Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Donderdag 30 November 1899. No. 6560. "28ureau "^Sofersfraaf 50. EERSTE BLAD. PRIJS TAK DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco oer Dost door eeheei Nederland - 2.-— Afzonderlijke Nummers PRIJS DER ADVKRTENTIÈN: Van 16 regeis i Iƒ0.60 Elke gewone regel meer 1-0.10 Voor hernaaide plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. ALUEJU5EN OVERZICHT. 29 November '99. De oorlog in Zuid-Afrika. De tweede periode van den oorlog is lijkbaar met de komst van sir Redver filler en het oprukken der ontzettings- troepen ingetreden, maar helder licht wordt daaromtrent nog niet verspreid. Uit de Wte onduidelijke telegrammen van het °°rlogsterrein in Natal is het niet mogelijk z'ch een denkbeeld te vormen omtrent den 0ogenblikkelijken toestand aldaar. Er moet lfits gebeurd zijn van beteekenis. Maar ^at? Nog pas hadden we vernomen, dat c°namandant-generaal Joubert zelfs tot ^'etermaritzburg was voortgerukt en deze slad met zwaar belegeringsgeschut had 0|hsingeld, nadat Estcourt en het kamp bij Mooirivier door zijn troepen waren inge goten, en daar komt plotseling het bericht Van een terugtocht der Boeren over de Soheele linie en het plan tot een algemeenen °Pmarsch der Britsche troepen naar Dolenso. Kolonel Barton rukt op naar Estcourt om daar de plaats In te nemen van generaal Hildyard, die zich voorwaarts k0Weegt naar Frere, in de richting van ^o'enso. Andere Boeren-commando's trek en terug op Weenen, de Engelschen betten de heuvels ten noorden van Mooirivier, de verbroken telegrafische 8e«ieenschap en de spoorwegverbinding ^Osschen Pietermaritzburg en Estcourt is ^orsteld. Vanwaar deze plotselinge verandering *ao tooneel? Heeft wellicht de tegenwoor digheid van generaal Bulier, die Zondag. avond in de hoofdstad van Natal arriveerde aanstonds per salonrijtuig van den 8°Uverneur verder het land instoomde, naar het terrein van den strijd, de Boeren ver- 'aftid van schrik en als bij tooverslag de geheele organisa'tie van Clery's vplan de Cantpagne" veranderd De veronderstelling ls te dwaas om alleen te loopen. Neen, de °°rzaak van den terugtocht der Boeren rn°6t, volgens een officieel telegram door Duller zeiven Zondag-avond onmiddellijk na 2ljo aankomst verzonden, gezocht worden ln een nieuw wapenfeit, In dit telegram ^erd van het nieuwe wapenfeit aldus mel ding gemaakt »De brigade-Hyldyard uit Estcourt rukte 23 November op tegen den vijand, die Deaconhill, dat Willow Grange beheerscht, had bezet. De Britsche operaties hadden hen terugtocht van den vijand tengevolge. De Engelschen telden veertien dooden en vijftig gewonden. »De Britsche operaties hadden den terug tocht van den vijand tengevolge." Dus zou men zeggen moet generaal Hildyard den Boeren op dien dag een geweldige nederlaag hebben bezorgd. Hoeveel dooden aan hun zijde Hoeveel gewon den. Hoe gedroegen zich deze brigade of dat regiment Zijn er weer kopjes be stormd door juichende Iersche fuseliers of royal rifles Lord Methuen weet dergelijke bijzonder heden zoo smakelijk te vertellen, maar Buller valt als reporter bepaald tegen. Hij verhaalt omtrent diè in haar gevolgen zoo beteekenisvolle Britsche operaties nagenoeg niets. Alleen vinden we vermeid, dat van zijn eigen landgenooten 14 gedood en 50 gewond werden. Buller verzwijgt wat de Natal Advertiser weet mede te deelen, dat nl. de soldaten van het West Yorkshire- regiment zware verliezen leden, majoor Hobb gevangen werd genomen en vele officieren en manschappen vermist worden. En tengevolge van deze Britsche operatie zijn nu de Boeren teruggetrokken naar Ladysmith? Hoe jammer, dat de mare van zulk een zegepraal, want dat moet de uitval