het genoemde getal gevoegd worden het aantal niet schoolgaande kinderen tusschen 6 en 12 jaar. Volgens de officieels cijters bedroeg dit getal laatstelijk 260,als: 93 jongens en 167 meisjes. In het geheel vallen dus 4201 kinderen in de termen van gewoon schoolonderwijs te genieten. Het aantal kinderen over één jaar is op een zesde deel van dit cijfer of gemiddeld op 700 kinderen te stellen. Volgens art. 35 1 van de ontwerp-wet op den leerplicht is als regel aan te nemen (de bijzondere gevallen waarin van dien regel wordt afgeweken, hebben B. en Wgemeend buiten beschouwing te kunnen laten), dat de verplichting tot het geven van herhalings- onder wijs aan vangt, zoodra een kind niet meer valt onder één der bepalingen van art. 3 of <4, 1ste, 2de en 3de lid, m. a. w. zoodra een kind zes jaren leerling eener lagere school geweest is en het alle klassen doorloopen heeftterwijl volgens hetzelfde artikel 35 1 (de bijzondere gevallen ook hier buiten aan merking gelaten) die verplichting, voorzoover het onderwijs op een school wordt verstrekt, eindigt wanneer het kind de klasse heeft doorloopen, waarin het bij het bereiken van den 15-jangen leeftijd was geplaatst. Aannemende dat alhier de kinderen in den regel op 6-jarigen leeftijd de school bezoeken en haar op 12-jarigen ouderdom verlaten, dan zal dus ieder kind minstens 3 jaar herhalingsonderwijs moeten genieten, zoo dat, om tot het aantal leerlingen te komen dat alhier jaarlijks herhalingsonderwijs zal moeten ontvangen, volgens diezelfde be schouwing het bovengenoemde cijfer van 700 kinderen driemaal vergroot moest worden. Van het cijfer van 2100 leerlingen, het welk men hierdoor verkrijgt, moeten echter worden afgetrokken. o. de leerlingen tusschen 12 en 15 jaren, die, door het bezoeken der volgende scholen, van herhalingsonderwijs vrijgesteld zijn, als Aan het Gymnasium 26 leerlingen, aar. de H. B. School 50 leerl,, aan de Avondschool 49 leerl. Te zamen 125 leerlingen. b. de leerlingen tusschen 12 en 15 jaren, die zich nog op openbare en bijzondere scholen voor lager onderwijs bevinden, wier getal te schatten is op op 275. Te zamen 400 kinderen. Er blijven dan 1700 leerlingen over die, aan te vangen met 1 November 1903 (de datum waarop, volgens art. 38 van het ontwerp van wet, artikel 35 hetwelk het herhalingsonderwijs regelt, vermoedelijk in werking zal treden) herhalingsonderwijs zullen moeten genieten. Het maximum der in éen klasse te plaat sen leerlingen op 34 stellende, komt men tot een getal van 50 klassen. Hiervoor zijn 50 onderwijzers of onderwijzeressen noodig, bij voorkeur te kiezen uit hen of haar, die de hoofdakte of een of meer taaiakten bezitten terwijl 5 hoofden met het toezicht en de administratie over de in 8, 10 of 12klassen in te deelen scholen en het onderwijs in de hoogste klasse kunnen worden belast. Waar B. en W. nu stellen, dat aan lederen onderwijzer een jaarwedde van f35 voor ieder wekelijksch lesuur zal zijn toe te kennen en zij aannemen dat gedurende 24 weken 4 uren per week herhalingsonderwijs zal wor den gegeven (zie art. 34, punt 1 van het ontwerp van wet, zooals dit laatstelijk werd gewijzigd), dan komen we tot de volgende begrooting van kosten, aanduidende het hiervóór genoemde eindcijfer van f9100 Jaarwedde van het onderwijzend personeel aan 50 klassen a f 35 per wekel. lesuur over 4 uren per week (4 maal 24 weken is 96 uren) f7000; extra toelage van 5 hoofden (ieder f 100) f500; leermiddelen (f 0.50 per leer ling) 1850; verlichting der schoollokalen f 100 verwarming der schoollokalen f 400 schoonhouden f 250. Tezamen f 9100. Slijtage van schoolmeubelen en afschrij ving op de waarde der schoolgebouwen zijn buiten rekening gebleven, terwijl ook geen post in ontvang geraamd is voor eventueel ie heffen schoolgeld. Voorts is geen rekening gehouden met de nu reeds