Zuid-Afrika tot de mogelijkheden zou be- hooren. Volgens een dépêche aan de Temps uit Londen, zijn de Boeren gekant tegen schor sing van de vijandelijkheden, want deze zou tengevolge hebben, dat men Engeland den verloren tijd weer liet inhalen. Volgens draadberichten hebben de Egyp tische troepen onder Engelsch commando in Soedan eene overwinning behaald, die wellicht van hoogere waarde zal zijn dan de Engelsche overwinningen in Zuid Afrika bevochten. Een telegram van lord Kitchener uit Chartoem aan lord Cromer meldtEen Egyptische colonne, aangevoerd door kolonel Wingate, trof het leger van den chalief op 11 K.M. van Gedir aan. Wingate tastte de stelling van den chalief aan en nam haar na een scherp gevecht. De Chalief sneuvelde. Zijn emirs omringden hem toen en vormden zijn lijfwacht. Alle voorname emirs werden gedood of gevangen, behalve Osman Digna die ontsnapte. Het leger van den chalief werden geheel uiteengejaagd. Een telegram aan het departement van oorlog meldt nog dat het heele kamp ge nomen werd en ettelijke duizenden Ara bieren zich overgaven. Vele vrouwen en kinderen en een groote hoeveelheid vee viel den Egyptenaren in handen. De verliezen van deze bedroegen drie dooden en twaalf gewonden. De Duitsche keizer en keizerin zijn, na hartelijk afscheid te hebben genomen van de Koningin, Zaterdag-middag naar San dringham vertrokken, om den prins en de prinses van Wales te bezoeken. In de Spaansche Kamer weigerde Zaterdag de minister-president Silvela mede- deelingen te doen over het geding tegen de generaals, wegens de overgaaf van San tiago en Manila. Marenco diende daarop een motie in, behelzende dat de houding van de regeering een aanslag beteekent op de rechten van het parlement. De motie werd verworpen met 125 tegen 85 stemmen. In antwoord aan den republikein Ibanes zeide de minister van binnenlandsche zaken in de Kamer, dat er een strenge vervolging zal ingesteld worden tegen de industrieelen te Valencia, die besloten hebben belasting betaling te weigeren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 27 November 1899. Art. 64 van het kon. besluit van 6 Januari 1898, Staatsblad no. 20, tot vast stelling van een kiesreglement voor de Kamers van Arbeid luidt »De benoemde geeft binnen acht dagen »na de dagteekening van den geloofsbrief vaan den Burgemeester der gemeente, waar »de zetel der Kamer van Arbeid is gevestigd, ïkennis of hij de benoeming aanneemt. »Bij gebreke van zoodanige kennisgeving wordt de benoemde geacht de benoeming »niet aan te nemen." De gekozenen voor de Kamers van Arbeid hebben hierop dus wel te letten. Onder geloofsbrief wordt verstaan het afschrift van het aan hen gezonden proces-verbaal der stemming. De Commissie voor de Gasfabriek en de Drinkwaterleiding roept sollicitanten op naar de vacante betrekking van Lantaarn opsteker, niet ouder dan 35 jaar, waaraan een weekloon van f 6 is verbonden. Verzoekschriften moeten vóór 3 December a. s. zijn ingeleverd bij den Directeur der Gasfabriek. In de jV. Tilburgsche Ct. van Zondag 26 November lezen wij de volgende levensbij zonderheden van een oud-stadgenoot, die dezer dagen te Tilburg overleed f Joseph Kaltner. In stillen eenvoud werd heden-morgen, na eene gezongen uitvaartdienst in de Heikesche kerk, op het kerkhof dezer parochie ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van den Heer Josephus Henricus Dominicus Kaltner. Meer dan wien ook, komt het dezen overledene van rechtswege toe, dat hem door de redactie van dit blad op deze plaats de laatste eer wordt bewezen, door een woord