m TE KOOP Amsterdamsche is: 5 officieren en 26 minderen gedood, 15 officieren en 130 minderen gewond, en 3 vermist De Boeren zijn nog in groote menigte rondom. Alles is hier wel en opgeruimd. De toestand in Zuid-Af r ika. Omtrent den algemeenen toestand in Zuid-Afrika ontvangt de Madridsche Heraldo telegrafisch eenige merkwaardige bijzonder heden uit Las Palmas, de hoofdstad der Canarische eilanden. Daar is dezer dagen een Engelsche stoomer, de Umgeri, binnen- geloopen uit Natal. Hei schip had aan boord tal van emigranten uit Zuid-Atrika. Een dezer een Duitscher verklaarde rond uit, dat de Boeren uit Duitschland krach- tigen steun ondervinden en hun van daar groote hoeveelheden ammunitie en wapenen worden toegezonden. De meeste Spanjaarden die in Zuid-Afrika woonden, hebben zich bij het leger der Boeren aangesloten. De Boeren hebben een uitmuntenden spionnendienst in alle Engelsche koloniën. Te Johannes burg had hij van president Kruger hooren vertellen, dat als de Engelschen het wonnen» zij in Transvaal slechts een hoop puin zou den vinden. De bewapening der Engelschen staat ver beneden die van de Boeren. De Boeren krijgen eiken dag meer hulp. Zelfs de kaffers uit Portugeesch Zuid-West- Atrika sluiten zich bij de Boeren aan. Nu moge deze spraakzame Duitscher onvoorzichtig gehandeld hebben door aan heel de wereld te vertellen, dat op Duitsche schepen naar Transvaal voorraden ammu nitie getransporteerd worden, zijn verklaring bewijst ons zeker eenige dienst bij de beoordeeling van den toestand en van de krijgskans der Engelschen in Zuid-Afrika. En dan schijnen beiden voor de Engelschen lang niet rooskleurigVooral wanneer men acht slaat op de steeds raadselachtiger wordende houding van het zoogenaamd loyale kabinet-Schreiner, dat thans aan den Amerikaanschen consul te Kaapstad beslist geweigerd heeft inlichtingen te verstrekken betreffende de Britsche krijgsgevangenen. »Wenscht gij daaromtrent bijzonderheden te vernemen, adresseer u dan aan generaal Buller, die op zijn beurt zich kan wenden tot generaal Joubert. Wij zijn niet in staat u iets mede ie deelen, daar wij oordeelen, dat de Unie niet het recht heeft zich in deze zaken te mengen." Niet vriendelijk tegenover Amerika, niet vriendelijk tegenover Engeland, maar geheel in overeenstemming met de dezer dagen door Mac Kinley-zelven afgelegde verklaring omtrent Amerika's strikte neutraliteit. Een paar andere merkwaardige bijzon derheden niet behoorende tot het kaf der laatste 24 uren vinden wij vermeld in de Daily Mail. De Amerikaansche cor respondent van dat blad, die thans zijn tenten heeft opgeslagen te De Aar, Methuen's voormalige operatie-basis, klaagt steen en been over de temperatuur, die op het gestel der soldaten een hoogst ongunstigen invloed uitoefent. Overdag drukkende hitte, zegt hij, des avonds en des nachts weer om twpe pelsjassen aan te trekken. Het eene oogenblik zonneschijn, het andere hevige wind vergezeld van een zandhoos die de zon verduistert en het onmogelijk maakt, om zich heen te zien. Soms volgt daarop een geweldig onweer en als dat uitgewoed is een zonsondergang, zoo overheerlijk schoon, dat het door geen kleuren van het palet op het doek is te brengen. Prettig vechten in zulk een temperatuur tegen een onzichtbaren vijand die gewoonlijk raak schiet Wat betreft het aanwerven van Kaffers door de Engelschen, meldt de correspondent het volgende»De Regeering neemt de Zwarten in dienst bij honderdtallen en be taalt hun r.iet minder dan t54 per maand, kleediog, woning en voeding inbegrepen. De Britsche soldaten begrijpen niet hoe zulks mogelijk is en ik heb officieren, die belast waren met de verdeeling der te Londen vervaardigde kleedingstukken,hooren verklaren, dat zij wenschten zelf van een zoo goede garderobe te worden voorzien als deze Kaffers." »De reden van deze behandeling der Zwarten ligt daarin, dat hun looneischen zeer hoog zijn en men hen bij het trans port als koetsiers bijna niet missen kan. Geen enkele Jingo zal er over denken den correspondent zijn onthulling over de intimi teit van het Britsche legerbestuur met het Kaffervolk euvel te duiden. De geïllusteerde