bestaande regeling van het herhalingsonderwijs, waarin bij invoering van het verplicht herhalings onderwijs de kosten, voor een deel althans, in mindering zullen komen van bovengemeld begrootingscijfer. Ten slotte wijzen B. en W. er nog op, dat bij bovenstaande berekening is uitge gaan van de veronderstelling, dat de gemeente voor het herhalingsonderwijs van alle kinderen, zoowel dus van hen die de openbare als die de bijzondere scholen bezoeken, zal hebben te zorgen. Sleepjapounen. Zooals men weet, heeft de heer M. C. M. de Groot, lid van den Raad, ernstig bezorgd voor alles wat de openbare reinheid en de gezondheid van Schiedams ingezetenen deren kan, eenigen tijd geleden bij den Raad een voorstel ingediend, om in de verordering op de openbare reinheid en gezondheid een bepaling op te némen luidende: »Het is verboden kleeren of andere voorwerpen zoo te dragen dat zij stof'jopjagen." In een begeleidend schrijven zeide de heer De Groot Aanleiding totdit voorstel geeft het erger lijke feit, dat onder alle standen vrouwen worden aangetroffen, die zich niet ontzien hun japonnen zoo laag te dragen, dat dezen in droge tijden het straatvuil verplaatsen naar de gevels der huizen, de eetwaren op de wagens, de kleederen, oogen en longen der voorbijgangers. Dat tevens kostelijk goed wordt vernield en de kleederen en huizen der draagsters worden verontreinigd, daaraan herinner ik slechts ter loops, omdat het alleen hen zelf en haar gezinnen be nadeelt. ïHet feit is in alle opzichten schadelijk voor de openbare reinheid en gezondheid en kan bovendien gemakkelijk worden geconstateerd. Er is dus alle reden, dat de wetgever er zich mee inlate. »De bedreigde straf is dezelfde als die op het niet verwijderen van stankversprei- dende zelfstandigheden (ten hoogste f 10.— of 3 dagen hechtenis. De commissie voor de strafverordeningen op het voorstel des heeren de Groot adviseerende, stelt voor genoemd voorstel niet aan te nemen. In haar advies zegt zij Uitgaande van het standpunt, dat er alleen dan voor het openbare gezag reden bestaat om door bepalingen van dwingend recht de vrijheid van het individu te beperken als dit in het algemeen belang noodzakelijk is, is onze Commissie na over weging van dit voorstel tot de conclusie gekomen, dat, waar die noodzakelijkheid in casu ontbreekt, het opnemen van een dergelijke bepaling onder de strafverorde ningen geen aanbeveling verdient. Vooreerst is het naar haar oordeel zeer te betwijfelen, of zoodanig voorschrift wel noodig is in onze gemeente met het oog op den voldoenden toestand harer bestrating en de goede zorgen van den reinigingsdienst. zOphooping van stof en vuil op de openbare straat zal niet dan bij hooge uitzondering kunnen voorkomen, zoodat de gevallen waarin stof door het laten sleepen van kleederen wordt opgejaagd, wel uiterst zeldzaam zullen zijn. »Maar bovendien, al moge nu eens een enkele maal door het laten sleepen van kleederen eenig stof worden verspreid, wat is dit in vergelijking van de stof die wordt opgejaagd door den wind, door rijden en loopen, door laden en lossen, door straat* vegen en door het reinigen van karpetten, matten enz. overeenkomstig de bevoegdheid daartoe verleend door het Gemeentebestuur zelf. Wij zijn overtuigd dat het niet mogelijk en ook geenszins wenschelijk zou zijn de tallooze gevallen waarin door het maatschap pelijk verkeer stof op de openbare straat wordt verspreid op eenigszins afdoende wjjze te beperken, zoodat, al werd dit voorstel wet, de voornaamste oorzaken van het opjagen van stof zouden blijven voortbestaan. Voorts zou, ook volgens het door den Voor zitter onzer Commissie ingewonnen rapport van den Commissaris van politie, uit wiens uitvoerig advies ons tevens is gebleken.dat onze overige beschouwingen geheel door hem worden gedeeld, overtreding van een