Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaar£. Vrijdag 8 December 1899. No. 6567. bureau IJSofersfraat 50. Kennisgeving. PRIJS VIN DIT BLAI): Voor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco per oost door eeheei Nederland - 2. Afzonderiiike Nummers 0.05 PRIJS DER ADV KRTKNTIË N: Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regei meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billiike overeenkomsten OFFICIEELE BERICHTEN. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek: lo. van de firma F. W. van der Eist Co. om vergunning tot uitbreiding harer stoom-houtzagerij aan de Lange Nieuw- Mraat no. 7, kadaster sectie L no. 587, "°or plaatsing daarin van een stoomwerk- tuig van 35 paardenkracht en ketel met e®n verwarmingsoppervlak van 40 M®, ter v®rvanging van het bestaande stoomwerk tuig met ketel 2o, van de Directie der glasfabriek „de ^chie" om vergunning tot uitbreiding dier labrick staande aan den Buitenhavenweg 146, kadaster sectie L no, 1696 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten "at voormelde verzoeken met de bijlagen op esecretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag den 21sten December a.s., des middags ten 12 ure, ten raadhuize ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te "•"engen en die mondeliDg of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie d®r gemeente, van de schrifturen, die ter Zake mochten zijn ingekomen, kennis kan borden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 7den December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. ALGEMEEN OVERZICHT. 7 December '99. De oorlog in Zuid-Afrika. De berichten van het oorlogs terrein in ■^atal lieten ons tot nogtoe in het onzekere 0rntrent den verderen opmarsch van iord Methuen's troepen. Een bericht uit Engelsche bron schijnt die onzekerheid op te heffen, D® Daily Mail beweert uit gezaghebbende aron vernomen te hebben, dat de strijdmacht v*n lord Methuen gisteren zijn opmarsch naar Kimberley zou hervatten. De troepen b®bben dus een heele week rust gehad. afstand naar Kimberley is ongeveer 'eertig kilometers. Of de opmarsch van Methuen's troepen ®chter wel zoo gemakkelijk zal gaan, valt te betwijfelen, als een particulier telegram b°°r de Deutsche Zeitung uit Londen ont togen, waarheid bevat. Dit telegram be- v®stigt, dat Lord Methuen een ontoereikend *®rschanste stelling ten zuiden van de Modderrivier bezet houdt. Hij wordt door den Vrijstaatschen generaal Prinsloo aan deze zijde van Jacobsdal in de flank, door den Transvaalschen commandant De la Rey la het zuiden bedreigd. Daily Graphic, die zijne lezers tracht te leggen, dat uit Natal daarom niets vernomen wordt, wijl Bulier en Clery hun maatregelen nemen om voort te rukken niet in éen maar in twee liniën, voert daarbij de «zegepraal" bij de Modderrivier als een afschrikwekkend voorbeeld aan «Hoe gevaarlijk het is, dat een legermacht oprukt als éen enkele kolonne, is gebleken uit het resultaat van lord Methuen's bewe ging, zegt het blad. Het is thans bekend, dat de slag bij Modderrivier een onderne ming was, waarvan de uitslag geruimen tijd niet was te berekenen en wij mogen aannemen, dat de Boeren minder hevige verliezen hebben geleden dan wij-zelven, wijl zij in staat waren kalm terug te trekken, vermoedelijk om weer een nieuwe positie in te nemen, bij Spijtfontein." Het Jingo-blad komt met zijn vermoeden door gaans acht dagen te laat. Den vorigen dag trachtte het zijn lezers te doen gelooven, dat Methuen reeds voor de wallen van Kimberley stond 111 Een nieuw licht op het gevecht aan de Modderrivier werpt een depeche door den Parijschen Courrier du Soir ontvangen uit Pretoria, waarin gemeld wordt, dat de Eogelschen bij Modderrivier een volkomen nederlaag leden, terwijl de verliezen der Boeren onbeteekenend waren. En de censor te Aden heeft dit bericht laten passeeren I Handelde hij hier tegen of buiten de door hem uit Londen ontvangen instructie soms Het is niet aan te nemen. Veeleer wordt de tactiek van het Dep. van Oorlog steeds duidelijker om het groote publiek met Jobstijdingen vertrouwd te maken, door middel van de dagbladen en daaren tegen van tijd tot tijd slechts een enkel druppeltje te laten vallen uit de officieele kraan. Zoo komt de waarheid toch aan het licht en spaart men zich te Londen een onaangename taak. De Parijsche Temps neemt daarvan met graagte een groot gedeelte over door den toestand der Britsche strijdmacht in Zuid- Afrika aldus te resumeerenVan de drie legerkorpsen moest dat van Methuen op- marcheeren naar Kimberley, maar het mar cheert blijkbaar niet meer moest dat van Gatacre een inval beproeven in den Oranje- Vrijstaat, maar het kan niet verder, daar het verlamd wordt door den gedeeltelijken opstand der Afrikaandersmoest dat van Clery Ladysmitb ontzetten, maar in plaats van den vijand aan te vallen, heeft het de handen vol om zich den vijand van het lijf te houden. Wat dien Afrikaander-opstand betreft, herinnert de Ind. beige aan het woord door minister-president Schreiner gesproken bij het begin van den oorlog: «Dat iedereen zijn plicht doe". «De Hollandsche Boeren in de Kaap hebben dat woord begrepen en zij «doen hun plicht". Maar juist daarom is de Britsche regee ring en de Jingo-pers woedend. Tegen Schreiner, Sauer en de overige leden van het Kaapsche ministerie durft men een voudig niet ageeren. Een daad van geweld zou hier voor Engeland