Londensche bladen geven op tal van platen samenkomsten tusschen Britsche officieren en Kaffers-spionnen te zien. Dat de Britsche autoriteiten nog niet lang geleden ontkenden met het Kaffervolk eenige relatie te onder houden, maar dit daarentegen den Boeren als een verwijl voor de voeten wierpen, is de groote wereld in dezen veelbewogen tijd immers al weer vergeten 1 Verspreide berichten. De Parijsche Temps verneemt uit Londen Het stoomschip Maltby met steenkolen op weg r.aar de Kaap, heeft bij Shields schipbreuk geleden. De bemanningis gered. Bij de schipbreuk van de Ismore zijn 281 paarden verloren gegaan, voorts al het ambulance-materiaal, de uitrusting van het 9e regiment huzaren een zeker aantal kanonnen van de 73e batterij en veel munitie. In Natal en in de Kaapkolonie zijn ver scheiden Afrikaanders, die met de wapenen in de hand„*gevat' werden, of alleen nadat zij zich van hun hoeven verwijderd hadden, gefusilleerd. Bij de beraadslaging over de begrooting van koloniën in de Fransche Kamer hield gisteren Firmin Faure een lange critiek op de koloniale politiek. Vooral trachtte hij de zwakke zijde van de verdediging te laten uitkomen, in het bijzonder zooals de Engelsche politiek tegenwoordig is. Hij verlangde, dat Decrais daaromtrent een verklaring aflegde, want hij vroeg zich af of Chamberlain niet een botsing zou uit lokken om de aandacht van het Engelsche volk af te leiden. Gruwelen van den oorlog. Een Londensch blad maakt een paar brieven openbaar, van Engelschen die bij Elandslaagte hebben gevochten, waarin en kele bijzonderheden staan. Een soldaat van het eerste regiment King's Royal Rifles schreef na het gevecht aan een vriend »Ik moet de cavalerie loven, die den eind- aanval uitvoerde. Het was een groot maar vreeselijk gevecht toen men deze ruiters zich met de sabel een weg door de Boeren houwen zag. Driemaal reden zij door de Boeren, houwende, slaande hakkende Deze oorlog is wel afgrijselijk. Ik zag enkele Boeren, wier hoofd door de sabels van onze ruiters glad afgesneden was. Enkele Boeren waren in biddende houding gestorven. Velen, zeide mij een vriend van het vyfde regiment lansiers, wierpen de wapens weg, zoodra zij de lansen zagen schitteren, vouwden de handen over het hoofd en smeekten om genade. Maar onzen lieden hadden zij ook geen genade bewezen" Een ander, een compagnies-commandant, schrijft: »Wij keken, toer, het gevecht, geëindigd was, naar de gekwetsten om, en ik kwam bij een ouden Boer met een witten baard. Hij lag achter een rotsblok en steunde op zijn elbogen. Eerst was ik een beetje voorzichtig met den ouden paai. Enkele van de gewonde Boeren zijn adders in het gras gebleken. Men nadert ze met de beste bedoeling en plotseling knalt hun geweer. Daarom was ik op mijn hoede maar toen ik nader kwam, zag ik dat hij onbekwaam was om zijn geweer op te nemen. Hij kreeg met moeite Incht en het kon niet lang meer met hem duren. Toen ik mij over hem heenboog, verzocht hij mij naar zijn zoon, een jongen van dertien jaar die aan zijn zijde gevochten had, te zien. Ik voldeed aan zijn verlangen en onder een hoop gekwetsten vond ik den armen jongen dood en droeg hem naar zijn vader. Gij weet wel dat ik niet weekhartig ben. Maar toen de oude Boer zijn doode kind zag, moest ik mij afwenden. Hij drukte net lichaanrj tegen zich aan en zuchtte zóó, dat mijn keel als toegeschroefd was. Op dat oogenblik zag ik eerst hoe verschikkelijk de oorlog is. Toen ik omkeek was de oude Boer dood, maar hij hield de koude hand van zijn dooden jongen stevig vast. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Schiedam, 9 December 1899. Voor Transvaal. Nog is ontvangen door het plaatselijk Comité der Ned. Zrid-Afrikaansche Ver- eeniging van Transvaal-avond 15 Nov. f300.— De tooneelvereeniging »Talma" opbrengst van een uitvoering. - 50.05 Collecte op het St. Nicolaasfeest van het personeel der bierbrouwerij ïDe Griffioen"-25.