van Hildyard toch wel geweest zijn, die Donderdag behaald werd, eerst Zondag avond officieel wereldkundig werd 1 Of zijn de Britsche autoriteiten te Durban misschien geheel van de wijs. Verkeeren zij omtrent de bewegingen en bedoelingen der Boeren in een de omstandigheden in aanmer king genomen nogal verklaarbare onzeker heid. Men zou het inderdaad zeggen, wanneer men leest hoe aan de Times van Zaterdag dus twee dagen na de zoogenaamde terug trekkende beweging der Boeren uit Mooirivier geseind wordt, dat ondanks den terugtocht naar stellingen ten Noorden van Estcourt, de Boeren toch nog altijd een sterke positie innemen tusscheri Est court en Pietermaritzburg. Aldus een ge deeltelijke terugtocht van de Boeren-strijd- macht bij Mooirivier. Om Hildyard na zijn uitval in te sluiten tengevolge waarvan thans vele officieren vvermist" worden? We kunnen er slechts naar gissen. Er moet in Natal iets gebeurd zijn van beteekenis. Maar wat Het Engelsche ministerie van oorlog blijft verklaren, dat het geen nieuws heeft van Methuen, die volgens een alleenstaand be richt van de Daily Mail voortrukt, vooraf gegaan door de lansiers, die nabij Honeynest kloot zijn, indien vooralsnog de kloof niet bezet is. De militaire medewerker van de Westminster Gazette gelooft niet aan het bericht van de Daily Mail, maar toont geen ongerustheid over het lot der lansiers. Hij verklaart Methuen's stilzwijgen uit de moge lijkheid dat de Boeren de draadgemeen schap met Methuen's hoofdkwartier hebben afgesneden. Hij erkent echter dat de ge weldige verliezen die de marine-brigade bij Graspan heeft geleden, het vermoeden wettigen, dat de Boeren haar hebben overrompeld of in een hinderlaag gelokt. Buller seinde gisteren uit Pietermaritzburg jHet laatste bericht uit Ladysmith van den 24n, luidt dat alles wel is. Bullers lijst van de verliezen in den slag bij Graspan stelt het totaal op 198, met inbegrip van de verliezen aan matrozen, welke reeds gemeld zijn. De lijst bevat ook de verliezen van het negende lansiers, waardoor, naar het schijnt, de vrees dat de cavalerie omsingeld en gevangen zou zijn, wordt weggenomen. De Parijsche Temps geeft in zijn kleine editie een telegram uit Londen van gister middag 4 uur meldende De Eastern Telegraph Company zegt, dat geen verstoring op haar lijn de oorzaak kan wezen, dat het departement van oorlog zonder tijdingen is Men beslait nu, aat het departement berichten onder zich heeft welke het aarzelt bekend te maken. Het departement publiceert een lijst van de verliezen die lord Metheun geleden heeft in den slag bij Graspan. Aangezien de lijst eenige manschappen van het 9e lansiers bevat, maker, sommigen er uit op, dat het regiment goed en wel van de vervolging van de Boeren bij Belmont is teruggekeerd. Maar er is hier geen sprake van Belmont, een treffen dat twee dagen te voren heeft plaats gehad. Men merkt ook op, dat bij Belmont het 5e lansiers de Boeren vervolgde en van het 5e lansiers heeft men geen berichten meer Men zegt, dat de verliezen der Engelschen bij Belmont aanzienlijk zijn geweest, wel 500 aan dooden, gewonden en verdwenenen. De Westminster Gazette betreurt, dat geen officieel bericht de bezorgdheid van de natie komt geruststellen. Dit blad rekent uit, dat de Engelschen tot heden 3000 man verloren hebben aan dooden, gewonden en gevangenen. Het geheele aantal troepen, in Zuid-Afrika aangekomen, bedraagt 1810 officieren en 36.525 minderen. De Globe wil wel gelooven, dat het gemis aar. tijding komt van het breken van den Oostelijken kabel. Men meent, dat het bericht, te Berlijn openbaar gemaakt over een nederlaag van Methuen bij Graspan, slaat op het gevecht van Zaterdag. Een officieel telegram