van dankbare herinnering aar. zijne nagedachtenis gewijd. Gedurende vele jaren immers, verleende hij ons, bij bijzondere gelegenheden, zijne medewerking geheel belangeloos; en hoewel hij nimmer deel der redactie heeft uitge maakt, zijn in de eersie twintig jaargangen der Nieuwe Tilburgsche Courant tal van grootere en kleinere bijdragen opgenomen, waarin hij, in altijd keurigen stijl, de edele gevoelens van zijn hart en geest heeft weergegeven. Werd er in onze stad eenig feest van beteekenis gevierd, dan was het Kaltner, die zoo menigmaal het jubellied aanhief in ons blad en met kwistige hand bloemen strooide, en wanneer de dood Tilburg had getroffen in een zijner verdienstelijke zonen, dan wist hij, in de hem eigen gevoelvolle taal, den rouw te vertolken der treurenden en op treffende wijze den overledene eene welverdiende hulde te brengen. Nooit heeft hij een enkelen volzin neer geschreven, waarin iemand aanstoot kon vinden, nooit is een woord uit zijne pen gevloeid, dat wien ook kon grieven. Kaltner was een man met een edel karakter en een gouden hart. Dienstvaardig en bescheiden in de hoogste mate, en voor zijne talrijke vrienden tot iedere opoffering bereid, genoot hij hun onbeperkt vertrouwen, omdat zijne stilzwij gendheid spreekwoordelijk was. Zijn onbe krompen liefdadigheid overtrof dikwerf de middelen, welke ter zijner beschikking stondende vele armen, die in stilte door hem werden bijgestaan, kunnen het getuigen. Wat zijne diepbedroefde familiebetrekkin gen in deze liefdevollen zoon en broeder hebben verloren, zullen allen begrijpen, die den overledene van nabij hebben gekend wij vermogen het niet te beschrijven. Zooals Joseph Kaltner was in zijn bijzonder leven zoo was hij in het meer openbare. In de verschillende door hem waargenomen betrekkingen gaf hij zich geheel. Gedurende 26 jaar was hij Agent der Geldersche Crediet-vereeniging hier ter stede en sedert 4 Februari 1888 maakte hij deel uit van de Kamer van Koophandel, waarvan hij een der werkzaamste leden was. Reeds sedert geruimen tijd kwijnende, bedankte hij eenige dagen geleden als bestuurslid der sociëteit »Philharmonie", omdat hij meende niet meer in staat te zijn de belangen der sociëteit, als secreta ris naar bebooren te kunnen behartigen. Het was als gevoelde hij, dat zijn einde nabij was. Na een kortstondige ziekte is hij Woens- dag, gesterkt door de genademiddelen der H. Kerk, overleden. Eene talrijke schare vrienden en belang stellenden, waaronder zich de voornaamste ingezetenen der stad bevonden, namen aan de begrafenis deel en fraaie bloemkransen van familieleden, de ïPhilharmonie" en het personeel der Geldersche Crediet-Vereeni- ging, bedekten de lijkbaar van den braven man, wiens voornaamste gebrek, hetzij ter zijner eere gezegd, gedurende zijn leven misschien zijn te groote goedheid was. Moge hij rusten in vrede. Zaterdag-avond heeft de politie zich te bemoeien gehad met eenige vechtpartijen die hier en daar plaats hadden. Een der vechtenden werd gearresteerd. In de parochiekerken dezer stad zijn gisteren onder de H.H. Missen de geloovigen vermaand het optreden van abbé Daens op heden-avond niet bij te wonen en zich van elke tegenmanifestatie te onthouden. Nieuw station te Rotterdam, Bij het ministerie van Waterstaat is door de directie de Staatsspoorwegen ontwerp en bestek ingediend voor een nieuw stations gebouw te Rotterdam en wijzigiDg van het s tationsemplacement. Volgens de teekening is het nieuwe ge bouw geprojecteerd 300 M. Westwaarts, alzoo in de richting van Beukelsdijk, ter plaatse van