te Delft en omstreken voor, die aan kwaadwilligheid worden toegeschreven, te meer daar eenige ingezetenen nu ook dreigbrieven ontvingen. Sommigen hebben nu particuliere nachtwakers aangesteld. Door de heeren J. Pohlmann, technoloog te Delft en J. Boekwijt, technisch ambtenaar aan het ministerie van Koloniën te 's-Gra- venhage, is aan den gemeenteraad van Voorburg een concessieaanvrage gedaan tot het oprichten van een fabriek van watergas (hydrocarbongas) tot verlichting der ge meente. Een dergelijke aanvrage is door genoemde heeren ook gedaan aan de ge meenten Alblasserdam en Oost- en West- zaan. BI53EJTLA3D. TWEEDE KAMER Zitting van Donderdag 23 November. Aangezien te 11 uren nog geen voldoend aantal leden aanwezig was voor het houden eener vergadering, verdaagde de voorzitter, de zitting tot voortzetting der alge»16 beraadslaging over de Indische begr°°l tot 's middags 1 uur. Om 1 uur werd de vergadering Op voorstel van den voorzitter wet11 uU,. sloten morgen de vergadering om '19 g[, aan te vangen om den heden-ochtend loren tijd in te halen. De voorzitter zich voortaan stipt houden aan het reD mentaire uur van opening, een kwartie' het aangekondigde uur. Bij het voortgezet algemeen debat over Indische begrooting. repliceerde de heer P ij n a c k;e r Hord ij dat niet te veel moet besteed worden a militaire uitgaven voor Indië. Hij verh® zich dat de minister het hospitaal te Dj0 wil steunen. ,fi. De heer Van Kol, repliceerende, - treurt het gemis aan belangstelling, daa' n wijzende op het feit dat de eenige ma dat de zittingen moesten worden geSC^?'p wegens onvoldoend aantal aanwezige le' dat geschiedde bij de behandeling Indische begrooting. Hieruit putte hij bewijs voor de onvoldoendheid van Nederlandsche regeeringsstelsel voor Insjt linde, dat onvoldoende bestuurd w°rv, door leeken, als den tegenwoordigen ^°ug. Generaal, een fortenkennereen V1 j president van den Raad van Indië, 0 Nederl. hoofdambtenaaren een m'nller deskundige in Deli-tabakszaken. Spr6" critiseerde het beheer van den ministeJ dat zijns inziens niet hervormend is, ®a bureaucratisch en administratiefen spre» beklaagde er zich over dat aan de s'eCut ingelichte Kamer nog het noodige 'jc wordt onthouden. De wijze van vaststel'1'» der begrooting laat te wenschen over. De Minister verdedigde zijn be j0' dat wel verre van kapitalistisch te zljn,.,'n welvaart der bevolking beoogt en zal Kol's financieele voorstellen afwachten. acht het plicht den Atjeh-oorlog, v°s welks begin hij niet verantwoordelij'' 1 te beëindigen. Het algemeen debat is gesloten. f Bij de artikelen wraakte de Troelstra de gruwelijke koehe mishandeling door de ambtenaren. f Met het oog op het vergevorderd u g werd de vergadering tot 's avonds 8 u verdaagd. Blijkens een telegram van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië van November 1899, wordt de gouvernement koffie-oogst op Java voor dit jaar thanS geraamd op 207.000 pikols. Bij het departement van kolomen ontvangen het volgende, van 21 dez6f gedagteekende, telegram van den gouve' neur-generaal van Nederlandsch-Ind'^ betreffende eenen rooftocht op het eilan Banka ïOpziener bij het mijnwezen G. Busg0" vermoord te Pangkal Pinang door rooftocht zijnde, gedroste Chineesch0 mijnwerkers." (btct) Het stoffelijk overschot van graaf E- van Limburg Stirum, kamerheer en jag01"^ meester van H. M. de Koningin, wer gisteren onder algemeene deelneming aarde besteld op de begraafplaats Eik Duinen te 's Gravenhage. Onmiddellijk achter den' rouwvvag6^ volgden twee galahofrijtuigen, waarin, ambtsgewaad waren gezeten de verteng0" woordigers van de Koninginnen, kamerbe jhr. Van Pabst van Bingerden a vertegenwoordiger van H. M. de Koning'"' jhr. G. J. Van Tets, kamerheer van H- 1 de Koningin-Moeder. Honderden waren op den doodenakk^ bijeengekomen uit alle standen. Hofhouding was er door vele leden ver tegen woordigd. Mr. O. J. H. Graaf van Limburg S"r" dankte voor de eer zijn verscheiden broe bewezen. Nederland en Transraal Mevr. Tiljer en mevr. Gijsberti Üo^ei]( pjjl hebben op verzoek van den chef 2de Nederl. ambulance dr. Koster en het Haagsche mannen-comité van het R00^ Kruis op zich genomen, voor aanvoer v'^ de noodige zaken voor de 2e ambulanc0^ zorgen, ook na vertrek der ambulance, hebben het dames- en mannen-comitd u iS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2