Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 22ste Jaarg. Vrijdag 15 December 1899. l\o. 6573. bureau l^oferstraaf 50. NATIONALE MILITIE. De Drieberkenhof. PRIJS VAN DIT BLAI): Yoor Schiedam per 3 maandenf 1.50 Franco Der dosi door geneei Nederiand -2. Afïonderiiike Nummers - 0.05 PRIJS DER ADTERTBNTIÊ N: Van 16 regeis.'.I... f 0.60 Elke gewone regel meer-0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 0FFICIEELE BERICHTEN. Kennisgeving. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van M. Bijl Mz., om Vergunning tot uitbreiding zijner stoom-, ^asch- en strijkinricliting aan de Hoofd straat r,o. 103, kadaster sectie L no. 1390 Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op ae secretarie der gemeente is ter visie dat op Donderdag den 28sten December a.s., p®s middags ten 12 ure, ten raadhuize ge degenheid zal worden gegeven om bezwaren i®gen het toestaan van dat verzoek in te drengen en die mondeling ot schriftelijk 06 te lichten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd- ,t!P hierboven genoemd, op de secretarie e£ gemeente, van de schrifturen, die ter ak® mochten zijn ingekomen, kennis kan °rden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar "et behoort, den 14den December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Kennisgeving. Burgemeester en wethouders van ^hjedam, herinneren bij deze alle belanghebbenden aan hunne verplichting tot het doen van °^nQifte ter inschrijving voor de nationale t'ttie, in de maand Januari 1900. Be bepalingen der wet betrekkelijk de aationale militie van 19 Augustus 1861 \staatsblad no. 72), waarbij de inschrijving a geregeld, zijn de volgende Feuilleton. Naar het Duitsch, 6) Be Drieberken-boer wist wel, dat er «den-avond neg een klein smulpartijtje te achten stond. Hij nam met een soort rukte zijn klein kapjen at, dat hij altijd r°eg om de beginnende kaalheid van lu riln '6 verhergen, en nu weerklonk een n door de woonkamer. Be zijdeur, die naar de keuken voerde, ®lng intusschen open, en de oude Martha wer,scheen met een reusachtigen schotel, v e'ken zij op den disch plaatste. Vervolgens eegde zij de handen aan de schort af en °odigde uit tot aanschikken en toetasten, g G'troenen-Sepp stond onder de lamp. e'le stralen vielen op zijn schoon, droevig gelaat. Marie's blik vestigde er zich telkens eirnelijk op, tot eene traan als een sluier ftre zachte oogen omfloerste, "ten groepeerde zich in een kring om het avondmaal. Marie deed niet mee de innige vreugde des wederziens had de behoefte aan voedsel verdrongen. Den rechter elleboog in de linker hand vlakte gesteund, lepelden de anderen de pap uit den schotelde weelde van borden was in die dagen enkel gebruikelijk bij feestelijke gelegenheden. De iepels werden de een na den ander neergelegd, het gezelschap had een stil vermoeden. Nu verscheen de nieuwe huisgenoote Eva 1 Hoog opgestapeld op een houten schaal droeg zij de rood- en geelgebakken aard appelen op, terwijl Martha een geweldigen schotel met zure melk opdischte. Aller oogen waren natuurlijk op de nieuwe linge gevestigd, die met lichten, schuchteren groet aan de tafel en in het lamplicht trad. Een algemeene verbazing teekende zich op de gezichten af, dat was dus het meisje Eva mocht nauwelijks zeventien jaren tellen, maar hare gestalte was lang en slank en buigzaam als een jonge wilg. Hare armen waren frisch blank als mei bloesems, de kleur van het gelaat meer V R IJ D A G den 5den Januari 1900, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en met M, en ZATERDAG den 6den Januari 1900, voor hen wier geslachtsnamen beginnen met een der letters N tot en met Z, telkens van des voormiddags 10 tot des middags 12 uur. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den liden December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. AlLGEMEKS overzicht. 14 December '99. De oorlog in Zuid-Afrika. Nieu weoverwinningderBoeren. GeneraalWauchope gesneuveld De Boeren hebben ten noorden van de Modderrivier een nieuwe overwinning be haald, die vooral door de wijze waarop ze bevochten werd, bewondering wekt voor onze ferme oud-Hollandsche stamgenooten, die zich als de beste krijgers ter wereld doen kennen. Telegrammen van de Modderrivier van Dinsdag morgen bevestigen, dat lord Methuen Maandag een aanval heeft gedaan op de sterk verschanste stelling van de Boeren bij Magerfontein, maar bloedig afgeslagen is, ofschoon een geweldige beschieting van de bruin, met een roode tint. Het geheele wezen was zoo edel en innemend, dat iedereen zich afvroegwie is zij en van waar komt zij Haar schoonste sieraad maakten wel de ravenzwarte haren uit, die in weelderige vlechten als een kroon om het schoone hoofd slingerden. In hare ooren schitterden kleine ringen en op den boezem een gouden speld en twee helroode anjelieren. Zooals zij daar naast de blonde Marie stond, waando men de lelie naast de roos te aanschouwen. Twee zulke meisjes op den eenzamen hof! Dat kon geen goed einde nemen dacht de oude Martha in hare eenvoudig heid. De Drieberken-boer at rustig voort, de overige lepels rustten alle. Johannes zat met halfgeopende lippen en Frits met het hoofd in de handen beiden de oogen op Eva. Citroenen-Sepp scheen stille vergelijkingen te maken tusschen de gezondheid van Eva en de bleekheid zijner boven allen uitver korene, die hij niet zou verlaten in nood en dood dat zwoer hij in 't diepst geheim van zjjn eerlijk hart. Engelsche artillerie Zaterdag en Zondag de Engelschen onder den indruk bracht, dat de stelling der Boeren onhoudbaar gemaakt was, maar