de locomotievenloods der Staats spoor. Het is een eilandstation met een voorgebouw met het front naar den Stations weg, vervolgens een tunnel naar het midden gebouw, hetwelk tusschen twee dubbeltallen hoofdsporen ingebouwd is. Het middenge bouw vormt een zoogenaamd kopstation met zes beginpunten in de richting Schie dam en zes in de richting Beursstation. De hoofdsporen dienen voor de doorgaande treinen, de kopsporen voor de treinen die Rotterdam als uitgangspunt hebben. Een Engelsche wissel verbindt het viertal hoofdsporen. Van het oude stationsgebouw D.P. zal het emplacement aanzienlijk opge hoogd worden en een breede boulevard gevormd worden, die aan éen zijde begrensd wordt door de spoorbanen en aan de andere zijde der Diergaarde door gebouwen in de aslijn van het nieuwe gebouw van den post- pakketdienst en het spoorwegpostkantoor. Door de ophooging bereikt men dat de overweg bij Beukelsdijk een voortdurende stremming van het verkeer vervalt en in een breed viaduct veranderd wordt, alwaar het verkeer zich onderdoor beweegt. De rangeer dienst voor het goederenverkeer wordt verplaatst naar IJselmonde en den Prins Alexanderpolder. Met het oog op de verbouwing en wijzi" ging der stations-terreinen is de Staatsspoor weg nog in onderhandeling met het gemeente bestuur van Rotterdam voor electrische stroom-levering voor een groot aantal boog lampen. Zondag-avond brak door onbekende oor zaak te Rotterdam brand uit in pand No. 120 aan de Oldenbarneveldtstraat, ten huize van A. van R. De eerste verdieping achter brandde uit. Met twee stralen werd de brand gebloscht. Alles was verzekerd. De heer A. C. A. baron Van Dedem, gemeente-ontvanger te Wageningen, die op de voordracht stond voor gemeente ontvanger te Vlaardingen heeft zijn solli citatie ingetrokken, zoodat de opgemaakte aanbeveling thans luidtD. W. van Dam, gemeente-ontvanger te Vreeswijk J. Schuitmaker, commies ter secretarie te Vlaardingen. Volgens een Zaterdag te Vlaardingen ontvangen bericht is dien nacht gestrand bij Oostkapelle de logger Johanna I, schipper A. Penning, van de reederij J. Pot. Het volk werd gered. Naar men verneemt, had hij 19 last haring aan boord. Gedurende de vorige week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 149 schepen, waarvan 4 zeilschepen en 1 zeelichter, Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 148 en voor Schiedam 1. In hetzelfde tijdperk van 1898 kwamen binnen 114 schepen, waarvan 5 zeilschepen en 1 zeelichter Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 112, voor Schiedam 2. Tot op heden is het aantal binnengekomen schepen 366, metende 500,609 netto register ton, meer dan tot op gelijken datum in 1898. in Er was gemeld, dat de weleerw. heer Clarijs het program der zich noemende R.- R. Volkspartij te Delft zou hebben goedge keurd. Zijneerw. maakt nu het volgende bekend lo. alleen de kerkelijke overheid is aan gewezen en 'gerechtigd om het program van een R. K. Vereeniging als zoodanig te beoordeelen en goed te keuren. 2o. Voor bedoeld program is aan mij geen goedkeuring gevraagd, noch door mij gegeven. 