— De geheele netto-opbrengst van de soiree van wege »Talma" den 29 Nov. 11. ten bate van onze stamgenooten, slachtoffers van den strijd in Zuid-Atrika, gegeven, is f62. Ter verbetering en aanvulling van het geen wij gisteren omtrent het 40-jarig jubileum van B. A. Holleman, knecht bij de firma Offerman, kurkfabrikant, meldden, kunnen wij mededeelen, dat het gouden horloge, met inscriptie, door den patroon, den heer E. Offerman, werd geschonken, maar de gouden ketting door de knechts werd vereerd. Heden-nacht 2£ ure is van het lichter- schip van schipper P. van Rhijn, liggende in de Buitenhaven, een touw losgeraakt, waardoor dit schip dwars kwam te liggen en aldus botste tegen de boot van een ander schip, die tegen een meerpaal aan sloeg en daardoor gezonken is. Aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is van hier uit een adres verzonden, waarin gewezen wordt op den slechten staat, waarin de straatweg op den Rotter- damschen dijk, traject Schiedam—Delfts haven, zich bevindt. Adressanten wijzen er op dat genoemde weg geheel onvoldoende wordt onderhouden, dat hij vol putten is, dat de zijkanten diepe sporen hebben, die haast in 't geheel niet worden bijgewerkt, zoodat met het uithalen er meer dan paardenwerk vereischt wordt, om de wagens weer op 't goede pad te krijgen enz. enz., reden waarom de tusschenkomst van Gedeputeerde Staten, die op den weg controle uitoefenen, wordt ingeroepen om aan dezen onhoudbaren toestand een einde te maken. Het adres is van de handteekening der voornaamste belanghebbenden voorzien. Den 6n Dec. vierde de oudste bewoonster van het dorpje Bleiswijk haar lOOen ver jaardag. Het is mej. de wed. Lakeman, de eenige dochter van Cornelis Blok en Pietertje van der Linden te Bergschenhoek. Zij mocht zich gedurende 50 jaren verheugen in een gelukkigen echt met Frederik Lakeman. Niet te verwonderen is het, dat het nog krasse oudje van talrijke zijden de ondubbel- zinnigste blijken van belangstelling onder vond en het een gelukkige St. Nicolaasdag voor haar was. De collecte voor Transvaal die Woensdag in de gemeente Kethel en Spaland is gehouden, heeft opgebracht f 210.06. Een vrij belangrijk bedrag mag dit ge noemd worden in verhouding tot het aantal inwoners, dat 14C0 bedraagt. Mevrouw BLAISSE vraagt tegen Febrll,'ir eene nette Til Er wordt gevraagd met alkoof of bedstede. Brieven, onder letter N, aan het buieaU van dit blad. De Deurwaarder A. BOSMAN is voorop mens, op Vrijdag 15 December 1899, v°°r^ middag 10 ure, aan den Noordmolen pub" te verkoopen Eiken- en Grenen Binten, Plank*#' Kozijnen, Deuren, Brandei' gereedschappen en een gro°^e partij Brandhout van een netten, goed onderhouden Inboedel. De Notaris H. B. E. BLAISSE te Schie dam zal op Donderdag den 14 Deceï0* berl899, des voormiddags lOuur, voor huis Tuinlaan no. 38, te Schiedam, door öeD Vendumeester P. BURGER aldaar, pubD0^ a Contant verkoopen: Een netten goed onderhouden INBOEDEL, bestaande uit' Salonameublement als Tafel Stoelen, Fauteuils, Speeltafel3' Bonheur du jour, diverse ander0 Meubels als Tafels, fetoeleD,LiU' nen-, Kleer- en andere KasteO) Ledikanten met toebehooren Schrijfbureau, Pendules, Klok ken, Vloerkleeden, Karpetten» Gordijnen, Spiegels, Schilderijen» Kachels, Fornuis, Keukengereed schap, voorts eenige Gouden etl Zilveren voorwerpen en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Daags te voren van 10 tot 4 uur te zifi°' gevestigd te Amsterdam. Zoolang de voorraad strekt, zijn de Ili0^ Uitlootbare gewaarborgde 4 pet HyP°' thecaire Obligation in stukken v*0 f 1000 eri f500 verkrijgbaar bij: de W. JANSEN Co., Kassiers Sc h i e d a AD VEETENTIEN. Allen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Heer JACOB HOEK, in leven mr. timmerman en te Schiedam woon achtig, doch op den 14 November 1899 aldaar overleden, worden verzocht daarvan vóór den 15 December eerst komende opgave of be taling te doen ten kantore van den Notaris Mr. H. M C. POORTMAN te Schiedam. zoo goed als nieuw, bestaande uit 2 millioen IJsselsteen, 1 mil" lioen W.aalsteen,100.000 Dak' pannen, 1000 Raam- en Deui" kozijnen.1000 Binten,10.000 Yloer- en Dakdelen enz. en#' Te bevragen bij C. VERBEEK Ju Zuid wal 6 Delft, en op het weik Brecde e>l Smalle Hilledijk te Rotterdam in onrnid' delijke nabijheid van het Katendrechtsch® Stoombootje,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 2