voor schrift als door den heer De Groot verlangd, zeer moeilijk zijn te constateeren; men zou dus een strafbepaling in het leven roepen, die niet, of althans hoogst bezwaarlijk, zou kunnen worden gehandhaafd. Door de heeren C. Verbeek Az. te Delft, H. Van der Linden te Woerden en J. Rietmeyer te Rotterdam, is aangekocht voor de som van f207.894, de kapitale buitenplaats, toebehoord hebbende aan de dames Suermond en gelegen aan de Schie- kade te Rotterdam, begrensd door de Teylinger-Simon Boekhorst- en Bentheim- straten op de geprojecteerde verlengingen dier straten, met bedoeling de plaats te sloopen en weder voor bouwgrond te verkoopen. De postconducteur A. C. van der Walle, die bij het spoorwegongeluk te Capelle in het postrijtuig van trein 80bis dienst deed en wegens bekomen kneuzingen sedert buiten dienst was, is thans, na geneeskun dig onderzoek, gebleken verder ongeschikt te zijn om zijn betrekking weder te ver vullen, zoodat ontslag uit 's Rijks dienst zal volgen. Te Overschie zal van gemeentewege een torenuurwerk met klok worden aange schaft. Verschillende personen te Vlaardingen zijn de dupe geworden van een omstreeks 20-jarigen oplichter. Bij een commensa- lenhoudster bleef hij 10 dagen, voorgevende Van Leeuwen te heeten en een betrekking als boekhouder te hebben aan Hollandia. Na van andere personen geld te hebben geleend, is hij spoorloos verdwenen. De Vlaardingsche logger 13. bij Vrouwe polder gestrand, is door den wind en het tij hoog op het strand gezet. De heer Van der Tak, van Ouddorp, die deze week trachtte het vaartuig af te brengen, heeft eergisteren zijn pogingen opgegeven. Het schip is thans wrak verklaard, en zal nog deze week publiek verkocht worden. geboren 7 December 1877). Aanvankelij voegt het blad erbij, had men den erfprinS op het oog, doch men wilde zelfs van een gemediatiseerd Duitsch vorstenhuis den oudsten zoon niet als echtgenoot van een Nederlandsche Vorstin zien, om elke den bare vermenging van Duitsche en Nedei landsche politiek te voorkomen. Om dezell e reden heeft men ook afgezien van een ver bintenis met de prinsen uit de huizen van Prins Albrecht van Pruisen en van den groothertog van Saksen-Weimar, die anders wel in aanmerking zouden kunnen komeni daar zoowel deze prinsen als die uit het huis van Wied bloed van Oranje in hun aderen hebben, en dit volgens de Magd. Ztg- een eerste vereischte is om vóór een echt verbintenis met Koningin Wilhelmina m aanmerking te komen. En ten siotte wordt beweerd, dat juist prins Karei van Dene marken, de tweede zoon van den kroonprins> tot gemaal onzer Koningin bestemd was, toen hij zich onverwachts verloofde met zijn nicht, prinses Maud van Wales. Het Dagblad meldt de aanstaande be noeming van twee militaire attachés tot bijwoning de krijgsverrichtingen in Zuid- Afrika. Waarschijnlijk zullen daartoe aan gewezen worden de kapitein jhr. J. H. Ram en de le luit. L. W. J. K. Thomson. Beide officieren hebben bij het Indische leger gediend. BINNENLAND. De minister van financiën maakt bekend, dat de ontvangers van het recht van zegel, aangewezen overeenkomstig artikel 2 van het Koninklijk besluit van 13 April 1888 (Staatsblad no. 73) als bevoegd om over de plakzegels, die zij op reeds gebruikt papier plakken, een afdruk te stellen van eenen, hun van 's rijkswege te verstrekken stempel, zijn aangeschreven om daarin het jaartal 1900 aan te duiden door ïOO" 1901 door »01" en zoo vervolgens. Zooals men weet, werden de reeders vau visschersschepen namens den minister van waterstaat, door het college voor de zee- visscherijen aangeschreven om te zorgen voor verbandkisten aan boord der schepen. Tevens werd daarbij een lijst gevoegd van j de geneesmiddelen, welke in die kist aan wezig moeten zijn. Thans is aan het college de opmerking gemaakt dat die lijst zeer onvolledig is, en