uit Kaapstad, gisteren te Londen ontvangen, houdt in, dat kolonel Kekevich, bevelhebber van Kimberley, meldt, dat er tusschen den 18n en den 23 onbelangrijke schermutselingen met de Boeren zijn geweest. Twee officieren en drie soldaten werden daarbij gewond. De gezondheid der gevangenen is goed. Er is overvloed van water. De Boeren ver dwijnen uit den omtrek van Kimberley en schijnen onrustig. Een ander officieel telegram uit Kaap stad houdt in, dat generaal Gatacre eergisteren met een bataljon infanterie en bereden infanterie Boesmanshoek bezet heeft. Zijn hoofdmacht staat te Putterskraal De Boeren trekken op Molteno terug. De Deutsche Zeitung verneemt uit Pretoria, dd. 27 November. President Kruger en president Steyn hebben er bij generaal Joubert en generaal Cronjé op aangedron gen hun krachten niet in kleine belege ringen te versnipperen, maar krachtige slagen te leveren. Joubert heeft nu drie commando's gevormd, een voor Ladysmith, een aan de Toegela en een derde ten oosten van de lijn Pietermaritzburg-Estcourt om den terugweg der Engelschen af te snijden. Cronjé doet ook zoo voor Kimberley, aan de Modderrivier en in den rug var. lord Methuen. De bron van dit telegram is een Transvaalsch staatsman. Op een vergadering van conservatieve vereenigingen te Dewsbury het woord voe rende, zeide de Engelsche minister Balfour gisteren-avondHij hoopte, dat het drama, hetwelk op dit oogenblik in de koloniën van de Kaap en Natal gaande is, elders ein digen zal, in landen die op het oogenblik niet aan de Britsche kroon onderworpen zijn. De minister bestreed de kritiek op den oorlog uitgeoefend, vooral in de buiten- landscbe pers, als zou Engeland bezield zijn met den wensch zich meester te maken van goudmijnen. Een dergelijke beschuldi ging wordt of door haat ingegeven of is het gevolg van onverdedigbare onkunde. Hij ontkende met kracht, dat Engeland eenig geldelijk belang beoogt. Sedert een eeuw heeft het nooit op koloniën belastingen gelegd ten bate van het moederland. De Osservatore Romano verzekert, dat Keizer Wilhelm naar Engeland is gegaan om een vergelijk tot stand te brengen tusschen de Engelschen en de Boeren. In den beginne wilden de Boeren van een vergelijk niets weten, zegt de schrijver, terwijl ook de Engelsche militaire kringen aandrongen op het voortzetten van den oorlog. Door den persoonlijken invloed van president Kruger en Lord Salisbury is het openen van onderhandelingen echter niet onmogelijk gemaakt. Een draadbericht uit Madrid in dato 28 dezer meldt het volgendeHet gerucht loopt, dat er op Cuba een opstand is uitgebroken, maar er is nog geen bevesti ging van gekomen. De Oostenrijksche Kamer van afgevaar digden heeft het Vergelijk naar de commissie verzonden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 29 November 1899. Onze vroegere stadgenoot, de heer Hugenholtz, treedt thans als propagandist op. Althans het Dgbl. v. Helder meldde, dat hij gisteren-av&nó voor de S. D. A. P. zou spreken over »Christendom en Socialisme." In een openbare vergadering uitgeschreven door de S. D. A. P. en gehouden in het Algemeen Verkooplokaal te Rotterdam, trad gisteren-avond abbé Daens als spreker op. De vergadering was zeer druk bezocht. Herhaaldelijk toegejuicht, zette abbé Daens zijn eigen denkbeelden over verbetering van de arbeiderstoestanden en die van de christelijk-democratische partij op maat schappelijk en politiek gebied uiteen aldus meldt de N. R. Ct. Hij ver klaarde geen opstandeling tegen de Kerk te zijn, maar zijn politieke rechten te zul len handhaven en waarschuwde de arbei- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT - 0.05

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1