een zwaar geweervuur van de Boeren begroette Maandag-middag de Engelsche infanterie, toen zij vergeefs trachtte de stelling der Boeren te bestormen. De brigade Hooglanders, die de stormvoor- hoede vormde, leed natuurlijk het meest en zeer aannemelijk klinkt dan ook het bericht dat zij, behalve de talrijke dooden en gewonden 150 man, krijgsgevangen gemaakt door de Boeren, verloren. Een telegram van lord Methuen d.d. 12 December, dat natuurlijk het gebeurde nog zoo goed mogelijk voorstelt, meldt De artillerie beschoot Zondag van 4 uur 's middags tot het vallen van den avond de sterke stelling der Boeren op een reeks hooge kopjes. De brigade Hooglanders viel het zuidelijk uiteinde van den vijand aan bij het aanbreken van den dag (Maandag), De aanval mislukte. Een bataljon van de 3e brigade kreeg bevel den rechtervleugel achter de Hooglanders te beschermen. De cavalerie en een batterij bouwisters vielen den vijand op den linkervleugel aan. De 3e brigade viel den vijand rechts en in het Centrum aan, gesteund door de artillerie. Om éen uur Maandag-middag werden de Gordons gezonden om de andere Hooglan ders te steunen. Onze troepen handhaafden hun stelling voor de verschansingen van den vijand tot het vallen van den avond. De stelling der Boeren strekte zich uit over 9.5 K.M. in de richting der Modderrivier. Me thuen voegt er bijik handhaaf myn stelling en verschanst mij. Ik heb voor me minstens elf of twaalf duizend Boeren. Onze verliezen zijn groot. Een ander telegram van Methuen, Dinsdag avond om half acht van de Modderrivier afgezonden, door het ministerie van oorlog te Londen openbaar gemaakt, luidt Daar de Boeren van morgen hun loop graven sterk bezetten, heb ik mijn troepen Eva's oog was op den Tyroler gevallen en verbaasd blijven hangen, tot zij er zich zelf op betrapte en de wimpers weer neer sloeg. Citroenen Sepp opende na het avondeten zijn wélgevuld pak en verdeelde eenige citroenen, oranje-appels en vijgen. Marie reikte hij een groote, schoone citroen over, waarin de symbolen van geloof, hoop en liefdehet kruis, het anker en het hart, gegrift waren. Zij nam ze trillend van vreugde aan, en toch met halve schuwheid. ïJoseph", zeide zij, »als <k sterf, zal mijne hand dit aandenken medenemen in het graf dat beloof ik u." Zij zag hem daarbij zoo vriendeiijk- weemoedig aan, dat hem een onbeschrijfelijk droevig vermoeden door het hart ging, vlijmend als de snede van een mes. »Spreek niet zoo, Manege doet u en mij pijn", fluisterde hij. Nu reikte hij ook Eva eene citroen. Wordt vervolgd.) NIEUWE SGHIEDAMSCHE COURANT r'- 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven, alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehonden lo. Hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezetenen is volgens de wet van den 28sten Jnii 1850 staatsblad no. 44); 2o. Hij, die geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3o. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingeze ten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het ryk verblijf houdt. Voor ingezeten worat niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onder worpen, of waar ten aanzien der dienstplichtig heid het beginsel van wederkeerigheid is aange nomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt lo. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beide overleden, de vojgd woont: 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woout So. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door deze is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4o. Van den buiten 's lands wonenden zoon van eeu Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Art. 17 Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. De in een vreemd rijk achterbleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2o. De in een vreemd rijk verblijf houdende ouder- looze zoon van een vreemdeling, als iB zijn voogd ingezeten; 3o. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burge meester en wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 3laten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vjuler, of, is deze overieden, zijn moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen vau die aangifte verplicht. De wijze, waarop van het doen van de aangifte blijken moet, wordt door Ons bepaald. Art 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch voor het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt, is; verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 8de zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd behoort. Dientengevolge wordt aan alle mannelijke ingezetenen die geboren zijn in het jaar 1881, kennis gegeven, dat in het gebouw de St. JORIS DOELE, aan he t Doelephin alhierop dagen en uren hieronder ver meld, tot het doen dier inschrijving, meer bepaaldelijk gelegenheid zal worden gegeven, te weten op Voor hen die verzuimd hebben of verhinderd waren, zich op een der voornoemde dagen ter inschrijving aan te geven, zal daartoe, ten Raadhuize der gemunte, alsnog gelegenheid bestaan op iederen werkdag der maand Januari a s., op de uren, hierboven vermeld terwyl het register van inschrijving, ingevolge art. 25 der meergemelde wet, op den 3isten dier maand voorloopig zal worden gesloten. Voorts worden belanghebbenden nog opmerkzaam gemaakt, dat met een boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste honderd gulden worden gestraft zij, die verzuimen zich in de maand Januari voor de militie te doen inschrijven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1899 | | pagina 1