worden nog vele middelen opgenoemd, voor de visschers onmisbaar. Vleeschkeur. Het preadvies van B. en W. op het verzoek van J. W. J. van Alphen c. s. om wijziging van de verordening op de keuring van vleesch, luidt om op dat verzoek afwijzend te beschikken. Daar dit het derde verzoek is van dien aard in korten tijd en op de beide vorige verzoeken eveneens afwijzend is beschikt, refereeren B. en W. zich aan de vroegere ter.zake gewisselde stukken, overmits sedert de toestand niet gewijzigd is. Heden-ochtend 6Jj ure is de 77-jarigen L. H. Verlinden, wonende in de Schotsche poort, door bijziendheid aan de Lange Haven te water geraakt. De man werd door twee spoelinghalers gered en naar zijne woning gebracht. Tot burgemeester van Amersfoort is benoemd de heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid van de Eerste Kamer en van den gemeenteraad te 's-Gravenhage, die reeds voor zijne benoeming tot gou verneur van Suriname, burgemeester dier gemeente was. Naar men mededeelt, doet de benoeming van jhr. mr. van Asch van Wijck tot burgemeester van Amersfoort zijn lidmaat schap van de Eerste Kamer niet ophouden, omdat het burgemeesterschap niet be schouwd wordt als een bezoldigd staatsambt. Men is in Duitschland toch goed ingelicht. Naar het Berliner Tageblatt verneemt uit Den Haag, kan men binnenkort de ver loving verwachten van H. M. Koningin Wilhelmina met den tweeden zoon van den I prins en de prinses Von Wied, prins Victor, (Willem Frederik Adolph Hermann Victor, Onderscheidene hooggeplaatste oud- en andere O.-Indische hoofdambtenaren, studie- genooten aan de Delftsche Inrichting van den afgetreden gouverneur-generaal, hebben Jhr. van der Wijk, te 's-Gravenhage een vriendschappelijk diner aangeboden. Nederland en Transvaal. Naar aanleiding van soliicitatiën, verzoeken om inlichtingen en andere aanvragen, ver zoekt de voorzitter van het hoofdcomité van het Nedsrlandsch Roode Kruis mede te deelen, dat de uitzending van een Rus3isch- Hollandsche ambulance, waarvan in de dagbladen melding wordt gemaakt, geschiedt buiten de bemoeiingen en de verantwoor delijkheid van bovenvermeld college. Bij het dagelijksch bestuur van het Roode Kruis is thans in overweging de uitzending van materieel tot belangrijke versterking van de beide uitgezonden ambulances. Gisteren-avond werden door den heer Ingenboes uit Schiedam op de kegelbanen aan den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam met eenige toepasselijke woorden de prijzen uitgereikt, behaald in de zeer naar wensch geslaagde korps- en personeele kegelwed strijden door de Rotterdamsche kegelclub »Onder Ons" uitgeschreven ten voordeele van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging. De geheele netto opbrengst» ruim f1800, zal bij den penningmeester» den heer P. R. Mees, worden gestort. Naar aanleiding van de jongste mededee- lingen over de mishandeling der gevang8" Boeren aan boord van de Penelope, heel' een inzender te 's-Gravenhage aan de fi ll. Cf. de volgende zinsnede gezonden ui' een brief van zjjn broeder die ook op d'1 schip gevangen zit xDonderdag werden wjj hierheen overg8' bracht; de behandeling is hier uitstekend- We kregen elk een nieuwe zeildoeken hangmat, met [matrassen en flinke wollen dekens, goed eten en altijd vrijheid om °P dek te zijn. We krijgen 1| pond brood peC dag goed en malsch vleesch, groente en aardappelen 's morgens cacau, en 's middag5 thee, 'tis hier ook alles net en zindelij"' en dus wèl uit te houden." Aan een particulier schrijven van heer Lampen, te Rustenburg, ontleent V Zeeuw het volgende »Bij een der gevechten op de kale v'a ten werd een Boer tot twee maal '°e dwars door zijn been geschoten, en t°c blijft hij doorvechten. Door den tweede kogel slaat hij onderstboven. Toch hadde"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2