noodlottig worden en de opstand, die zich thans slechts gelei delijk maar gestadig voortplant, doen uit barsten in heel de Kaapkolonie op denzelf den dag waarop men het wagen zou de Hoilandschgezinde ministers op te hangen wegens hoogverraad. Vandaar dat het minis terie-Schreiner aan het bewind zal blijven en men zich te Londen omtrent den toe stand in de Kaapkolonie zoo ernstig be zorgd maakt. Volgens de Manchester Guardian wordt in een particulieren brief uit Queenstown het getal Kaapsche kolonisten die naar de Boeren zijn overgegaan op 40.000 geschat. Volgens een telegram uit het hoofdkwar tier van de 3e divisie te Putterskraal dd. 2 December, zijn de Boeren dien ochtend te Dordrecht in de Kaapkolonie aangekomen. De Londensche Echo publiceert in een buitengewone oplaag een telegram van den 2n uit Ladysmith. Het meldt: Wij werden den 30u zoo hevig beschoten als tot dusver het geval is geweest. Het groote kanon van de Boeren op den Lombardskop be strijkt de stad geheel. Het bombardement is den len voortgezet en den 2n begon een stelselmatige beschieting. Eenige schoten deden zeer veel uitwerking. Onze tenten kregen scheuren er heerschte groote opgewondenheidde granaten laten bij de ontploffing een sterke melinietlucht achter. Van onze houwitsers zijn er eenige vernield. Er schijnen 32 kanonnen om ons heen te staan die de stad bestrijken. De Parijsche Petit lemps verneemt uit Londen. De Globe bevat een telegram uit Frere van 1 dezer, meldende dat Kruger den raad gegeven heeft, het beleg van Lady smith op te breken en alle krachten saam te trekken voor de verdediging van Pretoria. Men schenkt te Londen slechts weinig aandacht aan dat bericht. Het ministerie van oorlog maakte gister avond geen enkel bericht openbaar. De ongerustheid en opgewondenheid is zeer grootmen verwacht belangrijk nieuws uit Spijtfontein, waar een gevecht geleverd moet zijn. Een telegram van generaal Bulier aan het ministerie van oorlog, gedagteekend van 5 dezer uit Pietermaritzburg zegt, dat het moeilijk is de verliezen der Boeren te schatten. Te Belmont bijvoorbeeld hadden zij zeker 81 dooden, terwijl zij beweren, er slechts 15 gehad te hebben. Er is alle reden om aan te nemen, dat het verlies van den vijand bij Ladysmith, op 9 November, 800 dooden en gewonden is geweest. Het schijnt, dat de Boeren geen tiende van hun verliezen willen erkennen. Op de Londensche Beurs liep gisteren het gerucht dat Bulier bij Colenso, een glansrijke overwinning had behaald een overwinning la Glencoe, Belmont of Modderrivier Een draadbericht in dato 2 December uit Pretoria over Lourenpo Marquez geseind, meldt, dat Joubert ongesteld is en te Volks - rust is aangekomen. Schalk Burger neemt gedurende zijn afwezigheid het opperbevel waar. Gebleken is nu dat bij de schipbreuk van het transportschip Ismore behalve 300 paarden, ook een batterij veldgeschut ver loren is gegaan. In den Senaat te Washington heeft Mason het voorstel ingediend om aan de Boeren de beste wenschen van den Amerikaanschen Senaat in hun vrijheidsoorlog over te brengen. Volgens een bericht uit New-York aan de Daily Telegraph meldt de correspon dent te Washington van de World, dat Frankrijk en Rusland besloten zijn zich te verzetten tegen de annexatie der beide republieken door Engeland. Beide gouver nementen hebben een nota betreffende dit onderwerp gericht aan de regeering te Washington. Het Fransche blai La Patrie bericht, dat te Brest een fonds wordt gevormd om vrijwilligers naar Transvaal te zenden: Elzassers en Lotharingers te Belfort hebben hunne diensten aan dr. Ley is aangeboden. De gemeenteraad te Valince heeft met alge- meene stemmen een adres van sympathie betuiging aangenomen voor de dappere Zuid Afrikaansche Republieken. Te Morlaix hebben jagers een collecte gehouden. Te Tours, La Fliche en Lisieux werden moties aangenomen, te Besanfon trok het volk zingende door de straten: «Weg met de Engelschen" en «Leve de Boeren" enz. De commissie uit het te Parijs vergaderd Socialistencongres heeft ontkennend geant woord op de vraag of de socialisten mogen deelnemen aan een burgerlijke regeering. Baudin en Millerand mogen het zich voor gezegd houden I Nadat de uitslag van het besluit der Commissie bekend gemaakt was, werd de vergadering zoo woelig dat het onmogelijk was tot stemming over te gaande voor zitter schorste de vergadering. De boodschap door president Mac Kinley tot het Congres der Vereenigde Staten gericht, schijnt niet in goede aarde te zijn gevallen getuige de beoordeelingen der pers, die voor dit staatsstuk ver van vleiend zijn. De correspondent van de Times te New- York getuigt, dat Mac Kinley's boodschap aan het Congres, die 18 kolommen druks beslaat, het publiek koud laat. Mac Kinley ontwikkelt er een microscopisch beheertalent in, maar geen breed staatsmansbeleid, gelijk zijn voorgangers. Schgnbaar vertrouwt hij het Amerikaansche volk niet, vreezend te ver te gaan. De correspondent van de Times deelt blijkbaar het algemeene gevoelen, ook in Engeland, dat Mac Kinley's verzekering, dat de Amerikaansche politiek om alle lastige en gevaarlijke buitenlandsche allian ties te vermijden, een beantwoording en afwijzing van Chamberlain's denkbeeld van een drievoudig verbond is. Die verzekering zou pas te elfder ure in de Congresbood- schap ingeiascht zijn, nog wel viak naast de neutralueitsverklaring van de Amen- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1