3o. Wat mijn persoonlijk gevoelen aan gaat, nooit zou ik dit program onder schrijven. De oprichting van deze partij heb ik zeer betreurd en ook tegenover den voorzitter en den secretaris ten sterkste afgekeurd. De inspecteur van het loodswezen e°z' te Vlissingen, de kapt. ter zee titulair D® Ruijter de Wildt is belast met de waf neming van het beheer van de afdeel'0" Loodswezen aan het Departement ra" Marine, tijdens de afwezigheid door ziek'9 van den chef, den inspecteur-generaal vaI) het loodswezen enz. J. Spanjaard. Leerplicht. Ten bewijze dat de fractie-Lohman de Kamer haar strijd tegen Leerplicht volhouden, kan dienen, dat De Nederland^ het volgende schrijft Het Centrum zingt verleidelijke lied9' kens, om ons toch tot samenwerking 0,9 de liberalen te bewegen, als straks Leerplichtwet aan de orde komt. Immers alleen kunnen de principle tegenstanders toch niet hun zin krijg?0: Waar de Regeering dus tot overleg gez'°? blijkt en eerbiedwaardige bezwaren W' ontzien, waarom zou daar de opposi"9 niet liever tot samenwerking zich ber®'° toonen Dit alles klinkt heel mooihet zou ®e0 weiberekenend handelsman doen water' tandener is, bij zulk een samenwerking' veel te verdienen, en wij begrijpen da'' als in onzen tijd, aan onze zoo zwaar g9' drukte scholen geld in het verschiet word' getoond, meer dan één voor de verzoeking bezwjjkt. Maar er gaat iets boven geld en gem"k en vriendelijkheid. Het beginsel. Als de Regeering voortgaat op den weg' die ons land zóó lang heeft betreden, maar waarvoor nu een halve eeuw lang d® strijders voor »de school aan de ouders het hebben gewaarschuwd, mogen dan die strijders met de Regeering zich plaatsen op dien weg, door hen-zelven als verderf®' lijk gebrandmerkt? Er is iets, dat meer waard is dan al hei overige, nl. onze vrijheid. Wil men ons dia verleenen, laat de vei" antwoordelykheid dan ten volle blij»®0 rusten op de partij, die ze ons onthoud'- Door met deze Regeering en haar we'3" ontwerp mee te gaan, winnen we wellief wat geld. Maar we verliezen voor de toekomst ons recht van spreken. De heer Kerdijk, die de laatste dagen de Kamér gemist werd, heeft zich verplid1' gezien wegens redenen van gezondheid naar het Zuiden te vertrekken. BINNENLAND. Met HH. MM. de Koninginnen zullen den 30n dezer in de residentie komen de prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmoot en de erfgraaf zu Erbach. Naar men verneemt, moet Hr. Ms. pant- gerdekschip Zeeland uit zee naar Vlissingen komen, om Woensdag daar te zijn, wanneer de Keizer van Duitschland aldaar verwacht wordt op zijn terugreis van Engeland naar Berlijn. i Atjeh. De correspondent der N. R. Ct. Batavia seint onder dagteekening van 25 dezer: Majoor Van der Wedden nam een heu- veistelling en verdreef den vijand. Aan onze zijde werden gewond de onderofficier de Thouars, de adjudant Weintge en 1^ minderen. Zaterdag-avond laat ontstond er bij meubelmaker, in de Heerenstraat te Leiden* brand, tengevolge van het omvallen van een petroleumlamp. Degeheele werkplaats brandde uitmen was den brand binn®° anderhalf uur meester. Persoonlijke ong®" lukken hadden er niet plaats. Van het verbrande was niets verzekerd. De buren leden ernstige waterschade. Te Amsterdam is werkstaking onder de dokwerkers, natuurlijk om hooger loon. Men blijft echter bedaard en kalm, divers® posten goed bewakend en overal trachtend steun en hulp te krijgen. Nederland en Transvaal. Bij den heer Mondriaan, hoofd der Chris telijke school te Arnhem, is bericht inge" komen van zijn zoon, die bij het Transvaal- sche leger was ingelijfd, dat hij in den oorlog gekwetst is en door de Engelschen krijgsgevangen gemaakt. In zijn schrijve0 roemt hij de welwillende behandeling van den vijand. Tevens meldt hij, dat hij b'J mogelijke invrijheidstelling niet meer onder de wapenen behoeft te gaan. Zaterdag-avond is te Nijmegen in d® groote zaal der Vereeniging een uitvoering gegeven ten bate van de Ned. Zuid-Af- Vereeniging, met medewerking van een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2